مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنان تاکتیک خرید زمان در قبال برجام را در پیش گرفته است. این در حالی است که علاوه بر «فدریکا موگرینی»، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه نیز چنین تاکتیکی را دنبال می‌کند.

تأخیر هدفمند مقامات اروپایی در قبال انعقاد و راه اندازی ساز و کار مالی ویژه اروپا معلول مذاکرات و لابی‌های پشت پرده‌ای است که میان تروییکای اروپایی و وزارت خارجه آمریکا صورت گرفته است.

در چنین شرایطی موگرینی از راه اندازی ساز و کار مالی ویژه اروپا در هفته‌های آتی خبر می‌دهد در حالی که وی در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی وعده داده بود که ساز و کار مالی ویژه اروپا در آینده‌ای نزدیک و قبل از پایان سال ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد. هم اکنون، اما سال ۲۰۱۹ میلادی فرا رسیده و این موضوع همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

واقعیت امر این است که کارنامه تروییکای اروپایی در خصوص حفظ توافق هسته‌ای، کارنامه‌ای سیاه و مملوء از خطا‌های گوناگون است. اصلی‌ترین خطای اروپاییان زمانی رخ داد که تروییکای اروپایی از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی بر سر آنچه اصلاح توافق هسته‌ای (و در حقیقت تغییر برجام) می‌خواند با دولت ترامپ وارد مذاکره شد. در آن زمان مقامات اروپایی با دولت ترامپ توافق کردند تا مواردی مانند توان موشکی ایران، توان منطقه‌ای ایران، بازرسی نامحدود از اماکن نظامی ایران و اعمال تحریم‌های فرازمانی علیه برنامه هسته‌ای کشورمان را در برجام گنجانده و خواسته‌های کاخ سفید را در این خصوص تأمین کنند.

در همین راستا و در آستانه خروج رسمی آمریکا از توافق هسته‌ای بود که فدریکا موگرینی در مصاحبه با شبکه پی‌بی‌اس بار دیگر لغو توافق هسته‌ای از طرف آمریکا را اشتباه خواند. موگرینی در این خصوص عنوان کرد: «در صورت خروج آمریکا از برجام، پیامی که برای دنیا مخابره می‌شود این است که واشنگتن قابل اعتماد نیست، چون توافقی را رد می‌کند که همین کشور (آمریکا) دو سال پیش در شورای امنیت در حمایت از آن رأی داد و قطعنامه مربوط به توافق هسته‌ای به‌اتفاق آرا به تصویب رسید.»

این اظهارات، اما در حالی مطرح شد که مقامات اروپایی نیز خود از اصلی‌ترین متهمان خروج واشنگتن از برجام محسوب می‌شدند، چه، پس از خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای، مقامات اروپایی وعده حفظ برجام را دادند، اما در این خصوص هیچ اقدامی صورت نپذیرفت.

کارشکنی‌های سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه و به طور کلی اتحادیه اروپا در این پروسه زمانی دو ساله کاملاً مشهود بوده و واقعیت امر این است که فدریکا موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و فراتر از آن، به عنوان مسئول کمیته بررسی برجام، نقش به سزایی در عهد شکنی‌های ایالات متحده در قبال توافق هسته‌ای داشته است.

عدم موضع گیری صریح اتحادیه اروپا و شخص موگرینی در برابر نقض عهد‌های آشکار واشنگتن (هم در دوران ترامپ و هم در دوران اوباما) سبب شد تا مقامات کاخ سفید در این خصوص گستاخ‌تر شوند.

پروژه مهار ایالات متحده آمریکا در دوران پسابرجام، وظیفه‌ای بود که موگرینی و دیگر مقامات اروپایی نه تنها از عهده آن بر نیامدند، که به بازی خود در این پازل ادامه دادند.

همگان به یاد دارند که در دوران ریاست جمهوری اوباما نیز اتحادیه اروپا از عهده این آزمون (مواجهه با آمریکا بر سر برجام) بر نیامد. حتی در مواردی که جمهوری اسلامی ایران نسبت به نقض برجام و ممانعت وزارت خزانه داری ایالات متحده نسبت به عادی سازی روابط بانکی با ایران اعتراض کرد، موگرینی و همراهانش نسبت به این اعتراض هیچ واکنشی نشان ندادند.

حال با توجه به آنچه گفته شد؛ موگرینی دوباره از «آینده نزدیک» سخن می‌گوید! سخنی که مسلماً هیچکس آن را باور نخواهد کرد.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پولیتیکو: بازگشت رئیس جمهور دمکرات آمریکا به برجام، کار آسانی نیست

به گزارش روز شنبه تارنمای نشریه پولیتیکو، تا زمان برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید در آمریکا در سال ۲۰۲۱، ممکن است دیگر توافقی در کار نباشد.

حتی اگر توافق هسته ای باقی مانده باشد، بخش هایی از توافق قرار است در سال های آتی منقضی شود.

این نشریه در ادامه این گزارش آورد: همچنان گره گشایی کامل از تحریم های ضد ایرانی، دشوار خواهد بود، ضمن اینکه ایران انتخاباتی در پیش دارد که ممکن است تندروهای مخالف با توافق را روی کار آورد، با توجه به اینکه تهران همین حالا هم به خلاصی از توافق تهدید کرده است. از اینرو، این احتمال وجود دارد که ایران و آمریکا وارد یک درگیری نظامی شوند.

مشاوران کارزار انتخاباتی دمکرات ها به این چالش ها اذعان می کنند. اما در عین حال تاکید دارند که هوشمندانه ترین اقدام سیاسی برای نامزدهایی که احتمال راهیابی شان به کاخ سفید بیشتر است، وعده به بازگشت به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ است.

این راهی برای نامزدهای انتخاباتی آمریکاست تا خود را به میراث محبوب «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا پیوند دهند، خود را از «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده جدا کنند و به دنیا و از جمله ایران پیام دهند که آمریکا یکبار دیگر شریکی قابل اطمینان خواهد بود.

دولت اوباما سال ها برای مذاکره در مورد توافق هسته ای با ایران و شرکای منطقه ای، زمان گذاشت.

این توافق، تحریم های متعدد بین المللی علیه ایران را در ازای محدود کردن برنامه هسته ای تهران، از میان برداشت.

ترامپ سال گذشته به بهانه اینکه توافق باید فعالیت های غیرهسته ای ایران را نیز در برگیرد، از آن خارج شد.

اما ترامپ به رغم تحریم ها و فشارهای دیگر، نتوانست نظر ایران را به انعقاد توافقی جدید جلب کند.توافق هسته ای یکی از چند موضوع در زمینه سیاست خارجی است که به طور معمول و مرتب از سوی نامزدهای دمکرات انتخابات مورد توجه قرار دارد.

کمیته ملی دمکراتیک آمریکا درماه فوریه (بهمن – اسفند ۹۷) قطعنامه ای تصویب کرد که در قالب آن از آمریکا خواست به توافق بازگردد.

از آن زمان به بعد، رقبای دمکرات در مباحث و تریبون های دیگر، موضع مشابهی اتخاذ کرده اند.

تنها کسی که تاکنون خود را از این جریان دور نگه داشته، «کوری بوکر» سناتور ایالت نیوجرسی بوده که از وعده یکجانبه برای بازگشت به توافق خودداری کرده است.

وی که به فعالان طرفدار رژیم صهیونیستی مخالف با توافق نزدیک است، گفته است: اگر فرصتی برای انعقاد توافق بهتری داشته باشم، آن را انجام می دهم.

پولیتیکو در ادامه این گزارش نوشت: مقام های ایران پس از وفاداری به توافق به مدت یک سال از زمان خروج آمریکا ازبرجام، در هفته های اخیر شروع به تعلیق بخشی از محدودیت ها کرده اند.مقام های این کشور قول داده اند این روند ادامه یابد، مگر اینکه آمریکا تحریم ها را لغو کند یا دیگر طرف های توافق کمک کنند ایران به امتیازهای اقتصادی توافق دست یابد.

اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، ممکن است تهران تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، تا حد قابل توجهی پایبند به توافق نباشد و یا احتمال دارد به طور کامل از توافق خارج شود.

این مساله، دمکرات ها را سر دو راهی قرار می دهد. برخی از این افراد از وعده بازگشت به توافق به بهانه اینکه ایران باید به آن پایبند باشد، طفره رفته اند.

ممکن است سناریوی «مرغ و تخم مرغ» مطرح شود، اینکه ایران از پیروی از توافق خودداری می کند مگر اینکه آمریکا تحریم ها را لغو کند و آمریکا نیز از لغو تحریم ها خودداری می کند مگر اینکه ایران به تعهدات خود بازگردد.

در ادامه این گزارش آمده است: آمریکا تنها کشوری نیست که انتخاباتی در پیش دارد که می تواند آینده روابط آمریکا – ایران را تعیین کند. ایران نیز در سال ۲۰۲۰ انتخابات پارلمانی برگزار می کند و احساسات ضد آمریکایی ایجاد شده از سوی ترامپ و تحریم هایش ممکن است به تندروهای ایرانی امتیازی برای مخالفت با مذاکرات با آمریکا دهد.

ایران همچنین در سال ۲۰۲۱ انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو دارد و نمی توان حدس زد چه کسی پیروز خواهد شد.

پولیتیکو در ادامه این گزارش مدعی شد که اقتصاد ایران ممکن است تا آن زمان به حدی زیان بیند، که این کشور چاره ای جز مذاکره با آمریکا نبیند حتی اگر ترامپ دوباره انتخاب شود.

یک واقعیت دیگر این است که عناصر توافق هسته ای و همچنین دیگر محدودیت های بین المللی در مورد ایران در سال های آتی منقضی می شود.

موعد تحریم سازمان ملل در مورد فروش سلاح های متعارف به ایران قرار است در سال ۲۰۲۰ به سر آید.

تا سال ۲۰۲۳ نیز طرح سازمان ملل که از ایران می خواهد برنامه موشک های بالستیکی اش را مهار کند، افول می کند.

همچنین بخش هایی از توافق هسته ای منقضی می شود و به ایران امکان می دهد از سانتریفیوژهای پیشرفته استفاده کند، اورانیوم را فراتر از محدودیت های فعلی غنی کند و اقداماتی دیگر انجام دهد.

پیوستن به توافق اولیه به یک رئیس جمهوری جدید در آمریکا نیاز دارد که تحریم های هسته ای را لغو کند. این به تنهایی، وظیفه ای پیچیده است.

این مساله برای ایران کافی نیست، زیرا ترامپ پا را از تحریم های اعمال شده بر تهران قبل از توافق هسته ای، فراتر گذاشته است.

رئیس جمهوری آمریکا مجازات های جدیدی بر افراد حقیقی و حقوقی ایران در قالب «فشار حداکثری» اعمال کرده و مقام های ایران ممکن است به لغو آن تحریم ها اصرار ورزند. این مساله می تواند به لحاظ لجستیکی و سیاسی، چالش برانگیز باشد.

۹۱۰۹

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: تحریم ایران برجام ترامپ موگرینی اتحادیه اروپا

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۴۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاه رسانه ها به تعلل اروپایی ها در حفظ برجام
 • نباید به بدعهدی اروپایی ها شک داشته باشیم/ منافع ایران هیچ وقت برای اروپا اولویت اول نبوده است/ اروپایی ها همیشه نقش پلیس بد را بازی می کنند/ اینستکس از اول هم دروغ بود
 • حمایت اتحادیه‌ اروپا از تلاش‌های منطقه‌ای عراق و ادامه نقش آفرینی سازنده این کشور
 • توافق موقت، بهترین گزینه مقابل ایران و ۱+۴ است
 • نمایندگانی که سلفی حقارت گرفتند، بخوانند!/ آقای نماینده فکر می‌کنید چرا موگرینی اسلام سیاسی خوانده است؟
 • برای خروج از برجام برنامه‌ریزی نمی‌کنیم
 • موسوی: فشار‌های آمریکا باعث شده اروپا به تعهدات خود پایبند نباشند/ اینستکس بدون خرید نفت ایران توقعات ما را برآورده نمی‌کند
 • اینستکس در مرحله اجرا است/ اینستکس بدون خرید نفت نمی‌تواند توقعات ما را بطور کامل برآورده کند/ پیشنهاد مذاکره تاکتیکی برای تکمیل استراتژی آمریکا علیه ایران است
 • موسوی: فشار‌های آمریکا باعث شده اروپایی‌ها به تعهدات خود پایبند نباشند/ اینستکس بدون خرید نفت ایران نمی‌تواند توقعات ما را برآورده کند
 • مقام سابق آژانس اتمی: تصمیم ایران برای غنی سازی ارتباطی با مسئله اشاعه ندارد
 • اینستکس جزیی از کلیت تعهدات اروپایی ها در برجام است/اصل برای ما حفظ منافع ملی است
 • بیانیه حزب توسعه ملی درخصوص وضعیت کشور پس از خروج آمریکا از برجام
 • اروپایی‌ها فقط حرف‌های قشنگ می‌زنند
 • جزئیات پیشنهاد ظریف به ترامپ درباره "برجام" و دیدار با سناتور آمریکایی| آغازگر جنگ نخواهیم بود| ترامپ با فشار حداکثری به مذاکره با تهران نمی‌رسد
 • بروجردی: اروپایی‌ها فقط حرف‌های قشنگ می‌زنند
 • اروپایی‌ها فقط حرف‌های قشنگ می‌زنند/ حفظ برجام هزینه دارد
 • دیپلماسی فعال ظریف در نیویورک
 • دیپلماسی در سه نقطه نیویورک
 • سایه بحران موادمخدر و مهاجرت بر سر اروپا/ رقم خوردن مرگ هزاران مهاجر در سال به دلیل رفتار غیرانسانی اروپایی‎ها