تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود بانک اطلاعاتی از ایثارگران این وزارتخانه در حوزه بانوان را ضروری دانست و گفت: براین اساس می توانیم قابلیت های بانوان فعال عرصه فرهنگ، هنر و رسانه را شناسایی و از ظرفیت های آنها در ارتقای این حوزه ها بهره ببریم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، سید عباس صالحی روز شنبه در نشستی با بانوان ایثارگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جان مایه انقلاب اسلامی با روح ایثارگری تداوم می یابد، گفت: روح انقلاب اسلامی با موجی از ایثارگری تداوم یافت و ایثارگران همچنان با این موج همنوا هستند.


وی با تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار افزود: در جامعه عرب قبل از اسلام که حضور اجتماعی زنان تحقیر شده بود، با ظهور اسلام زنانی مانند حضرات زهرا (س) و زینب (س) پرورش یافتند که نه تنها برای جامعه آن روز تاثیرگذار بودند که تا زمان های فردا به عنوان الگوی بانوان اسلام هستند.
وی یادآورشد: حضرت زینب (س) با مدیریت مدبرانه خود یک شکست ظاهری را به پیروزی بزرگ تبدیل کرد.
صالحی همچنین با اشاره به نقش حضرت زینب در قیام عاشورا ادامه داد: قدرت مدیریت زنانه ایشان به گونه ای بود که یک شکست ظاهری منجر به پیروزی استوار و ابدی شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حضرت زینب در قیام عاشورا علاوه بر نقش پرستاری از امام عصر خود حضرت امام سجاد (ع) نقش پاسداری از آرمان های نهضت عاشورا را نیز داشتند که بسیار حائز اهمیت است.
صالحی تصریح کرد: بنی امیه با نقشه هایی که داشتند فکر می کردند که با شهادت حضرت امام حسین (ع) و تمامی مردان همراه با حضرت همه چیز به نفع آن ها تمام می شود ولی حضرت زینب (س) با نقشی که در پرستاری حضرت سجاد (ع) و کودکان عاشورا و همچنین خطابه های بعد از قیام عاشورا داشتند این فکر باطل را ناکام گذاشتند.
عضو شورای عالی انقلاب اسلامی ادامه داد: حضرت زینب (س) نقش قابل توجهی در امدادگری عاطفی و معنوی اهل بیت (ع) داشتند و اگر ایشان نبودند بسیاری از کودکان هل بیت (ع) و فضای امامت و ذریه اهل بیت (ع) از بین میرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: راهبری قیام عاشورا تا ظهرآن روز با امام حسین (ع) بود ولی بعد ازظهر آن روز حضرت زینب(س) بود که با مدیریت مدبرانه خود یک شکست ظاهری را به پیروزی بزرگ تبدیل کرد. با حضور ایشان بود که این قیام تبدیل به فروغی مستمر شد و تا امروز نیز ادامه داد.
صالحی با اشاره به خدمات بانوان ایثارگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هشت سال دفاع مقدس افزود: اگر بخواهیم روح و جان مایه نظام جمهوری اسلامی ایران تداوم یابد با تداوم روح ایثارگری این اتفاق محقق می شود و ایثارگران می توانند تداوم بهتری برای انقلاب اسلامی داشته باشند.
وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در راستای توجه به بانوان به ویژه بانوان ایثارگر در انتصابات مدیریتی سه مدیر کل استانی و یک معاون را از جامعه بانوان انتخاب کرده است.
به گفته وی بانوان در هشت سال دفاع مقدس نقش بی بدیلی در پیروزی کشور در مقابل دشمن داشتند
صالحی گفت: حضور ایثارگران به ویژه بانوان در هر محیطی فضای امید، نشاط و شادابی را به همراه دارد. بانوان در هشت سال دفاع مقدس نقش بی بدیلی در پیروزی کشور در مقابل تهاجمات دشمن داشتند. در جنگ امروز نیز که جنگ سرد است نقش بانوان در مقابله با تهاجمات دشمن بی تاثیر نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تشکیل کمیته ای متشکل از معاونت توسعه مدیریت و منابع، دفتر امور ایثارگران و حوزه مشاور بانوان ضروری دانست و گفت: با این کمیته می توان بسیاری از مشکلات این حوزه را رسیدگی کرد.

** باید توانمندی های بانوان ایثارگر را شناسایی کنیم

در ابتدای این نشست مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران با اشاره به نقش بانوان در هشت سال دفاع مقدس گفت: باید توانمندی های بانوان ایثارگر را شناسایی و در سطح کشور از این توانایی ها بهره برد.
محمدرضا سوقندی افزود: هرگاه برای تحرک جامعه، زنان را به صحنه آوردیم در همه زمینه ها پیروز بوده ایم. ناگفته های عرصه دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست و نقشی که زنان در این عرصه از تاریخ کشور داشتند نیز را کسی انکار نمی کند.
وی با اشاره به وظایف دفتر امور ایثارگران این وزارتخانه ادامه داد: یکی از وظایف این دفتر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که به خوبی در حال انجام این وظیفه هستیم.
مشاور وزیر ارشاد تصریح کرد: نقش پرستاران در هشت سال دفاع مقدس مهم است و نباید نقش آن ها را فراموش کنیم.
سوقندی ادامه داد: در شرایط امروز نیز که در جنگ اقتصادی به سر می بریم بار اصلی این جنگ بر دوش زنان جامعه است که می توانند با توانمندی های خود در این جنگ نیز پیروز باشیم.

** شاهد جنگ سرد علیه کشور هستیم، زنان همچنان مردانه بایستند

در ادامه معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش زنان در تاریخ اسلام گفت: حضور زنان از ابتدای اسلام تاکنون نقش غیر قابل انکاری است و همگان به آن اذعان دارند.
لادن حیدری افزود: نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس بیش از آنچیزی است که دیده ایم. احساس یک مادر و خواهر در از دست دادن فرزندان و برادران خود در جنگ غیر قابل توصیف است و عمق فاجعه آن فراوان است.
حیدری در عین حال تصریح کرد: صبر و پشتوانه زنان بوده که نقش انقلاب ما را در عرصه های مختلف پر رنگ کرده است و بعد از جنگ نیز این زنان بودند که در رفع آثار چهره جنگ از کشور نقش آفرینی کردند.
وی افزود: در زمینه خاطرات جنگ نیز کتاب های بسیاری نوشته شده است.این خاطرات علاوه بر داشتن تلخی ولی در عین حال موجب سرافرازی کشور ما محسوب می شوند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: هم اکنون نیز که شاهد جنگ سرد علیه کشورمان هستیم، زنان همچنان مردانه بایستند و در رده های مدیریتی نیز شاهد حضور بیش از پیش آن ها باشیم.

** وزارت ارشاد و ایثارگران

به گزارش ایرنا، بی تردید صیانت از آرمان های والای انقلاب اسلامی و ارزش های دوران شکوهمند دفاع مقدس و اهتمام به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از وظایف خطیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است در این راستا سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم از ابتدای قبول مسئولیت در این وزارتخانه همواره بر این مهم تاکید داشته و دارد.
وی همچنین به مشاور امور ایثارگران خود همواره تعامل و همدلی با همکاران، نسبت با تکریم خانواده معظم شهدا و ارائه خدمات به ایثارگران را مورد تاکید قرارداده است.
همچنین وی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برنامه‌های فراوانی در دستور کارخودقرار داده است.
وی همواره با تأکید بر اهمیت و ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی به روز از ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،ایجاد این بانک باطلاعاتی را به عنوان یک زیرساخت برای خدمت رسانی هر چه بهتر، هدفمندتر و دقیق تر، به جانبازان و ایثارگران ضروری می داند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عناوین و همچنین در مناسبت های مختلف نشست ها و دیدارهایی را با خانواده معظم شهدا ، جانبازان ، ایثارگران این وزارتخانه برگزار و همواره بر پیگیری و رسیدگی به امور این قشر تاکید داشته و دارد.
به عنوان نمونه در آستانه سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به کشور ، هفته های دفاع مقدس و بسیج ،مراسم تجلیل و تقدیر از ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلف هنری، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شاغل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، معاونین و جمعی از مسئولان کشوری برگزار شد.
فراهنگ ** 1355 **

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: با تهدید جشنواره‌زدگی مواجه هستیم

"سید مجتبی حسینی" معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باحضور در دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی فجر در جریان روند کار این جشنواره قرار گرفت. ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱ فرهنگی موسیقی و تجسمی نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، در این جلسه "هادی مظفری" مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، "ابراهیم حقیقی" دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، "امیرسقراطی" دبیری هنری، "محسن سلیمانی" دبیر اجرایی جشنواره، "اردشیر میرمنگره" مدیربخش «چهل نمایشگاه چهل شهر»، "سعید اسلام‌زاده" مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی و "عبدالرحیم سیاهکارزاده" ﺭﯾﯿﺲ ﻣﻮﺳﺴﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻫﻨﺮﻫﺎﯼ ﺗ ﺴﻤﯽ ﻣﻌﺎﺻﺮ حضور داشتند.

"سید مجتبی حسینی" در این جلسه گفت: اکنون در رشته‌های مختلف با تهدید جشنواره‌زدگی مواجه هستیم و جشنواره زدگی یک تهدید جدی است که ضرورت دارد درباره آن فکر شود. تعدد جشنواره‌ها و هم‌پوشانی آنها ممکن است باعث شود هنرمندان انگیزه لازم برای شرکت در جشنواره‌ها را نداشته باشند. امروز شاهد آن هستیم که هر استان یا هر انجمن و نهادی، جشنواره‌ای را برای خود ترتیب داده و این موضوع سبب می‌شود نتوان برآیندی کلی از هنر و فعالیت هنرمندان کشور به دست آورد.

حسینی با تاکید بر بازنگری جشنواره‌ها افزود: ضروری است رویدادها و جشنواره‌های مختلف حوزه هنرهای تجسمی با رویکرد ملی نگریسته و بررسی شود و آنها را بر اساس نحوه کار و خروجی‌شان ارزیابی کنیم و اهداف و نتایج جشنواره‌ها بررسی شود. انجمن‌ها نیز می‌توانند رویدادهای تخصصی خود را داشته باشند و خلاء‌هایی را که در بخش دولتی وجود دارد پوشش دهند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: رویدادهای تخصصی  و موضوعات هنری می‌تواند بر اساس مطالعات آمایشی و بر اساس جغرافیای فرهنگی و تاریخی تعریف شود و با توجه به ظرفیت‌ و توانمندی‌های شهرها، رویدادهایی متناسب برای برگزاری در آنها برنامه‌ریزی شود. با در نظرگرفتن ظرفیت و استعداد شهرها و استان‌ها، جشنواره‌ها می‌توانند روی اقتصاد آن شهر تاثیر بگذارند و بسیاری از شهرهای ایران می‌توانند بر اساس ظرفیت خود بدرخشند؛در حالی که ما به راحتی از کنار این ظرفیت‌ها می‌گذریم.

حسینی در ادامه گفت: جشنواره ها می توانند فضایی برای گفتگو و یا برای کشف استعدادها باشند و باید بر اساس هدف طراحی و برنامه‌ریزی شوند.

وی با تاکید بر تعریف و تبیین اهداف جشنواره‌ها افزود: در این سال‌ها هنرمندان بسیار زیادی به جامعه ما اضافه شده‌اند که هر کدام گرایش خاص خود را دارند. بنابراین بزرگان و متخصصان این حوزه باید نظرات را تجمیع کنند تا رویکرد جشنواره‌ها مشخص شود. اگر قصد ما استعدادیابی است، باید جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف با یکدیگر در ارتباط باشند و برآیند آنها به جشنواره‌ای حرفه‌ای ختم شود که نفرات برگزیده بتوانند بهترین آثار را در جشنواره ارائه کنند. چنانچه رویکرد ما گفت وگو میان هنرمندان است، می‌توانیم حاصل یک سال کار آنها را نمایش دهیم.

معاون امور هنری وزارت ارشاد گفت: جشنواره هنرهای تجسمی فجر در این دوره با وجود بخش‌های مختلف و برنامه‌هایی به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی، می‌تواند چتر عمیم و گسترده‌ای باشد تا فضایی برای حضور هنرمندان و ارائه آثار بر اساس قواعد جشنواره فراهم کند.

حسینی افزود: در حوزه هنرهای تجسمی بیشتر تمرکز بر صنف هنرمندان است اما ضرورت دارد به صنوف و حرفه‌هایی که مرتبط با جریان هنرهای تجسمی هستند و بر آن تاثیرگذارند نیز توجه شود و برای پرورش حرفه‌ای و تقویت صنوفی  مانند: نقد، پژوهش، نمایشگاه‌گردانی، مدیریت هنری، توسعه بازار و... زمینه‌هایی فراهم و درباره آن گفتگو شود. ممکن است فردی که در رشته هنری تحصیل کرده، با کسب یک مهارت افزوده بتواند در دیگر شاخه‌های مورد نیاز جامعه هنری نیز فعالیت کند و با ایجاد صنف برای این شاخه‌ها فعالیت آنها جدیت بیشتری پیدا می‌کند.

ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز در این جلسه گفت: جشنواره نباید هدف باشد بلکه جشنواره‌ها باید اهدافی مانند استعدادیابی یا سنجش کیفیت کار شرکت‌کنندگان در جشنواره را دنبال کنند تا بتوانیم جایگاه خود را در جهان پیدا کنیم. اکنون شاهد هستیم که آثار تکراری به جشنواره‌های مختلف ارسال می‌شود و حتی گاه برگزیدگان جشنواره‌ها مشترک هستند؛ بنابراین هدف ما نباید صرفا برگزاری یک جشنواره باشد و باید به خروجی آن نیز توجه کنیم.

79 اثر به مرحله نهایی بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره تجسمی فجر راه یافتند76 اثر به بخش نمایشگاهی کارتون و کاریکاتور جشنواره تجسمی فجر راه یافتندجزئیات اکران فیلم‌های سینمایی جشنواره تجسمی فجر مشخص شد

 

امیر سقراطی نیز در ادامه این بحث گفت: دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی فجر باید در طول سال برنامه همه گالری‌ها را رصد کند و پس از آن چند کیوریتور انتخاب شوند که دستاوردهای جامعه تجسمی در طول سال را بررسی کنند. یک بخش از جشنواره می‌تواند به این صورت شکل بگیرد که کیوریتورها هنرمندان فعال و حرفه‌ای را که دارای ایده‌های برتر هستند، دعوت به کار کنند تا برای شرکت در جشنواره اثر ارائه دهند.

سقراطی همچنین گزارشی از انتخاب و داوری آثار یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بخش‌های مختلف جشنواره مانند: نمایشگاه هنر انقلاب با عنوان پلاک 40، نمایشگاه عکس‌های انقلاب، نمایش فیلم با موضوع تجسمی، نمایشگاه انتشارات تجسمی، نمایشگاه طراحی، نشست‌های تخصصی و... نیز ارائه کرد.

محسن سلیمانی نیز درباره بخش گالری‌ها با عنوان «چارسوی هنر» در این دوره جشنواره تجسمی فجر گفت: در این بخش 54 گالری حضور دارند که شامل 26 گالری از تهران و 28 گالری از شهرستان‌ها است که آثاری از هنرمندان مختلف را در باغ موزه قصر به نمایش می‌گذارند.

"هادی مظفری" مدیرکل هنرهای تجسمی نیز در این جلسه گفت: قصد ما این است مخاطبان جدیدی را به جامعه تجسمی وارد کنیم تا هم به اقتصاد هنر کمک شود و هم ذائقه بصری آنها ارتقا یابد. برهمین اساس، بخش گالری‌ها می‌تواند محل مناسبی برای حضور مخاطبان جدید باشد.

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی در بهمن ماه 1397 برگزار ‏می‌شود. در این ‏جشنواره سید امیر سقراطی دبیر هنری و محسن سلیمانی دبیری اجرایی را ‏عهده‌دار ‏هستند.‏

انتهای پیام/

R1527/P/S4,40/CT12 واژه های کاربردی مرتبط دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد معاونت هنری وزارت ارشاد هنرهای تجسمی

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: فرهنگي فرهنگ و ادب وزارت ارشاد بانوان ايثارگر

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۹۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعتراف ترامپ به توانایی موشکی و ماهواره ای ایران
 • سرگردانی دانشجویان شاهد دانشگاه جامع به خاطر شهریه ها
 • رشادت‌های ایثارگران در بروكراسی‌های اداری فراموش نشود/ هراسی از تهدیدها نداریم
 • تقدیر بغداد از توسعه همکاری اطلاعاتی با روسیه
 • برپایی نشست هم‌اندیشی مسئولان فرهنگ و ارشاد خوزستان
 • آثار هنرمندان گیلانی در حوزه فرهنگ و شهادت حمایت می‌شود
 • فرصت حضور و فعالیت خانواده شهدا و ایثارگران در فارس فراهم شود
 • کارکنان شاغل ایثارگر کرمانشاه برای دریافت هزینه‌های بیمه تکمیلی مراجعه کنند
 • دومین یادواره ایثارگران صنعت دارو برگزار شد
 • ایثارگران از بسته حمایتی دولت جاماندند
 • معرفی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لردگان
 • اتحادیه اروپا ۴ مامور اطلاعاتی روسیه را تحریم کرد
 • بیش از ۴۰۰ فرزند شهید و ایثارگر خراسان جنوبی بیکارند
 • دکتر کمالی زرکانی به مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان منصوب شد
 • بازگشت مجتمع سابق فرهنگی و هنری فاروج به فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • کوتاهی دولت در تهیۀ بانک جامع اطلاعاتی مسکن
 • جمعیت بانوان فرهیخته متناسب با نیاز تولید محتوا می کند
 • نشست تخصصی نقش بانوان در تداوم و پیدایش انقلاب اسلامی
 • انقلاب اسلامی مرهون مجاهدت‌های ایثارگران است