به گزارش ایرنا، سرتیپ دوم پاسدار فتح الله جمیری در این آیین با تبریک روز پرستار گفت: پرستاران به پیروی از حضرت زینب کبری (س) مظهر محبت، ایمان و خدمتگزاری به بیماران هستند.
وی ادامه داد: خدمت به مردم در موقعیت های مختلف در کشور، افتخاری بزرگ است که نصیب پرستاران مومن و انسان دوست شده و باید این روحیه ادامه داشته باشد.
پنجم جمادی‌الثانی، سالروز ولادت حضرت زینب(س) به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است.
هم‌اکنون سه هزار و 374 پرستار در مراکز بهداشتی و درمانی استان فعالیت دارند که مشغول خدمات‌رسانی به مراجعان و بیماران هستند.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال 1395، یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.
7536/ 6197
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تسنیم گزارش می‌دهد؛ بیماران همدانی سرگردان پیدا کردن دارو و مطب پزشک

همدان شهری با قدمت هزاران سال فرهنگ و تمدن به رغم همه پیشرفت‌هایی که در حوزه پزشکی دارد، اما با مشکلات سرگردانی بیماران برای پیدا کردن دارو و مطب پزشکان روبه‌رو است چرا که هنوز نظام ارجاع بیمار در همدان توسط برخی پزشکان اعتبار و مفهومی ندارد. ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸ استانها همدان نظرات - اخبار استانها -

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، خیابان بوعلی همدان از مراکز اصلی تجمع مطب پزشکان است اما اگر کمی دقیق باشید و به عنوان عابر‌پیاده در این خیابان قدم بزنید تعداد زیادی از هموطنان هم استانی و دیگر استان‌ها را خواهید دید که نسخه به دست از این داروخانه به آن داروخانه دنبال دارو هستند.

وزیر بهداشت: ادعای آمریکا درباره عدم تحریم دارو دروغ بزرگ است/ کمبود دارو نداریمکمبود دارو در همدان به حداقل رسیدکمبود 35 قلم دارو در گلستان؛ صلاحیت فنی 12 داروخانه لغو شد‌

 وقت زیادی که صرف پیدا کردن دارو می‌شود

 برخی از این دارو‌ها نیز دارو‌های چندان نایابی نیست؛ اما وقت زیادی از بیماران و همراه آنان می‌گیرد تا تمام نسخه تجویزی پزشک را در همان تعداد قلم دارو و مانند نشان تجاری پیچیده شود و بدتر آنجاست که اگر یک قلم کم باشد باید داروخانه دیگری را سرکشی و جستجو کنند تا نسخه تکمیل شود.

البته این سرگردانی راه‌حل ساده و مطمئنی دارد که هنوز به تعبیر مسئولان دارویی همدان در هیچ نقطه‌ای از کشور اجرا نشده است. یعنی راه‌اندازی سایتی که موجودی داروی داروخانه‌های همدان را پیش‌روی پزشکان و به لحظه قرار دهد تا پزشک بتواند در همان لحظه دارو را برای آن بیمار ثبت و از موجودی داروخانه کم کند.

با این اقدام بیماران غیر‌بومی یا کم‌توان حرکتی زیاد سرگردان نشده و به زحمت نمی‌افتند و به سرعت با مراجعه به نزدیکترین داروخانه مجاور مطب پزشک، داروی مورد نیاز را دریافت و از رنج سرگردانی برای پیدا کردن دارو خلاص می‌شوند.

 راه‌حل سریع رهایی بیماران از سرگردانی

 با راه‌اندازی این سایت اطلاعات دقیق از نوع مصرف دارو‌ها در اختیار هر داروخانه و پزشک خواهد بود و دارو‌ها سریع تامین می‌شود؛ هم بانک اطلاعاتی مستندی از مصرف انواع دارو در اختیار مسئولان است تا زمینه بررسی دارویی در استان برای پیگیری و کمبود‌ها را برطرف‌کنند.

 دیگر اینکه همدان یک قدم به سمت تحول در حوزه ارایه خدمات پزشکی، به خصوص پزشکی گردشگری بر‌می‌دارد؛ بیمار و پزشک خدمات مناسب  به موقع را دریافت و ارایه می‌کنند و زمان زیادی هم صرف پیچیده شدن نسخه بیماران نخواهد شد.

زینب فخار که نسخه‌ای در دست دارد با گلایه اظهار داشت: همه داروخانه‌ها همین جواب تا حالا به من دادند نداریم، مشابه‌اش را داریم، نمی‌دانم بگردید شاید داروخانه‌های دیگر داشته باشند من بیمار را در مطب پزشک رها کردم و تا حالا  که حدود یک ساعت است دنبال دارو هستم نگران شده است.

 وی افزود: چرا نباید پزشکان دارویی را که تجویز می‌کنند بدانند کدام داروخانه دارد یا اینکه حداقل دارو‌خانه‌‌های مجاور موجودی آن دارو را باید داشته باشند تا مردم این همه در شهر دنبال پیدا‌کردن یک دارو نباشند یک قلم دارو که نباشد نسخه ناقص می‌شود و بیمار را سرگردان می‌کند.

 نظام ارجاعی که کار‌آمدی ندارد و شلوغی مطب‌های همدان

 سهراب فرشاد یار دنبال دارو نیست نشانی مطب پزشکی را سئوال می‌کند که اینجا هم همان جواب نمی‌دانیم و نمی‌شناسیم را می‌گیرد و می‌گوید: از یکی از استان‌های مجاور به همدان آمده شنیده که همدان پزشکان خوبی دارد اما هنوز موفق به پیدا کردن نشانی مطب آن پزشک متخصص نشده است.

 وی با تاکید بر اینکه باید در استان ‌همدان راهنمای پزشکی برای حل مشکلاتی مانند این برای بیماران وجود داشته باشند تا بیماران رنج پید‌ا کردن پزشک را نداشته باشند از  مسئولان همدان تقاضا دارد برای حل این مشکل اقدامی اساسی انجام دهند.

 محمود جعفری شهروند دیگری است که با نامه ارجاع پزشک به یکی از پزشکان متخصص همدان مراجعه کرده است اما بی‌اعتنایی منشی آن مطب مواجه شده است و بعد از اصرار فراوان جواب 6 ماه بعد را گرفته است اظهار داشت: وقتی پزشکی بیماری را به پزشک متخصص همکاری ارجاع می‌دهد باید نامه‌اش بدون نوبت پذیرفته شود.

وی با اعتراض به اینکه وقتی مسئولان به دنبال اجرایی کردن نظام ارجاع از پزشک عمومی به پزشک متخصص هستند اما به آن توجه نمی‌شود گفت: یکی از دلایل بی‌توجهی به نظام ارجاع خود پزشکان هستند که منشی دفتر را توجیه نکردند تا نامه ارجاعی بیمار را سریه پذیرش کند.

وی با اشاره بر اینکه شلوغی مطب پزشکان به نفع آنهاست و هیچ وقت از این شلوغی صرف‌نظر نمی‌کنند افزود:  با گوش خودش شنیده است که منشی یکی از این مطب‌‌ها به دیگر همکارش می‌گوید اگر بیمارانی که فردا نوبت دارند نیایند نوبت‌های مرداد‌ و شهریور را به هفته بعد تغییر زمان خواهد داد.

 فراهم کردن زیر‌ساخت‌های مورد نیاز

مدیر نظارت بر داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان در پاسخ به این سئوال تسنیم که چرا بانک اطلاعاتی از دارو‌‌های موجود در هر داروخانه در اختیار پزشکان استان نداریم؟، اظهار داشت: اگر دارو‌خانه‌ها بخواهند بانک اطلاعاتی دارو ایجاد کنند و این اطلاعات را هم در اختیار پزشکان قرار دهند برای راه‌اندازی این بانک باید زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فراهم شود.

 مرضیه مساعد افزود: با فراهم شدن این زیرساخت‌ها در آن صورت موجودی دارو یا تمام شدن آن به پزشکان در لحظه تجویز دارو و حتی زمانی که ممکن است دارو در آن داروخانه به فروش برسد هم اطلاع‌رسانی می‌شود و بیماران هم سرگردان نخواهند شد.

وی با یاد‌آوری اینکه اکنون 27 داروخانه شبانه‌روزی در استان داریم، گفت: 200داروخانه در استان داریم که بیش از این نیمی از این داروخانه ها در همدان فعال است. سازمان غذا و داروی کشور سامانه‌‌ای برای ورود اطلاعات دارویی داروخانه‌ها طراحی کرده که داروخانه‌ها می‌توانند از این سامانه برای وارد کردن اطلاعات دارویی استفاده کنند.

 وی ادامه داد: به دلیل گردش(ورود و خروج) بالایی که دارو در دارو‌خانه‌ها دارد، با تاسف  تاکنون داروخانه‌های استان از وارد کردن اطلاعات دارویی به این سامانه استقبال نکردند.

 سامانه‌ها‌یی جوابگوی کشور دارو

مدیر نظارت بر داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان گفت: اکنون برای آنکه مردم استان همدان بتوانند داروی مورد نیاز خود به خصوص کمیاب‌ها را تامین کنند، می‌توانند با شماره‌های‌ 190، 1419 و 08138381907  پیگیری لازم انجام دهند.

دو شماره عنوان شده مربوط به وزرات بهداشت ودرمان کشور است و اطلاعات دارویی کشوری اعلام می‌کند در حالی‌که بیماران در همدان  و استان همدان نیازمند دریافت اطلاعات مرتبط به دارو‌های موجود در همدان هستند تا بیماران مجبور به پوشیدن کفش آهنی برای پیدا کردن یک یا چند قلم دارو نشوند.

 افزون بر سرگردانی بیماران برای پیدا‌کردن دارو، جست‌و‌جو برای پیدا کردن نشانی مطب پزشکان  هم مشکلی دیگر به خصوص برای بیمارانی  است که از شهرستان‌ها‌ و حتی استان‌های مجاور به همدان می‌آیند که حوزه درمان همدان را در قد‌م‌های نخستین ارایه خدمات سلامت با چالش روبرو خواهد کرد.

 این خلا و مشکل هم با چند دقیقه منتظر شدن در خیابان بوعلی یا برخی مراکز خدمات درمانی شهر به وضوح قابل درک و لمس است؛ در حالی که  اکثر مطب پزشکان در خیابان بوعلی است، فقط یک راهنمایی و مشاوره مشکل را حل می‌کند تا زمانی سایت بانک اطلاعات پزشکان فعال در همدان راه‌اندازی شود.

ارجاع بیماران روش اصولی است که بخش اعظم مشکل دسترسی بیماران به پزشک متخصص  را کاهش می‌دهد اما در این بین مشکل بزرگتری وجود دارد اینکه هنوز نامه ارجاع به پزشک متخصص به دلیل شلوغی ناشی از مراجعه مستقیم بیماران، غیر‌ارجاعی مفهوم و اعتبار‌ی ندارد.

 یعنی اگر بیماری بدون نامه ارجاع به پزشک متخصصی برای معاینه مراجعه کند و صد البته اگر سفارش نشده باشد؛که سریع ویزیت شود باید حتما نوبت ویزیت برای چند ماه بعد دریافت کند؛ دقیقا همکاران پزشکان متخصص در همدان هم با نامه بیمار ارجاعی همین برخورد دارند و نامه ارجاع پزشک اعتباری برای آنان ندارد.

 کمک برای نهادینه شدن فرهنگ ارجاع بیمار

مشکلاتی مانند این را با رئیس نظام پزشکی همدان در میان گذاشتیم که وی هم گفت: اینکه نامه ارجاعی پزشک را پزشک متخصص نپذیرد  که قبول نداریم اگر مصداقی وجود دارد مردم اعلام کنند تا پزشک متخصص مربوطه موضوع را طرح کنیم تا مشکل حل شود.

 علیرضا مدرکیان اظهار داشت: هدف اصلی ارجاع بیمار اینست که پزشک همکار تشخیص داده آن بیمار به نظر تخصصی همکار دیگر نیازمند است. ارجاع روش اصولی و استاندارد برای ارایه خدمات درمانی است که باید همه برای نهادینه شدن فرهنگ آن در جامعه تلاش کنند.

 وی افزود: پزشکان متخصص نباید معطل درمان بیماری عمومی و عادی شوند؛ پزشک عمومی هم می‌تواند درمان کند، پزشکان متخصص تربیت می‌شوند تا به درد بیمارانی برسند و آنرا درمان کنند که ممکن است در صورت شناسایی نشدن یا مداخله نامناسب پزشکی، مشکلاتی دیگر برای بیمار ایجاد کند.

 رئیس نظام پزشکی همدان افزود: موافق مراجعه مستقیم بیماران به پزشکان متخصص نیستیم؛ باید با صلاحدید پزشک عمومی ارجاع شوند تا همکاران متخصص سریعتر بتوانند به آن بیمار خدمات پزشکی تخصصی ارایه کنند تا زمان طلایی درمان دست نرود و هزینه بیشتری به جامعه تحمیل نشود.

 مدرکیان با یاد‌آوری اینکه در استان همدان  حدود یک هزار و 761 پزشک در حوزه‌های عمومی ،تخصصی، دندانپزشکی و داروسازی فعالیت دارند، گفت: اصلا نباید بیماران به دنبال پیدا‌کردن مطب پزشک متخصص باشند بلکه هر پزشکی که بیماری را ارجاع می‌دهد نشانی آن پزشک متخصص را هم به بیمار اعلام می‌کند.

درد را باید درمان کرد 

 به رغم همه این سخنان و تبیین‌‌های که مسئولان دارند باید به این موضوع توجه کرد که بیماران با مشکلاتی مانند این دست و پنجه نرم می‌کنند و تا راه‌اندازی شدن بانک اطلاعات دارویی در همدان و همچنین نهادینه شدن فرهنگ ارجاع پزشک عمومی به پزشک متخصص باید حداقل اطلاعات دسترسی برای بیماران در هر حوزه وجود داشته باشد تا بیماران سرگردان کوچه و خیابان‌های همدان نشوند.

 طبق فرمایش مقام معظم رهبری تدبیر مسئولان حوزه سلامت و درمان کشور باید طوری باشد که بیمار برای دسترسی به خدمات پزشکی به غیر از درد، مشکل دیگری نداشته باشد. یعنی اینکه نباید بیماران با مسایل پیش‌افتاده‌ای مانند این رنج بیماری خود را بیشتر لمس کنند و نسخه به دست دنبال دارو و یا سرگردان پیدا کردن مطب باشند.

 این موضوع هم به راحتی قابل است آنهم در دنیا الکترونیکی کنونی که بسیاری از جراحی‌های بزرگ از را‌ه دور قابلیت انجام دارد نباید در همدان که به دنبال تحقق گردشگری سلامت است که بخشی از آن هم مربوط به گردشگری سلامت داخلی است این مشکلات کوچک که راه‌حل کوتاه، میان و بلند‌مدت دارد به چالشی برای بیماران و پزشکان در همدان تبدیل شود.

 گزارش حمید نصرتی قانعی

 انتهای پیام/ ع

R41405/P1494/S6,75/CT7

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها بهداشتی و درمانی خدمات رسانی روز پرستار سالروز ولادت حضرت زینب یزد جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۶۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دسترسی بیماران هموفیلی به دارو در مرز بحران
 • مراکز درمانی استان شرایط را برای بیماران سخت نکنند
 • پیشکسوتان کشتی اردبیل تجلیل می‌شوند
 • کاهش اقامت نامناسب بیماران در بیمارستان‌ها
 • اقامت نامناسب بیماران در بیمارستان ها کاهش می یابد
 • راه‌اندازی هفت کانون سلامت در یزد
 • پرستار قاتل اعدام شد
 • شناسایی افزون بر ۴۲ هزار بیمار دارای فشار خون بالا در یزد
 • همدان| گرانی دارو مشکل جدی بیماران پیوند کلیه است
 • تجلیل از ۲ استاد موسیقی مازندران
 • ۹۲۸ نفر در یزد از تحصیل بازمانده‌اند
 • بیماران خارجی در ۱۶۹ بیمارستان کشور پذیرش می‌شوند
 • مراسم تجلیل از خادمین راهیان‌نور مازندران
 • مرکز غربالگری سرطان رامسر بستری برای خدمات‌دهی به غرب مازندران تا شرق گیلان
 • نیاز به تربیت بیش از ۱۰۰ هزار پرستار
 • تجلیل از مدال‌آوران رقابت‌های لیگ بین‌المللی اسکی روی چمن
 • اهدای اعضای بدن دختر ۹ ساله شهرکردی به بیماران نیازمند پیوند
 • اجاره یک واحد مسکونی در منطقه پرستار چقدر هزینه دارد؟ + جدول
 • آشفتگی اخلاقی باعث کاهش سلامت روانی پرستاران می‌شود