زنجان - ایرنا - مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان گفت: پرستاران با اخلاق ترین و سالم ترین افراد جامعه محسوب می شوند و باید بیش از گذشته مراقبت خطرات کاری خود باشند و فعالیت های خود را بر مبنای علمی انجام دهند.

به گزارش ایرنا، دکتر مهرداد ستاره روز شنبه در مراسم روز پرستار استان زنجان در بیمارستان امام حسین (ع) افزود: بر این اساس میزان خطاهای پزشکی و پرستاری بیمارستان تامین اجتماعی امام حسین (ع) زنجان بسیار پایین است و این مهم نشان از مدیریت صحیح آن حکایت دارد.
وی اظهار داشت: در بین شهروندان زنجانی این بیمارستان وجهه خوبی دارد، چرا که پرستاران و پزشکان شاغل در این مرکز درمانی بخوبی توانسته اند با مردم ارتباط برقرار کرده و مشکلات مراجعه کنندگان را برطرف کنند.
این مسئول ادامه داد: هر گونه اشتباه در سطح تخصصی حوزه پزشکی در صورت بروز آسیب به فرد تخلف محسوب می شود.
وی بیان کرد: بسیاری از بیماران و مراجعه کنندگان به مراکز درمانی انتظار دارند که پرستاران با مشکل آنها همدردی کنند.
مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان ادامه داد: با افزایش تخت های بیمارستانی ، علاوه بر ان نیز توقعات مردمی و روشهای کنترل کیفیت و دستورالعمل ها افزایش یافته و همین مساله موجب شده پرستاران وظیفه سنگینی به دوش آنها تحمیل شود.
وی اظهار داشت: حجم کاری پرستاران بر خلاف گروههای مختلف پزشکی، بصورت دائم بر بالین بیمار حضور دارند و این موضوع از اهمیت کاری آنها حکایت دارد.
ستاره ، با اشاره به اینکه بی توجهی به اخلاق، بیمار و همراهان وی موجب می شود پزشک و پرستار گرفتار یک پرونده قضایی شوند گفت که آنان باید کمیسیون های مختلفی را نیز بگذرانند.
این مسئول افزود: حتی بررسی ها نشان می دهد که مساله رخ داده، قصور نیست بلکه رفتاری را شامل می شود که موجب شکایت شده است.
وی خاطر نشان کرد: گاهی اوقات نیز به علائم بالینی بیمار از قبیل فشار خون، وضعیت عمومی بیمار توجهی نمی شود و با وجود تلاش های انجام گرفته نیز نتیجه کار نیز بسیار ضعیف است.
مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان ادامه داد: بنابر این باید به کوچکترین نشانه ها و علائم بالینی ان توجه کرد تا خطایی رخ ندهد و در صورت بروز موارد به پزشک اطلاع داده شود.
وی اضافه کرد: در سال 2000 میلادی طی تحقیقی در آمریکا سالانه حدود 98 هزار نفر بر اثر قصور پزشکی جان خود را از دست می دهند و یک میلیون نفر نیز آسیب می بینند.
ستاره افزود: طی جلسات برگزار شده این آسیب ها به کاهش منتهی شده که این مهم نیز باید در کشورمان مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در زمان حاضر نخبه ترین افراد جامعه در رشته های پزشکی تحصیل می کنند که میزان هوش انها بیشتر است و در نتیجه کمتر قصور می کنند.

** پرستاران در معرض توهین قرار دارند
مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه گفت: ساعت کار مفید پرستاران در مقایسه با سایر گروه بصورت مستمر بوده که طی شبانه روز به خدمات رسانی مشغول هستند.
دکتر علی محمدی افزود: بیماران و مراجعه کنندگان برای دریافت خدمات مورد نیاز توقع بالایی دارند و در صورت بی توجهی پرستاران در معرض توهین و هتاکی و حتی ضرب و شتم قرار دارند.
وی اظهار داشت: این گروه تلاش گر جامعه به دلیل نوع فعالیت ها بیش از گذشته در معرض ابتلا به عفونت و خطرات متعددی قرار دارند.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان ادامه دادد: به دلیل وجود رقابت ها پرستاری به حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پیش می رود و در این میان این سازمان پیرو اصل 44 قانون اساسی نیز بیمارستانهایی که از 2 سال گذشته افتتاح و یا تاسیس شده اند، خود گردان هستند.
وی خاطر نشان کرد: بیمارستان های امید ابهر و امام حسین(ع) زنجان وضعیت خوبی دارند برای ارتقای خدمات بهینه باید اقدامات بیشتری انجام شود.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 2 بیمارستان، یک پلی کلینیک و چهار درمانگاه تحت پوشش این سازمان در شهرهای زنجان، ابهر، خرمدره و خدابنده فعالیت می کنند.
230 پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک، 135 مرکز پاراکلینیک شامل رادیولوژی، آزمایشگاه، 35 درمانگاه خصوصی و دولتی و 12 بیمارستان در استان طرف قرار داد تامین اجتماعی استان هستند.
9646/8068

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران در زمینه تولیدات علمی رتبه 16 را در جهان دارد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ایران در زمینه تولیدات علمی در سال 2018 رتبه 16 را به دست آورده است؛ همچنین در زمینه استنادات و پزشکی بالینی نیز رتبه 16 را در سطح جهان کسب کرده‌ایم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست مشترک وزیر بهداشت و هیأت امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد)، اظهار کرد: تمامی کشورها از نظر علمی در سطح دنیا رتبه بندی می‌شوند. ایران در زمینه تولیدات علمی در سال 2018 رتبه 16 را به دست آورده است. همچنین در زمینه استنادات و پزشکی بالینی نیز رتبه 16 را در سطح جهان کسب کرده‌ایم؛ در حالی که در سال گذشته، در زمینه پزشکی بالینی رتبه 20 را داشتیم.

وی افزود: در زمینه علوم داروسازی در سطح جهان، رتبه هفتم را به دست آورده و از کشورهایی مانند فرانسه، مقالات بیشتری به چاپ رسانده‌ایم. در حال حاضر در زمینه تولید دارو  در وضعیت مطلوبی قرار داشته و نیازی به واردات نداریم و باید گفت داروسازان ما بسیار خوب عمل کردند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت عنوان کرد: در پنج سال گذشته، بیش از 480 هزار مقاله ایرانی توسط 118 کشور، دانلود شده و در این مدت، مقالات ایرانی بیش از 74 هزار بار مورد استناد کشورهای دیگر قرار گرفته‌اند. 

ملک زاده  با بیان اینکه نیماد یکی از نهادهای عالی رتبه علمی محسوب می‌شود که در راستای مدیریت، هدایت و رهبری توسعه تحقیقات علوم پزشکی تاسیس شده است، خاطرنشان کرد: موسسه نیماد در راستای پیشرفت کیفی و کمی تحقیقات و به خصوص توجه ویژه به آموزش نیروی انسانی محقق و حفظ نگاه کیفی تلاش کرده است.

وی اضافه کرد: این موسسه دارای 7 کمیته علمی مختلف با عنوان کمیته آسیب شناسی، ژنتیک و سلول‌های بنیادی، کمیته بیماری‌های غیر واگیر، کمیته بیماری‌های واگیر و اختلالات ایمنی، کمیته خون شناسی و سرطان، کمیته علوم اعصاب و بهداشت و روان، کمیته فناوری و نوآوری‌های علوم پزشکی، کمیته کشف و ارزیابی داروها و همچنین  کمیته اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی است.

 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه یکی از اهداف موسسه نیماد حمایت از پژوهشگران و محققین علوم پزشکی است، تصریح کرد: در راستای حمایت از محققین نیز چند نوع گرنت تعریف شده است. همچنین  اولویت های تحقیقاتی معین شده و محققین در راستای آن کار پژوهشی انجام می‌دهند.

ملک زاده بیان داشت: در این مورد تاکید بر کار تیمی است. همچنین روند ارائه طرح، انجام تحقیقات و نظارت بر اجرای آنها نیز به صورت الکترونیکی و آنلاین ثبت می‌شود. 

وی گفت: تاکنون 7 فراخوان گرنت اصلی انجام داده‌ایم که پایان یافته و در آستانه فراخوان هشتم هستیم. تعداد طرح‌های دریافتی در هفت فراخوان قبلی، 2968 به صورت پروپوزال اولیه بوده که از این تعداد، 457 طرح، مصوب و پذیرفته شده است. در طرح‌های مصوب و پذیرفته، همکاری 2544 محقق ایرانی و 73 محقق غیر ایرانی یا غیر مقیم را در اختیار داشته‌ایم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: امیدواریم تولیدات علمی خود را در سطح بین‌المللی افزایش دهیم. هدف ما این است که انجام تحقیقات فقط در سطح یک مقاله باقی نماند، بلکه در ارتقای سلامت نقش موثری ایفا کرده و منجر به افزایش سطح سلامت مردم شود. 

وی گفت: حدود 32 درصد از طرح‌های تحقیقاتی ما قابلیت تجاری سازی دارد، همچنین سعی شده از طرح های نوآورانه نیز حمایت شود. یک مرکز تحت عنوان مرکز کاکرین نیز در نیماد ایجاده شده که نتایج تمامی تحقیقات را در بردارد. 

ملک زاده با تاکید بر لزوم حمایت مالی بیشتر از طرح‌های پژوهشی و محققین، یادآور شد: یکی از بزرگترین مشکلات ما بودجه است؛ به همین دلیل در حال همکاری با بخش خصوصی و موسسات خیریه هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: ارتقای بودجه موسسه توسعه تحقیقات علوم پزشکی منجر به ارتقای سطح پژوهش‌های علوم پزشکی می‌شود؛ چراکه جوانان فرهیخته ما با انگیزه بیشتری در داخل مملکت فعالیت خواهند کرد.

 

منبع:فارس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: اجتماعي پزشكي قانوني زنجان پرستاران قصور پزشكي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۹۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مبنای عمل در دستگاه تعلیم و تربیت است
 • فکر نمی‌کنم لیگ با ۱۶ تیم تمام شود/ نگران از بین رفتن ساختار پرسپولیس هستم/باز هم می‌گویم قلعه‌نویی از مورینیو بهتر است
 • جلالی: فکر نمی‌کنم لیگ با ۱۶ تیم تمام شود
 • انتقاد استاندار زنجان از حضور نیافتن مدیران در جلسه ها
 • انجام پرورش میگو بر مبنای روش های نوین علمی و مبتنی
 • فعالیت ۶۵ انجمن علمی در دانشگاه علمی کاربردی لرستان
 • رای کمیته استیناف درباره فینال حذفی صادر شد/ طالقانی، بهاروند و فتاحی تبرئه شدند
 • فروش دارو در داروخانه اینترنتی ممنوع است/ ارزان‌ترین پیوند عضو در جهان/ مسیر توزیع و مصرف دارو در کشور ردیابی می‌شود
 • گزارشی جامع از فعالیت های مدرسه علمیه قرآنی ائمه اطهار(ع)
 • صدوق: پیگیری موفق فعالیت‌های علمی و پژوهشی علیرغم تحریم‌ها
 • نان درآوردن از سنگ کسب‌ و کار من است
 • دانستنی های حقوقی پیرامون عزل وکیل
 • عزل وکیل چگونه ممکن است؟
 • برگزاری هفتمین المپیاد علمی فوریت‌های پزشکی در تربت جام
 • تبلیغات غیر علمی عمل رباتیک قلب جان یک نفر را گرفت
 • انتقاد جامعه پزشکی از پخش برنامه‌های غیر علمی و غیر واقع تلویزیونی در حوزه پزشکی
 • بزرگترین عامل اتحاد مسلمان ها قرآن است/ زنجان در انجام امور خیریه در کشور سرآمد است
 • آشفتگی اخلاقی باعث کاهش سلامت روانی پرستاران می‌شود
 • مقالات علمی دانشگاه علوم پزشکی بم جزو یک درصد مقالات پراستناد دنیا قرار گرفت