رویداد۲۴ یک گزارش مجلس نمایندگان بریتانیا نشان می‌دهد از هر پنج کودک زیر ۱۵ سال این کشور، یک نفر در خانه‌ای رشد می‌کند که به دلیل کمبود مالی یا دیگر منابع دچار محدودیت در دسترسی به غذا است.

بنابر یافته‌های کمیسیون، مشکل تامین منابع مالی باعث شده تا خانواده‌ها به سوی غذاهای ارزان‌ قیمت پرکالری سوق داده شوند که همین مطلب، بروز سوءتغذیه و اضافه‌وزن را سبب شده است.

این گزارش ۵۶ صفحه‌ای توسط کمیسیونی مرکب از نمایندگان حزب محافظه‌کار حاکم و حزب مخالف کارگر تهیه شده است و به دولت پیشنهاد می‌کند برای رفع مشکل، تاسیس وزارتخانه‌ای مجزا برای حل معضل گرسنگی را تدارک ببیند.

به گزارش یورونیوز، مری کرگ، دبیر کمیسیون بازرسی شرایط زیستی مجلس در این باره گفت: دولت به جای جستجوی دلایل فقر در خارج از مرزها، باید در سال جدید بر اقدام فوری در خصوص حل مشکل گرسنگی و سوءتغذیه تمرکز کند.

به گفته وی، هزینه گران زندگی، رکود میزان دستمزدها و نظام جدید خدمات درمانی سبب شده است تا مردم با گرسنگی مواجه شوند.

یک تحقیق مشابه صورت گرفته از سوی سازمان ملل در سال گذشته نیز نشان می‌داد از هر سه کودک در بریتانیا یک کودک در شرایط فقر بزرگ می‌شود.

نگرانی‌ها در خصوص وضعیت فقر در بریتانیا در شرایطی ابراز می‌شود که برآوردهای بانک مرکزی این کشور نشان می‌دهد با خروج احتمالی از اتحادیه اروپا اقتصاد بریتانیا تا ۸ درصد کوچک‌تر خواهد شد.

دانش‌آموزان گرسنه در سطل آشغال دنبال غذا می‌گردند.

همچنین بنابر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی در همین رابطه مدیر یک مدرسه در مورکم در لانکاشر واقع در شمال غربی انگلیس می‌گوید که دانش‌آموزان مدرسه او به حدی گرسنه هستند که پس از ورود به مدرسه در سطل آشغال‌ها دنبال غذا می‌گردند.

شیوون کالینگوود، مدیر این مدرسه می‌گوید: از هر ۱۰ دانش‌آموز این مدرسه، یکی از آنها از خانواده‌ای است که نیازهای غذایی خود را از بانک غذایی (جایی که به نیازمندان کمک می‌کند) تامین می‌کند.

یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) در سال ۲۰۱۷ میلادی در گزارشی گفته بود که ۱۹ درصد کودکان زیر ۱۵ سال بریتانیا در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که با مشکل تامین غذا مواجه هستند.

شیوون کالینگوود گفته است در حال حاضر در مدرسه او ۳۵ دانش‌آموز وجود دارند که خانواده‌هایشان از بانک غذایی استفاده می‌کنند. او می‌گوید احتمالا تعداد چنین خانواده‌هایی بیشتر است و آمار موجود تنها در باره خانواده‌هایی است که مدرسه از آن با خبر است.

کالینگوود می‌گوید: وقتی کودکان از غذا محروم می‌شوند، روی رفتار آنها اثر می‌گذارد و فقط درباره غذا فکر می‌کنند و ما کودکانی داریم که هسته‌های میوه‌ها را از سطل آشغال‌ها بر می‌دارند.

او تاکید کرد: ما بچه‌هایی داریم که چیزی برای خوردن ندارند و بچه‌هایی هستند که تنها فکر و ذکرشان غذا است.

مدیر این مدرسه گفته است از این که پدر و مادر این بچه‌ها وقتی به مدرسه می‌روند و با گفتن این که چیزی برای تامین غذای بچه‌هایشان ندارند به گریه می‌افتند، دچار اندوه می‌شود.

او می‌گوید خانواده‌هایی هستند که مرتب به همدیگر مواد غذایی قرض می‌دهند و این مشکلی است که رو به افزایش است.

این در حالی است که یک سخنگوی وزارت کار و تامین اجتماعی این کشور می‌گوید از سال ۲۰۱۰ به این سو یک میلیون نفر از جمله ۳۰۰ هزار کودک از فقر مطلق خارج شده‌اند.

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قدم اول انگلیسی‌ها برای تبدیل شدن به یک قدرت استعماری / وقتی که دزدان دریایی خرج ملکه الیزابت را می‌دادند

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سری فیلم‌های "دزدان دریایی کاراییب" از محبوب‌ترین محصولات هالیوود در نشان دادن بخشی از تاریخ دریانوردی دنیا با چاشنی تخیل است. سواحلی غرق در رطوبت معمول آمریکای جنوبی با قلعه‌هایی که سربازان امپراطوری بریتانیا از آن بر بخش مهمی از سواحل دریای کاراییب فرمان می‌رانند و صد البته دزدان دریایی که در عشرتکده‌ها، غنیمت‌های آخرین غارت خود را خرج می‌کنند.

این تصویر پر زرق و برق علی‌رغم اغواگری فراوان با آنچه در تاریخ روی داده تفاوتی به اندازه زمین تا آسمان دارد. در واقعیت امپراطوری بریتانیا نه تنها دشمن دزدان دریایی نیست بلکه آشکارا با آن‌ها علیه دشمنان خود همپیمان می‌شود. همپیمانانی که نه تنها سلطه امپراطوری بریتانیا را بر آب‌های جهان تضمین کردند بلکه تبدیل به مادرخرج درباره پر هزینه بریتانیا شدند.

اروپایی‌ها چگونه یک تریلیون دلار در آمریکای لاتین غارت کردند

نقطه آغاز داستان عجیب دزدان دریایی را می‌توان در شهر گرنادا یا همان غرناطه یافت. زمانی که ایزابل ملکه کاستیل به همراه شوهر خود فردیناند در دوم ژانویه ۱۴۹۲ پس از ۹ ماه محاصره آخرین نشانه‌های حاکمیت مسلمانان در شبه جزیره ایبری را محو کردند. هفت ماه بعد در اوت ۱۹۴۲ یک ماجراجوی ایتالیایی به نام کریستف کلمب از سوی ایزابل و فردیناند راهی سفری دریایی شد تا با غارت هند افسانه‌ای خزانه پادشا‌های بریتانیا را انباشته‌تر کند. سرزمینی که از زمان جنگ‌های صلیبی به عنوان منبعی غنی از طلا در ذهن شهسواران اروپایی نقش بسته بود.

در گوشه دیگری از شبه جزیره ایبری، مانوئل پادشاه پرتغال که حریصانه تلاش‌های ایزابل و فردیناند را دنبال می‌کرد در سال ۱۴۹۸ و پنج سال بعد از سفر کلمب را راهی سواحل هند. با قاطعیت می‌توان گفت که از این تاریخ دوران جدیدی از تاخت و تاز اروپاییان در دنیا بر پایه تسلط دریایی آغاز شده است.

واسکودوگاما پس از دور زدن قاره آفریقا و نام نهادن امید نیک بر انتهای این خشکی به بنادر پر رونق شرق آفریقا رسید. ممباسا و مالیندی در شرق آفریقا اولین مقصد دوگاما در مسیر هند و پس از آن وی به بندر کالیکوت در ساحال مالابار هند رسید و سرانجام در اوایل سال ۱۴۹۹ با ثروتی هنگفت به لیسبون بازگشت. پس از دوگاما پادشاه پرتغال ناوگان بزرگ و مجهزی به همراه ۱۳ کشتی به فرماندهی ماجراجویی به نام «پدرو مابرال» عازم شرق کرد که این بار در سال ۱۵۰۰ به سواحل برزیل رسید و آن را به نام پادشاه پرتغال متبرک کرد.

در کنار موفقیت‌های پرتغالی‌ها در کشف و ایجاد یک امپراطوری دریایی در اقیانوس هند و آمریکای لاتین اسپانیایی‌ها هم به موفقیت‌های بزرگی رسیدند. در سال ۱۵۱۸ فرناندو کورتز یک ماجراجوی اسپانیایی سفر خود را به سمت غرب و بر اساس مسیر کلمپ آغاز کرد. وی در ابتدا به جزایر آنتیل رسید و سپس در ۱۳ مارس ۱۵۱۹ با پانصد مرد مسلح به ساحل مکزیک قدم گذاشت. این واقعه زمینه یک هجوم طولانی علیه امپراطوری ثروتمند آزتک‌ها در آمریکای لاتین بود. امپراطوری که از لحاظ دست آورد‌های علمی و اقتصادی از تمام کشور‌های اروپایی بالاتر بود و تنها یک برتری جزیی در زمینه سلاح‌های گرم سبب سقوط این امپراطوری و قتل عام دسته جمعی مردم بومی این منطقه شد. در ادامه نیز «فرانسیسکو پیزارو» نظامی دیگر اسپانیایی نیز کشور پرو را تصرف کرد. به این ترتیب تمام آمریکای لاتین به تصرف دو امپراطوری اروپایی پرتغال و اسپانیا در آمد و در کنار آن غارت همه جانبه این کشور‌ها نیز آغاز شد.

آمار روشنی در خصوص میزان دارایی به غارت رفته از این کشور‌ها وجود ندارد، اما بر طبق برخی برآورد‌های تاریخی میزان طلا و جواهرات به غارت رفته از کشور‌های آمریکای لاتین به یک تریلیون دلار می‌رسد.

این ثروت عظیم پایه‌های تمدن جدید اروپایی که همه آن را به عنوان رنسانس می‌شناسیم را محکم کرد.

قدم اول انگلیسی‌ها برای تبدیل شدن به یک قدرت استعماری

در این دوران کشور دیگری نیز در تکاپوی غارت ثروت‌های عظیم آمریکای لاتین و هند است. هنری هفتم پادشاه بریتانیا که به شدت به همتایان خود در پرتغال و اسپانیا رشک می‌برد یک ماجراجوی ایتالیایی به نام جیووانی کابوتا با همکاری تجار بریستول دومین شهر بندری اروپا راهی اقیانوس اطلس کرد. این ایتالیایی ماجراجو که انگلیسی‌ها در تاریخ خود به نام جان کایوت نام می‌برند با فرمان هنری هشتم راهی دریا‌ها شد تا هر سرزمینی که متعلق به مشرکان و غیر مسیحی‌ها بود را تصرف کند.

کایوت در سفر خود به جزیره کیپ برتون در نوا اسکاتیای کانادا رسید و آن را به نام هنری هشتم تملک کرد. با این حال جدی‌ترین تلاش انگلیسی‌ها برای رقابت با پرتغال و اسپانیا در زمان الیزابت اول آغاز شد. دختری که حاصل تلاش هنری هشتم برای برانداختن مذهب کاتولیک در انگلستان بود و در دوره حکومت وی بود که تلاش‌های جدی انگلیسی‌ها برای تشکیل کلونی‌ها در سواحل آمریکا آغاز شد.

وقتی که دزدان دریایی خرج ملکه الیزابت را می‌دادند

در زمان به قدرت رسیدن ملکه الیزابت جمعیت انگلستان تنها حدود دو میلیون نفر بود. جمعیت لندن در اوایل دوره الیزابت نزدیک به ۹۰ هزار نفر بود که درپایان سلطنت او به ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر رسید که عمدتا ناشی از مهاجرت دزدان دریایی و ماجراجویان برای تصرف مناطق ماورای اقیانوس اطلس بود. لندن در آن زمان شهری به شدت طبقاتی بود که ثروتمندان آن در غرب شهر و انبوهی از فقرا در شرق این شهر زندگی می‌کردند و تنها بندرگاه آن نیز در ساحل رود تیمز به کمپانی هند شرقی تعلق داشت.

زمانی که الیزابت در انگلستان به قدرت رسید، جامعه انگلستان در وضع اقتصادی نابسامانی قرار داشت. در این میان ملکه انگلستان برای تامین مخارج دربار خود که در سال به بیش از ۳۰۰ هزار پوند در آن زمان بالغ می‌شد، راحت‌ترین راه را برگزید و آن هم مشارکت با دزدان دریایی و تصرف سایر سرزمین‌ها بود.

سگ‌های درنده ملکه الیزابت چه کسانی بودند

دو همپیمان اصلی ملکه الیزابت در غارت کشتی‌ها سرجان هاوکیینز و سر فرانسیس دریک بودند هر دو جزو دزدان دریایی منطقه کاراییب و به مدت ۴ دهه سگ‌های درنده الیزابت در دریا‌ها محسوب می‌شدند.

هاوکینز که او با بنیانگذار تجارت آزاد انگلیس با آمریکای جنوبی می‌خوانند، سرپرستی تجارت برده را از سوی شخص الیزابت را بر عهده داست. او نخستین بار در سال ۱۵۶۳ با سه کشتی و یکصد خدمه با سرمایه بازار لندن ۵۰۰ برده در سیرالئون را به بردگی بردگی برد و در هاییتی فروخت. سپس کشتی‌های خود را از کالا پر کرد و به لیورپول بازگشت. سفر بعدی هاوکینز به سواحل گینه بود. ملکه الیزابت در این سفر یک هزار پوند سرمایه گذاری کرد که معادل یک سوم کل سرمایه این محموله بود. این سرآغاز تجارت انگلیسی برده بود که تا اواسط قرن نوزدهم ادامه داشت.

از سوی دیگر دریک نیز با همراهی و سرمایه گذاری الیزابت در حال راهزنی دریایی بود. فرانسیس دریک که کار خود با دریانوری در یک کشتی باری آغاز کرده بود ناوگانی را برای غارت کشتی‌های اسپانیایی تشکیل داد و شروع به غارت آنان کرد. سرمایه اصلی برای تشکیل این ناوگان در حدود ۵۰۰۰ پوند بود که نیمی از آن بر عهده ملکه الیزابت بود و ۶۰۰ هزار پوند برای ملکه انگلیس سود به همراه داشت.

تنها در یک مورد دریک با غارت یک کشتی اسپانیایی توانست بیست و پنج هزار پزو طلای ناب را بدست آورد. دریک همچنین در کار تجارت برده بود و عمدتا روستا‌های آفریقایی در مستعمرات پرتغال را غارت می‌کرد. حملات مداوم او به کاروان‌های اسپانیایی سبب تا پادشاه اسپانیا برای سر وی جایزه بگذارد، اما ملکه الیزابت در سال ۱۵۸۰ به وی مقام سر را اهدا کرد و در سال ۱۵۸۸ نیز به مقام معاون دریاسالاری نیروی دریایی بریتانیا رسید.

به نوشته جیمز میل زمانی که «فرانسیس دریک» در سال ۱۵۸۰ با استقبال ملکه الیزابت پا به خاک انگلستان گذاشت، نزدیک به ۵۰۰ هزار پوند طلا و کالای غارت شده از اسپانیایی‌ها را به همراه داشت و به این ترتیب توانست مخارج یک سال دربار ملکه الیزابت را تامین کند.

ارنست ماندل مورخ نیز در همین باره می‌نویسد: در حدود سال ۱۵۵۰ در انگلستان کمبود شدید سرمایه وجود داشت. راهزنی دریایی علیه ناوگان اسپانیا که در کسوت شرکت‌های سهامی سازمان داده شده بودند، این موقعیت را به خوبی تغییر داد. بر اساس تخمین‌های صورت گرفته راهزنان دریایی در زمان حکومت الیزابت نزدیک به ۱۲ میلیون پوند ثروت مستقیم وارد این کشور کردند.

پیش به سوی تصرف دنیا‌های جدید

اقدام دیگر ملکه الیزابت که باز هم با همکاری دزدان دریایی آغاز شد، تصرف مناطق جدید در ادامه ماجراجویی‌های کایوت بود. در سال ۱۵۸۵ با حمایت مستقیم ملکه الیزابت «والتر ریگ» نخستین مستعمره انگلیس را در در سرزمین کنونی آمریکا تصرف کرد که بخاطر ملکه الیزابت که در آن زمان وی را ملکه باکره می‌نامیدند، ویرجینیا نامیدند.

برای جلب سرمایه کمپانی‌های متعددی تاسیس شدند که اولین آن‌ها کمپانی ویرجینیا بود که اولین مزارع را بر پایه نیروی کار بردگان آفریقایی ایجاد کرد. در نتیجه همین اکتشافات بود که مستعمرات فراوان انگلیسی‌ها در قاره آمریکا همچون نیوفاوندلند، برمودا، باربادوس، باهاماس، ماساچوست، آنتیگوا، بلیز و جاماییکا کشف شدند.

دزدان دریایی چگونه بریتانیا را نجات دادند

قدم بعدی که در همین زمان بریتانیا برای تسلط بر دریا‌ها و عقب زدن اسپانیا و پرتغال انجام داد، پیروزی بر ناوگان عظیم «فیلیپ دوم» پادشاه اسپانیا بود. فیلیپ که بر سرزمین‌های وسیعی از آمریکای لاتین تا خاور دور حکم می‌راند و از دزدی‌های فرانسیس دریک از ناوگان اسپانیا به ستوه آمده بود دستور حمله به خاک بریتانیا را صادر کرد.

در این حمله قرار بود که ناوگان عظیم اسپانیا با یورش به خاک انگلستان و خلیج تیمز سر پل‌های لازم برای حمله به خاک انگلستان را فراهم کند و در ادامه نیز نزدیک به ۱۵ هزار سرباز اروپایی وارد خاک انگلستان شده و به سمت لندن پیشروی کنند.

ناوگان اسپانیا شامل ۱۳۰ کشتی جنگی بسیار بزرگ بود که نزدیک به ۲۰ هزار ملوان را با خود حمل می‌کرد. کشتی‌های اسپانیایی بدون برخورد با مانعی تا دریای مانش جلو آمدند، اما در بدترین مکان ممکن گرفتار حمله فرانسیس دریک شدند. فرانسیس دریک با استفاده از تاریکی شب و کشتی‌های کوچک که قدرت حمل سی توپ را داشتند از پشت به کشتی‌های اسپانیایی حمله کردند و تا توانستند این کشتی‌ها را هدف قرار داده و غارت کردند.

ناوگان اسپانایی‌ها بار دیگر تا بندر کاله در فرانسه عقب نشینی کردند و این بار تلاش کردند تا با دور زدن انگلستان شانس خود را برای حمله امتحان کنند. ناوگان اسپانیا این بار نیز گرفتار باد‌های سخت و حملات چریکی کشتی‌ها انگلیسی شد و بسیاری از این کشتی‌ها نیز با برخورد به سواحل صخره‌ای ایرلند قتل عام شدند. کسانی که نجات یافته بودند نیز اغلب به دست مردم محلی ایرلند قتل عام شدند.

در نهایت ناوگان آرمادا در حالی که نصف ناوگان خود را از دست داده بودند بار دیگر به بندر اصلی خود بازگشتند. نیروی دریایی اسپانیا هرگز پس از این شکست نتوانست کمر راست کند و عملا تسلط بر دریا‌های جهان را به انگلستان سپرد.

از سوی دیگر انگلیسی‌ها با همکاری دولت صفوی در ایران توانستند پرتغالی‌ها را با تصرف جزیره و بندر گمبرون از خلیج فارس بیرون برانند که مقدمه سقوط امپراطوری این کشور در شرق دور و منطقه هند بود. تنها زمان لازم بود که انگلیسی‌ها بر امپراطوری هند مسلط شده و تبدیل به قدرت اصلی استعمارگر دنیا شوند.

عظمتی که مدیون دزدان دریایی بود

این تاریخچه کوتاه به خوبی نشان می‌دهد که مهم‌ترین دوره استعماری بریتانیا و تلاش برای انباشت سرمایه نتیجه همکاری مستقیم ملکه الیزابت با دزدان دریایی بوده است.

سود اصلی این غارت گری‌ها نیز نه به مردم بریتانیا بلکه مستقیما به کمپانی‌های خصوصی که با سرمایه تجار بریتانیایی تشکیل شده بود می‌رسید و در تمام این تشکل‌های اقتصادی نیز دربار انگلستان سهامدار اصلی بود.

ثروت ناشی از همین چپاول‌ها بود که زمینه ساز آغاز انقلاب صنعتی در بریتانیای قرن ۱۸ و ۱۹ شد و غرب را به سرمایه دار اصلی دنیا تبدیل کرد. شاید خنده دار‌ترین نکته در این میان ساخت یک نمونه کامل از کشتی فرانسیس دریک و به آب انداختن آن در رودخانه تایمز باشد. کشتی‌ای که در آن زمان «گلدن هیند» نامیده می‌شد و شاید به مردم بریتانیا و حتی مردم دنیا یادآوری می‌کند که آنچه انگلستان دارد از چپاول دزدان دریایی است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دزدان دریایی چگونه جزیره انگلستان را به امپراطوری بریتانیا تبدیل کردند

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: رویداد24 وزارت گرسنگی یونیسف بریتانیا دانش آموزان فقر

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۶۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترامپ درباره توقیف نفتکش بریتانیا با دولت انگلیس گفت‌وگو می‌کند
 • جنگ اقتصادی روی آب/ ماجرای توقیف نفتکش انگلستانی در خلیج فارس چه بود؟
 • وزیر خارجه بریتانیا: توقیف دو کشتی در تنگه هرمز توسط ایران بسیار نگران‌کننده است
 • توهم قدرت؛ کار دست بریتانیا داد
 • برگزاری نشست امنیتی ویژه دولت بریتانیا درباره وضعیت نفت‌کش توقیف شده
 • سومین جشنواره خیریه غذا در بهشت نیشابور
 • ربیعی: تصور دشمن این بود که ما از گرسنگی می‌میریم و شورش می‌شود
 • رکود اقتصادی بریتانیا در صورت خروج از اتحادیه اروپا
 • طبخ روزانه ۲۰ هزار پرس غذا برای زائران ایرانی مدینه منوره
 • توافق برنامه جهانی غذا با انصارالله برای از سرگیری توزیع غذا در یمن
 • ربیعی: تصور دشمن این بود که ما از گرسنگی می‌میریم و شورش می‌شود /اگر جریانی دیگر دولت را مدیریت می‌کرد شرایط سخت‌تر می‌شد
 • توافق برنامه جهانی غذا با «انصارالله» برای از سرگیری کمک غذایی به یمن
 • توافق برنامه جهانی غذا و انصار الله یمن برای کمک رسانی به مردم
 • گزارش مشترک فائو و دیگر نهادهای سازمان ملل: تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت
 • مجمع خیرین مدرسه ساز در تیران‌وکرون تشکیل شد
 • تلاش جریان اصلاح طلب برای فراری دادن مدیران سازمان غذا و دارو از پاسخگویی/ پیشنهاد رشوه 200 میلیون ریالی به خبرنگاران برای پوشاندن فساد دارو
 • واکنش بریتانیا و آمریکا به توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق در خلیج فارس
 • سکوت معنادار اروپا در برابر توقیف گریس۱ از سوی بریتانیا
 • بازگشت بریتانیا به جنوب ایران!/ ناوهای جنگی انگلیس در خلیج فارس چه می‌کنند؟