به گزارش خبرنگار مهر، امید قادری امروز شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه که در استانداری کرمانشاه و با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی برگزار شد، با بیان اینکه بحث میراث فرهنگی از یک اهمیت استراتژیک برخوردار است، اظهار داشت: این حوزه نیاز به گفتمان‌سازی اجتماعی دارد که با تعامل بین بخشی باید به اهداف خود در مورد توسعه استان برسیم.

وی افزود: باید بتوانیم با استفاده از ظرفیت هایی که در بحث گردشگری استان وجود دارد تحولی در این راستا ایجاد کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بیان داشت: جوان گرایی و استفاده از نخبگان ار اولویت های کاری من است تا با یک امنیت رفاهی بتوانیم انگیزه ای را به وجود آوریم تا موتور پیشرو توسعه در استان باشند.

قادری با بیان اینکه در بخش کشاورزی به دلیل مشکلاتی از جمله خشکسالی و عدم تمایل نسل جوان به این کار نمی توانیم اشتغال چندانی ایجاد کنیم، گفت: با حمایت از آموزش در بحث صنایع دستی می توانیم در جهت ایجاد اشتغال گام موثری برداریم.

وی خاطرنشان کرد: بازگشایی مرزهای استان می تواند در جذب گردشگر موثر باشد و اگر این اتفاق حادث شود رشد گردشگر در این استان افزایش خواهد یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه ادامه داد: میراث فرهنگی به عنوان میراثی که از گذشتگان به ما رسیده و از آن به عنوان نیاز فرهنگی یاد شده است که در این راستا در جهت احیاء و مرمت آن تلاش مضاعف و کارشناسانه ای را به کار خواهیم برد.

قادری به بحث اشتغال حمایتی اشاره کرد و بیان داشت: بخشی از جامعه هدف ما در این زمینه می تواند مددجویان تحت پوشش سازمان‌های حمایتی باشد که با بهره‌گیری از آموزش‌ها می توانند حتی صنایع دستی استان را برندسازی کنند.

وی اظهار داشت: باید بازار رقابت را به دست بگیریم و اجازه ندهیم در بحث برندسازی از استان‌های دیگر عقب بمانیم.

این مسئول بازگشایی مرز خسروی را یکی از زیرساخت‌های مهم در بحث گردشگری عنوان کرد و افزود: با استفاده از این ظرفیت می توانیم بازارهای خوبی برای صنایع دستی چه در کشورهای همسایه و چه در استانهای همجوار داشته باشیم.

کد خبر 4511015

منبع: مهر

خبر بعدی:

بازدید مکان‌های مذهبی، تاریخی و گردشگری بِکر کویر با سفر به طبس

شهرستان طبس با دارا بودن مکان مذهبی و ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی یکی از شهرستان‌های مورد هدف گردشگران داخلی و خارجی در ایام نوروز و تابستان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، تعطیلات نوروز از راه می‌رسد و سفرهای نوروزی آغاز می‌شود امسال با توجه به شرایط سخت اقتصادی شاید برای بسیاری امکان مسافرت خارج از استان مقدور نباشد پیشنهاد می‌کنیم سفرهای داخل استانی که هزینه زیادی نیز ندارد را در برنامه خود قرار دهید.

 

در این گزارش می‌خواهیم جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و مذهبی شهرستان طبس در خراسان جنوبی را معرفی کنیم.

 

شهرستان طبس شهری کویری است که در غرب خراسان‌جنوبی واقع شده است. این شهر پیشتر جزئی از استان یزد بود که در سال 1391 به استان خراسان‌جنوبی ملحق شد.

 

رسول بهبهانی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: با ورود به شهر طبس مهمترین جاذبه مذهبی این شهر با گلدسته‌های زیبایش از دور خودنمایی می‌کند.

 

وی افزود: امامزاده حسین‌بن موسی الکاظم(ع) برادر امام رضا(ع) مأمنی برای مسافرانی است که از جنوب شرق، جنوب و مرکز کشور به مشهد مقدس می‌روند و بسیاری شب را در جوار برادر وی می‌گذرانند.

 

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس بیان کرد: روستای خرو که در 25 کیلومتری شمال شرق طبس با اقلیم ییلاقی در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان طبس خراسان جنوبی است.

 

 

بهبهانی افزود: از جاذبه‌های مهم این روستا قلعه خرو، طاق شاه‌عباسی، چشمه آب‌گرم معدنی مرتضی علی، چشمه جعفری، درخت سرو کهنسال  و خانه گبر را می‌توان نام برد.

 

وی با بیان اینکه سد نهرین نیز در مسیر رسیدن به روستا است و آب چشمه را ذخیره می‌کند، گفت: این سد مبدأ آبی که اغلب مزارع و باغات طبس را مشروب می‌کند، از طریق نهر آبی به طبس منتقل می‌شود.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس گفت: در این روستا درخت کهنسالی وجود دارد که ارتفاع این درخت حدود 25 متر، محیط تنه در ارتفاع 5.1 متری 5.6 متر و عمر آن بیش از هزار سال تخمین زده شده است.

 

بهبهانی با بیان اینکه اثر طبیعی یعنی اثری که غیرقابل تقلید و غیرقابل جانشین باشد، بیان کرد: به دلیل قدمت درخت و مجاورت آن با قلعه قدیمی خرو، این درخت به عنوان اثر ملی شناخته می‌شود.

 

وی با بیان اینکه قلعه خرو از دیگر آثار تاریخی و دیدنی روستای خرو طبس است، تصریح کرد: این قلعه مربوط به دوره صفوی است که برفراز تپه‌ای مشرف به روستاهای خرو علیا و خرو سفلی با میدان دید وسیع بنا شده است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس بیان کرد: قلعه خرو یک قلعه دفاعی با اندازه 18 در 21 متر و دیوارهایی با پهنای 2 متر است که در هر چهار گوشه آن برجی ساخته شده است.

 

بهبهانی ادامه داد: پس از طی مسافت 5 کیلومتری از داخل روستای خرو به داخل کال سردره و چشمه جعفری می‌رسیم که در درون دیواره‌های بلند دره، حفره‌ها و کانال‌هایی دیده می‌شود که با نظم خاص و مهندسی حساب شده‌ای بنا شده‌ است که به آن خانه گبر گفته می‌شود.

 

وی عنوان کرد: حدود 35 دقیقه پیاده‌روی در داخل کال سردره و برخلاف جریان آب لازم است تا به چشمه‌های متعدد آب به ویژه چند چشمه آبگرم برسیم.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس افزود: مسیر پر آب است وطاق‌هایی در اثر بالا و پایین آمدن آب در فصول مختلف بوجود آمده‌اند که این طاق‌ها در بعضی از جاها محل مناسبی برای استراحت و نشستن هستند که به حمام مرتضی‌علی معروف است.

 

بهبهانی اذعان کرد: اندکی بالاتر از چشمه آبگرم، دره بسیار بسته و تنگ شده و از دو طرف، چشمه‌های کوچکی به صورت نوارهای آویخته شده از دره که با وزیدن نسیمی اشکال زیبایی را پدید می‌آورند به درون دره سرازیر می‌شوند و منظره چشم‌نوازی با عطر آب ایجاد می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: محل اصلی آب گرم مرتضی علی در این محل وجود دارد جایی که دو طرف کوه به هم می‌رسد و در هر طرف صخره‌های بلندی می‌بینید.

 

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس ادامه داد: گیاهانی در صخره های اطراف رویش کرده‌اند این گیاهان سبز حالت بسیار زیبایی به صخره‌های اطراف داده است آب گرم که در بعضی نقطه‌ها به روی آنها می‌ریزد موجب شده که در زمستان نیز این گیاهان سبز بمانند.

 

بهبهانی عنوان کرد: یکی از حیواناتی که شاید در مسیرخود ببیند یک نوع خرچنگ است که این خرچنگ به خاطر فراوانی آب همراه با ماهی‌های چشمه در رودخانه زندگی می‌کنند.

 

 

وی متذکر شد: در ادامه دره‌ی مسیر چشمه آبگرم حمام مرتضی‌علی به طاق زیبای شاه‌عباسی برخورد می‌کنیم که بیش از 700 سال قدمت دارد و میان دو کوه نزدیک به هم ساخته شده و بنایی آجری است که در قسمت بالا و یا تاج آن سنگ به کار رفته است.

 

انتهای پیام/

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: مراسم تودیع و معارفه میراث فرهنگی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۹۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در دهدشت برپا شد
 • بیش از ۴۰۰ غرفه فروش صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی برپا می‌شود
 • ۶۰ بازارچه فروش صنایع دستی در خراسان جنوبی برپا می شود
 • برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات در بروجرد
 • نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات در بروجرد برپا می‌شود
 • صنایع دستی، جلوه ای از گردشگری اصفهان
 • نمایشگاه عرضه صنایع دستی در سقز بر پا شد
 • رونمایی از قطار گردشگری در استان لرستان
 • قطار گردشگری لرستان رونمایی می‌شود
 • برپایی ۴۰ بازارچه صنایع دستی و سوغات در فارس
 • چابهار، قلب تپنده اقتصاد و گردشگری آماده استقبال ازگردشگران
 • رونق گردشگری صنایع دستی مازندران در نوروز ۹۸
 • ۴۰ بازارچه صنایع دستی و سوغات در استان فارس برپا می‌شود
 • برپایی ۲۳ نمایشگاه صنایع‌دستی در ایام نوروز در استان همدان
 • برپایی بازارچه های صنایع دستی همزمان با نوروز
 • رزرو ۱۰۰ درصدی اقامتگاه‌های گردشگری اصفهان
 • مرمت خانه تاریخی اخوان مربوط به دوره قاجاریه در بهبهان
 • خوزستان|خانه تاریخی اخوان مربوط به دوره قاجاریه در بهبهان مرمت شد
 • جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98