به گزارش ایرنا محمد صادق کریمی کیا شامگاه شنبه در نشست شورای برنامه ریزی استان در سرسرای استانداری خوزستان با اشاره به مشکلات و آسیب های اجتماعی که خوزستان با آن درگیر است بیان کرد: بر اساس آخرین مطالعاتی که انجام گرفته است خوزستان دومین استان کشور از نظر جمعیت حاشیه نشینی است.
وی با اشاره به اینکه خوزستان با مسائل اجتماعی مختلفی درگیر است بیان کرد: خوزستان رتبه 13 آمارخودکشی در کشور را دارد و در بحث میزان طلاق در این استان از هر 50 هزار ازدواج 9 هزار آن منجر به طلاق می شود.
کریمی کیا ادامه داد: وجود 84 هزار معلول در استان، رفتارهای خشونت آمیز و آمار بالای مهاجرت از خوزستان از دیگر مشکلات اجتماعی این استان است.
مدیر کل امور اجتماعی استان با بیان اینکه آمار زیادی از نخبگان و سرمایه داران از استان مهاجرت می کنند بیان کرد: طی سال های 90 تا 95 بالغ بر 240 هزار نفر از استان مهاجرت کرده اند و این آمار خوزستان را استانی مهاجر فرست در کشور تبدیل کرده است.
کریمی کیا بیان کرد: تلاش کرده ایم که برای حل مشکلات و مسائل اجتماعی استان آسیب های اجتماعی که خوزستان با آن درگیر است را به یک مسئله ای ملی تبدیل کنیم و در حال انجام مطالعاتی در استان هستیم که تحولات استان تا پنج سال آینده را پیش بینی کنیم تا برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم.
کریمی کیا با اشاره به کارهایی که برای بهبود مسائل و مشکلات اجتماعی استان در سال های اخیر انجام گرفته است بیان کرد: یک هزار خانوار در شهرستان کارون خوزستان که از امنیت غذایی برخوردار نبودند را شناسایی کرده و به آن ها کمکهایی انجام شد.
مدیر کل امور اجتماعی استانداری خوزستان ادامه داد: کمپین جوانه ها در استان با همکاری مردم و خیرین تشکیل شده است که به بیش از یک هزار دانش آموز بی بضاعت کمک مالی انجام می شود.
وی با اشاره به دیگر اقدامات در این حوزه بیان کرد: از 75 میلیارد ریال اعتبار اجتماعی استان 30 میلیارد ریال صرف بازسازی مدارس فرسوده استان شده است.
کریمی کیا اظهار داشت:طی سال های 96 و 97 اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال توسط شورای اجتماعی کشور به استان پرداخت شده است که برای برطرف کردن مشکلات اجتماعی استان نیاز به همکاری همه دستگاه ها و سازمان های مردم نهاد است.
وی ادامه داد: خوزستان به یک استان صنعتی و بدون نشاط تبدیل شده است که لازم است برنامه های نشاط آفرین در استان برگزار شود و شرایط برای شادی در استان فراهم شود.
در ادامه این نشست مشاور اقتصادی استاندار خوزستان بیان کرد: بیشترین افراد حاشیه نشین در استان کشاورزانی هستند که در دوران جنگ تحمیلی به حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند.
عبدالرسول ممتازان ادامه داد: برای برطرف کردن مشکلات اجتماعی نیاز به یک ردیف اعتباری است.
بر اساس آمار اعلام شده در سرشماری سال 95 جمعیت خوزستان چهار میلیون و 710 هزار نفر است.
7158/6064
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ضرورت توجه به ایمن سازی تفرجگاه ها و شناگاه های خوزستان پایداری طرح جوانه در سال ۹۸ بهبهان الگویی موفق در کاهش آمار خودکشی

در جلسه شورای اجتماعی استان خوزستان بر ضرورت انجام طرح های ایمن سازی، اطلاع رسانی و گشت ساحلی در تفرجگاه ها و شناگاه های شهرستانهای دزفول و شوشتر تا پایان فصل گرما تاکید شد

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، عصر امروز، یکشنبه ۳۰ تیر ماه جلسه شورای اجتماعی و دومین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، زنان و سلامت استان با دستور کار گزارش طرح جوانه (بورس تحصیلی دانش آموزان ممتاز مناطق محروم استان)، برنامه‌ریزی جهت ارائه اقدامات دستگاههای استان در نمایشگاه دستاوردهای حوزه اجتماعی کشور، طرح موضوع بازنمایی استان در سطح کشور، گزارش فرمانداری های دزفول و شوشتر در خصوص آمار مغروقین در تفرجگاه‌ها و شناگاه ها، گزارش فرمانداری شهرستان بهبهان در خصوص مداخلات اجتماعی بمنظور کنترل و پیشگیری از آسیب اجتماعی خودکشی وبررسی وضعیت بیماران اوتیسم در استان برگزار شد.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در این جلسه اظهار کرد: مسئله خودکشی در برخی مناطق خوزستان کاهش پیدا کرده که نشان دهنده مداخلات موثر در این عرصه بوده است.

وی افزود: تعداد مغروقین در شهرستان شوشتر نسبت به دزفول با کاهش بیشتری مواجه بوده است که نشان میدهد مداخلات موثرتری در شوشتر صورت گرفته است.

شریعتی با اشاره به اینکه اعتبارات بخش اجتماعی طی ۲ سال اخیر با افزایش قابل ملاحظه ای مواجه بوده، تصریح کرد: با این افزایش اعتبار توانستیم برنامه های طرح جوانه، بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل، راه اندازی دفاتر تسهیل گری و مسائل مربوط به فعالیت های کودکان و نوجوانان و کانون پرو ش فکری را انجام داده و چتر حمایتی خود را بگسترانیم؛ البته این راه باید ادامه داشته باشد.

استاندار خوزستان خاطر نشان کرد: در حوزه های اجتماعی و فرهنگی باید بطور فعال و موثر ورود کنیم و اگر اعتباری نیز وجود داشت با برنامه ریزی و تعیین نقشه راه هزینه شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه های اجتماعی نباید از نقش شهرداری ها غافل بود، تاکید کرد:  شهرداری ها متولی امور اجتماعی در هر شهر هستند و باید شرایطی را برای برنامه ریزی برنامه های اجتماعی فراهم کنند.

استاندار خوزستان اشاره کرد: از زمانیکه مقام معظم رهبری شخصا به بحث های حوزه اجتماعی ورود کرده اند، تحرکی تازه ایجاد شده و نفس گرمی در کشور و استانها دمیده شده است.

شریعتی در خصوص مناطق ساحلی مخاطره آمیز به منظور شنا و استفاده عمومی، اذعان کرد: مناطقی که خطر آفرین هستند یا باید برای استفاده مردم اصلاح شوند و یا تبدیل به منطقه ممنوعه شوند.

استاندار خوزستان تاکید کرد: از امکانات شهرستان دزفول برای بهبود شرایط شناگاه ها استفاده کنید.

وی با تاکید بر اطلاع رسانی مردم و افزایش آگاهی در خصوص افزایش عمق آبها به واسطه سیل و ...، بیان کرد: شهرداری ها خصوصا شهرداری دزفول بر امر اطلاع رسانی مکلف هستند.

وی در خصوص مسئله کودکان اوتیسم گفت: مسئله اوتیسم کل یک خانواده را زمین گیر میکند، اوتیسم یک بیماری نیست بلکه طیف یک بیماری است.

شریعتی ادامه داد: مدرسه تخصصی اوتیسم با تمامی لوازم‌ مورد نیاز در منطقه کیان آباد شهر اهواز با تاکید بر رعایت تمامی استاندارد های لازم در حال احداث است.

استاندار خوزستان با اشاره به روند مثبت ژن در مانی در دنیا در بهبود روند بیماری های مختلف، عنوان کرد: ژن درمانی در کشور ما نیز پیشرفت های خیلی خوبی داشته است و در اهواز نیز برنامه ریزی های لازم با دانشگاه علوم پزشکی به منظور تقویت این شرکت ها انجام شده است.

شایان ذکر است؛ در پایان جلسه مصوب شد، فرمانداری های شوشتر و دزفول تا پایان فصل گرما در استان نسبت به انجام طرح های ایمن سازی، اطلاع رسانی و گشت های ساحلی در تفرجگاه ها و شناگاه های هر دو شهرستان اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنین صدا و سیمای مرکز استان نسبت به انتشار محتوای هشدار دهنده و اطلاع رسانی مناسب به شهروندان خوزستان در استفاده از بستر رودخانه ها اقدامات لازم را انجام دهد.

در ادامه بر پایداری طرح جوانه ها در سال ۹۸ تاکید شد و مقرر شد آمار دقیق خودکشی ها به تفکیک هر شهرستان جهت تامین اعتبار در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار بگیرد.

همچنین بر اجرای الگوی موفق مداخلات اجتماعی شهرستان بهبهان در آسیب اجتماعی خودکشی برای ۵ شهرستان ایذه، لالی، باغملک، مسجد سلیمان و دزفول تاکید شد.

انتهای پیام

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها استان کشور دانش آموز سرمایه طلاق نخبگان جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۷۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاه ویژه شهرداری مشهد به مناطق حاشیه‌نشین
 • حوزه آسیب‌های اجتماعی خوزستان سهمی از منابع استانی ندارد
 • طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی در خوزستان تصویب شد
 • نقشه راه آسیب های اجتماعی در خوزستان تدوین شود
 • کودکان کار و کودکان حاشیه نشین آسیب پذیر‌ترین قشرجامعه
 • طرح آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در مناطق حاشیه‌نشین مازندران آغاز شد
 • 75 درصد ظرفیت‌ واحدهای فولادی خوزستان روی زمین مانده است
 • مسبب فقر و فساد در حاشیه شهر‌ها کم‌کاری مسئولان است / عدم امکانات رفاهی در محله باغ نشاط قزوین
 • کاهش ۲۶ درصدی غرق شدگی خوزستان در سال ۹۷
 • مدیریت واحدهای فولادی خوزستان خارج از استان صورت می‌گیرد
 • اجاره ۱۰۰ درصد گران شده یا ۳۰ درصد؟
 • اجاره ۱۰۰ درصد گران شده یا ۳۰ درصد؟/ تصمیم‌های ضد و نقیض دولت در احیای کارت سوخت/ «نه» به احیای وزارت واردات
 • شهر در رویارویی با مشکلات حوزه کشاورزی
 • ۱۹‌میلیون نفر در حاشیه
 • تامین اجتماعی خوزستان ۴۸ هزار میلیارد ریال طلبکار است
 • حاشیه جاده چالوس از شاخ و برگ خشک درختان پاکسازی شد
 • برگزاری انتخابات استانی برای نخستین بار در مناطق قبیله‌نشین شمال غرب پاکستان
 • تجهیزات فرهنگی در مناطق حاشیه ای شهرهای کهگیلویه و بویراحمد توزیع می شود
 • آخرین وضعیت بازسازی واحد‌های مسکونی خوزستان / هنوز برخی زمین‌های کشاورزی زیرآب مانده‌اند