در فرآیند قابل آشامیدن ساختن آب، مراحل مختلفی وجود دارد که آب آلوده باید از آن عبور داده شود تا به آب سالم تبدیل شود. آب‌های زیر زمینی در مقایسه با آب‌های سطحی که آلوده‌تر و کدر ترند، آلودگی کمتری دارند و با مقادیر کمی کلر تصفیه می‌شوند. اما آب‌های سطحی به مراحل و فرایند‌های پچیده‌تری نیاز دارند.

مراحل تصفیه آب در تصفیه خانه به صورت زیر است:

۱. آبگیر
در این مرحله آب از منبع آلوده برداشت شده و به تصفیه خانه انتقال داده می‌شود. در مسیر آبگیر فیلتر‌هایی برای گیر انداختن مواد معلق در آب وجود دارد که در این مرحله آب تا حدودی پاکسازی می‌شود. این عمل برای آب‌های زیرزمینی هم انجام می‌شود.

۲. آشغالگیر
برای افزایش کیفیت آب در مراحل بعدی، ذرات معلق بیشتری در این مرحله از آب گرفته می‌شود. با این کار می‌توانیم از ایجاد انسداد و عملکرد نامطلوب در تصفیه خانه جلوگیری کنیم. آشغال‌ها با توجه به سایز و اندازه در آشغال گیر‌های مختلفی قرار می‌گیرند؛ آشغالگیر‌ها در سایز‌های مختلفی وجود دارند: ریز، متوسط و درشت. آشغالگیر‌های درشت‌تر جلوتر از آشغالگیر‌های ریزتر قرار می‌گیرند.

۳. تصفیۀ شیمیایی مقدماتی
انواع جلبک‌ها و گیاهان آبزی در این نوع آب‌ها وجود دارند که به سرعت تکثیر می‌شوند و باعث آلوده شدن و تغییر رنگ، بو و مزه در تمام آب‌های موجود در تصفیه خانه می‌شوند. برای از بین بردن آن‌ها از تصفیه شیمیایی مقدماتی که شامل روش‌های فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی است، استفاده می‌شود.

۴. ته نشینی مقدماتی
در این مرحله، آب در استخر‌های به عمق معمولا ۳ تا ۵ متر قرار میگیرد تا ذرات معلق موجود در آب مثل سنگ ریزه ها، شن و ماسه‌ها در کف ته نشین شود. سرعت انجام این مرحله بسته به اندازه و میزان ذرات معلق و حتی دمای آب، متغیر است.

۵. توری‌های آب‌های سطحی
برای تصفیه آب‌های سطحی از توری‌هایی با سوراخ‌های بسیار ریز (حدودا ۳۰ میکرومتر) استفاده می‌شود. این توری‌ها دارای واحد شستشو هستند که همزمان با وارد کردن موارد میکروب زدا از گرفتگی توری جلوگیری می‌کنند.

۶. هوادهی
برای خارج سازی گاز‌های آلوده و افزودن اکسیژن بیشتر به آب، از این روش استفاده می‌شود. هوادهی به دو صورت است: فرستادن و پمپاژ آب به هوا و دیگری دمیدن هوا به آب. معمولا از این روش‌ها برای آب‌های زیر زمینی که با هوا در تماس نبوده اند و اکسیژن کافی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۷. انعقاد و لخته سازی
در این مرحله مواد منعقد کننده، موادی که باعث می‌شوند نیروی دافعه بین ذرات معلق از بین برود و به یکدیگر بچسبند و منعقد شوند، به آب اضافه می‌شود. در نتیجه اندازه و وزن و چگالی مواد زیاد شده و به آسانی ته نشین می‌شوند؛ بنابراین ذرات ریزی که در مراحل قبلی از آب جدا نشده اند، در اثر عمل انعقاد به راحتی ته نشین می‌شوند.

۸. کاهش سختی آب
کاهش سختی آب یا به اصطلاح نرم کردن آب، با توجه به میزان سختی آب؛ یا توسط مصرف کننده انجام می‌شود و یا در تصفیه خانه صورت می‌گیرد. نرم کننده‌های خانگی دارای یک سری مبادله گر یونی هستند که برای نرم کردن آب‌های با سختی پایین به کار می‌روند، ولی آب‌هایی که درجه سختی بالایی دارند در تصفیه خانه‌ها با ته نشین شدن شیمیایی و تبادل کننده‌های یونی، نرم می‌شوند.

۹. ذﺧﯿﺮه ﺳﺎزی
آﺧﺮﯾﻦ واﺣﺪ ﻣﻮﺟﻮد در ﻫﺮ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺧﺎﻧﻪ واﺣﺪ ذﺧﯿﺮهﺳﺎزی است ﮐﻪ ﭘﺲ از آن آب ﺿﺪﻋﻔﻮﻧﯽ ﺷﺪه و ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺳﯿﺴﺘﻢﻫﺎی اﻧﺘﻘﺎل آب ﺑﻪ دﺳﺖ ﻣﺼﺮف کنندگان می‌رسد. اﻧﺠﺎم دادن مرحله ضد عفونی کردن، راﺑﻄﻪی ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﺑﺎ ﺳﻼﻣﺖ ﺟﺎﻣﻌﻪ دارد و ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاری در اﯾﻦ زﻣﯿﻨﻪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ ﻫﺰﯾﻨﻪﻫﺎی درﻣﺎﻧﯽ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.   منبع:ستاره

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ترکیب فاضلاب در آب شرب خوزستان!/ اختلاف وزارت نیرو و محیط زیست به قوه قضائیه کشیده شد

رویداد۲۴ ندا جعفری: دعوای وزارت نیرو و سازمان محیط زیست بالا گرفته است. موضوع این بار بر سر آلودگی رودخانه کارون است. سازمان محیط زیست معتقد است وزارت نیرو تعهدات خود را برای کاهش آلودگی رودخانه کارون اجرا نکرده بنابراین شرکت آب و فاضلاب اهواز را به مراجع قضایی معرفی کرده است.

به گفته مسئولین استان خوزستان شرکت آبفای اهواز متعهد شده بود تا سال ۱۳۹۶ پنج نقطه بحرانی را که حدود ۴۰ درصد از فاضلاب اهواز از طریق آنها وارد رودخانه می‌شود را پاکسازی کند؛ این در حالی است که آنها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند و ۹۵ درصد فاضلاب به صورت خام از ۲۳ نقطه به رودخانه کارون در اهواز تخلیه می‌شود. 

پیمان کاظمی نژاد مشاور استاندار خوزستان در امور آب و فاضلاب می‌گوید «به دلیل پروژه‌های متعدد شرکت آب و فاضلاب استان، اعتبار ابلاغ شده کفاف طرح‌ها را نمی‌دهد.» سخنان مسئولان آب و فاضلاب خوزستان در حالی مطرح می‌شود که این استان بالاترین بودجه را در میان استان‌های کشور دریافت کرده است. نگاهی به جدول بودجه سال ۹۸ نشان می‌دهد مجموعه بودجه استان خوزستان ۲۶ هزار و ۸۶۳ میلیون تومان بوده است. سهم بودجه خوزستان در مقایسه با استان‌هایی همچون سمنان، قم، یزد، اردبیل و مرکزی نشان می‌دهد این استان بیش از ۵ برابر دیگر استان‌ها در بودجه سهم داشته بنابراین استدلال آب و فاضلاب خوزستان در کم اعتبارات استانی چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

به گزارش رویداد۲۴ شرکت آب و فاضلاب اهواز سال‌هاست نبود اعتبار را به عنوان دلیل اجرایی نشدن طرح کاهش تخلیه آلودگی به رودخانه ارائه می‌کند، این در حالیست که به گفته سازمان محیط زیست «در چهار سال گذشته هیچ اقدام عملی در زمینه کاهش تخلیه فاضلاب شهری به رودخانه کارون انجام نداده است.» به همین دلیل کارشناسان محیط زیستی معتقدند بودجه‌ای که به استان تخصیص داده می‌شود، صرف اولویت‌های منطقه نمی‌شود زیرا در حال حاضر نیاز مردم به آب آشامیدنی یکی از مهمترین دغدغه‌ها به شمار می‌رود.

پروانه تیشه زن استاد دانشکده مهندسی علوم آب شهید چمران اهواز به خبرنگار اقتصادی رویداد۲۴ می‌گوید: کیفیت آب در خوزستان دچار مشکل شده است و تصفیه خانه ۵۰ ساله اهواز هر چند به لحاظ ظاهری استاندارد است، اما شبکه آب به قدری فرسوده است که ضرورت دارد سیستم شبکه‌ای اصلاح شود.

او می‌گوید: اولویت با تأمین آب شرب است و اگر آب شرب با خطر مواجه شود، قطعا تأمین آب کشاورزی و صنعت قطع خواهد شد. متأسفانه امسال خشکسالی در خوزستان از همه سال‌های گذشته، وضعیت بدتری داشت. این موضوع باید جدی گرفته شود.

تیشه زن ادامه می‌دهد: اینکه کدام قسمت از استان وضعیت وخیم‌تری دارد باید اولویت بندی شود تا با برآورد‌های اقتصادی بتوان این طرح را اجرایی کرد.

این کارشناس علوم آب می‌گوید: شور شدن آب خوزستان طی سال‌های گذشته شدت گرفته و ‌EC آب بالا رفته است؛ البته موضوع خشکسالی نیز در این پروسه بی تاثیر نبوده است. در حال حاضر رودخانه‌های بهمنشیر، اروند و کارون و سایر رودخانه‌های جنوب کشور درگیر مسائل زیست محیطی شده‌اند اما عجیب اینکه مسئولان به این موضوع مهم به عنوان اولویت آخر نگاه می‌کنند و متاسفانه انواع فاضلاب شهری فاضلاب کشاورزی و صنعتی را داخل رودخانه کارون می‌ریزد و هر روز آلوده‌تر می‌شود.

تیشه زن می‌گوید: تصفیه خان غرب اهواز (چنیبیه) فاضلاب توانایی تصفیه کل فاضلاب ندارد به همین منظور تصفیه‌خانه شرق را هم راه اندازی کردند، اما هنوز این تصفیه خانه به صورت کامل تکمیل نشده است که امیدواریم با راه اندازی کامل این تصفیه خانه کیفیت آب اهواز بهتر شود.

برچسب ها: رویداد24 ، آب ، ابرسانی ، کم آبی خوزستان ، تامین آب شرب ، آب شرب ، اهواز ، رودخانه کارون ، اروند ، خشکسالی ، ابهای جاری ، ابرسانی غدیر سرگرمی

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: علم و دانش دانستنی های علمی تصفیه آب تصفیه خانه

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۶۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کلیه مراحل کشتار مرغ مکانیزه شود
 • جدیدترین اطلاعات از میزان تولید و مصرف آب در تهران
 • ضرورت بازسازی تأسیسات فرسوده فاضلاب
 • آخرین وضعیت تولیدومصرف آب درتهران
 • بازدید میدانی معاون رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی از مراحل تکمیلی آزاد راه تبریز – ارومیه
 • بازدید میدانی معاون قضایی رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی از مراحل تکمیلی آزاد راه تبریز – ارومیه
 • ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های تصفیه‌خانه فاضلاب استان اردبیل
 • آخرین میزان تولید و مصرف آب در تهران
 • نجات مادر بزرگ عنکبوتی معلق +عکس
 • ضرورت بازسازی تأسیسات فرسوده فاضلاب/ ۲۸ پروژه ارتقای تصفیه‌خانه‌ها راکد ماند
 • بزرگترین پل شیشه ای ایران در انتظار زیر ساخت های اولیه / آب و جاده کشی مشکلات اولیه پل معلق تمام قوسی جهان در هیر
 • مرکز تصفیه فاضلاب خانگی کشور در تنکابن افتتاح شد
 • نخستین پل معلق تمام شیشه‌ای ایران در اردبیل آماده بهره‌برداری شد
 • اولین تصفیه خانه فاضلاب خانگی کشور در تنکابن افتتاح شد
 • ۳۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای پروژه‌های تصفیه‌خانه فاضلاب استان اردبیل هزینه می‌شود
 • افتتاح مرکز تصفیه فاضلاب خانگی تنکابن با حضور رییس سازمان محیط زیست
 • اینفوگرافی/ مراحل دریافت کارت سوخت
 • طرح ملی شبکه فاضلاب گنبدکاووس سازه ای نوین یا اثر تاریخی
 • مرکز تصفیه فاضلاب خانگی تنکابن افتتاح شد