ارومیه - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر جهاد کشاورزی گفت: آذربایجان غربی در استفاده و بهره گیری از شیوه های نوین آبیاری از 36 هزار هکتار در سال 1393 به بیش از 120 هزار هکتار در سال جاری رسیده که در نوع خود بی نظیر است.

محمدعلی جوادی روز شنبه در آیین تکریم و معارفه رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: در راستای احیای دریاچه ارومیه و حفاظت از محیط زیست در دولت یازدهم و دوازدهم 61 هزار و 570 هکتار از اراضی زراعی این حوضه به شیوه های نوین آبیاری تجهیز شده که گام بلندی برای احیا به شمار می رود.
وی با بیان اینکه از سال 1392 تاکنون چهار میلیارد و 400 میلیون مترمکعب صرفه جویی آبی در آذربایجان‌غربی محقق شده است، اضافه کرد: این آمار نشان می دهد که با داشتن برنامه و همت لازم می‌توان به اهداف رسید و تنها باید برنامه‌ریزی دقیق و مناسب انجام شود.
وی بیان کرد: در راستای مهار آب های مرزی و استفاده از شیوه های آبیاری نوین، اعتبار بسیار مطلوبی از محل صندوق توسعه ملی برای این استان تخصیص یافته که منجر به افزایش تولید و نیز افزایش بهره وری در بخش کشاورزی در این خطه از کشور شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه هنر مدیریت می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، ادامه داد: امروز شاهد افزایش راندمان آبیاری در آذربایجان غربی هستیم و این موضوع در سایه همراهی تیمی رخ داده است.
وی با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه کشورمان گفت: این تحریم های نظام سلطه علیه کشورمان از اوایل انقلاب تاکنون بی سابقه بوده اما حسن این دوره از تحریم ها آن است که جامعه جهانی با ایران همراهی می کند هر چند که حاکمان ظالم آمریکایی علیه نظام اسلامی در حال فعالیت و توطئه چینی هستند.
جوادی افزود: هنر مردم ایران این است که در طول تاریخ همواره تهدیدهای موجود را تبدیل به فرصت کرده و از توان داخلی در راستای خنثی سازی تحریم ها بهره گرفته اند.
وی اضافه کرد: ایران اسلامی دارای منابع آبی و خاکی مطلوبی بوده و از توان داخلی علیه تحریم ها استفاده می شود و در سایه نظام و رهبری و حمایت مردم به شرایط مطلوب می توان دست یافت.
وی با اشاره به ظرفیت سردخانه های آذربایجان غربی و تشویق بخش خصوصی به فعالیت در این زمینه بیان کرد: تا سال 1391 ظرفیت سردخانه‌های این استان 147 هزار و 500 تن بود که این میزان تا پایان سال گذشته به حدود 985 هزار تن افزایش داشته و تا پایان سال این ظرفیت به یک میلیون و 36 هزار تن می رسد.
جوادی ادامه داد: این سردخانه‌ها با اعتبار بخش خصوصی تاسیس شده و بیانگر این است که تنها وابسته بودن به بودجه دولتی عامل توسعه نیست.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه هدف این وزارتخانه در زمینه نیروی انسانی تربیت مدیران باتجربه و جوان است، بیان کرد: مدیران آینده جهاد کشاورزی از میان نیروهای این وزارتخانه انتخاب خواهند شد و تلاش ما تامین رفاه و افزایش مزایای حقوق دریافتی کارمندان است.
به گزارش ایرنا در این آیین که با حضور نمایندگان ارومیه در مجلس شورای اسلامی، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و کارکنان این نهاد برگزار شد از خدمات اسمعیل کریم زاده تجلیل و رسول جلیلی معاون پیشین برنامه ریزی و اقتصادی این سازمان به عنوان رییس جدید سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی معرفی شد.
از جمله سوابق کاری رسول جلیلی می توان به مدیریت جهاد کشاورزی شاهین دژ، معاونت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اشاره کرد.
7125/2093

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

توسعه فضاهای ورزشی در مناطق کم برخوردار آذربایجان غربی

ارومیه - ایرنا - توسعه عمران ورزشی مناطق کم برخوردار در کنار اجرای طرح های عمرانی مهم و فاخر در شهرهای بزرگ استان، رویکرد موفق مدیریت ورزشی استان در سال 1397 بود که ثمرات بسیار خوبی نیز به همراه داشت.

به گزارش ایرنا، سال 1397 که در روزهای پایانی آن قرار داریم، سالی قابل توجه در توسعه فضاهای روباز و سالن های ورزشی بود که علاوه بر افتتاح طرح های مختلف، پیشرفت خوبی نیز در طرح های نیمه تمام ایجاد شد که می تواند زمینه ساز افتتاح این پروژه ها در سال آینده باشد.
امسال ورزش آذربایجان غربی به تبعیت از ورزش کشور با تلاش و مشارکت نهادهای ورزشی، پیشرفت‌های خوبی در حوزه عمرانی، قهرمانی و همگانی داشته است.
رییس گروه نظارت فنی بر اماکن ورزشی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: امسال 16 طرح ورزشی در شهرهای مختلف استان به بهره برداری رسید که مهمترین رویکرد آنها، اجرای طرح های عمران ورزشی در مناطق کم برخوردار بود.
شهرام عباسی بیان کرد: زمین روباز روستای محمدلوی میاندوآب با صرف اعتبار 2 میلیارد و 700 میلیون ریال، سالن های سقف کوتاه نقده و پیرانشهر با اعتبار 19 میلیارد ریال، سالن قره قشلاق سلماس با اعتبار 17 میلیارد و 500 میلیون ریال و تکمیل سالن روستای احمد آباد شاهین دژ و زمین چمن فوتبال دیزج دیز از طرح های افتتاح شده طی سال جاری بود.
وی اظهار داشت: مجموعه ورزشی «شمس مولوی» به همت این خانواده در منطقه کم برخوردار ریحان آباد ارومیه ساخته شد و در 20 هزار مترمربع زیربنا به شهروندان خدمت رسانی می کند.
وی اضافه کرد: همچنین در راستای توسعه فضاهای ورزشی مناطق کم برخوردار، سالن زورخانه خوی با اعتبار 9 میلیارد ریال، طرح دیوار کشی 14 هکتار از اماکن ورزشی خوی با اعتبار 6 میلیارد و 800 میلیون ریال، تکمیل سالن ورزشی چند منظوره سرو با اعتبار هشت میلیارد و 200 میلیون ریال، تکمیل پیست اسکی خوشاکو ارومیه با اعتبار چهار میلیارد و 20 میلیون ریال، سالن ورزشی فیرورق خوی با اعتبار 21 میلیارد ریال آماده بهره برداری شده است.
وی ادامه داد: ساخت سالن چند منظوره یولاگلدی شوط با اعتبار 15 میلیارد ریال و سالن تیراندازی خوی با اعتبار 17 میلیارد ریال نیز به پایان رسیده و در مرحله رفع مشکل انشعاب گاز و برق است که به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
رییس گروه نظارت فنی بر اماکن ورزشی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر 67 طرح عمرانی ورزشی با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است که تاکنون 230 میلیارد ریال از اعتبارات آن تامین شده و در صورت جذب 250 میلیارد ریال اعتبار دیگر تا اواخر سال 1398 به بهره برداری خواهد رسید.
عباسی در خصوص طرح های فاخر به ویژه ورزشگاه های پنج هزار نفری بیان کرد: ورزشگاه پنج هزار نفری مهاباد با صرف اعتبار 51 میلیارد ریال که از سال 1386 کلنگ زنی شده، طی سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به پیشرفت 86 درصدی ورزشگاه پنج هزار نفری سلماس به عنوان یکی از استانداردترین ورزشگاه های کشور، اضافه کرد: برای اجرای این طرح ملی از سال 1388 بیش از 140 میلیارد اعتبار هزینه شده است و در صورت تامین اعتبار 70 میلیارد ریالی تا خرداد سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اینکه ورزشگاه های پنج هزار نفری میاندوآب، نقده و ماکو در حد کلنگ زنی و تصویب ساخت پروژه باقی است، ادامه داد: ورزشگاه پنج هزار نفری خوی که در سال 1386 کلنگ زنی شده است، هم اکنون با هزینه کرد 45 میلیارد ریال از 50 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و برای اتمام آن نیاز به 200 میلیارد ریال اعتبار دیگر است.
رییس گروه نظارت فنی بر اماکن ورزشی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی افزود: البته امسال زمین های پرتاب دو و میدانی ارومیه با اعتبار سه میلیارد و 200 میلیون ریال و خانه کاراته ارومیه در مساحت 400 مترمربع با اعتبار سه میلیارد و 500 میلیون ریال افتتاح شد.
عباسی گفت: افزایش سرانه ورزشی یکی از مهمترین دغدغه های استان است که برای جبران این ضعف باید طرح های عمرانی در دست اجرا و طرح های نیمه تمام بخش ورزشی هر چه سریع تر به بهره برداری برسد.
وی در خصوص مراحل ساخت ورزشگاه 15 هزار نفری شهید باکری ارومیه گفت: تاکنون برای ساخت این مجموعه ورزشی 213 میلیارد ریال هزینه شده و برای افتتاح فاز نخست آن 100 میلیارد ریال و فاز دوم 180 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
به گزارش ایرنا، عملیات ساخت این ورزشگاه از سال 1383 در زمینی به مساحت 80 هزار متر مربع آغاز شده است و قرار است با استفاده از اعتبارات طرح های مهر ماندگار دولت مورد بهره برداری قرار گیرد.
شهریور ماه امسال در دیدار استاندارآذربایجان غربی با وزیر ورزش و جوانان و بر اساس مذاکرات انجام گرفته 50 میلیارد از اعتبارات استانی و 150 میلیارد ریال از سوی وزارت ورزش و جوانان برای پایان دادن برای ساخت این ورزشگاه اختصاص داده شده است.
آذربایجان‌غربی هم اکنون رتبه بیست و یکم سرانه فضای ورزشی کشور را در اختیار دارد؛ سرانه ورزشی در سالن‌های سرپوشیده آذربایجان غربی 15 سانتی متر و در سالن‌های روباز 42 سانتی متر است که در مجموع به 57 سانتی‌متر می رسد.
از 393 مکان ورزشی متعلق به اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی، 126 مکان ورزشی در روستاها و 267 مکان ورزشی در مناطق شهری واقع است.
در مجموع 641 مکان ورزشی و 596 باشگاه خصوصی در سطح آذربایجان غربی وجود دارد که مردم در آنها به فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند.
7156/2093

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: اقتصاد كشاورزي آبياري نوين اذربايجان غربي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۲۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توزیع ۳۰۰۰تن میوه شب عید در آذربایجان غربی
 • طرح راستی آزمایی ادوات کشاورزی در جنوب آذربایجان غربی اجرا شد
 • توزیع ۳۰۰۰تن میوه شب عید آذربایجان غربی آغاز شد
 • معاون اجرایی طرح انتقال آب، رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان شد
 • اقدامات شاخص جهاد کشاورزی سرخس پس از انقلاب اسلامی
 • رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان معرفی شد
 • سیستم آبیاری نوین در 900 هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شد
 • فعالیت اکیپ‌های گشت جهاد کشاورزی بهار در ایام نوروز
 • سه اختراع جدید در مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل ثبت شد
 • نوروز ۱۰ هزار نفر از آذربایجان غربی به مناطق جنگی اعزام می شوند
 • كاركرد مطلوب تفرجگاه ها باعث افزايش نشاط اجتماعي و تقويت فرهنگ شهر مي‌شود
 • مسئول جدید نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی قزوین معرفی شد
 • طرح های بخش کشاورزی با پیوست فرهنگی اجرا شود
 • آبگیری کانال پای پل در شبکه آبیاری کرخه شمالی
 • کانال پای پل در شبکه آبیاری کرخه شمالی آبگیری شد
 • آشنایی با مركز رشد و فناوری های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود
 • وزارت بازرگانی نوین تشکیل می شود
 • حمایت کشورهای غربی از ترویج اسلام هراسی؛ عامل وقوع جنایت تروریستی نیوزیلند
 • چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم؟