مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: نزدیک به 50 درصد وسعت دریاچه ارومیه آب دارد.

فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه در تراز اکولوژیکی 4200 تا 4400 کیلومتر مربع خواهد بود تصریح کرد: مابقی وسعت دریاچه که امکان زیرآب رفتن ندارد با کشت درختچه ها و مالچ پاشی پوشش داده می شود تا ریزگردها تثبیت شود.

وی با بیان اینکه وسعت دریاچه از میزان پیش بینی شده در تراز اکولوژیک فراتر نمی رود و برنامه های تثبیت و احیا بر اساس این میزان در ستاد احیا انجام می شود گفت: اطراف دریاچه ارومیه طی سالیان گذشته و در اثر سیلاب دچار شیب منفی شده که برای افزایش وسعت پیش بینی شده دریاچه از 4200 تا 4400کیلومتر مربع در تراز اکولوژیکی، باید تراز آب نیز افزایش یابد تا بتواند شیب منفی نیز زیر پوشش اب برود و افزایش وسعت را شاهد باشیم.

سرخوش با بیان اینکه دریاچه ارومیه دیگر نمی خشکد افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده و نمونه برداری ها از دریاچه ارومیه  6 تا 28 سانتی متر برخی نقاط حاشیه دریاچه ارومیه عمیق تر شده است.

وی با تاکید براینکه هرچه دریاچه عمق یابد از خشکی فاصله می گیرد گفت: طی سالهای گذشته به دلیل رسوب گذاری نمک امکان عمیق تر شدن دریاچه نبود که با ورود آب شیرین به پیکره این تخته سنگ های نمکی حل شده و دریاچه عمیق تر شده است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اظهار کرد: تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270.61 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31 سانتی متر افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه وسعت فعلی دریاچه ارومیه 2127.77 کیلومترمربع است گفت: وسعت دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 368 کیلومتر مربع افزایش داشته است.

سرخوش با بیان اینکه حجم آب فعلی موجود در دریاچه ارومیه یک میلیارد و 710 میلیون مترمکعب است تصریح کرد: حجم آب دریاچه ارومیه سال گذشته 1میلیارد با 100میلیون متر مکعب بود که نسبت به سال گذشته  610 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.


انتهای پیام انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

«کرار» ایران در تراز تانک‌های پیشرفته‌ جهانی/تانکی با قابلیت شلیک موشک

تانک کرار در ۲۲ اسفند ۹۵ رونمایی شد و بنا به گفته مقامات نظامی کشورمان در تراز تانک های پیشرفته جهان قرار دارد و حالا نیروهای مسلح بنا دارند تا با ارتقای تانک‌های T-۷۲S به کرار نیروهای نظامی ایران را با تعداد بیشتری از این سلاح تجهیز کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی دفاعی خبرگزاری شبستان، تولید تجهیزات دفاعی در سال های اخیر باعث ارتقای جایگاه ایران در منطقه از لحاظ امنیتی شده است تا جایی که به گفته مقامات نظامی کشورمان هیچ کشوری جرات حمله نظامی به ایران را ندارد. ایران که پس از پیروزی انقلاب اسلامی بلافاصله درگیر جنگی تحمیلی شد باید برای تامین نیازهای داخلی خود در حوزه دفاعی دست به تولید ادوات نظامی و تسلیحات دفاعی می زد همین امر باعث شد تا در زمانی کوتاه کشورمان به چنان دانشی در این زمینه برسد که باعث حیرت کشورهای مدعی در حوزه دفاعی و نظامی شود.

 

نیروهای مسلح، ارتش و سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در طی این سال ها تجهیزات نظامی فراوانی را اوهال و تولید و به مرحله بهره برداری رسانده اند که از آن جمله می توان به تانک‌های T-۷۲S اشاره کرد. تانک تی-۷۲ یک تانک اصلی میدان نبرد است که تولید آن از اوایل دهه ۱۹۷۰ در شوروی آغاز شد. این تانک شباهت‌هایی با تانک قدیمی‌تر اما پیشرفته‌تر تی-۶۴ دارد. تی-۷۲ پس از تانک دیگر شوروی‌ها؛ تی-۵۴/۵۵ پرتیراژترین تانک تولیدشده پس از جنگ جهانی دوم است و در مجموع بیشتر از ۲۵ هزار دستگاه از آن ساخته شده و کماکان برای مشتریان خارجی تولید می‌شود که توسط ده‌ها کشور مورد استفاده قرار گرفته‌است. سلاح اصلی این تانک، یک قبضه توپ بدون خان کالیبر ۱۲۵ میلی‌متری از نوع ۲A46M است.

 

لیزر مسافت‌یاب در حدود سال ۱۹۷۸ بر روی تانک نصب شد نمونه‌های قبلی دارای مسافت‌یاب نوری بودند که از آن‌ها در مسافتهای کمتر از ۱۰۰۰ متر نمی‌شد استفاده کرد برخی نمونه‌های صادراتی تا سال ۱۹۸۵ فاقد مسافت یاب لیزری بود. در اواخر دهه ۱۹۸۰ زره تی-۷۲های شوروی با زره‌های واکنشی نیز پوشانده شد.

 

در سال ۱۹۸۵ طراحی تی-۷۲ مورد بازنگری کلی قرار گرفت که در نتیجه آن زره تانک قطورتر شده و از موتور قویتری با قدرت ۸۴۰ اسب بخار در آن استفاده شد. سیستم کنترل آتش تانک نیز ارتقا یافت که به موجب آن تی-۷۲ قابلیت نصب و شلیک موشک‌های ضدتانک هدایت‌شونده را نیز پیدا کرد و به عنوان استاندارد، زره تمام تی-۷۲ها به زره‌های واکنشی نیز مجهز شدند. با این تغییرات تی-۷۲ تقریباً تبدیل به تانکی قویتر از تانک تی-۸۰ شد که قیمت بالاتری داشت. تی-۷۲بی از معروفترین مدل‌های بهینه‌سازی سال ۱۹۸۵ بود. آخرین به روزرسانی تی-۷۲ به سال ۲۰۰۰ بازمی‌گردد که این تانک با مجهز شدن به دوربین حرارتی دید در شب و زره مقاوم در برابر اورانیوم ضعیف شده ارتقا یافت.

 

حالا بنا به گفته جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار است تانک‌های T-۷۲S به کرار ارتقا یابد. سردار «قاسم تقی‌زاده» در این باره به تسنیم گفته است: «در مرحله اول، برنامه ما این است که تانک‌های T-72S را بهینه‌سازی کرده و به استاندارد تانک کرار ارتقا دهیم و در مرحله بعد، تولید خود تانک کرار را هم با برنامه‌ریزی ادامه می‌دهیم. تاکنون قراردادهایی برای تحویل تانک کرار با ارتش و سپاه منعقد شده است.»

 

بنابراین گزارش، تانک کرار در 22 اسفند 95، رونمایی و به طور هم زمان خط تولید آن در صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود افتتاح شد. تانک کرار در مدت ۳ سال توسط متخصصان سازمان صنایع دفاع در دفتر طراحی صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود طراحی و ساخته شده است. این تانک در سه حوزه اصلی قدرت و دقت آتش، تحرک و حفاظت و ماندگاری در صحنه نبرد، قابل رقابت با پیشرفته‌ترین تانک‌های دنیا را دارد.

 

پس از آن اردیبهشت ماه سال 96 سردار «محمد پاکپور»، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره به‌کارگیری تانک کرار در نیروی زمینی سپاه به تسنیم گفته بود: «این تانک توسط وزارت دفاع ساخته شده و حتماً به‌کارگیرنده آن، یا ما هستیم یا نیروی زمینی ارتش؛ ما این تانک را سفارش داده‌ایم و در برنامه‌مان است که از کرار استفاده کنیم.»

 

 

وی درباره ارتقاء تانک‌های تی72 نزسا به استاندارد تانک کرار نیز گفته بود: «در حال حاضر مشغول به انجام این کار هستیم و در حال ارتقاء سیستم‌های کنترل آتش تانک‌های خود هستیم و هر سیستمی از تانک را که نیاز به ارتقاء داشته باشد ارتقاء می‌دهیم.»

 

در ادامه امیر «کیومرث حیدری»، فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز به این رسانه از ارتقا تانک‌های تی 72 به استاندارد کرار خبر داده و گفته بود: «ارتقا در همه زمینه‌ها جزء برنامه‌های نیروی زمینی ارتش است و حوزه زرهی نیز یکی از این موضوعات است. انشالله تا پایان سال 96 ارتقاء تانک‌های تی 72 عملیاتی می‌شود.»

 

مجهز بودن به سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیرزی، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز و قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق آن و امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی از جمله ویژگی‌های تانک کرار است.

 

 

این تانک همچنین دارای سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف است و در حوزه تحرک، تانک کرار دارای توانمندی عبور از مناطق با عارضه، گودال و رودخانه و حرکت زیر آب است. این تانک مجهز به سامانه ناوبری و نمایش برای راننده تانک نیز است. امیر حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در خصوص این تانک می‌گوید: «کرار» نسبت به «ذوالفقار» ارجحیت دارد. تانک کرار از تانک T. ۷۲ عبور کرده و عمده قابلیت‌های تانک T. ۹۰ را دارد. تانک کرار می‌تواند یک جایگزین مناسب برای خرید از خارج باشد.

 

سردار «حسین دهقان»، وزیر سابق دفاع درباره این تانک و قابلیت‌های آن گفته است: «تانک کرار در تراز تانک‌های پیشرفته‌ جهانی است و حالا بعضا در رسانه‌ها مقایسه می شود با تانک T. ۹۰ روسی؛ حتی یک سری ویژگی‌های برتری نسبت به آن تانک دارد که اگر بخواهیم مقایسه کنیم تانکی هست در مقیاس آبرامز آمریکایی و T. ۹۰ روسی. در هنگام تست هم تست‌هایی که از آن گرفته شده است عملکرد بالاتری را از خود نشان داده است. این تانک در حوزه بقاء و ماندگاری به حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضدزره مجهز شده و با استتار در برابر انواع سلاح‌های ضدزره محافظت می‌شود و با توجه به ویژگی‌های خاصی که برای آن پیش‌بینی شده در زمره پیشرفته‌ترین تانک‌های دنیا به شمار می‌رود و قادر است نیازمندی‌های نیرو‌های مسلح را در این حوزه به‌نحو مطلوبی تأمین کند.»/

 

 

 

 

پایان پیام/50

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها آذربایجان غربی دریاچه ارومیه آب وسعت نزدیک جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۹۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اصلاح الگوی کشت اولویت نخست بخش کشاورزی آذربایجان غربی
 • سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به هفته گذشته بدون تغییر بود
 • تصاویر گوگل از تغییرات حیرت انگیز دریاچه ارومیه از 2001 تا 2011
 • اولین تولید محتوی دیجیتال پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه رونمایی می‌شود
 • تعطیلی دولت آمریکا مانع انتشار آمار تراز تجاری کانادا شد
 • چه عواملی بیکاری را سرعت و وسعت می‌بخشد؟
 • همایش «معلم تراز انقلاب اسلامی» در حرم مطهر رضوی
 • تربیت انسان فاضل وظیفه معلم تراز انقلاب اسلامی است
 • ازغدی: تربیت انسان فاضل وظیفه معلم تراز انقلاب اسلامی است
 • روسیه: خروج نیروهای آمریکا از سوریه را از نزدیک رصد می‌کنیم
 • تربیت انسان فاضل وظیفه معلم تراز انقلاب اسلامی است/در اسلام و مکتب اهل‌بیت (ع) معاش و معاد از هم تفکیک نشده‌اند
 • مشهد|تربیت انسان فاضل وظیفه معلم تراز انقلاب اسلامی است
 • حال دریاچه ارومیه بهتر شد
 • انتقال آب به حوزه آبریز دریاچه ارومیه برای احیای دریاچه
 • همایش معلم تراز انقلاب اسلامی در مشهد برگزار شد
 • افزایش 33 سانتی‌متری تراز آبی دریاچه ارومیه
 • کشت گیاه شورپسند «سالیکورنیا»/جلوگیری از طغیان نمک دریاچه ارومیه
 • تراز آبی دریاچه ارومیه ۳۳ سانتی متر افزایش یافت
 • وسعت دریاچه ارومیه 392 کیلومترمربع افزایش یافت