ساعت 24- وزیر امور خارجه آمریکا که در ابوظبی به سر می‌برد در مصاحبه‌ای گفت که تعهد آمریکا برای خارج کردن تمام نیروهای ایرانی از سوریه هدفی بلندپروازانه است.

 «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در مصاحبه با پایگاه خبری «واشنگتن‌فری‌بیکن» و پیش از دیدار خصوصی با مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مدعی شد که برنامه ایران برای پرتاب ماهواره به فضا در واقع پوششی برای ادامه آزمایش فناوری موشکی پیشرفته قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است.

وی در ادامه این مصاحبه که در ابوظبی پایتخت امارات انجام می‌داد، گفت: «طی چند روز آینده ایران قصد دارد ماهواره‌ای را به قصا پرتاب کند. ادعا این است که آن‌ها می‌خواهند ماهواره‌هایی را در فضا قرار دهند (اما) واقعیت آن است که این گام دیگری برای درک چگونگی این موضوع است که چگونه می‌توان یک موشک بالستیک بین قاره‌ای را پرتاب کرد.»

وزیر امور خارجه آمریکا با ادعای اینکه این آزمایش نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بوده، گفت: «همه جهان باید در کنار یکدیگر با این اقدام مخالفت کنند.»

اظهارات آمریکایی‌ها درباره «نقض» قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل توسط برنامه موشکی ایران در حالی صورت گرفته که این قطعنامه صرفا از ایران «درخواست» کرده که موشک‌های بالستیکی که برای حمل کلاهک اتمی «طراحی» شده‌اند را آزمایش نکند.

مقام‌های ایران بارها ضمن رد مواضع آمریکایی‌ها علیه برنامه موشکی این کشور گفته‌اند که موشک‌های بالستیک ایران اهداف دفاعی و بازدارنده دارند و برای حمل کلاهک اتمی طراحی نشده‌اند.

خبرنگار واشنگتن‌فری‌بیکن از پامپئو پرسید چگونه دولت ترامپ می‌خواهد به تعهد خود برای خارج کردن کامل تمام نیروهای ایرانی از سوریه عمل کند حال آنکه نیروهای آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد، گفت: «خارج کردن همه (نیروهای) ایران هدفی بلندپروازانه بوده، اما این تعهد و ماموریت ما است. ابزارهایی که ما استفاده خواهیم کرد گسترده خواهد بود. واقعیت این است که خروج دو هزار نیرو از سوریه یک تغییر تاکتیکی است. این اقدام ظرفیت ما برای انجام اقدام نظامی که باید انجام دهیم را تغییر نمی‌دهد.»

ایران به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور مستشاری دارد و در نبرد دمشق با تروریست‌ها از دولت قانونی این کشور حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: «نیروهای آمریکایی به طور کامل منطقه را ترک نخواهند کرد و ائتلاف ضد ایرانی که آمریکا آن را رهبری می‌کند کاملا قادر به حفظ عملیات نظامی با هدف خارج کردن ایران از سوریه است. اما این تلاش که بسیار گسترده‌تر از آن، به دنبال ایجاد جهانی بهتر بوده تا به مردم ایران این اجازه داده شود تا فرصت و دموکراسی داشته باشند دارای اجزای زیادی از جمله اقتصادی، مالی و قطعا دیپلماسی است.»

در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از قصد خود برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه خبر داده است، اما پیش‌شرط‌هایی که مشاور امنیت ملی وی در سفر به ترکیه برای خروج نیروهای آمریکایی مطرح کرده، این تصمیم آمریکا را با ابهام مواجه کرده است.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در سفر اخیر خود به ترکیه گفته بود که اطمینان از حفظ امنیت کُردهای هم‌پیمان آمریکا، پیش‌شرط خروج این کشور از سوریه است. این سخنان موجب خشم سیاست‌مداران ترکیه‌ای نظیر مقامات دولت شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور آمریکا اظهارات بولتون را غیرقابل‌قبول دانست و گفت: ترکیه نمی‌تواند شرایط آمریکا را برای محافظت از تروریست‌های «وای‌پی‌جی» که شاخه سوریه‌ای «پ‌ک‌ک» هستند قبول کند. با وجود این‌که «آنکارا» بارها به «واشنگتن» گفته است که وای‌پی‌چی و پ‌ک‌ک با یکدیگر همبستگی دارند، واشنگتن به حمایت خود از وای‌پی‌جی ادامه داده و پ‌ک‌ک را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مصاحبه با واشنگتن‌فری‌بیکن گفت: آمریکا روز جمعه اعلام کرد که در ۱۲ ماه فوریه نشستی در سطح وزیران در ورشوی لهستان برگزار خواهد کرد تا کشورهای جهان را برای مقابله با ایران ترغیب کند. رهبرانی از تقریبا تمام قاره‌ها از جمله آسیا، نیمکره غربی، خاورمیانه و آفریقا در این نشست حاضر خواهند بود.

وی افزود: این ائتلاف بزرگ و در حال رشد بوده و ابزارهایی که ما از این ائتلاف خواهیم داشت همگی با یگدیگر برای آن ماموریت کار خواهند کرد تا فرصتی به ما بدهند که شانسی برای مردم ایران ایجاد کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: اگر چه، آمریکا هیچ تمایلی برای اقدام به تنهایی ندارد (اما) خرسند هستیم که بخش مهمی از این ائتلاف باشیم. این بخش مهمی از برنامه رئیس جمهور بوده و خطرات اشاعه هسته‌ای از سوی ایران واقعی است. ماموریت ما قطعا این است که تامین مالی حزب‌الله و شبه نظامیان شیعه و حوثی‌ها در یمن را متوقف کنیم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شب گذشته به تصمیم لهستان برای میزبانی نشست ضد ایرانی واکنش نشان داد و در صفحه توئیترش نوشت: «جهت یادآوری به میزبان/شرکت‌کنندگان همایش ضدایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضدایرانی آمریکا شرکت کردند یا مرده‌اند یا سیاه‌رو شده‌اند و یا به حاشیه رانده شدند؛ و ایران قوی‌تر از همیشه است. دولت لهستان نمی‌تواند این ننگ را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد این کشور اکنون میزبان یک سیرک درمانده ضدایرانی شده است.»

پامپئو در ادامه مصاحبه خود از مقامات دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا انتقاد کرد و گفت: شما اگر یک چالش را بدرستی شناسایی نکنید داعش خواهید داشت. اگر شما یک مشکل را به درستی تشخیص ندهید جمهوری اسلامی ایرانی خواهید داشت که در سرتاسر منطقه پیشروی می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره ادامه تعطیلی دولت آمریکا و تاثیر احتمالی آن بر روحیه کارمندان سرویس‌های خارجی گفت: روحیه خوب است. آن‌ها می‌دانند که جر و بحثی در واشنگتن وجود دارد، اما ماموریت آن‌ها باقی مانده است.

از روز اول دی ماه و در پی عدم توافق دولت و کنگره آمریکا بر سر لایحه بودجه موقت و اصرار کاخ سفید بر تخصیص بودجه به منظور ساخت دیوار در مرز با مکزیک، دولت آمریکا رسما وارد وضعیت موسوم به تعطیل شد.

ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک، یکی از شعارهای اصلی ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بود و او بعد از آغاز ریاست جمهوری هم بارها مدعی شده که ساخت این دیوار تنها راه برای مقابله با «مهاجرت غیرقانونی، جرایم، قاچاق مواد مخدر و انسان و باندهای خلافکار» است.

تعطیلی دولت در آمریکا در شرایطی ادامه دارد که بودجه ارتش و برخی از نهادها تامین شده، اما هشتصد هزار کارمند و کارگر در دیگر نهادهای دولت یا بدون حقوق کار می‌کنند یا به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده‌اند.

فارس

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

اعلام شکست کامل داعش در سوریه از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه

نیروهای دموکراتیک سوریه   ساعاتی پس از اینکه پایان کار داعش توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام شد، نیروهای دموکراتیک سوریه نیز اعلام کرد که در آخرین نبرد علیه داعش به پیروزی دست یافته است.

به گزارش بی بی سی، این در حالی است که پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر ادامه درگیری‌ها با داعش بعد از اعلام رئیس‌جمهوری آمریکا منتشر شده بود.

به گفته گروه‌هایی که بر درگیری‌ها در سوریه نظارت می‌کنند، بعد از کنفرانس خبری رئیس‌جمهوری آمریکا در روز جمعه، نیروهای دموکراتیک سوریه همچنان در حال نبرد با گروه داعش بودند.

همزمان هواپیماهای آمریکایی نیز به بمباران محل و حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه ادامه دادند.

اما در نهایت مصطفی بالی از مقام‌های نیروهای دموکراتیک سوریه، صبح شنبه در توییتر اعلام کرد که گروه داعش تمامی مناطق تحت کنترل خود را از دست داده و کاملا شکست خورده است.

روز جمعه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران اعلام کرد که گروه داعش، آخرین منطقه تحت کنترلش را از دست داده است.

ترامپ همچنین دو نقشه از سوریه به خبرنگاران نشان داد که به گفته او، یکی از نقشه‌ها وضعیت گروه داعش در روز انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۶ و دیگری وضعیت امروز داعش را نشان می‌داد.

یکی از نقشه‌ها که به گفته ترامپ متعلق به سال ۲۰۱۶ بود، پر از نقاط قرمز بود که ظاهرا وضعیت داعش را نشان می‌داد. در عوض در نقشه جدید خبری از نقاط قرمز نبود.

رئیس‌جمهوری آمریکا این نقشه‌ها را به عنوان موفقیت خود در پایان کار داعش به نمایش گذاشت.   دونالد ترامپ با نشان دادن دو نقشه از پایان کار داعش خبر داده بود

روز جمعه، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید نیز به خبرنگاران گفته بود که داعش دیگر هیچ منطقه‌ای را در سوریه کنترل نمی‌کند.

گروه داعش در سال ۲۰۱۴ طی حملاتی ناگهانی موفق شده بود که بخش‌های بزرگی از دو کشور عراق و سوریه را به زیر سلطه خود در آورد.

غیرنظامیانی که از سرزمین‌های تحت کنترل داعش گریخته‌اند

شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه   در جریان نبردها با گروه داعش، این گروه آرام آرام همه مناطق تحت کنترل خود را از دست داد و در هفته‌های اخیر، محاصره این گروه در منطقه‌ای کوچک در جنوب سوریه روز به روز تنگ‌تر شد.

در عین حال دونالد ترامپ نیز چندین بار در این مدت از خبر قریب‌الوقوع پیروزی نهایی بر داعش سخن گفت.

اما فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کردند که به دلیل حضور صدها غیرنظامی - به ویژه کودکان - در این محل، پیشروی به کندی رخ داد.

همزمان روزانه تعدادی از این افراد غیرنظامی که بسیاری‌شان همسران و فرزندان اعضای باقی مانده داعش بودند، تسلیم نیروهای دموکراتیک سوریه شدند.

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: مایک پامپئو

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۰۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با تعصّب دنبال کالای ایرانی بگردید؛ فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد
 • خط و نشان نیروهای دموکراتیک سوریه برای ترکیه
 • انتقاد نائب رئیس پارلمان لبنان از «سفر اسرائیلی» پامپئو به بیروت
 • اعلام شکست کامل داعش در سوریه از سوی نیروهای دموکراتیک
 • واکنش ظریف به اظهارات پامپئو و تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
 • مقام حزب الله: دشمن اسرائیلی از ملت یمن می‌ترسد؛ دلیل سفر پامپئو به منطقه
 • مهم‌ترین اخبار منطقه در ۱۲ ساعت گذشته| از پاسخ قاطعانه لبنانی‌ها به ادعاهای پامپئو علیه حزب‌الله تا ساقط شدن پهپاد آمریکایی بر فراز صنعا
 • حمله پامپئو به حزب‌الله در دیدار با رهبران لبنان
 • تلاش نیروهای عملیاتی برای خارج کردن آب سیلاب از مناطق روستایی و شهری ادامه دارد
 • تلاش برای خارج کردن آب سیلاب از روستاها و شهرهای مازندران ادامه دارد
 • باسیل: حزب‌الله یک حزب لبنانی است نه تروریستی/پامپئو: حزب‌الله دولت را به چالش می‌کشد
 • پامپئو: فشار حداکثری علیه ایران ادامه دارد
 • دیدار پامپئو با حریری
 • پامپئو با حریری دیدار کرد+عکس
 • دیدار پامپئو با حریری با دستورکار تحولات لبنان و منطقه+عکس
 • پامپئو وارد بیروت شد
 • نماینده لبنانی خطاب به پامپئو: حزب‌الله یکی از گروه‌های سیاسی لبنان است
 • پامپئو: دولت ترامپ همچنان به سازش میان فلسطین و اسرائیل امیدوار است
 • از تعیین تکلیف وضعیت پایه اول متوسطه سمپاد تا جزئیات آ‌زمون اعزام معلمان به خارج از کشور