به گزارش خبرنگار مهر، سید حمیدرضا کاظمی شامگاه شنبه در جلسه شورای اداری معمولان با بیان اینکه ۸۴ روستای بخش معمولان و دهستان های «میانکوه شرقی» فاقد گاز رسانی هستند، اظهار داشت: برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و قطع درختان و از بین بردن منابع ملی گازرسانی به این روستاها ضروری است.

وی به حوزه بهداشت و درمان در معمولان اشاره کرد و افزود: لازم است برای ایجاد بستر بهداشت و درمان پزشکان متخصصی مانند دندانپزشک در درمانگاه معمولان حضور داشته باشد.

نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، گفت: چمن مصنوعی فوتبال در صورت اهدای زمین از سوی مردم در دهستان های پر جمعیت در راستای غنی سازی اوقات فراغت جوانان احداث می شود.

کاظمی، افزود: با پیگیری های به عمل آمده احداث بندها و سدهای خاکی در «آمیران کوشکی» و «مله کبود» پیش بینی شده تا در راستای جلوگیری از فرسایش خاک و توسعه صنعت گردشگری اقدامی ماندگار در شهرستان پلدختر و بخش معمولان صورت گرفته باشد.

وی، از آسفالت روستاهای «چولهول» به طول ۱۰ کیلومتر وتعریض جاده های روستاهای منطقه «زیودار» با اعتبار یک و نیم میلیارد تومان روکش آسفالت خبر داد.

نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی خواستار پیگیری مطالبات مردم از سوی دستگاههای اجرایی و مدیران شد و گفت: مسئولان شهرستان وحدت و برادری را سرلوحه کار خود قرار دهند که در کنار هم بودن و استفاده از ظرفیت های موجود باعث پیشرفت وتوسعه منطقه می شود.

 کاظمی، گفت: بیش از پنج میلیارد تومان برای گاز رسانی به روستاهای «بن لار»، «زیودار»، «افرینه»، «جلگه خلج» این شهرستان اختصاص یافته است.

در جلسه شورای اداری بخش معمولان که با حضور حجت الاسلام سید محسن موسوی امام جمعه، سید حمیدرضا کاظمی نماینده مردم پلدختر و معمولان، نعمت الله دستیاری فرماندار، سید حبیب الله موسوی بخشدار وجمعی از مسئولان پلدختر و معمولان برگزار شد مسائل و مشکلات بخش معمولان در زمینه هایی مانند بهداشت و درمان، عمرانی، ورزشی و ... مورد بررسی قرار گرفت.

کد خبر 4511054

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نوید آبادانی روستاهای متروکه بیجار به مدد بنیاد برکت/ اجرای بیش از ۳۰۰۰ طرح اشتغالزایی در کردستان

اجرای طرح های اشتغالزایی توسط بنیاد برکت در روستاهای بیجار موجب مهاجرت معکوس و نوید بخش احیای روستاهای متروکه و رونق تولید است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، یکی از  مهمترین مشکلات شهرستان بیجار مهاجرت روستائیان به شهر و خالی شدن روستاها از جمعیت است که بعنوان یک تهدید برای شهرستان است.

 

این روزها در کنار قرارگاه پیشرفت و آبادانی که در چند سال اخیر در راستای محرومیت زدایی و اشتغالزایی در دهستان سیاه منصور ورود پیدا کرده ، بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز در برخی روستاهای بیجار با اجرای طرح صحاب و آسمان موجب احیای روستاهای متروکه و اشتغالزایی شده است.

 

 

 

کمبود امکانات موجب مهاجرت مردم به شهر شد

 

روستای گوندک در 26 کیلومتری شهر بیجار یکی از روستاهای هدف بنیاد برکت است که ارائه تسهیلات اشتغالزایی موجب بازگشت تعدادی از روستایانی که بعلت نبود امکانات و اشتغال روستای خود را ترک کرده بودند شده است.

 

حسینی زاده یکی از اهالی روستا در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، با بیان اینکه در دهه 70 بیش از 600 نفر در این روستا زندگی می کردن بیان داشت: نبود راه مناسب آسفالتی ،آب شرب، سرویس بهداشتی مناسب، نبود خانه بهداشت و مدرسه از مهمترین معضلاتی بودن که موجب مهاجرت تعداد زیادی از مردم این روستا به شهر بیجار و شهرهای اقماری کرج شده است.

 

 

 

 

وی تصریح کرد: در سال 95 با حضور بنیاد برکت و ارائه تسهیلات اشتغالزایی 5 خانوار به روستا بازگشتند و بنیاد هم به 8 نفر وام اشتغالزایی پرداخت کرده است.

 

احمدی یکی از ساکنان روستای گوندک بیان داشت: چند سال قبل بعلت نداشتن سرمایه و نبود شغل مناسب مجبور به مهاجرت از روستا شدم که شغل کارگری کفاف زندگی اجاره نشینی را نمی داد و پس از اطلاع از اقدامات بنیاد برکت به روستا برگشتم و با دریافت 30 میلیون تومان تسهیلات 16 راس دام خریدم و در روستا مشغول دامپروری هستم و خدا را شکر گزارم.

 

یکی از بانوان روستا گفت: در چند سال گذشته بعلت نداشتن سرمایه برای مردم فرش می بافتم اما در حال حاضر با حضور بنیاد برکت و گرفتن مقداری وام برای خودم کار میکنم و می توانم خرج خانواده را بدهم.

 

تا کنون 250 طرح محرومیت زدایی در استان کردستان ایجاد شده است

 

مرتضی نیازی مدیر طرح های اشتغالزایی اجتماع محور بنیاد برکت در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: روستای گوندک در فاصله 26 کیلومتری شهر بیجار واقع شده است که در چند سال اخیر بیشترین آمار مهاجرت را داشته است و آن نیز به دلیل مشکلات کسب و کار بوده است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر این روستا 150 نفر ساکن دارد که تعدادی از آن ها مهاجرت کرده بودند که با اجرای طرح های بنیاد برکت به این روستا بازگشتند، افزود: شغل بیشتر مردم زراعت گندم به شکل دیمی بوده است که به دلیل خشکسالی و کمبود آب های زیر زمینی این کار را کنار گذاشته اند.

 

وی ادامه داد: با ورود به 36 روستای شهرستان بیجار و ارائه خدمات شاهد مهاجرت معکوس به این روستاها هستیم .

 

 

 

به گفته نیازی: در سال 98 در استان کردستان بیش از 3 هزار طرح اشتغالزایی اجتماع محور اجرا می کنیم که این میزان می تواند موجب تحولی بزرگ در سطح استان باشد.

 

مدیر طرح های اشتغالزایی اجتماع محور بنیاد برکت تصریح کرد: تا کنون 250 پروژه محرومیت زدایی و اشتغالزایی توسط بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان کردستان اجرا شده است.

 

اجرای طرح آسمان بنیاد برکت در دو روستای توچ گنبد و گرگین

 

معاون فرماندار بیجار در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، گفت: طرح های بنیاد برکت در قالب طرح های آسمان و سحاب در شهرستان بیجار اجرا شده است.

 

وی تصریح کرد: در قالب طرح صحاب تا کنون 155 فقره تسهیلات به متقاضیان به ارزش 4 میلیارد و 800 میلیون تومان ارائه شده است.

 

محبیان از اجرای طرح آسمان در دو روستای اوچ گنبد و گرگین توسط بنیاد برکت خبر داد و بیان داشت: در راستای اشتغالزایی 60 فقره تسهیلات 40 میلیون تومانی به ارزش 2 میلیارد و 400 میلیون تومان به متقاضیان واگذار شده است.

 

معاون فرماندار بیجار با تاکید بر اینکه اشتغال یکی از مولفه های توسعه و پیشرفت کشورهاست، از احیای فرش آهنین بیجار با ارائه تسهیلات به بانوان روستای توسط بنیاد برکت در شهرستان بیجار خبر داد.

 

وی عنوان کرد: حمایت از بافنده و پیدا کردن بازار فروش برای فرش های بافته شده از مهمترین پارامتراهای بنیاد برکت برای حمایت از بافنده است.

 

 

امیدواریم در دهه چهارم انقلاب که یکی از اهداف آن محرومیت زدایی و توجه به مناطق محروم است با اشتغالزایی درست و حساب شده برای جوانان روستائی، شاهد بازگشت افراد مهاجر کرده به روستا و احیای روستاهای متروکه و رونق تولید باشیم.

 

انتهای پیام/

 

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: حمیدرضا کاظمی گازرسانی روستایی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۴۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اتمام گازرسانی به شهر جیرفت در سال ۹۹
 • ۳۲ میلیارد ریال برای بهبود آب روستاهای بجستان اختصاص یافت
 • تخریب کامل ۶۸ کیلومتر راه اصلی در جریان سیلاب پلدختر
 • اختصاص بیش از ۲ میلیارد تومان به امر بهداشت و درمان مددجویان هرمزگانی
 • اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای برق و آب روستایی فومن
 • پلی که سیل 12 فروردین از آن رونمایی کرد /چهره پل هخامنشیان در بحران سیل پلدختر
 • مشعل گاز در ۱۰ روستای رودبار برافروخته می شود
 • لزوم اتمام پروژه گازرسانی به جیرفت تا سال ۹۹
 • ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۳ درصد روستایی شهرستان سروآباد از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند
 • گازرسانی به ۱۰ روستای رودبار در هفته دولت
 • گازرسانی به شهر جیرفت در سال ۹۹ به اتمام برسد
 • کاظمی: استراماچونی قاطعانه تصمیم می گیرد
 • عملیات گازرسانی به ۴۶۰ روستای لرستان
 • استان سمنان در طرح ضربتی گازرسانی به زاهدان همکاری می‌کند
 • استان سمنان در پروژه گازرسانی به زاهدان همکاری می‌کند
 • بازسازی وتجهیز ۵سالن ورزشی سیل زده در پلدختر / روند رو به رشد استخر پلدختر در بحث بازسازی
 • عملیات گازرسانی به ۴۶۰ روستای لرستان در حال انجام است
 • پلدختر محل دفن زباله صنعتی ندارد
 • زمین ساحلی والیبال و فوتبال در پلدختر احداث می‎شود