ساعت 24- کارگردان سینمای ایران گفت: اگر خیلی حرف برای گفتن داریم برویم و عربستان را ۱۰ بر صفر شکست بدهیم یا امارات را با اختلاف ببریم.

 مسعود ده‌نمکی در برنامه‌ای تلویزیونی از برد ۵ بر صفر تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل یمن انتقاد کرد و معتقد بود چرا باید تیم کشوری جنگ‌زده را به این شکل مغلوب کرد؟ او معتقد بود اگر علی پروین یا امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم فوتبال کشورمان بودند حتماً از بچه‌های تیم می‌خواستند با یمنی‌ها مدارا کنند! روز گذشته و به همین بهانه با کارگردان فیلم‌های طنز سینمای کشورمان حرف زدیم. 


* فوتبالی‌ها می‌گویند شما را چه به تحلیل فوتبال؟
اولاً باید بگویم من فوتبال را از لحاظ فنی تحلیل نکردم، من درباره سیاست‌گذاری‌های فوتبال حرف زدم و ایرادم را به مسائل مدیریتی در فدراسیون گرفتم. 


* این حق را برای خودتان قائل هستید که درباره فوتبال اظهار نظر کنید؟
چطور فوتبالی‌ها درباره سینما حرف می‌زنند؟ چطور در سینما و تلویزیون هنرپیشه می‌شوند؟ ما حق نداریم درباره مسائل کلی فوتبال حرف بزنیم!


* چه شد که این موضوع را مطرح کردید؟
دلم به حال ملت ستمدیده یمن سوخت. فقط برای همین. 


* اما می‌دانستید که یمنی‌ها پس از اینکه در گروه ایران قرار گرفتند با پیشنهاد حکومت آل سعود، برنامه‌های اردویی، سرمربی تیم ملی و بازی‌های تدارکاتی‌شان را مهمان عربستانی بودند که دشمن قسم خورده ما در خاورمیانه است؟
چه کسی از این موضوع خبر داشت...؟!


* ... همه اهالی فوتبال این مسئله را می‌دانستند، حتی یمن را تیم «ب عربستان» می‌نامیدند!
ربطی به هم ندارد. از ماجرای تمرین تیم ملی یمن در عربستان هم مطلع بودم ولی ما با ملت یمن طرفیم نه سربازان عربستانی. ما به یمن ۵ گل زدیم و ملت آن کشور را از این بابت سرافکنده کردیم. اگر خیلی حرف برای گفتن داریم برویم و عربستان را ۱۰ بر صفر شکست بدهیم یا امارات را با اختلاف ببریم. 


* ولی یمنی‌ها تیم کشورشان را به عربستان فرستادند تا قوی شود و ایران را شکست بدهد!
من نمی‌گویم می‌رفتیم و می‌باختیم. بحث تعداد گل مطرح نیست، بحث رفتارهای نمادینی است که می‌توانست روحیه جوانمردی ورزشکاران ما را به دنیا نشان بدهد که اتفاقاً بچه‌های تیم ملی ما این روحیه را هم دارند. حرف من مدیریت نشدن بازی تیم ملی است. دست بچه‌های تیم ملی درد نکند که برنده شدند و ایرانیان را شاد کردند ولی این برد با یک یا دو گل هم به دست می‌آمد. مثلاً می‌شد قبل از بازی دوتا پرچم بین کاپیتان‌های دو کشور رد و بدل شود تا برادری دو ملت نشان داده شود. 


* اما فیفا شعار مهمی دارد که می‌گوید سیاست را نباید به ورزش دخالت داد و بابت هر اقدام سیاسی جریمه‌های سنگینی در نظر گرفته است!
اتفاقاً فیفا سیاسی‌ترین بنگاه اقتصادی دنیاست که هرگز به این مسائل توجه نمی‌کند. شما شک دارید که در انتخاب میزبانان جام‌های جهانی سیاسیون دخالتی ندارند؟ دیپلماسی سیاسی در فیفا حرف اول را می‌زند. در همین آسیای خودمان پس از مشکلی که برای سفارت عربستان ایجاد شد چند بار فیفا دستور داده بازی در کشور ثالث را تمام کنند ولی آیا این اتفاق افتاد؟ عربستان همه هزینه‌های AFC را می‌دهد و کسی زیر بار این حرف‌ها نخواهد رفت. 


* در امن بودن ایران که شکی نیست!
ایران امن‌ترین کشور دنیاست. مگر بازی‌های عراق و افغانستان را در تهران برگزار نمی‌کردند؟ این‌ها همه از دخالت سیاست در فوتبال است. حرف من را بد برداشت کردند و به من تاختند ولی باز هم تأکید می‌کنم که می‌شد مظلومیت مردم یمن را در نتیجه‌ای که در پایان رقم می‌خورد نشان داد. 


* ولی قبول دارید هر کاری می‌کردیم باز هم انگ «سیاسی‌کاری» به تیم کشورمان می‌زدند؟
مگر پس از اتفاقی که برای جمال خاشقجی در ترکیه افتاد، در پروژه جدید هالیوودی وقتی بازیگران متوجه شدند یک شرکت عربستانی حامی مالی پروژه است همه آن‌ها از همکاری با آن کمپانی صرفنظر نکردند! هر چند که متأسفانه ما در قشر روشنفکر سینماگران‌مان داریم افرادی که با پروژه‌هایی کار می‌کنند که حامی مالی‌شان داعش است. پس در فوتبال هم می‌شد در قبال این دیدار تصمیمات بهتری گرفته شود. دیپلماسی فوتبال یک کلیدواژه است. در گوگل سرچ کنید می‌فهمید چقدر در دنیا، فوتبال کنش سیاسی داشته و دارد. 


* منظورتان کدام سینماگر روشنفکر است؟
همه او را می‌شناسند. روشنفکری یعنی دفاع از مظلوم. 


* حرف آخرتان؟
باز هم تأکید می‌کنم و تا ابد هم می‌گویم که نباید به تیم یمن ۵ گل می‌زدیم. بحث تعداد گل و ترکیب تیم ملی نیست. من این را برای برای آن‌هایی که نگاه پوپولیستی به ماجرا دارند بیان کردم. مدیران فدراسیون قطعاً متوجه منظورم شده‌اند. از قدیم گفته‌اند در خانه اگر کس است یک حرف بس است.

خبرورزشی

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

آمار وزارت بهداشت یمن در پایان سال چهارم جنگ

به گزارش فارس، «یوسف الحاضری» سخنگوی وزارت بهداشت یمن روز چهارشنبه در پایان سال چهارم و در آستانه سال پنجم جنگ «ائتلاف سعودی-آمریکایی»، تازه‌ترین آمار مربوط به کشته‌ها و مجروحان و خسارت مالی و جانی مستقیم و غیرمستقیم جنگ ائتلاف متجاوز را گزارش داد.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن میزان خسارت وارد شده به بخش بهداشتی این کشور را بیش از ده میلیارد دلار اعلام کرد. 

کشته‌ها و زخمی

به گزارش شبکه «المسیره» یمن، یوسف الحاضری گفت، طی چهار سال اخیر، «در مجموع ۳۷ هزار و ۸۲۲ غیرنظامی یمنی قربانی بمباران و حملات ائتلاف سعودی شده که از میان، ۱۲ هزار نفر کشته و ۲۵ هزار و ۷۴۱ نفر زخمی شدند».

این آمار صرفا آمار وزارت بهداشت یمن است. مرداد گذشته (سوم آگوست 2018 ) روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتی درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» گزارش کرد که آمار کشته‌ها در جنگ یمن از 50 هزار نفر فراتر رفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن در ادامه گفت، «۱۰۳ پزشک و کادر پرستاری و امدادرسانی در بمباران و حملات ائتلاف سعودی، شهید و ۲۴۵ نفر زخمی شدند».

وی تاکید کرد که «۲۳۰ هزار بیمار بر اساس آمار رسمی نیاز شدید به درمان در خارج از کشور دارند، اما ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی همچنان مانع بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعاء می‌شود».

این مسئول پزشکی یمن افزود: «۳۲ هزار بیمار به دلیل اینکه نمی‌توانستند از کشور خارج و درمان شوند، فوت کردند. علاوه بر آن، حقوق بیش از ۴۸ هزار کارمند بخش پزشکی حدود ۳۲ ماه است که قطع شده است».

مسئول وزارت بهداشت یمن خاطرنشان کرد که طی چهار سال گذشته، «چهار هزار و ۲۳۴ زن و کودک مجروح و شش هزار و ۳۶۱ زن و کودک نیز شهید شدند».

سخنگوی وزارت بهداشت یمن خاطر نشان کرد که «۳۰ هزار بیمار قلبی به دلیل خرابی دستگاه‌ها در معرض خطر مرگ قرار دارند».

 وی همچنین به شیوع موج سوم بیماری وبا در یمن اشاره کرد و گفت که «پیش‌بینی می‌شود که موج سوم شدیدتر از قبل باشد و تعداد آن تا اواسط ماه مارس ممکن است به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برسد. ۲۹۱۹ نفر هم  تا اواسط ماه مارس سال جاری میلادی بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند».

سخنگوی وزارت بهداشت یمن خاطر نشان کرد که « ۸۸۱ هزار و ۲۸۰ خانواده طی چهار سال گذشته، متضرر شدند که بیش از سه میلیون نفر از آنها از خانه فرار کردند».

وی اظهار داشت که «یک میلیون و ۱۰۰ هزار زن باردار دچار سوء تغذیه هستند و ۵۲ هزار و ۸۰۰ زن در معرض سقط جنین قرار دارند».

مسئول وزارت بهداشت یمن تاکید کرد که « ۲.۹ میلیون کودک یمنی نیز دچار سوء تغذیه هستند که ۴۰۰ هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ قرار دارند».

خسارت مالی

وی در ادامه به خسارت مالی ناشی از حملات و بمباران ائتلاف سعودی اشاره کرد و گفت که از آغاز جنگ یمن (مارس ۲۰۱۵) تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار به بخش بهداشتی یمن خسارت وارد شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه افزود: «۴۵۲ مرکز بهداشتی در جنگ یمن دچار خسارت شده که ۲۸۸ مرکز بهداشتی به صورت کامل زیر حملات مستقیم و بمباران ائتلاف سعودی نابود شده است».

مسئول وزارت بهداشت یمن اظهار داشت که «۶۰ درصد از مراکز بهداشتی یمن در پی حملات مستقیم ائتلاف سعودی، عملا از کار افتاده است و ۷۲ خودروی امدادرسانی و اورژانس نیز طی این مدت، هدف این حملات قرار گرفته‌ است».

سخنگوی وزارت بهداشت یمن به بسته شدن فرودگاه صنعاء و بندر الحدیده اشاره کرد و گفت که این اقدام تاثیر زیادی روی واردات بخش دارویی و تولیدات دارو در داخل کشور گذاشته است.

وی تصریح کرد:«بیش از ۳۶۲ صنف دارویی به دلیل بسته بودن فرودگاه صنعاء، قادر به ورود به کشور نیستند».

وی درباره انتقال بانک مرکزی به عدن گفت که «این اقدام روی بیش از ۸۰۰ هزار نفر از بیمارانی که بیمارهای مزمن مبتلا هستند، تاثیر گذاشته است».

حملات ائتلاف سعودی به یمن به بهانه بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، از ششم مارس ۲۰۱۵(ششم فرودین ماه سال ۱۳۹۴) آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

      

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: مسعود ده نمکی

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۰۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • «قصاب بوسنی» به حبس ابد محکوم شد
 • صدور حکم حبس ابد برای عامل کشتار صربرنیتسا
 • کشته و زخمي شدن 70 نظامي در حمله موشکي ارتش به جنوب عربستان
 • رئيس کميته عالي انقلابي يمن: انصارالله براي رسيدن به صلح جدي است
 • حبس ابد برای «قصاب بوسنی»/ رهبر سابق صرب‌ها
 • رادوان کارادزیچ، ملقب به «قصاب بوسنی» به حبس ابد محکوم شد
 • پمپئو با بن سلمان درباره یمن گفت و گو کرد
 • رهبر سابق صرب‌های بوسنی به حبس ابد محکوم شد
 • دادگاه بین المللی حبس ابد جلاد صرب را تائید کرد
 • رهبر صرب‌های بوسنی به حبس ابد محکوم شد
 • آسیب 10 میلیارد دلاری بخش پزشکی یمن در اثر حملات ائتلاف سعودی
 • آخرین آمار وزارت بهداشت یمن از تلفات جنگ یمن
 • قدردانی عربستان از مواضع ضدایرانی پمپئو
 • 70 نظامی در حمله موشکی ارتش به جنوب عربستان کشته یا زخمی شدند
 • ارتش یمن با دو موشک بالستیک جنوب عربستان را هدف قرار داد
 • حال و هوای بارانی بازار شهر ری
 • مدودوف: کریمه تا ابد بخشی از روسیه باقی می‌ماند
 • کشته شدن 3 افسر ارتش عربستان توسط انصار الله
 • مدودوف: "کريمه" تا ابد بخشي از روسيه باقي خواهد ماند