به گزارش ایلنا، سازمان نقشه‌برداری کشور در اطلاعیه خود آورده است: «در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات (مصوب سال ۱۳۸۷ مجلس شورای اسلامی)، آیین‌نامه اجرایی آن (مصوب ۱۳۹۳.۸.۲۱ هیأت‌وزیران)، مواد ۳۰، ۳۱، ۶۸، ۶۹، ۷۰، ۷۱ و ۷۲ بیانیه «منشور حقوق شهروندی» ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران(آذرماه سال ۱۳۹۵)، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و رویکردهای کلان دولت تدبیر و امید و برای ایجاد شفافیت مالی، مبارزه با فساد، برقراری محیط رقابت‌پذیر سالم و عدالت اقتصادی و تحقق نظارت همگانی بر فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی، سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان سازمان پیشگام در عرصه شفاف‌سازی، به‌طور کاملاً داوطلبانه و برای نخستین بار در طول فعالیت ۶۵ ساله خود، اقدام به انتشار جزئیات هزینه‌های ماهانه خود (آذرماه سال ۱۳۹۷) کرده‌است. این اقدام نادر، که براساس بخشنامه شماره ۱۷۸۰۱ مورخ ۱۴ /۰۸ /۱۳۹۷ ریاست سازمان نقشه‌برداری کشور خطاب به معاونت اداری، مالی و پشتیبانی این سازمان مبنی بر ارائه فهرست کلیه معاملات(با ذکر مبلغ و مشخصات طرف معامله، ارائه دهنده خدمت و یا فروشنده) به دفتر ریاست، روابط‌عمومی و همکاری‌های بین‌الملل برای انتشار و اطلاع عموم، انجام می‌گیرد، در نخستین گام با انتشار فهرست کلیه هزینه‌های آذرماه سازمان نقشه‌برداری کشور در سرفصل‌های مختلف تحقق یافت که البته ممکن است، در برخی محورهای این فهرست، نواقص جزئی در اطلاعات ارائه شده، وجود داشته باشد که قطعا در گزارشات ماه­ های بعد مرتفع خواهد شد.

دفتر ریاست، روابط‌عمومی و همکاری‌های بین‌الملل سازمان نقشه‌برداری کشور، در ادامه این مسیر از نقطه‌نظرات و پیشنهادات همه هموطنان عزیز برای اطلاع‌رسانی بهتر و کارآمدتر استقبال کرده و تلاش خواهد کرد تا با همکاری نزدیک‌تر سایر واحدهای سازمانی، گزارشات دقیق‌تر و به‌روزتری را از فعالیت‌های این سازمان، در اختیار هم‌میهنان عزیز قرار دهد.

لازم به ذکر است، در این گزارش، استخراج مشخصات کامل برخی فروشندگان یا طرف‌های معامله به‌دلیل ضیق وقت میسر نشده که قطعاً در گزارشات بعدی جبران خواهد شد. همچنین در مواردی، به نام واحد دریافت‌کننده خدمت (درون‌سازمان) و نیز موضوعیت هزینه نیز اشاره نشده‌ که علت اصلی آن، بدیع بودن این گزارش و فقدان سابقه قبلی در تهیه چنین گزارشاتی بوده‌است. در تکمیل این گزارش، ارائه تحلیل‌های آماری از هزینه‌های مرتبط با سرفصل‌های مختلف، در دستور کار قرار دارد.»

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نرخ رهن و اجاره ملک در مشهد چقدر است؟

از آنجا که میانگین قیمت اجاره نهایی هر متر مربع خانه در شهر مشهد رقمی حدود ۱۹ هزار تومان است، می‌توان گفت: مشهد‌ها برای رهن و اجاره یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری باید به طور میانگین رقمی حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اجاره نهایی بپردازند. البته می‌توان بخشی از این مبلغ را در قالب پول پیش به صاحبخانه پرداخت کرد. مثلا می‌توان با پول پیش ۳۰ میلیون و اجاره ماهانه یک میلیون تومان می‌توان یک واحد ۱۰۰ متری در شیراز اجاره کرد.

اجاره نهایی چطور محاسبه می‌شود؟

مشاوران املاک برای اینکه یک قیمت مشخص برای رهن و اجاره در نظر بگیرند، عموما اجاره نهایی برای هر متر مربع مبنای محاسبه قرار می‌دهند. اجاره نهایی، ترکیبی از مبالغ رهن و اجاره است. به این صورت که مستاجر هر مبلغی که به عنوان پول پیش به صاحبخانه می‌پردازد را با اجاره معادل‌سازی می‌کنند. برای اینکه مفهوم اجاره نهایی را بهتر متوجه شویم، اول باید فرمول تبدیل رهن و اجاره بدانیم.

اعداد و ارقام جالب رهن و اجاره خانه در مشهد، صرفا محدود به آمار‌ها نیست، نگاهی که به فایل‌های آگهی اجاره خانه بیاندازیم، می‌بینیم خیلی از خانه‌ها در مشهد علی رغم امکانات ویژه‌ای که دارند، با نرخی حدود متری ۲۰ هزار تومان اجاره آگهی شده‌اند و چنین رقمی در مشهد زیاد دور از انتظار نیست.

هاشمیه ۱۰ ساله؛ متری ۲۵ هزار تومان

یک صاحبخانه خوش سلیقه به تازگی خانه خود را بازسازی کرده است. این خانه در سال ۸۸ ساخته شده، اما اگر الان نگاهی به آن بیاندازید، با خانه‌های شیک و نوساز شمال شهر تهران مو نمی‌زند. صاحیخانه برای این ملک اجاره بالایی در نظر گرفته و می‌خواهد همراه پول پیش ۳۰ میلیونی، ماهانه چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از مستاجرش اجاره بگیرد. شاید این رقمی بالایی به نظر برسد، اما با یک محاسبه ساده می‌توان نتیجه گرفت اجاره نهایی این واحد مسکونی می‌شود پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و اگر آن را به متراژ ۲۱۰ متری تقسیم کنیم، متوجه می‌شویم که اجاره هر متر مربع این خانه حدود ۲۵ هزار تومان است. این خانه سه خواب است و در طبقه دوم یک آپارتمان دو طبقه واقع شده. پارکینگ، انباری و تراس از جمله ویژگی‌های این فایل مسکن است که به تازگی سر از مشاوره املاک درآورده.

بلوار الهیه شش ساله؛ متری ۱۶ هزار تومان

یک واحد مسکونی در طبقه دوم یک آپارتمان واقع در بلوار الهیه مشهد به تازگی سر از مشاوره املاک درآورده. این خانه قرار است اواسط مرداد ماه تخلیه شود و از الان صاحبخانه به دنبال مستاجر جدید می‌گردد. او می‌خواهد برای این واحد مسکونی ۲۰ میلیون پول پیش و یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه از مستاجرش بگیرد و با این حساب اجاره نهایی این واحد مسکونی می‌شود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان. آنطور که از جزئیات فایل آگهی پیداست، متراژ این واحد مسکونی ۱۴۰ متر است و با این حساب اجاره در نظر گرفته برای این فایل، می‌شود متری ۱۶ هزار تومان که اندکی کمتر از میانگین رهن و اجاره در مشهد است. این خانه در سال ۹۲ ساخته شده و دو خوابه است.

شهرک غرب ۱۳ ساله؛ متری ۲۳ هزار تومان

یک واحد مسکونی بزرگ واقع در قاسم آباد شهرک غرب مشهد برای رهن و اجاره اگهی شده است. آنطور که صاحبخانه می‌گوید، این واحد مسکونی به سیستم گرمایش کف مجهز است. پله‌هایش بیمارستانی است و در طبقه اول واقع شده. از سه طرف نورگیر است و اصلا در این خانه دلتان نمی‌گیرد. پارکینگ، دو انباری، محوطه سرسبز و خوش آب و هوا از دیگر ویژگی‌هایی است که صاحبخانه برای تعریف کردن از ملکش می‌شمارد. آنطور که او می‌گوید همسایه‌ها همه کارمند و بی سر و صدا هستند. تازه خانه نگهبانی ۲۴ ساعته هم دارد.

بررسی قرارداد‌های رهن و اجاره خانه در مشهد نشان می‌دهد، نرخ اجاره در این شهر متری ۲۰ هزار تومان است. مشهدی‌ها به طور میانگین هر ماه یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بودجه برای رهن و اجاره کنار می‌گذارند و علاقه خاصی به خانه‌های بزرگ دارند. طوری که میانگین مساحت خانه‌های اجاره‌ای در مشهد ۱۰۰ متر مربع است.

وقتی داده‌های خام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (سابا) را کنار هم می‌گذاریم، می‌توانیم با بررسی آن‌ها نتیجه بگیریم که میانگین قیمت رهن و اجاره در شهر مشهد فاصله خیلی زیادی با تهران دارد. طوری که قرارداد‌های رهن و اجاره در این شهر با میانگین قیمت ۱۹ هزار و ۴۰۰ تومان به ازای هر متر مربع امضا می‌شوند.

این رقم از بررسی بیش از ۱۹۴ مورد قرارداد رهن و اجاره امضا شده در خردادماه به دست آمده که اغلب آن‌ها متراژ متوسط رو به بالایی دارند. این مورد باعث شده میانگین مساحت خانه‌های اجاره داده شده در شهر مشهد به حدود ۹۸ متر مربع برسد. با اینکه این شهر پر از سوئیت‌های کوچک‌متراژ برای مسافران و زائران است، اینطور که از قرارداد‌ها پیداست، خود مشهدی‌ها اغلب در خانه‌های بزرگ سکونت دارند.

بر اساس قائده‌ای که بین فعالان بازار مسکن رواج دارد، هر یک میلیون تومان رهن، معادل ۳۰ هزار تومان اجاره ماهانه است. مشاوران املاک وقتی می‌خواهند رهن و اجاره را به هم تبدیل کنند، از قائده یک میلیون به ۳۰ هزار تومان استفاده می‌کنند. اجاره نهایی یک خانه زمانی به دست می‌آید که کل مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنند تا ببینند اگر یک مستاجر بدون سرمایه اولیه بخواهد خانه را اجاره کند، هر ماه باید چقدر اجاره بپردازد.

مثلا اگر یک قرارداد ۶۰ میلیون پول پیش و ماهانه دو میلیون تومان اجاره داشته باشد، پول پیش آن با نسبت یک میلیون رهن معادل ۳۰ هزار تومان اجاره، می‌شود رقمی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان. بر این اساس اجاره نهایی چنین خانه‌ای رقمی معادل سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد شد. حالا برای بدست آوردن اجاره نهایی هر متر مربع، باید این رقم را بر مساحت خانه تقسیم کنیم. اگر این واحد مسکونی ۷۵ متر مربع زیربنا داشته باشد، اجاره نهایی هر متر مربع آن می‌شود رقمی حدود ۵۰ هزار تومان.

فایل‌های رهن و اجاره خانه در مشهد

جزئیات فایل آگهی نشان می‌دهد این واحد مسکونی ۱۵۰ متر زیربنا دارد و صاحبخانه می‌خواهد آن را در ازای دریافت ۱۱۵ میلیون تومان ودیعه، در اختیار مستاجر بگذارد. به عبارتی اجاره نهایی این خانه می‌شود رقمی حدود سه میلیون و ۴۵۰ تومان و اگر آن را بر متراژ ۱۵۰ متری خانه تقسیم کنیم، می‌بینیم نرخ اجاره در نظر گرفته شده برای این واحد مسکونی ۱۳ ساله تنها ۲۳ هزار تومان است.

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: سازمان نقشه برداری

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۷۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زمان دقیق واریز ماهانه حق‌التدریس‌ معلمان در سال 98 اعلام شد
 • نقشه و مسیریاب بلد، پرنصب‌ترین نقشه فارسی
 • قدرت حل مسائل بر مشکلات کشور برتری دارد/گزارش ماهانه دستاوردهای ستاد به مردم
 • حق‌التدریس‌ معلمان از مهرماه ماهانه واریز می‌شود
 • سرانه مصرف ماهانه هر مشترک روستایی خراسان شمالی ۱۴.۶ متر مکعب است
 • اعلام زمان واریز ماهانه حق‌التدریس‌ معلمان
 • قیمت رهن و اجاره ملک در مشهد چقدر است؟
 • واریزماهانه حق‌التدریس‌ معلمان ازمهر
 • حقوق ماهانه آنگلا مرکل چقدر است؟
 • زمان واریز ماهانه حق‌التدریس‌ معلمان مشخص شد
 • واریز ماهانه حق‌التدریس‌ معلمان از مهرماه
 • تاکید جهانگیری درباره اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور: به دنبال کار دستوری نیستیم
 • جهانگیری: استفاده از نظرات نخبگان در روزآمدسازی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ضروری است
 • جلسه ستاد راهبردی نقشه فرهنگی کشور برگزار شد
 • گزارش ماهانه دستاوردهای ستاد رونق تولید صدا و سیما به مردم
 • نقشه راه معماری نهایی شبکه ملی اطلاعات تهیه می شود
 • دعوت از استادان و پژوهشگران برای نقد آگاهانه و دلسوزانه نقشه مهندسی فرهنگی کشور
 • پایتخت چاره‌ای جز مدیریت خود گردان منطقه‌ای ندارد/ هزینه نگهداری بوستان‌ها باید از همان محل تأمین شود
 • اندازه ایجاد ۷۰ هزار شغل، بیمه بیکاری پرداخت می‌شود