زنجان - ایرنا - مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان گفت: پرستاران با اخلاق ترین و سالم ترین افراد جامعه محسوب می شوند و باید بیش از گذشته مراقبت خطرات کاری خود باشند و فعالیت های خود را بر مبنای علمی انجام دهند.

به گزارش ایرنا، دکتر مهرداد ستاره روز شنبه در مراسم روز پرستار استان زنجان در بیمارستان امام حسین (ع) افزود: بر این اساس میزان خطاهای پزشکی و پرستاری بیمارستان تامین اجتماعی امام حسین (ع) زنجان بسیار پایین است و این مهم نشان از مدیریت صحیح آن حکایت دارد.


وی اظهار داشت: در بین شهروندان زنجانی این بیمارستان وجهه خوبی دارد، چرا که پرستاران و پزشکان شاغل در این مرکز درمانی بخوبی توانسته اند با مردم ارتباط برقرار کرده و مشکلات مراجعه کنندگان را برطرف کنند.
این مسئول ادامه داد: هر گونه اشتباه در سطح تخصصی حوزه پزشکی در صورت بروز آسیب به فرد تخلف محسوب می شود.
وی بیان کرد: بسیاری از بیماران و مراجعه کنندگان به مراکز درمانی انتظار دارند که پرستاران با مشکل آنها همدردی کنند.
مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان ادامه داد: با افزایش تخت های بیمارستانی ، علاوه بر ان نیز توقعات مردمی و روشهای کنترل کیفیت و دستورالعمل ها افزایش یافته و همین مساله موجب شده پرستاران وظیفه سنگینی به دوش آنها تحمیل شود.
وی اظهار داشت: حجم کاری پرستاران بر خلاف گروههای مختلف پزشکی، بصورت دائم بر بالین بیمار حضور دارند و این موضوع از اهمیت کاری آنها حکایت دارد.
ستاره ، با اشاره به اینکه بی توجهی به اخلاق، بیمار و همراهان وی موجب می شود پزشک و پرستار گرفتار یک پرونده قضایی شوند گفت که آنان باید کمیسیون های مختلفی را نیز بگذرانند.
این مسئول افزود: حتی بررسی ها نشان می دهد که مساله رخ داده، قصور نیست بلکه رفتاری را شامل می شود که موجب شکایت شده است.
وی خاطر نشان کرد: گاهی اوقات نیز به علائم بالینی بیمار از قبیل فشار خون، وضعیت عمومی بیمار توجهی نمی شود و با وجود تلاش های انجام گرفته نیز نتیجه کار نیز بسیار ضعیف است.
مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان ادامه داد: بنابر این باید به کوچکترین نشانه ها و علائم بالینی ان توجه کرد تا خطایی رخ ندهد و در صورت بروز موارد به پزشک اطلاع داده شود.
وی اضافه کرد: در سال 2000 میلادی طی تحقیقی در آمریکا سالانه حدود 98 هزار نفر بر اثر قصور پزشکی جان خود را از دست می دهند و یک میلیون نفر نیز آسیب می بینند.
ستاره افزود: طی جلسات برگزار شده این آسیب ها به کاهش منتهی شده که این مهم نیز باید در کشورمان مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در زمان حاضر نخبه ترین افراد جامعه در رشته های پزشکی تحصیل می کنند که میزان هوش انها بیشتر است و در نتیجه کمتر قصور می کنند.

** پرستاران در معرض توهین قرار دارند
مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه گفت: ساعت کار مفید پرستاران در مقایسه با سایر گروه بصورت مستمر بوده که طی شبانه روز به خدمات رسانی مشغول هستند.
دکتر علی محمدی افزود: بیماران و مراجعه کنندگان برای دریافت خدمات مورد نیاز توقع بالایی دارند و در صورت بی توجهی پرستاران در معرض توهین و هتاکی و حتی ضرب و شتم قرار دارند.
وی اظهار داشت: این گروه تلاش گر جامعه به دلیل نوع فعالیت ها بیش از گذشته در معرض ابتلا به عفونت و خطرات متعددی قرار دارند.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان ادامه دادد: به دلیل وجود رقابت ها پرستاری به حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پیش می رود و در این میان این سازمان پیرو اصل 44 قانون اساسی نیز بیمارستانهایی که از 2 سال گذشته افتتاح و یا تاسیس شده اند، خود گردان هستند.
وی خاطر نشان کرد: بیمارستان های امید ابهر و امام حسین(ع) زنجان وضعیت خوبی دارند برای ارتقای خدمات بهینه باید اقدامات بیشتری انجام شود.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 2 بیمارستان، یک پلی کلینیک و چهار درمانگاه تحت پوشش این سازمان در شهرهای زنجان، ابهر، خرمدره و خدابنده فعالیت می کنند.
230 پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک، 135 مرکز پاراکلینیک شامل رادیولوژی، آزمایشگاه، 35 درمانگاه خصوصی و دولتی و 12 بیمارستان در استان طرف قرار داد تامین اجتماعی استان هستند.
9646/8068

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

طرح پایش جامعه علمی کشور را به سمت مساله محوری سوق می دهد

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشگاه آزاد اسلامی، با راه اندازی طرح پایش تحت عنوان پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای، اقدام به حل مشکلات و چالش ها در حوزه های مختلف از طریق کاربردی کردن طرح های علمی و پژوهشی و همچنین هدفمند کردن این طرح ها و پایان نامه ها در مسیر حل مشکلات اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و ... است.

در این راستا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز قرار است در دو حوزه صنعت کیف و کفش چرم و همچنین چالش های دریاچه ارومیه به طور تخصصی متمرکز شود و فعالیت طرح ها و پایان نامه های دانشجویان و اساتید خود را بیشتر بر این حوزه سوق دهد.

لزوم توجه بیشتر به صنعت چرم در کشور

کشور ایران هم جزو 3 کشور اصلی در تولید پوست و صادرکننده محصولات نیم ساخته است و چرم تولیدی ایران از نظر کمی و کیفی، جایگاه سوّم دنیا را دارد امّا باید توجه داشت که بیش از 80 درصد صادرات چرم ایران به صورت سالامبور است که همانند صادرات نفت خام، از نبود زیرساختهای لازم برای فرآوری و تولید محصولات چرمی رنج می برد.

این در حالی است که ترکیه، رتبه دوّم صنعت چرم جهان، خارج کردن یک تکه کوچک چرم از کشورش را ممنوع و قاچاق اعلام کرده است و بر تولید محصولات چرمی و ارزآوری تأکید دارد و مانع خروج چرم خام از کشورش می شود.

از ابتدای سال ۹۷ و با نام گذاری این سال به نام حمایت از کالای ایرانی ، که در واقع در راستای حمایت از اقتصاد مقاومتی صورت گرفت، بر انگیزه تولیدکنندگان در تولید افزود و از طرف دیگر مردم و مسئولان را برای ایجاد تغییراتی در اقتصاد کشور فراخواند.

قاچاق بی رویه پوست و هزینه بالای مواد اولیه مورد نیاز صنعت چرم از جمله مواردی هستند که این صنعت را بیمار کرده اند ، بطوری که در سالهای اخیر تعداد زیادی از شرکت های تولیدی در صنعت چرم تعطیل شده و یا در آستانه تعطیل شدن هستند .

رونق صنعت چرم نقش کلیدی در ساختار اقتصادی کشور دارد از این رو لازم است دولت از صنعتگران این حوزه حمایت های بیشتری داشته باشد.

در واقع اگر می خواهیم، در زمینه چرم در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم و بازارهای داخلی را نیز در اختیار رقبا نگذاریم، باید از خام فروشی سالامبور خودداری کنیم و با آموزش های پیشرفته و حمایت دولت از صنایع و نیز ایجاد برندهای توزیع معتبر پیش از آن که دیر شود، اقدام کنیم.

با این وجود حکایت امروز بازار کیف و کفش و صنعت چرم کشورمان حکایت دیگری است و اکنون حتی در شهرهایی مانند تبریز و مشهد که روزگاری سرآمد تولید کفش‌های مرغوب بودند، تنها یادی از تولیدات مرغوب گذشته باقی مانده است.

به هر حال به نظر می‌رسد صنعتی با این قدمت در کشور نیازمند عزم ملی و اراده مسوولان برای رونق و شکوفایی است ، چرا که با هدف گذاری‌های دولت مبنی بر توسعه صادرات غیرنفتی به‌عنوان موتور محرک اقتصاد چنین صنایعی ‌می‌توانند بال‌های پرواز ایران به سوی هدف برترین کشور منطقه در افق 1400 باشد.

دکتر عزیز جوانپورهروی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، در خصوص ماموریت واحد تبریز در راستای اجرای طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: درواقع طبق قطب بندی ها و برنامه ریزی های انجام شده، در خصوص صنعت چرم و به ویژه کیف و کفش و همچنین مشکلات و چالش های دریاچه ارومیه به واحد تبریز محول شده است.

وی ادامه داد: در این چند ماه که این دو حوزه به ما داده شده، کارگروه ها و نظام موضوعات موردنظر را تشکیل داده ایم و بعد بررسی و تحلیل های نهایی وارد سامانه پایش خواهیم کرد.

جوانپور تصریح کرد: به نظر من مهم ترین موضوعی که در حال حاضر دانشگاه ها باید مدنظر قرار دهند، این است که بتوانند مسئله محور باشند و در واقع بتواند برای مشکلات و چالش های کشور راه حل های مناسب ارائه دهد.

وی در ادامه گفت: در این راستا طرح پایش قطعا می تواند جامعه علمی و دانشگاهی ما را به سمت مسئله محوری سوق دهد و حل چالش های موجود در جامعه که بخش عمده آن رفع نیازهای فعلی در زمینه اشتغال، تولید، خنثی کردن تحریم ها و در مجموع بهبود وضعیت اقتصادی و صنعت کشور که می تواند تاثیر بسزایی در آن داشته باشد.

جوانپور بیان کرد: در واقع یکی از اهداف اصلی طرح پایش، ایجاد ارتباط دانشگاه با صنعت و همچنین تقویت آن در راستای ارتقای سطح پژوهشی و صنعتی کشور خواهد بود و این شعارهایی که همواره نقل زبان جامعه علمی و دانشگاهی بوده را باید به عمل تبدیل کنیم.

وی افزود: موضوع مهم دیگر، فعالیت های میان رشته ای اهمیت بسیاری برای پژوهش ما دارند و تمام کارهایی که باید انجام گیرد در حوزه بین رشته ای قرار می گیرد زیرا بسیاری از تحقیقات و پژوهش های ما که در حال حاضر در رشته های مختلف انجام می شود قطعا توانمندی یک رشته نیست بلکه مجموع توانمندی ها در چندین رشته موجب پیشرفت و دستاوردهای چشم گیر در حوزه های مختلف خواهد شد.

جوانپور خاطر نشان کرد: همچنین فعالیت های میان رشته ای و پیشرفت دراین زمینه نیز موجب هم افزایی خواهد شد برای مثال پیشرفت علم نانو در کشور ما وابسته به همکاری در حوزه های پزشکی، غیرپزشکی و حوزه های مختلف بوده است و فعالیت های میان رشته ای و همکاری و توانمندی متخصصان رشته های مختلف موجب شده تابتوانیم نتیجه مطلوبی به دست آوریم و در حوزه نانوتکنولوژی در سطح بین المللی نیز حرف های زیادی برای گفتن داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: در راستای طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی، قطعا تغییراتی در روند پذیرش دانشجو و همچنین منابع و چارت درسی دانشجویان تغییراتی مانند طرح تحول آموزشی و طرح تحول علوم انسانی خواهیم داشت تا بتوانیم نتیجه بهتر و مطلوب تری کسب نماییم.

جوانپور گفت: در واقع از اهداف طرح پایش، می توان به اشتغال، کارآفرینی، تقویت ارتباط بین دانشگاه و صنعت ، مهارت آموزی و مهارت محوری در دانشگاه ها اشاره کرد تا بتوانیم بسیاری از نیازها و چالش های کشور را از راه دانش و پژوهش رفع نماییم.

وی درپایان تاکید کرد: ممکن است موانعی در مسیر اجرای طرح پایش وجود داشته باشد زیرا دانشگاه آزاد اسلامی در این 35 سال بیشتر آموزش محور بوده و کمتر به مباحث تحقیقاتی و پژوهشی پرداخته به همین دلیل شاید در ابتدای کار مشکلات زیادی داشته باشد اما قطعا مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری تمامی واحدها و مسئولین مربوطه میتوانند از این سدها عبور کنند و اهداف کلان و ارزشمند خود را محقق سازیم.

دریاچه های ارومیه و چالش های پیش رو

در سال های اخیر، دریاچه ارومیه به دلیل کاهش شدید سطح آب دریاچه که ناشی از عوامل مختلفی از قبیل برداشت بیش از حد از منابع آبی آن، خشکسالی و تغییرات اقلیمی، رشد جمعیت، احداث سدها می باشد، قسمت عمده ای از آن به شوره زار تبدل شده است.

بدون شک تداوم این روند بحرانی برای دریاچه ارومیه، خسارات و آسیب های جبران ناپذیری را بر سلامت و بهداشت ساکنین منطقه و معیشت آنها، تخریب اکوسیستم و سایر مسایل زیست محیطی به همراه خواهد داشت.

یکی از مهمترین اثرات منفی خشک شدن دریاچه ارومیه وجود ریزگردهای شنی همراه نمک است که نه تنها معیشت و سلامت مردم منطقه بلکه کل کشور را تهدید می کند است.

طبق مطالعاتی که بر روی تاثیرات خشک شدن دریاچه ارومیه بر روی سلامتی انسان در استان صورت گرفته که نتایج آن بی‌اثر بودن نمک‌ها و ریزگردهای دریاچه ارومیه بر روی سلامتی انسان از جمله سرطان بوده است هر چند تداوم شرایط بحرانی و عدم مهار کانون های ریزگرد می تواند معیشت مردم منطقه را به صورت جدی تهدید کند.

استفاده از روش های موثر مدیریت منابع آب در کنار مسایل زیست محیطی این منطقه، تنها راهکار کاهش اثرات و خسارات این بحران می باشد که به دلیل فرامنطقه ای بودن اثرات آن نیازمند عزم ملی و حتی بین المللی می باشد و لازم است که برای نیل به این هدف از مجموعه عوامل و راهکارهای موجود و در دسترس در این راستا استفاده گردد.

با مدنظر قرار دادن این موضوع، در راستای اهمیت بررسی کارهای انجام شده در این راستا، در این تحقیق تلاش شده است تا با بررسی و مرورکارهای انجام شده در راستای احیا و نجات این ذخیره آبی و زیست محیطی، مجموعه علل و عوامل وقوع بحران کنونی و نیز آثار آن و همچنین راهکارهای مختلف پیشنهاد شده برای حل این بحران ارائه گردد.

متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی که گریبان گیر کشور است دو سال از برنامه احیای دریاچه عقب هستیم اما با وجود وضعیت نامناسب اقتصادی دولت مصمم به تامین اعتبارات مورد نیاز طرح های احیای دریاچه ارومیه است و دریاچه را هیچ وقت فراموش نکرده است.

دکتر حسن رسولی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریزدر گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز در این زمینه اظهار کرد: دانشگاه آزاد واحد تبریز که با توجه به سیاست گذاری های انجام شده در طرح پایش موظف شده تا در حوزه های صنعت کیف و کفش چرم و همچنین چالش های دریاچه ارومیه به صورت تخصصی کار کند.

وی ادامه داد: اجرای پروژه و بخش صنعت چرم به دکتر صمد عالی که رئیس اداره اقتصاد دانش بنیان واحد تبریز است، محول شده است که هم به صورت آکادمیک و تخصصی وهم به صورت تجربی در خصوص این حوزه اطلاعات زیادی دارد.

رسولی تصریح کرد: دراین راستا، تیم مورد نظر با ارائه پروپوزالی در شورای پژوهشی دانشگاه، چالش ها و مشکلات صنعت چرم را شناسایی کرده و راهکارهایی برای حل این مسائل و پیشرفت در حوزه ارائه داده است.

وی افزود: همچنین جلسات متعددی در شهر تبریز با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه و انجمن های مختلف صنعت کیف و کفش، مدیران و تولید کنندگان واحدهای صنعتی و متخصصان وکارشناسانی در رشته های علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد وهمچنین رشته های فنی و مهندسی برقرار کرده ایم تا نظرات این افراد را لحاظ کنیم و بتوانیم با همکاری و مشورت با افراد مختلف نتایج بهتری را کسب نماییم.

رسولی بیان کرد: تا به امروز به این نتیجه رسیده ایم که یکی از دلایل مهم عدم موفقیت لازم در صنعت چرم کشور، نبود روند مناسبی در تجاری سازی و برند سازی تولیدات این صنعت و همچنین استارتاپ هایی که می تواند دراین زمینه تاثیر بسزایی داشته باشد.

وی در ادامه گفت: در خصوص موضوع دوم که مربوط به احصای چالش ها و مشکلات دریاچه ارومیه است که طی بازدیدی که دکتر طهرانچی از مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوزه آبریز دریاچه ارومیه داشته اند به احصای چالش ها و نظام موضوعات این حوزه منجر شده است.

رسولی خاطرنشان کرد: در این زمینه هم دکتر رمضانی به عنوان نماینده این مرکز تحقیقات، به عنوان مجری این پروژه است و کارگروه های متعددی در حوزه آب، خاک و زیست محیطی با حضوراساتید و کارشناسان مختلف دراین راستا تشکیل شده است که امیدواریم بتوانیم فرمت نهایی تا پایان سال جمع بندی و در سامانه پایش ثبت نماییم.

وی افزود: البته سیاست گذاری دانشگاه آزاد اسلامی در این دو حوزه به معنای این نیست که تا به حال در این زمینه ها فعالیت نداشته ایم بلکه به این معنی است که باید دقیق تر و به صورت تخصصی بر این مسائل تمرکز کنیم تا بتوانیم نتایج و دستاورد مطلوبی در این زمینه داشته باشیم.

با این تفاسیر، درمی یابیم که تا پایان نامه ها و طرح های پژوهشی می تواند تاثیر بسزایی در رفع مشکلات اقتصادی، صنعتی و اجتماعی کشور خواهد داشت و قطعا نیاز است برای حل مسائل از طریق روش های علمی و پژوهشی شاید سختی هایی در ابتدای کار داشته باشد اما قطعا نتایج بهتر و مطمئن تری را به دست خواهد آورد.

انتهای پیام/

283 / 167 دانشگاه آزاد اسلامی تبریز صنعت چرم دریاچه ارومیه دکتر عزیز جوانپور دکتر حسن رسولی

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: اجتماعي پزشكي قانوني زنجان پرستاران قصور پزشكي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۹۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بانو افراز عمرش را وقف آزادگان کرد
 • پردرآمدترین شغل‌های دنیا در سال ۲۰۱۹
 • فعالیت ۴۰۰ نهاد و تشکل غیر دولتی در زنجان/پوشش خانه‌های بهداشت در زنجان به ۱۰۰ درصد رسید
 • کارزار داغ نصب کارتخوان در مطب پزشکان/ جامعه پزشکی فرار مالیاتی دارند؟
 • تاخیر 8 ماهه در پرداخت کارانه پرستاران/کمبود 1000 پرستار در مازندران
 • افزایش ۱۷۰ دانشکده پرستاری بعد از انقلاب/ تربیت سالانه ۱۰ هزار پرستار برای ورود به بازار کار
 • محمد قوچانی: خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را بزند
 • رشدقابل ملاحظه سلامت در بام ایران/تامین زیرساخت های پزشکی درمانی در چهارمحال وبختیاری
 • لزوم هدایت وقف به سمت فعالیت‌های علمی و پژوهشی
 • قوچانی: خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد
 • بیمارستان های شرق هرمزگان گنجایش حجم بیماران زیاد را ندارد
 • قوچانی: خوئینی‌ها از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ برخی در درون جبهه اصلاحات می‌گویند ما باید از روحانی عبور بکنیم/ واعظی حرف بی‌ربطی نزده است
 • فعالیت ۴۰۰ نهاد و تشکل غیردولتی در زنجان
 • مطالبات پزشکان و پرستاران استان مرکزی پیگیری و پرداخت می‌شود
 • بدهی ۹۰ میلیارد تومانی دانشگاه پزشکی اراک به پزشکان و پرستاران
 • هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی راه اندازی تخت ICU در کشور/ تعداد تخت‌های مراقبت‌های ویژه تا پایان سال به ۷ هزار می‌رسد
 • ملت‌ها به فرهنگ‌هایشان زنده‌اند
 • شروع فعالیت اولین هنرستان کارآفرین در استان زنجان
 • فعالیت ۱۷ واحد صنعتی سیم و کابل با ظرفیت ۹۳ هزار تن در زنجان