در حالی که یک مقام آمریکایی از آغاز خروج تجهیزات نظامی ایالات متحده از خاک سوریه خبر داده، واشنگتن یک فروند ناو جنگی را در مدیترانه و در نزدیکی سواحل سوریه مستقر نموده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از اسپوتنیک، یک مقام آمریکایی گفته است که خروج تجهیزات و سخت افزار‌های نظامی از سوریه آغاز شده و در مرحله کنونی ایالات متحده تصمیمی برای خارج کردن سربازان خود از سوریه ندارد.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های ناشناس نظامی نوشته است که ایالات متحده ناو جنگی موسوم به "کارسارگ" را در مدیترانه نزدیکی سواحل سوریه مستقر کرده است.

این روزنامه افزود: ناو جنگی مستقر شده در مدیترانه قادر به حمل ۱۸۰۰ نظامی و ده‌ها دستگاه خودروی زرهی است. این ناو همراه با سایر کشتی‌های جنگی نیروی دریایی آمریکا به منطقه اعزام شده تا از خروج تجهیزات نظامی از سوریه حمایت و پشتیبانی کند.

منابع آگاه به وال استریت ژورنال گفتند: این ناوگروه از سوی صد‌ها تفنگدار و بالگرد‌های نظامی پشتیبانی خواهد شد تا از نظامیان مستقر در سوریه حمایت کنند.

یک مقام ارشد نظامی در این باره گفت: چیزی تغییر نکرده است. ما از بولتون دستور نمی‌گیریم.

این اظهارات اشاره‌ای به سخنان اخیر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا است که از احتمال ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه برای مقابله با ایران خبر داده بود.

یک مقام رسمی آمریکایی پیش از این در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته بود که پنتاگون خروج تجهیزات و ادوات غیر ضروری از سوریه را آغاز کرده است، ولی پرسنل نظامی همچنان در سوریه مستقر خواهند بود.

تصمیم غیرمنتظره دونالد ترامپ برای خارج کردن ۲ هزار نظامی آمریکایی از سوریه با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است. این تصمیم منجر به استعفای جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا، برت مک گورک فرستاده ویژه ایالات متحده در ائتلاف موسوم به ضد داعش و دانا وایت سخنگوی وزارت دفاع آمریکا شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

نبرد فکری علیه گروه های تکفیری لازمه تکمیل شکست نظامی آنان

تهران- ایرنا- شماری از تحلیلگران عرب با اشاره به شکست داعش در عراق و سوریه در عرصه نظامی و تنگ شدن حلقه محاصره بر این گروه در شهرک الباعوز به عنوان آخرین پایگاه آن، نبرد فکری علیه داعش را بسیار کارآمدتر از نبرد در میدان های نظامی می دانند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، طی سال گذشته داعش بسیاری از مناطق زیر کنترل خود را در ادلب، دیرالزور، بخش هایی از البوکمال، السوسة، الشعفه، البوحسن، البوخاطر و مناطقی از حومه دمشق از دست داد. شکست این گروه در منطقه الهجین به عنوان یکی از پایگاه های داعش در دیرالزور بزرگترین ضربه را به این گروه وارد کرد. اکنون پس از سپری شدن 6 سال از پیدایش گروه تروریستی داعش و شکست های این گروه در جبهه های نبرد عراق و سوریه همه نگاه ها به شهرک الباغوز در حومه دیرالزور در شرق رود فرات دوخته شده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که داعش با شکست در این منطقه به پایان خط خواهد رسید.

** الباغوز آخرین پایگاه داعش در سوریه
الباغوز آخرین پایگاه زیر کنترل داعش است که اعضای این گروه تروریستی در آنجا سنگر گرفته و اقدام به حفر خندق‌هایی در پیرامون آن کرده‌اند . عناصر داعش در مساحت حدود یک کیلومتری در شانه رود فرات و مرزهای سوریه و عراق در بین هزاران غیرنظامی مخفی شده‌اند.
تارنمای «ایلاف» وابسته به عربستان نوشت: حکومت داعش به پایان راه رسیده و پرچم های نحس آن به پایین کشیده شده است. رژیمی که ستاره آن طی بحران سوریه درخشید و در سال 2014 به اوج قدرت رسید و توانست سرزمین های گسترده ای از عراق و سوریه از جمله شهرهای بزرگ موصل و الرقه را به کنترل خود در آورد و ارتش عراق را شکست دهد اکنون در منطقه کوچکی به نام الباعوزه گرفتار شده است.
روزنامه «البناء» لبنان نیز نوشت: نظام سوریه و همپیمان آن در میدان های نبرد دست برتر را دارند. آنها در آستانه پیروزی نهایی به سر می برند. دمشق برای پاکسازی سراسر سرزمین های سوریه تصمیم قطعی گرفته و هرگونه چانه زنی درباره حاکمیت و استقلال این کشور را رد کرده است. همه پارامترها و شاخص ها در میدان های نبرد به سود نظام سوریه و همپیمانانش رقم خورده است. حضور نظامی روسیه و محور مقاومت در سوریه و رقم خوردن موازنه های قدرت به سود دمشق که افزایش قدرت ارتش سوریه را در پی داشته است یک موازنه راهبردی را در رویارویی با غرب شکل داد که نشان می دهد واشنگتن و همپیمانانش در رسیدن به اهداف خود با شکست روبرو شده اند.
نشریه «المنار» فلسطین هم در گزارشی عنوان کرد: پیروزی شگفت آور دولت سوریه در حال ثمر دادن است. مردم سوریه ثمره پایداری های خود را درو می کنند. این کشور بهترین فرزندان خود را در محراب کرامت فدا کرد و این جنگ برای سوریه بسیار پرهزینه بود. اکنون پشتیبانان اندیشه های گمراه کننده با ناامیدی به غارهای خود برگشته اند و برای طرح های شکست خورده خود مراسم عزا و سوگواری برپا کرده اند. اردوگاه ضد سوری در انتظار بحران های در حال انفجار است. آمریکا در تنش خود با ونزوئلا و کره شمالی در حال دست و پا زدن است. اکنون شکاف گسترده و اختلاف های ژرفی در کاخ سفید در جریان است که این کاخ را به مرز انفجار رسانده است. پشتیبانان تروریست ها در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم با اختلاف و تنش روبرو شده اند و بوی بد این اختلاف ها بینی را آزار می دهد. ارتش سوریه ضربه های دردناکی به جریان های تکفیری وارد و آنها را مجبور کرده است به طور دسته جمعی پا به فرار گذارند.

** ایستگاه بعدی داعش کجاست؟
با تغییر معادلات بحران در سوریه و عراق و در شرایطی که این روزها نَفَس تروریست های داعش در سوریه و عراق به شماره افتاده است. آنان پایگاه های خود را یکی پس از دیگری از دست داده اند. وجود فضا و زمینه مناسب برای حضور در افغانستان سبب شده است تا این کشور را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند. بخشی از نیروهای داعش در مناطقی از افغانستان رخنه کرده و امنیت این مناطق را تحت تأثیر قرار داده اند. داعش برای بازسازی خلافت مورد ادعایی خود و جبران شکست هایش در سوریه و عراق تلاش می کند و افغانستان را برای رسیدن به این هدف خود مناسب می داند.
روزنامه «العرب الیوم» سوریه در این زمینه نوشت: عواملی مانند پرداخت حقوق ثابت ماهانه به عناصر داعش و نیز محرومیت های مادی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در افغانستان سبب شده داعش در ماموریت خود موفق عمل کرده و از این فضا برای پیش بردن طرح های خود استفاده کند. این گروه به طور اساسی فعالیتش را بر روی آفریقا، مصر و افغانستان تمرکز کرده است. این گروه از شکنندگی دولت افغانستان و اوضاع اداری ضعیف آن سوء استفاده می کند تا مناطقی را از این کشور زیر کنترل خود در آورد و دولت مورد نظر خود را تشکیل دهد.
به نوشته تارنمای شبکه خبری «الجزیره» قطر، «حسن ابوهنیه» کارشناس مسائل مربوط به گروه های تروریستی گفت: داعش دارای مهارت راهبردی بالایی برای بازگشت و قدرت یابی است. این گروه پس از شکست های خود نشان داده است که می تواند بار دیگر خود را احیا و مناطقی را زیر کنترل خود در آورد. این گروه اگرچه اکنون مناطقی را در کنترل خود دارد که بیشتر از 2 کیلومتر وسعت ندارد، اما اگر برای نابودسازی کامل آن سهل انگاری شود می تواند بار دیگر خود را احیا کند.
به گزارش شبکه خبری الجزیره، «سام هیلکر» کارشناس گروه بحران های بین المللی هم گفت: اگر داعش به خود مشغول است اما همزمان با این موضع در جوامع در حال انتشار و ادغام است. این گروه به شکل سلول های خفته باقی خواهد ماند.
نشریه «المجد» مصر هم به نقل از «مصطفی امین» کارشناش مسائل جریان های سیاسی نوشت: با وجود اینکه شهر الباعوز آخرین پایگاه داعش در مناطق شرق فرات در سوریه به شمار می رود اما نمی توان گفت این آخرین نبرد علیه داعش در قلمرو این گروه است. زیرا هنوز در بخش هایی مانند شرق تدمر، قلمون شرقی، تپه های منطقه الصفا، شرق و جنوب السخنه در منطقه البوکمال و منطقه البادیه حضور دارد و حمله های مکرر این گروه در دیرالزور، حمص، حومه دمشق و السوئدا بیانگر این حضور است. هنوز هم این گروه دارای منابع مالی است که به این گروه کمک می کند. این گروه دارای شبکه ای قدرتمند قاچاق است. این گروه قدرت بالایی برای نقل و انتقال و فرار از یک پایگاه به پایگاه دیگر دربیابان های غرب عراق و شرق سوریه دارد. هنوز هم برخی از این بیابان های برای داعش امن هستند.
تارنمای مرکز پژوهش های «المستقبل» عراق نوشت: پس از شکست داعش در عرصه نظامی نبرد آینده علیه این گروه نبرد فکری است. نابودی نظامی این گروه کافی نیست، بلکه باید اندیشه های آن را خشکاند. پیروزی نظامی باید همراه با پیروزی فکری باشد. زیرا داعش دارای اندیشه های تندی است که با بازتولید آن می تواند در محیط های مناسب اندیشه های خود را گسترش دهد. با از بین بردن مشارب فکری، فقهی و اعتقادی این گروه می توان طرح داعش را به طور کلی شکست داد. برای تکمیل پیروزی نظامی بر داعش باید با افکار شوم و اصول اعتقادی منحرف داعش برخورد کرد. باید از طریق سازوکارهایی اندیشه های داعش را نابود ساخت. زیرا رها کردن عناصر تروریستی در مناطقی که حضور اندکی دارند سبب می شود که این گروه ها بار دیگر سر برآورند. برای پایان دادن پایه های اندیشه داعش باید در صدد اندیش سازی بر آمد که برای بنای جوامع ایده آل به شمار می روند. باید به طور جدی برای رهای جوامع از افکار داعش تلاش کرد و با گسترش اندیشه های سازنده و به کارگیری آن در گفت و گوهای مسالمت آمیز میان مولفه های مختلف جامعه، روح اعتماد را به جامعه برگرداند و ارزش های والا را در جامعه منتشر و روحیه عمل جمعی را پیاده کرد.
پژوهش**9278**1552

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: سوریه وال استریت وال استریت ژورنال ناو آمریکایی

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۰۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • «خداحافظ سالار» کتاب جنگی که سبک زندگی را یادآوری می‌کند
 • ترامپ: 400 نظامی آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند
 • ۴۰۰ نظامی آمریکا در سوریه می مانند
 • ترامپ: آمریکا ۴۰۰ نظامی خود را در سوریه نگه می‌دارد
 • ترامپ: 400 نظامی آمریکا در سوریه می مانند
 • ترامپ: 400 نظامی آمریکایی در سوریه می مانند
 • تحلیلی بر صنعت خودرو و حمل‌ونقل جهان
 • لاوروف: رفتار‌های آمریکا ما را وادار به واکنش می‌کند
 • سال 97 و جهش در روابط راهبردی ایران و سوریه
 • چرایی اعزام نیروهای نظامی اتحادیه میهنی کردستان عراق به الباغوز سوریه
 • کشیکهای نوروزی یگان حفاظت در عرصه‌های طبیعی و ملی زنجان مستقر شدند
 • بایکوت پیمان‌ ملل/ ترامپ – مادورو، براندازی از راه دور/ راهبرد مشکوک در سوریه/ مدارا با چین، رفاقت با مسکو
 • نشست بالاترین مقام‌های نظامی ایران، عراق و سوریه / راه تهران - مدیترانه باز شد؟!
 • قرار گرفتن کرمانشاه در لیست مناطق جنگی هدیه نظام به مردم بود
 • تکرار ادعای عملیات نظامی مشترک ترکیه با ایران علیه PKK از سوی اردوغان
 • خیزش سوسیالیست‌های آمریکا
 • عطوان: نشست نظامی ایران، عراق و سوریه وحشت رژیم صهیونیستی را دوچندان کرد
 • عطوان: نشست نظامی سوریه، عراق و ایران وحشت رژیم صهیونیستی را دوچندان کرد
 • رئیس شورای روابط خارجی آمریکا: نفوذ ایالات متحده در خاورمیانه کاهش یافته است