ساعت 24- وزیر امور خارجه آمریکا که در ابوظبی به سر می‌برد در مصاحبه‌ای گفت که تعهد آمریکا برای خارج کردن تمام نیروهای ایرانی از سوریه هدفی بلندپروازانه است.

 «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در مصاحبه با پایگاه خبری «واشنگتن‌فری‌بیکن» و پیش از دیدار خصوصی با مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مدعی شد که برنامه ایران برای پرتاب ماهواره به فضا در واقع پوششی برای ادامه آزمایش فناوری موشکی پیشرفته قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است.

وی در ادامه این مصاحبه که در ابوظبی پایتخت امارات انجام می‌داد، گفت: «طی چند روز آینده ایران قصد دارد ماهواره‌ای را به قصا پرتاب کند. ادعا این است که آن‌ها می‌خواهند ماهواره‌هایی را در فضا قرار دهند (اما) واقعیت آن است که این گام دیگری برای درک چگونگی این موضوع است که چگونه می‌توان یک موشک بالستیک بین قاره‌ای را پرتاب کرد.»

وزیر امور خارجه آمریکا با ادعای اینکه این آزمایش نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بوده، گفت: «همه جهان باید در کنار یکدیگر با این اقدام مخالفت کنند.»

اظهارات آمریکایی‌ها درباره «نقض» قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل توسط برنامه موشکی ایران در حالی صورت گرفته که این قطعنامه صرفا از ایران «درخواست» کرده که موشک‌های بالستیکی که برای حمل کلاهک اتمی «طراحی» شده‌اند را آزمایش نکند.

مقام‌های ایران بارها ضمن رد مواضع آمریکایی‌ها علیه برنامه موشکی این کشور گفته‌اند که موشک‌های بالستیک ایران اهداف دفاعی و بازدارنده دارند و برای حمل کلاهک اتمی طراحی نشده‌اند.

خبرنگار واشنگتن‌فری‌بیکن از پامپئو پرسید چگونه دولت ترامپ می‌خواهد به تعهد خود برای خارج کردن کامل تمام نیروهای ایرانی از سوریه عمل کند حال آنکه نیروهای آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد، گفت: «خارج کردن همه (نیروهای) ایران هدفی بلندپروازانه بوده، اما این تعهد و ماموریت ما است. ابزارهایی که ما استفاده خواهیم کرد گسترده خواهد بود. واقعیت این است که خروج دو هزار نیرو از سوریه یک تغییر تاکتیکی است. این اقدام ظرفیت ما برای انجام اقدام نظامی که باید انجام دهیم را تغییر نمی‌دهد.»

ایران به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور مستشاری دارد و در نبرد دمشق با تروریست‌ها از دولت قانونی این کشور حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: «نیروهای آمریکایی به طور کامل منطقه را ترک نخواهند کرد و ائتلاف ضد ایرانی که آمریکا آن را رهبری می‌کند کاملا قادر به حفظ عملیات نظامی با هدف خارج کردن ایران از سوریه است. اما این تلاش که بسیار گسترده‌تر از آن، به دنبال ایجاد جهانی بهتر بوده تا به مردم ایران این اجازه داده شود تا فرصت و دموکراسی داشته باشند دارای اجزای زیادی از جمله اقتصادی، مالی و قطعا دیپلماسی است.»

در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از قصد خود برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه خبر داده است، اما پیش‌شرط‌هایی که مشاور امنیت ملی وی در سفر به ترکیه برای خروج نیروهای آمریکایی مطرح کرده، این تصمیم آمریکا را با ابهام مواجه کرده است.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در سفر اخیر خود به ترکیه گفته بود که اطمینان از حفظ امنیت کُردهای هم‌پیمان آمریکا، پیش‌شرط خروج این کشور از سوریه است. این سخنان موجب خشم سیاست‌مداران ترکیه‌ای نظیر مقامات دولت شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور آمریکا اظهارات بولتون را غیرقابل‌قبول دانست و گفت: ترکیه نمی‌تواند شرایط آمریکا را برای محافظت از تروریست‌های «وای‌پی‌جی» که شاخه سوریه‌ای «پ‌ک‌ک» هستند قبول کند. با وجود این‌که «آنکارا» بارها به «واشنگتن» گفته است که وای‌پی‌چی و پ‌ک‌ک با یکدیگر همبستگی دارند، واشنگتن به حمایت خود از وای‌پی‌جی ادامه داده و پ‌ک‌ک را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مصاحبه با واشنگتن‌فری‌بیکن گفت: آمریکا روز جمعه اعلام کرد که در ۱۲ ماه فوریه نشستی در سطح وزیران در ورشوی لهستان برگزار خواهد کرد تا کشورهای جهان را برای مقابله با ایران ترغیب کند. رهبرانی از تقریبا تمام قاره‌ها از جمله آسیا، نیمکره غربی، خاورمیانه و آفریقا در این نشست حاضر خواهند بود.

وی افزود: این ائتلاف بزرگ و در حال رشد بوده و ابزارهایی که ما از این ائتلاف خواهیم داشت همگی با یگدیگر برای آن ماموریت کار خواهند کرد تا فرصتی به ما بدهند که شانسی برای مردم ایران ایجاد کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: اگر چه، آمریکا هیچ تمایلی برای اقدام به تنهایی ندارد (اما) خرسند هستیم که بخش مهمی از این ائتلاف باشیم. این بخش مهمی از برنامه رئیس جمهور بوده و خطرات اشاعه هسته‌ای از سوی ایران واقعی است. ماموریت ما قطعا این است که تامین مالی حزب‌الله و شبه نظامیان شیعه و حوثی‌ها در یمن را متوقف کنیم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شب گذشته به تصمیم لهستان برای میزبانی نشست ضد ایرانی واکنش نشان داد و در صفحه توئیترش نوشت: «جهت یادآوری به میزبان/شرکت‌کنندگان همایش ضدایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضدایرانی آمریکا شرکت کردند یا مرده‌اند یا سیاه‌رو شده‌اند و یا به حاشیه رانده شدند؛ و ایران قوی‌تر از همیشه است. دولت لهستان نمی‌تواند این ننگ را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد این کشور اکنون میزبان یک سیرک درمانده ضدایرانی شده است.»

پامپئو در ادامه مصاحبه خود از مقامات دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا انتقاد کرد و گفت: شما اگر یک چالش را بدرستی شناسایی نکنید داعش خواهید داشت. اگر شما یک مشکل را به درستی تشخیص ندهید جمهوری اسلامی ایرانی خواهید داشت که در سرتاسر منطقه پیشروی می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره ادامه تعطیلی دولت آمریکا و تاثیر احتمالی آن بر روحیه کارمندان سرویس‌های خارجی گفت: روحیه خوب است. آن‌ها می‌دانند که جر و بحثی در واشنگتن وجود دارد، اما ماموریت آن‌ها باقی مانده است.

از روز اول دی ماه و در پی عدم توافق دولت و کنگره آمریکا بر سر لایحه بودجه موقت و اصرار کاخ سفید بر تخصیص بودجه به منظور ساخت دیوار در مرز با مکزیک، دولت آمریکا رسما وارد وضعیت موسوم به تعطیل شد.

ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک، یکی از شعارهای اصلی ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بود و او بعد از آغاز ریاست جمهوری هم بارها مدعی شده که ساخت این دیوار تنها راه برای مقابله با «مهاجرت غیرقانونی، جرایم، قاچاق مواد مخدر و انسان و باندهای خلافکار» است.

تعطیلی دولت در آمریکا در شرایطی ادامه دارد که بودجه ارتش و برخی از نهادها تامین شده، اما هشتصد هزار کارمند و کارگر در دیگر نهادهای دولت یا بدون حقوق کار می‌کنند یا به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده‌اند.

فارس

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

هشدار نخست‌وزیر عراق درباره هر گونه حمله رژیم صهیونیستی

به گزارش فارس، یک منبع دولتی عراق بخش‌هایی از گفت‌و‌گوهای «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق را در جریان سفر پامپئو به بغداد، فاش ساخت.

او در گفت‌و‌گو با شبکه روسیا الیوم، گفت که مایک پامپئو به عادل عبدالمهدی گفته است که در صورت بمباران مواضع الحشد الشعبی از سوی رژیم صهیونیستی، آمریکا هیچ‌گونه دخالتی نخواهد کرد.

به گفته این منبع عراقی، در این هنگام، عبدالمهدی به شدت عصبانی شده و به پامپئو گفته است که هرگونه حمله به پایگاههای عراقی، کل منطقه را به خطر خواهد انداخت.

او افزود: آمریکا هنوز اجازه بمباران مواضع الحشد الشعبی در داخل خاک عراق را به اسرائیل نداده است؛ اما آمریکا برای همیشه نمی‌تواند مانع از خواسته اسرائیل شود.

تهدیدات رژیم صهیونیستی برای هدف قرار دادن مواضع الحشد الشعبی در خاک عراق ماههاست که جریان دارد و در یک نمونه در تاریخ یکم تیرماه گذشته مقامات الحشد الشعبی اعلام کردند که پهپاد وابسته به رژیم صهیونیستی، مواضع این نهاد مردمی را در مرز با سوریه هدف قرار داده است که در جریان آن 20 تن از نیروهای الحشد الشعبی به شهادت رسیدند.

«آویگدور لیبرمن»  وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی نیز در مهر ماه گذشته تهدید کرده بود که جنگنده‌های این رژیم به مواضع نظامی در عراق حمله خواهند کرد.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: مایک پامپئو

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۰۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دیدار فرستاده ویژه رهبر کره شمالی با پامپئو و ترامپ
 • دیدار پامپئو با یک ژنرال بلندپایه کره شمالی
 • هشدار شدید عبدالمهدی درباره هر گونه حمله رژیم صهیونیستی
 • دلیل ساخت سیمرغ‌های فجر در خارج کشور
 • انفجار منبج و احتمال تغيير معادله خروج نظاميان آمريکا از سوريه/ ترامپ در تصميم خود تجديد نظر مي کند؟
 • امریکا چه هدفی از جمع کردن 50 کشور علیه تهران دارد؟
 • الان وقت مذاکره با آمریکاست
 • معاون سابق ولایتی: اگر نظام مجوز مذاکره با ولایتیرا بدهد یکی از مناسب‌ترین اوقات همین الآن است
 • معاون سابق ولایتی:امروز وقت مناسبی برای مذاکره با آمریکا است!
 • تحليل کارشناسان و رسانه هاي جهان؛ پمپئو در مأموريت ضدايراني خود در خاورميانه شکست خورد
 • پشت پرده حمله به نیروهای آمریکایی در منبج سوریه
 • اطلاعات روسیه: با دقت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را دنبال می‌کنیم
 • الان وقت مذاکره ایران با آمریکاست
 • داعشی‌ها از سوریه رفتند
 • معاون سابق ولایتی: الان وقت مذاکره با آمریکاست
 • خروج بیش از 2 هزار نفر از آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه
 • خروج بیش از ۲۰۰۰ تن از آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه
 • الان وقت مذاکره با امریکای ترامپ است
 • افشای موقعیت پایگاه‌های تازه‌تاسیس آمریکا در عراق/هشدار پامپئو به بغداد نسبت به حملات اسرائیل به عراق/ کشته و زخمی شدن 7 نظامی آمریکائی در انفجار «منبج» سوریه/افشای جزئیات جدیدی از «معامله قرن» ترامپ