دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس و وزیر امور خارجه عمان شنبه‌شب در سفری از پیش اعلام نشده، وارد دوحه شدند.

به گزارش مشرق، «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان و «عبداللطیف الزیانی» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، شنبه‌شب در یک سفر از پیش اعلام نشده، وارد دوحه شدند.

بن علوی دو روز پیش به کویت برای دیدار با صباح الاحمد امیر این کشور به کویت سفر کرده بود و پس از آن به بحرین رفت و شنبه‌شب نیز از ابوظبی پایتخت امارات راهی دوحه شد.

بیشتر بخوانید:

به خاطر نجات منطقه به یمن حمله کردیم! بن‌بست در بحران قطر و ابهام در سرنوشت «ناتوی عربی»

پایگاه خبری الان به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که این سفرهای وزیر خارجه عمان در چارچوب حل بحران شورای همکاری و مقابله با تهدیدات منطقه‌ای صورت می‌گیرد.

بحران شورای همکاری خلیج فارس با قطع روابط دیپماتیک چهار کشور عربی مصر، امارات، بحرین و عربستان سعودی با قطر در تاریخ پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ به اوج خود رسید.

در پنجم ژوئن ۲۰۱۷ همچنین تمامی راه‌های زمینی، دریایی و هوایی عربستان سعودی و سه کشور مزبور به روی قطر به بهانه حمایت این کشور از تروریسم و ارتباط آن با ایران بسته شد.

چهار کشور عربی نامبرده پس از آن، ۱۳ شرط را برای احیای روابط دیلپماتیک با قطر تعیین کرده بودند که مهمترین آن قطع تمام هرگونه روابط دیپلماتیک با ایران و حزب‌الله، تعطیلی کامل شبکه الجزیره و برچیدن پایگاه نظامی ترکیه از خاک این کشور است.

منبع: فارس

منبع: مشرق

خبر بعدی:

معاون وزیر در تغییر مدیرعامل نفت ستاره دست نداشته است

بیژن نامدار زنگنه در نشست علنی امروز (یکشنبه 30 دی) مجلس شورای اسلامی در جریان طرح سوال احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان از خود درخصوص دلیل عمل خلاف قانون معاون وزیر نفت در عزل و نصب هیات مدیره شرکت نفت ستاره خلیج فارس توضیح داد: شرکت ستاره خلیج فارس طبق قانون تجارت می تواند هیات مدیره حقیقی یا حقوقی داشته باشد.

وزیر نفت دولت دوازدهم ادامه داد: براساس قانون این شرکت 5 عضو حقوقی دارد، دو عضو شستا، دو عضو صندوق بازنشستگی نفت و یک عضو از طرف شرکت ملی پالایش و پخش در هیات مدیره شرکت نفت ستاره خلیج فارس حضور دارند.

وی با بیان اینکه تغییری در ترکیب هیات مدیره شرکت نفت ستاره خلیج فارس صورت نگرفته است، بیان داشت: اما طبق قانون تجارت، هیات مدیره می تواند هر زمان که خواست مدیرعامل را تغییر و یا عزل کند، هیات مدیره بنابر این قانون با حضور سه عضو که اکثریت اعضا محسوب می شوند، مدیرعامل این شرکت را تغییر دادند و این تغییر در صورتجلسه ثبت شده است.

این عضو کابینه دولت روحانی بیان داشت: آقای سالک مطرح می کنند که چرا مجمع عمومی مدیرعامل را عزل نکرده است که باید گفت مجمع عمومی تنها برای تعیین مدیرعامل به عنوان رئیس هیات مدیره مجوز اعلام نظر دارد که برای آن نیز باید رأی سه چهارم اعضای مجمع کسب شود، بنابراین معاون وزیر نفت در روند تغییر مدیرعامل شرکت نفت خلیج فارس دستی نداشته است.

زنگنه در پاسخ به سوال نماینده مردم اصفهان با بیان اینکه مهمترین هدف بالا رفتن تولید بنزین است، گفت: زمانی که زمزمه تحریم آمریکا شنیده شد، تلاش کردیم تا از مسئله عدم توانایی تولید بنزین استفاده نکنند و به کشور کشور فشار نیاورند، بنده در کارم با هیچکس عقد اخوت نبسته ام و کسی که توانمند نباشد را بدون توجه به اینکه دلخور می شود یا دوستم باشد، کنار می گذارم.

وی با اشاره به راه اندازی سریع پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اردیبهشت سال 96 بیان داشت: با راه اندازی پالایشگاه تولید مستمر بنزین با ظرفیت 12 میلیون لیتر انجام شد، این در حالی بود که مدیرعامل قبلی در نامه رسمی از خطر انفجار پالایشگاه گفته بود و خواستار پول کلان برای تعمیرات پالایشگاه بود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه معاونش یکی از شاگردان او است، گفت: اینکه معاون بنده در مقطع فوق لیسانس یک درس با من داشته است، جرم نیست، بسیاری از مسئولان کشور شاگردان رهبر کبیر انقلاب بوده اند، اما آخر متوجه نشدند از نیروی جوان استفاده کنند یا خیر. اینکه می گوییم جوان با تجربه قابل امکان نیست.

زنگنه با بیان اینکه معاونش 12 سال سابقه کار دارد، ادامه داد: بنده ریسک کردم و فرد 35 ساله ای را در سمت معاونت خود قرار دادم و در واقع نیروسازی کردم، این جوان در یک سال اخیر موفق بوده است، می توانید از نمایندگان جنوب ایران سوال کنید که او در یک سال گذشته 40 بار به جنوب کشور برای پیگیری سفر کرده است.

وزیر نفت با بیان اینکه فازهای 1 و 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ظرفیت رسیده است، گفت: فاز 3 نیز در حال راه اندازی است و با تولید 30 میلیون لیتر بنزین در روز سرپا ایستاده ایم و به آن افتخار می کنیم، چرا که ستاره خلیج فارس خوب کار کرده و انصاف نیست پشت نیروی جوان پرانرژی اینگونه صحبت کنیم.

وی افزود: رفتار یک فرد 66 ساله با جوان 35 ساله یکسان نیست، ماهیت جوان تحول، جسارت و نوآوری است، اما ما احتیاط می کنیم و باید زیر بال و پر آنها را بگیریم، نباید با یک اشتباه با آنها برخورد کنیم یا آنها را جابجا کنیم.

زنگنه عنوان کرد: بنده مسئولیت راه اندازی فنی فازهای 1 و 2 را از مدیرعامل جدید خواستم که او نیز قبول مسئولیت کرد و توانست این موضوع را نهایی کند. او در نامه ای عنوان کرد که مدیرعامل قبلی مناسب نبوده است. لازم می دانم مجدد توضیح دهم که تعیین مدیرعامل از وظایف هیات مدیره است و اشخاص حقوقی عضو هیات مدیره 3 رأی به تغییر مدیرعامل قبلی داده اند.

عضو کابینه دولت دوازدهم توضیح داد: شستا دو عضو در هیات مدیره ستاره خلیج فارس دارد، آنها آن زمان به دلیل مخالفت با روش به تغییر مدیرعامل رأی ندادند، آنها تصمیم را زیر سوال نبردند، بلکه خواستار آن بودند روش دیگری برای این تغییر انجام شود. آنها بعد از نتایجی که از مدیرعامل جدید گرفتند از این تغییر اعلام رضایت کردند.

وزیر نفت با اشاره به گزارش نظارتی سازمان بازرسی کل کشور گفت: آقای سالک به گزارش های نظارتی اشاره کردند، باید بگویم در گزارش سازمان بازرسی آمده است که بعد از تغییرات مدیریتی در نیمه دوم سال 96 فاز اول ستاره خلیج فارس با 12 میلیون لیتر به طور کامل راه اندازی و به تثبیت رسیده، که این کار قابل تقدیر است، بنابراین حتی سازمان نظارتی نیز از تغییر و نتیجه تقدیر کرده است.

زنگنه با تاکید بر اینکه وزارت خواهان نتیجه بود، گفت: می خواستیم وقتی تحریم ها اعمال می شود، به دلیل کمبود و عدم توانایی تولید در بنزین گیر نکنیم، الان بنزین مثل نان شب است، اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی توانند آن را تحمل کنند، ما تلاش کردیم در 6 ماهه اول سال در زمینه تولید بنزین به تعادل برسیم.

وی عنوان کرد: در سال گذشته روزانه 12 میلیون لیتر بنزین وارد می کردیم، اما امسال از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است و در واقع در تولید بنزین خودکفا شده ایم و وضعیت ذخایرمان بهبود یافته است، به طوری که در بودجه سال آینده پیش بینی برای واردات بنزین نداشته ایم.

وزیر نفت کابینه دوازدهم گفت: در سال 91 در حدود 52 میلیون لیتر بنزین تولید می کردیم، در این مدت 43 میلیون لیتر بنزین دیگر به میزان تولیدات کشور افزوده شده و در واقع 95 میلیون لیتر بنزین تولید می شود. افزایش 83 درصدی تولید بنزین در کشور بی سابقه بوده است.

زنگنه ضمن تشکر از قرارگاه خاتم الانبیا (ص) برای انجام کارهای پیمانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیان کرد: به موضوع بسته شدن دفتر ستاره خلیج فارس در تهران انتقاد شده است، دلیلی وجود نداشت که این دفتر با 150 کارمند در تهران فعالیت کند، باید تمام شرکت ها دفاتر خود را در استان های دیگر تعطیل کنند و تمام تمرکزشان در استان خود باشد.

وزیر نفت با اشاره به راه اندازی فاز 4 ستاره خلیج فارس اظهار داشت: با مصوبه ای که مجموع عمومی شرکت نفت ستاره خلیج فارس و تزریق خوراک 120 هزار بشکه ای به این پالایشگاه می توان گفت در زمان کوتاهی این فاز نیز به بهره برداری می رسد.

 

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اعتراضات فرانسه بودجه 98 جام ملت های آسیا تحولات منطقه خلیج فارس عمان قطر کشورهای عربی یوسف بن علوی

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۶۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قطر خبر پرداخت هزینه نشست سران عرب را از طرف دوحه تکذیب کرد
 • وزیر نفت: بنزین، نان شب است
 • چهار دانشجوی دانشگاه خلیج فارس موفق به کسب جایزه تحصیلی بنیاد نخبگان شدند
 • وزیر نفت: بنزین مانند نان شب در کشور است؛ مردم نمی‌توانند دوساعت نبودش را تحمل کنند
 • وزیر نفت: بنزین مانند نان شب در کشور است
 • وزیر نفت: بنزین مانند نان شب در کشور است/ مردم نمی‌توانند دوساعت نبود بنزین را تحمل کنند
 • سفر غیرمنتظره رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به جنوب افغانستان
 • ویژه برنامه های صداوسیمای مرکز خلیج فارس به مناسبت چهلمین سالگی انقلاب
 • ارجاع CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام/ سوال از وزیر نفت
 • زنگنه: معاون من در تغییر مدیرعامل نفت ستاره خلیج فارس دستی نداشت
 • وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند
 • هیچ خلافی در انتصابات ستاره خلیج فارس رخ نداده است/ افزایش 83 درصدی تولید بنزین در کشور/ در کارم با هیچکس عقد اخوت نبسته ام
 • هیئت مدیره شرکت ستاره خلیج فارس هیچ تغییری نکرده است
 • تخلفی در عزل و نصب شرکت نفت خلیج فارس صورت نگرفته است
 • رابطه تهران و اسلام‌آباد ناگسستنی است
 • سروش، قطب نفتی خلیج فارس/تصاویر
 • وعده وزیر صهیونیست برای علنی‌سازی روابط با کشور‌های عربی
 • وعده وزیر صهیونیست برای علنی‌سازی روابط با کشورهای عربی
 • گزارش پیشرفت پروژه‌ بیمارستان نفت ستاره خلیج فارس