رکنا: دستان پینه‌بسته‌ کارگران شهرداری فسا خالی از حق کارگری‌شان است و حتی در اقدامی جدید بیمه‌هایشان نیز با مشکل مواجه شده است.

چندی پیش پیامی مبنی بر عدم پرداخت ۳ ماه از حقوق کارگران شهرداری و کارخانه قند فسا در فضای مجازی منتشر شد؛ به همین منظور خبرنگاری سری به خیابان‌های این شهر برای گفت‌وگو با کارگران شهرداری زد تا احوال آن‌ها را جویا شود.

گاری بدون دسته

آقای جعفری از کارگران واحد خدمات شهری شهرداری فسا است، روزی که برای کاری به فرمانداری می‌رفتم او را در آن نزدیکی دیدم و به سراغش رفتم و پای حرف‌هایش نشستم؛ او در ابتدا اندکی غر می‌زند و اظهار می‌کند: مدام به ما می‌گویند که پولی را برای پرداخت به شما نداریم که این واقعاً زندگی شخصی مرا دچار مشکل کرده است.

وی در ادامه‌ گاری­‌اش که دسته ندارد را به من نشان می‌دهد و می‌گوید: حتی تجهیزات درستی را هم در اختیار ما قرار نمی‌دهند؛ کار با این گاری سخت است و باعث کمردرد من شده است.

جعفری در ادامه گلایه‌هایش بیمه­ هایشان را نشانه می‌گیرد و می‌گوید: اکنون ۳ ماه است که بیمه ما تمدید نشده و این باعث خراب شدن سابقه بیمه می‌شود.

پدر شرمنده

کارگر فضای سبز که دریکی از بلوار­های شهر در حال جمع‌آوری برگ­‌های پاییزی اطراف شمشادها بود،دغدغه­‌هایش را این‌گونه عنوان می‌کند: حقوقمان واقعاً کم است که آن‌هم مدام عقب می‌افتد.

وی بیان می‌کند: ۵ ماه است که تصادف کرده‌ام؛ بیمه ۲ ماه از آن و در ماه سوم تنها ۸ روز را برایم تأیید کرده است.

این کارگر نسبتاً مسن با عصایی در دست و آن پایی که به‌سختی توانایی ایستادن روی آن را داشت، اظهار می‌کند: با این وضعیت پایم، با التماس به سرکار بازگشتم اما در حال حاضر و با این وضعیت، تکلیف اجاره خانه عقب‌افتاده‌ام چه می‌شود؟

وی در ادامه عنوان می‌کند: چه کسی باید جوابگوی زن و ۳ فرزند من باشد؟ من حتی ۳ ماه است که پول خرید نان را هم ندارم.

این کارگر شهرداری فسا با یادآوری وضعیت خانواده­‌اش می‌گوید: چند روز پیش دخترم از من درخواست خرید بیسکویت کرد و من شرمنده‌ او شدم چون نه پولی دارم، نه کسی و نه دیگر رویی که بتوانم پولی را از او قرض بگیرم.

مجبوریم تحمل‌کنیم

مهدی که از دیگر رفتگران این شهر است اظهار می‌کند: ۳ ماه از حقوقمان نگه‌داشته می‌شود و یک برج از آن را پرداخت می‌کنند.

وی می‌گوید: به تعویق افتادن حقوقمان به ۴ ماه نیز رسیده که پس از اعتصاب کارگران آن را پرداخت کردند؛ مجبوریم که تحمل‌کنیم، چاره چیست؟

امید به سال آینده

مسوول امور مالی شهرداری فسا تصریح می‌کند: سال­هاست که شرایط همین است زیرا شهرداری دچار کمبود نقدینگی است.

محمدرضا قلندری ادعا می‌کند: ما کارمندان رسمی و حتی شخص شهردار نیز هم­زمان و یا حتی دیرتر از کارمندان و کارگران شهرداری حقوقمان را دریافت می‌کنیم.

وی عنوان می‌کند: اما راهکار ما این است که تا سال آینده پرداختی‌ها را به‌روز کرده و سعی‌مان بر آن است که فاصله پرداختی‌ها را کم کنیم.

تناسب جیب مردم با درآمد شهرداری!

شهردار فسا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس عنوان می‌کند: حقوق کارگران از ابتدا عقب بوده و به من تحویل داده‌شده و این ۲ ماه عقب‌ماندگی حقوق برای کارگر و کارمند وضعیتی یکسان است.

حسن برات ادامه می‌دهد: از دولت بودجه‌ای جز در مصارف و پروژه‌های خاص به شهرداری داده نمی­‌شود که از آن نیز در هیچ جای دیگری امکان استفاده نیست.

وی تصریح می‌کند: زمانی که بودجه‌های مورد راهکار وصول عوارضی محقق نشود، به همین تناسب درجاهای مختلف از سبد کارکنان کسر می‌شود.

شهردار فسا دلیل محقق نشدن این بودجه‌ها را این‌گونه عنوان می‌کند: مردم پول و درآمد ندارند و وضعیت اقتصادی شهرداری، مستقیماً وابسته به جیب مردم است.

برات افزود: شهری کشاورزی‌خیز مانند فسا همچنان وضعیت صنعتی و سایر صنایع مانند گردشگری نیز برایش توسعه پیدا نکرده و مردم توان مالیشان به حداقل رسیده است.

وی ادامه می‌دهد: با این جریانات، به اولین جایی که ضربه وارد می‌شود شهرداری است زیرا اتفاقات اقتصادی جامعه مستقیماً به شهرداری منعکس می‌شود.

وی عنوان می‌کند: بخش عمده کارهای عمرانی که در شهر انجام می‌دهیم از کارخانه آسفالت، کارخانه سنگ‌شکن و قطعات تولیدی خود شهرداری مورداستفاده قرار می‌دهیم که هزینه‌ها بهینه شود.برات اظهار داشت: مطالباتی از دارایی‌­های شهرداری در سطح شهر مورد بررسی قرارگرفته و راهکارهای مختلفی از درآمد را پیگیر بودیم و هستیم.

شهردار فسا بیان می‌کند: همه این عملکردها در راستای این قرار دارد که روی پرداختی‌ها تمرکز بیشتری داشته باشیم و بتوانیم آن‌ها را به‌روز کنیم.

برات می‌گوید: پرداختی‌های ما تا ۴ ماه هم معوقه داشته و حداقل تلاش ما بر این است که حقوق از این عقب‌تر نرود.

پس از پیگیری حقوق کارگران شهرداری، به کارخانه قند سر زدم اما آنجا خبری از گلایه برای عقب‌ماندگی حقوق نبود و طبق اسنادی که مدیر بازرسی کارخانه ارائه داد ماهانه‌ها در وقت مقرر پرداخت انجام شده بودند.

خوشبختانه کارگران کارخانه قند، مشکلی در پرداختی‌هایشان نداشتند؛ اما کمی آن‌طرف‌تر کارگری که در حال نظافت، نزدیکی همان کارخانه است در پرداخت هزینه نان شبش مانده است.

وقت زیادی نیز به شروع سال جدید نمانده و لازم است مسوولان اقدامات مثبت بیان‌شده را سریع‌تر اجرایی کرده و کمی به وضعیت کارگران رسیدگی کنند.

گزارش از زهرا زارع پور

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

روحانی سرشناس خلع لباس شد / دادستان تهران شکایت کرد + عکس مادر سنگدل دخترش در ازای مواد در اختیار موادفروشان قرار می داد+ عکس فاجعه / پیمانکار شهرداری 2 گلفروش را مجبور به خوردن گل کرد!+فیلم اولین گفتگو با دختر سیرجانی / دوست دارم امیر آزاد شود !+ عکس و فیلم سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد این مرد زنان را در شاهرود ماساژ می داد! / پلیس فاش کرد زن جوان عضو مهم بدنش را از دست داد / در دستشتان رخ داد توطئه شبانه زن کینه جو برای ترور یک مقام در زاهدان+ جزییات واکنش کم نظیر یک سردار به فیلم رقص سربازان ! + فیلم تکاندهنده ترین عکس ها از مرگ پسر 13 ساله اهوازی +جزییات

منبع: رکنا

خبر بعدی:

نژادپرستی گسترده در جنرال موتورز/کارگران سیاهپوست به دلیل تبعیض نژادی ناچار به ترک مشاغل خود می‌شوند

خبرگزاری میزان- کارگران سیاهپوست کارخانه جنرال موتورز به دلیل نگرانی از تبعیض نژادی و فضای پر تنش و مسموم نژادپرستانه این کارخانه ناچار به ترک مشاغل خود می شوند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، کارگران سیاه پوست کارخانه ماشین سازی جنرال موتورز با تبعیض نژادی گسترده‌ای مواجه هستند.
به گزارش ان.بی.سی نیوز یکی از وکلای کارگران سیاهپوست شاغل در این کارخانه شکایتی از زورگویی نژادی در شعبه اوهایو این کارخانه را پیگیری می‌کند. وی اعلام کرده این تبعیض و زورگویی نژادی از دو سال پیش همچنان ادامه دارد.
«میشل ووچ» وکیل گروهی از کارگران فعلی و سابق کارخانه تولدو در اوهایو که در آوریل سال ۲۰۱۸ از این کارخانه به دلیل تبعیض نژادی علیه کارگران سیاهپوست شکایت کرده، می‎گوید:" محیط خصمانه کارخانه همچنان تداوم یافته و به سطح مقابله رسیده است. "
این شکایت اعلام کرده است که شرکت از انجام اصلاحات ضروری در راستای مقابله با تبعیض نژادی پس از انتشار گزارش‌های متعدد از اعمال نژادپرستانه مانند نصب حلقه اعدام در رختکن کارگران سیاهپوست، تخصیص حمام به سفیدپوستان، اتهام دزدی بدون مدرک به کارگران سیاهپوست و ... خودداری کرده است.
بسیاری از کارگران سیاهپوست به دلیل محیط نژادپرستانه و تنش‌های نژادی گسترده در این کارخانه مجبور به ترک مشاغل خود می‌شوند. برخی از کارگران سیاهپوست جنرال موتورز نیز از شکل گیری گروه نژادپرست «کو کلوکس کلان» در کارخانه ابراز نگرانی کرده اند.
با وجود محکوم شدن جنرال موتورز به وجود فضای نژادپرستانه در شکایت قبلی، مدیران این کارخانه همچنان از افزایش امنیت از طریق نصب دوربین خودداری می‌کنند.
انتهای پیام/

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: فضای مجازی بیمه تصادف اقتصادی پول شهرداری کارگر شهرداری خرید فسا عکس فیلم دختر مرد قتل جوان پلیس عجیب دستگیر زن

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۷۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سگ‌هایی هم قیمت پراید! +عکس
 • بخشنامه اخیر شهرداری تهران برای دفاع از حقوق کارگران است
 • کارگران شهرداری بروجرد تجمع کردند/عضو شورای شهر: در تلاشیم مطالبات را پرداخت کنیم
 • تدوین بانک اطلاعات در فروشگاه‌های فسا
 • موانع صادراتی در صنعت غذا
 • بانک اطلاعات فروشگاه‌های بزرگ در فسا تدوین شد
 • کارگران با اضافه‌کاری و تعطیل‌کاری اختلاف دستمزد با قبل را جبران کنند
 • افزایش حق مسکن کارگران اول بهمن ماه بررسی می‌شود/ کش و قوس میان کارگر و کارفرما
 • 1385 دادخواست کارگران خراسان شمالی بررسی شد
 • راه‌اندازی دکترای مهندسی بافت در دانشگاه علوم پزشکی فسا
 • اعتصاب کارگران لهستانی کارخانه آئودی برای افزایش حقوق
 • ۷۰۰ نفر از کارگران نیسان موتورز تعدیل شدند
 • اورت: یک کارخانه با ۳۰ هزار کارگر
 • دهمین شنبه اعتراضات در فرانسه/ مجوز استفاده پلیس از گاز اشک‌آور
 • وضعیت عملکرد شرکت بیسکویت گرجی (غگرجی) در سال ۹۷
 • خودداری از بیمه کردن کارگر چه مجازات قانونی دارد؟
 • واکنش ارژنگ امیرفضلی به پایین بودن حقوق کارگران+فیلم
 • چرا می‌گویند مزد کارگر باید «توافقی» باشد؟ / حمله به حداقل دستمزد با آرمان‌های امام در تضاد است
 • دستان خالی و نگاه رو به آسمان کارگران کارخانه قند ممسنی / پیگیری حق و حقوق کارگران به عهده چه کسی است؟