رکنا: کاوشگران لاشه یک زیردریایی آلمانی ۱۰۰ ساله متعلق به دوران جنگ جهانی اول را در سواحل شمالی فرانسه کشف کردند.

لاشه یک زیردریایی آلمانی 100 ساله در سواحل شمالی فرانسه کشف شد.

این زیردریایی آلمانی که گفته می شود متعلق به جنگ جهانی اول است پس از کاوش های گسترده دانشمندان در میان گل و لای سواحل شهر ویسانت واقع در شمال فرانسه پیدا شد.

از این زیردریایی 50 متری فقط بدنه فلزی زنگ زده آن باقی مانده است. به گفته کاوشگران، این زیردریایی در ماه ژوئیه سال 1917 همزمان با جنگ جهانی اول به دلیل محاسبات غلط، در گِل فرو رفت.

وینسنت اشمیت، مدیر تیم کاوش گفت: این یک ناوشکن بود که برای نصب مین های دریایی طراحی شده بود. بنابراین باید به آب های ساحلی نزدیک می‌شد. در آن زمان، آب های ساحلی فرانسه و انگلیس مین گذاری می شدند.

وی افزود: احتمالا پس از آنکه زیردریایی در گل فرونشسته، خدمه آن خارج شدند. اما سپس وقوع یک انفجار در زیردریایی توجه گارد ساحلی فرانسه را جلب کرد و موجب شناسایی و بازداشت خدمه آن شد.

شهردار ویسانت در خصوص کشف این زیردریایی گفت: لاشه این زیردریایی هر دو یا سه سال به واسطه جزر و مد و جابجایی شن و ماسه و وزش باد قابل مشاهده بود ولی آگاهی درباره اینکه یک زیردریایی است وجود نداشت.

این اولین بار نیست که یک زیردریایی آلمانی در آبهای کشورهای خارجی کشف می شود. در ماه سپتامبر گذشته، غواضان یک قطعه از یک زیردریایی قدیمی را نزدیکی سواحل بلژیک کشف کردند که گفته می شد در طول جنگ جهانی اول غرق شده بود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

فاجعه / پیمانکار شهرداری 2 گلفروش را مجبور به خوردن گل کرد!+فیلم روحانی سرشناس خلع لباس شد / دادستان تهران شکایت کرد + عکس اولین گفتگو با دختر سیرجانی / دوست دارم امیر آزاد شود !+ عکس و فیلم سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد

منبع: رکنا

خبر بعدی:

سرنوشت خصوصی‌سوزی ۵ غول صنعت ایران

در میان صد شرکت نخستی که سازمان خصوصی‌سازی بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ واگذاری کلی یا جزئی‌شان را انجام داده است، بیش از ۵۰ شرکت و کارخانه به چشم می‌خورند که پس از گذشت ۱۵ سال در‌حال‌حاضر تعطیل، نیمه‌تعطیل یا دچار مشکلات جدی هستند.

به گزارش شرق، روایت نابودی هریک از این شرکت‌ها داستانی مفصل است، اما خلاصه‌ای را از آنچه بر سر مهم‌ترین شرکت‌های این فهرست آمد، با هم مرور کنیم.


هپکو، غولی که زانو زد
شرکت هپکو بی‌شک یکی از بزرگ‌ترین غول‌های صنعت ایران پس از آغاز روند صنعتی‌شدن و در دهه‌های پیاپی بود. کارخانه‌ای که خانواده رضایی در سال ۱۳۵۴ پایه‌گذاری کرد و در مرحله ابتدایی ۳۰۰ نفر در آن مشغول به کار شدند. مؤسسان کارخانه هپکو در همان آغاز به کار شرکت متوجه کمبود نیروی انسانی ماهر در ایران شده بودند و به همین دلیل پس از انتخاب یک مدیرعامل پاکستانی که تجربه خوبی در زمینه تولید ماشین‌آلات صنعتی داشت، سریعا اولین گروه از کارگران را برای آموزش تخصصی به آلمان و آمریکا فرستادند. سنتی که سال‌ها ادامه پیدا کرد تا هپکو را به یکی از غنی‌ترین شرکت‌های ایران از نظر نیروی متخصص تبدیل کند. شرکتی بزرگ که حتی انقلاب، مصادره، جنگ و بمباران چند‌باره آن توسط دولت عراق هم نتوانست حرکتش را متوقف کند.

ساخت خودرو‌های زرهی، پشتیبانی لجستیک عملیات طارق و خودرو‌های مخصوص جنگ نیزاری، گریدر جنگی و ساخت خمپاره فقط گوشه‌ای از اثر شگفت‌انگیز هپکو در سال‌های جنگ بود. هپکو حتی زیر چنین فشاری نیز از توسعه دست نکشید و در سال ۱۳۷۱، فقط دو سال پس از جنگ، ساخت بزرگ‌ترین سوله صنعتی خاورمیانه با مساحت ۶۰ هزار مترمربع بدون ستون و مانع مزاحم را جشن گرفت. هپکو در زمانی که همکاری‌هایش با شرکت‌های تراز اول بین‌المللی شانه‌به‌شانه پیش می‌رفت، در سال ۱۳۸۰ روی میز فروش سازمان خصوصی‌سازی قرار گرفت و به‌طور تدریجی و در نهایت با عرضه سهامی عمده در سال ۱۳۸۵ به بخش خصوصی واگذار شد.

خریدار جدید هپکو که تاجری سرشناس و از مدیران سابق جهاد سازندگی بود، توافق کرده بود ۷۴ میلیارد تومان بابت تصاحب سهام عمده هپکو پرداخت کند؛ مبلغی که مورد مناقشه مدیران و کارشناسان بود و بسیاری معتقد بودند این مبلغ فقط سود سه سال کارخانه هپکو و بسیار کمتر از ارزش زمین‌های این شرکت است. خریدار جدید، اما در همان اقدام ابتدایی مدیران باسابقه شرکت را بیرون کرد و هم‌زمان با نحوه مدیریت عجیب او در هپکو، واردات محموله بزرگی از ماشین‌آلات دسته دوم خارجی، بلای جان هپکو شد. هپکو انحصارش بر بازار را از دست داد و پیمانکاران ترجیح دادند به‌جای استفاده از محصولات این شرکت، سراغ محصولات بی‌کیفیت، اما ارزان‌تر خارجی بروند و چندان نگران کیفیت نهایی پروژه‌ها نباشند.

پایبندنبودن خریدار به تعهدات خود، واگذاری شرکت به خریدار دوم و عدم پایبندی او به تعهداتش، کارخانه‌ای را که روزی نگین صنعت مرکز ایران بود، در سال ۱۳۹۳ به جایی رساند که در پرداخت حقوق و دستمزد کارگرانش ناتوان بماند و کارگرانی که روزی شانس آموزش تخصصی در بهترین مراکز صنعتی اروپا را یافته بودند، در پی احقاق حقوق خود دست به تجمع زدند. تجمعاتی که به نتیجه خاصی نرسید تا پس از مسدودکردن مسیر راه‌آهن شمال-جنوب و برخورد با آنان دولت در نهایت هیئتی از مدیران دولتی را در رأس کارخانه هپکو قرار دهد. شرکتی که حالا صد‌ها میلیارد تومان بدهی انباشته و خطوط تولید زمینگیر دارد. مدیران هپکو در چند ماه اخیر مدعی فعالیت دوباره این شرکت هستند، اما برای قضاوت در‌این‌باره کمی زود است و با این حساب می‌توانیم هپکو را یکی از مهم‌ترین شرکت‌های فهرست بزرگ قربانیان سال‌های ابتدایی خصوصی‌سازی در ایران بنامیم.


ارج، یک رؤیای ناتمام
ارج را خلیل ارجمند، شاگرد ممتاز ایرانی و دانش‌آموخته بورسیه دولتی اعزام به خارج از دانشگاه مهندسی سانترال پاریس، در سال ۱۳۱۶ بنا نهاد. خلیل ارجمند، اما چندسال بعد و در سال ۱۳۲۳ هنگامی که مشغول تعمیر یکی از چاه‌های شرکت بود، بر اثر پارگی کابل نگهدارنده جان خود را از دست داد تا روی دست چند هزار نفر تشییع شود و مهندس بازرگان، در مراسم ختمش نام او را گرامی بدارد. پس از آن بود که اسکندر و سیاوش ارجمند مدیریت این شرکت را به دست گرفتند و تولیدات موفق ارج یکی پس از دیگری بازار را تسخیر کرد. بخاری ارج، صندلی تاشوی فلزی، کولر آبی و یخچال محصولاتی بودند که یک‌به‌یک توسط ارج تولید شدند و بازار را قبضه کردند. با رسیدن به دهه ۵۰، اما مشکلات ارج شروع شده بود؛ مشکلاتی که به نظر می‌رسید سرعت توسعه ارج را کاهش داد. این کارخانه در سال ۱۳۵۸ مصادره شد و با مدیریت دولت ادامه فعالیت داد. ۳۰ سال پس از آن ارج شاهد حضور مدیرانی بود که درک چندانی از توسعه نداشتند و با تولید همان محصولات همیشگی با همان خط تولید موجود، روز‌ها را به شب‌ها متصل می‌کرد.


ارج نیز با آغاز فعالیت سازمان خصوصی‌سازی روی میز فروش قرار گرفت و به بانک ملی رسید تا در عمل همچنان تحت مدیریت مدیران بخش غیرخصوصی قرار بگیرد، اما از حفاظ آهنین عدم نظارت مناسب نیز برخوردار باشد. کارخانه‌ای که روزی نبض بازار ایران را در اختیار داشت، در روز‌های فتح بازار ایران توسط شرکت‌های شرق آسیا، به پارکینگ خودرو‌های ایران‌خودرو تبدیل شد و کارگرانش ناباورانه، سقوط رؤیای بزرگ خلیل ارجمند را به نظاره نشستند.


چیت‌سازی ری، تشییع روی دوش بنگلادشی‌ها
کارخانه چیت ری را خانواده کورس در سال ۱۳۲۶ بنا نهاد؛ کارخانه‌ای که نزدیک به چهار هزار کارگر داشت که بخش کوچکی از آن را متخصصان بنگلادشی تشکیل می‌دادند. این کارخانه در روز‌های اوج فعالیت چیت‌سازی‌های ایرانی به قلب تپنده صنعت نساجی تبدیل شد و کار تا جایی پیش رفت که صاحبان کارخانه تصمیم گرفتند کارگران را نیز در سود شرکت سهیم کنند و به‌این‌ترتیب دو هزار و ۵۰۰ کارگر شرکت، سهام‌دار آن شدند؛ سهام‌دارانی که با سپرده‌شدن اداره شرکت به بنیاد مستضعفان متوجه این انتقال نشده بودند و به گفته نماینده کارگران سهام‌دار شرکت در گفتگو با ایرنا، حتی تا سال ۱۳۶۸ اقساط سهام خود را پرداخت می‌کردند. با آغاز به کار سازمان خصوصی‌سازی، باقی‌مانده سهام دولتی شرکت نیز به بنیاد مستضعفان واگذار شد تا در عمل این شرکت به محل جدال نمایندگان کارگری و بنیاد مستضعفان تبدیل شود. این بنیاد در دوره‌ای تلاش کرد شرکت را به چند تاجر ایرانی-بحرینی بفروشد، اما موفق نشد و سپس کار تا جایی پیش رفت که زمین کارخانه به محل ساخت‌وساز شهرداری تبدیل شد. کارخانه‌ای که روزی در سه شیفت به تولید محصول مشغول بود، تحت مدیریت مدیران غیرمتخصص و عدم به‌روزرسانی خطوط تولیدش هم‌زمان با هجوم منسوجات خارجی به بازار ایران، زانو زد و بنگلادشی‌ها خطوط تولید و دستگاه‌های آن را خریدند و با خود به بنگلادش بردند. چیت ری از آن نمونه‌های شاخص خصوصی‌سازی در ایران است که خصولتی‌سازی یا خودمانی‌سازی نام گرفته است.


آزمایش؛ یک داستان تکراری
شرکت آزمایش را محسن آزمایش در سال ۱۳۳۷ بنا نهاد؛ شرکتی که در ابتدا با تولید مجموعه‌ای از محصولات لوازم خانگی مانند یخچال، آب‌گرم‌کن، تختخواب، بخاری، اجاق گاز و کولر، جای پای تازه‌ای در بازار ایران یافت و با گسترش فضای شرکت به ۳۰ برابر روز‌های ابتدایی، شعبه‌های تولیدی خود را در استان‌های مرکزی و فارس نیز تأسیس کرد.


حتی پس از گرفتن آزمایش از سوی دولت نیز این شرکت روند توسعه‌ای خود را پیش برد و در سال‌های جنگ، هر ایرانی در خانه خود استفاده از محصولات این شرکت را تجربه می‌کرد؛ شرکتی که حتی به تولید یخچال‌های سایدبای‌ساید و فریزر‌های بدون برفک هم رسید، اما در عمل با بازشدن در‌های کشور به روی کالا‌های وارداتی در دهه ۸۰ هم‌زمان با واگذاری شرکت به صندوق بازنشستگی کشوری و سپس انتقال آن به یکی از شرکت‌های وابسته بانک ملی، ضربات مهلک و پیاپی را به شرکت آزمایش وارد کرد؛ ضرباتی که کارخانه آزمایش را دچار بحران کرد و در چند سال تعداد کارگران آن را از چند هزار نفر به چند صد نفر کاهش داد. به این ترتیب، آزمایش همان ضربه‌ای را متحمل شد که بسیاری از کارخانه‌های تولیدی ایرانی تحت تأثیر در‌های باز وارداتی و شعار‌های شیرین تئوریسین‌های اقتصادی دولت‌های پس از جنگ متحمل شده بودند. تنفس شرکت آزمایش دو سال قبل درحالی به‌طور کامل متوقف شد که هیچ‌کس به یاد نمی‌آورد استادان همیشه حاضر در اتاق‌های تصمیم‌گیری اقتصاد کشور وعده می‌دادند با تسهیل تجارت که اسم رمز تسهیل واردات بود، اقتصاد ملی ایران رونق خواهد گرفت.


آونگان، نابودی برای هیچ
آونگان را دولت در سال ۱۳۵۲ به‌عنوان شرکت مادر تخصصی تولید دکل‌های انتقال انرژی تأسیس کرد؛ شرکتی که بزرگ‌ترین سازنده دکل‌های انتقال نیرو در خاورمیانه بود و به سه قاره جهان صادرات می‌کرد. آونگان از جمله شرکت‌هایی بود که حتی در سال‌های جنگ نیز به فعالیت و توسعه خود ادامه داد و به نظر نمی‌رسید در مسیر پیش‌رویش مشکل غیرقابل‌حلی وجود داشته باشد. در سال ۱۳۸۳، اما سازمان خصوصی‌سازی این شرکت را به شکل اقساطی و با مبلغ ۱۲ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار کرد؛ یک واگذاری پرحاشیه که سروصدای زیادی به راه انداخت و نمایندگان مجلس که پیگیر تحقیق‌وتفحص از نحوه این واگذاری بودند ارزش شرکت را حداقل سه‌برابر مبلغ قرارداد ذکر می‌کردند.


تلاش این نمایندگان، اما به نتیجه‌ای نرسید و شرکت عظیم آونگان در کمتر از هفت سال چنان مسیر سقوط را طی کرد که حتی کارگران آن نیز این سرعت سقوط را باور نمی‌کردند؛ کارگرانی که مالک جدید در پرداخت حقوقشان تعلل می‌کرد و تجمعات پیاپی‌شان در برابر مجلس و دولت بی‌نتیجه می‌ماند. نشانه‌های نابودی آونگان در این سال‌ها دیده می‌شد، اما مدیران شرکت همچنان مدعی بودند این شرکت وضع خوبی دارد و از قرارداد‌هایی سخن می‌گفتند که در آینده بسته خواهد شد. مدیرعامل وقت شرکت آونگان در سال ۹۱ در گفتگو با فارس درهمین‌باره گفته بود: «ورشکستگی برای آونگان معنی ندارد»، اما نه‌تن‌ها ورشکستگی برای آونگان معنی پیدا کرد، بلکه کارگرانش نیز در دریافت آخرین حقوق و مزایای خود ناکام ماندند. مدیر تسویه شرکت، مالک شرکت را تاجری ورشکسته خواند و مطالبات کارگران و بازنشستگان شرکت به بیش از شش میلیارد تومان رسید. شرکتی که روزی قلب تپنده تولید دکل‌های انتقال انرژی در کشور بود دیگر جانی برای حیات نداشت و سوله‌های متروک و خیابان‌های خالی‌اش، به مهم‌ترین منظره یکی از خیابان‌های اصلی اراک تبدیل شد.

 

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: گارد ساحلی جنگ جهانی فرانسه عکس غول پیکر روی آب عکس فیلم مرد دختر قتل زن عجیب جوان پلیس سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۹۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شکایت عجیب دختر جوان از پدرش / ماموران خنده شان گرفت+فیلم
 • (تصاویر) کروکودیل غول پیکر خانگی یک زن را تکه تکه کرد
 • تسلیحات جدید ایران در راه است
 • گوشت هایی که داخل بوئینگ 707 بود چه شد؟
 • گروه‌بندی مسابقات والیبال مردان اروپا مشخص شد/ جدال غول‌ها در فرانسه
 • چالش غول‌های چینی برای افزایش تولید نفت و گاز
 • خصوصی ‌سوزی 5 غول صنعت ایران
 • خشک شدن دختر خوزستانی بر اثر اصابت رعد و برق
 • کشف لاشه ۲ راس مرال در آمل و نوشهر
 • گردشگران آلمانی از جاذبه های تاریخی خاش دیدن کردند
 • کاهش آمار تولد در فرانسه برای چهارمین سال متوالی
 • سرنوشت شوم 2 دختر دانش آموز در جاده خلوت / در قائمشهر رخ داد
 • بهنوش طباطبایی در کنار یک آدم برفی غول پیکر در اردبیل! عکس
 • جزییات تکه و پاره کردن دختر بچه در لواسان توسط سگ از زبان خودش !+عکس های تکاندهنده
 • معدوم سازی محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده
 • اذعان آلمانی ها به قدرت ایران در ۴۰ سالگی انقلاب
 • قتل وحشتناک دختر 14 ساله تهرانی با 22 ضربه چاقو
 • حمله مرگبار کروکودیل غول پیکر به زن جوان! +تصاویر
 • وصول ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال جاری