گرگان - ایرنا - مدیرعامل شرکت گاز گلستان گفت که مشترکان بخش های خانگی، تجاری و صنعتی این استان امسال دو میلیارد و 200 میلیون متر مکعب گاز مصرف کردند که 17 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به از نقل روابط عمومی شرکت گاز گلستان، محمدرحیم رحیمی اظهار داشت: از این میزان، یک میلیارد و 17 میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی، تجاری و صنعتی، 955 میلیون متر مکعب در نیروگاه علی آباد کتول، افزون بر 166میلیون متر مکعب در جایگاه های سی ان جی و حدود 62 میلیون متر مکعب در کارخانه سیمان گالیکش مصرف شد.


به گفته وی بیشتر حجم گاز تحویلی به نیروگاه علی آبادکتول و کارخانه سیمان گالیکش در روزهای گرم سال بود.
رحیمی در ادامه با بیان این که اولویت مصرف گاز به ویژه در ایام سرد سال به بخش خانگی اختصاص دارد افزود: با توجه به اطلاع رسانی قبلی، واحدهای صنعتی، تجاری و اداری باید مجهز به سوخت دوم باشند تا در صورت لزوم از سوخت جایگزین استفاده شود.
وی ادامه داد: این شرکت در ایام سرد و درصورت افت فشار گاز به ترتیب گاز نیروگاه علی آبادکتول، کارخانه سیمان گالیکش و واحدهای صنعتی و ادارات را قطع می کند تا جریان گاز بخش خانگی پایدار بماند.
وی همچنین با اشاره به این که سیاست دولت کاهش مصرف سوخت فسیلی و جایگزین کردن گاز طبیعی است گفت: با تلاش صورت گرفته تمامی شهرهای استان، 852 روستا، حدود دو هزار و 700 واحد صنعتی کوچک و 64 جایگاه سی ان جی از مزایای گاز طبیعی برای ارایه خدمات به هم استانی ها بهره مند هستند.
به گفته وی گلستان 561 هزار و 370 مشترک گاز دارد که 15 هزار و 230 مشترک در سال جاری به این جمع اضافه شده اند.
6204/3091

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

آخرین وضعیت دریافت پول گاز صادراتی ایران از مشتریان

ساعت24 -یکی از چالش‌های زمان تحریم، نقل و انتقال پول نفت و گاز صادراتی است؛ فرآیندی که به دلیل تحریم بانک‌های ایران در برخی مواقع ناممکن می‌شود یا شاید مشتریان نتوانند با ارز قید شده در قرارداد، پول نفت یا گاز ایران را پرداخت کنند؛ موضوعی که به گفته معاون وزیر نفت درحال پیگیری است.

یکی از چالش‌های زمان تحریم، نقل و انتقال پول نفت و گاز صادراتی است؛ فرآیندی که به دلیل تحریم بانک‌های ایران در برخی مواقع ناممکن می‌شود یا شاید مشتریان نتوانند با ارز قید شده در قرارداد، پول نفت یا گاز ایران را پرداخت کنند؛ موضوعی که به گفته معاون وزیر نفت درحال پیگیری است.

حسن منتظر تربتی، ترکیه، عراق، آذربایجان و ارمنستان را کشورهایی دانست که درحال حاضر از ایران گاز وارد می‌کنند و به ایسنا گفت: دریافت پول گاز از این کشورها در این برهه که ایران در شرایط تحریم به سر می‌برد، توسط شرکت ملی گاز، بانک مرکزی و وزارت نفت دنبال می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم مشکلی در این راستا وجود نداشته باشد.

وی، به این سوال که مشتریان گاز ایران، همه‌ی پول گاز وارداتی را پرداخت کرده‌اند یا خیر، پاسخ داد: پرداخت‌های قبلی را گرفته‌ایم و برای پرداخت‌های جدید هم منتظر تصمیم‌های بانک مرکزی خواهیم بود.

جزییات صادرات گاز به ارمنستان
بر اساس این گزارش، ایران و ارمنستان سال ٢٠٠٤ میلادی (١٣٨٣ شمسی) یک قرارداد تهاتر گاز و برق برای مدت ۲۰ سال امضا کردند که بر اساس آن، گاز صادراتی ایران به مصرف نیروگاه‌های تولید برق در ارمنستان می‌رسد و در عوض، ایران از ارمنستان، برق وارد می‌کند. هم‌چنین ارمنستان از اواسط سال ٢٠٠٩، واردات گاز از ایران را آغاز کرده است.

بر اساس قرارداد تهاتر برق بین ایران و ارمنستان برای صادرات گاز و دریافت برق، در هشت ماهه امسال، ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر شده است. ایران از طریق مرز نوردوز با یک خط لوله اختصاصی ۳۰ اینچ به طول ۱۱۰ کیلومتر در تبریز، روزانه حدود یک میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر می‌کند.

هم‌چنین در سال ۱۳۹۵، طبق قرارداد، ۳۶۵ میلیون مترمکعب و در نیمه نخست امسال، ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز از این خط لوله به ارمنستان صادر شد، البته ظرفیت سالانه خط لوله صادراتی حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب است.

ایران در ازای یک مترمکعب گاز، سه کیلووات ساعت برق از ارمنستان در مرز تحویل می‌گرفت که این میزان هم‌اکنون به ۳,۲ کیلو وات ساعت برق افزایش یافته است، به گفته مسوولان وزارت نیرو و شرکت برق، در تابستان امسال ۳۰۰ مگاوات برق از ارمنستان و ۱۵۰ مگاوات برق از جمهوری آذربایجان به ایران وارد شده است.

صادرات پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه در نیمه نخست سال
از سوی دیگر، ایران در نیمه نخست امسال، در مجموع پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز از مرز بازرگان به ترکیه صادر کرد. ایران به‌طور میانگین، روزانه حدود ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه گاز صادر می‌کند. هم‌چنین قرارداد ایران با ترکیه، سالانه است که بر اساس آن، حجم مشخصی را باید در طول یکسال به ترکیه تحویل دهد؛ بر این اساس زمانی که مصرف داخلی زیاد می‌شود مانند زمان اوج مصرف در زمستان، حجم صادرات به ترکیه کاهش داده می‌شود. حجم صادرات به ترکیه هم در طول سال ۹۵، هشت میلیارد مترمکعب و در نیمه نخست امسال، در مجموع پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب بوده است.

صادرات گاز به ترکیه با ادامه خط لوله دوم سراسری انتقال گاز که منبع اصلی تامین گاز پالایشگاه گازی فجر جم است، انجام می‌شود و این خط لوله تا قزوین ادامه می‌یابد و از آنجا یک خط لوله به سمت استان آذربایجان غربی منشعب می‌شود و سرانجام این گاز را در مرز بازرگان، به ترکیه صادر می‌کنیم. خط صادراتی به ترکیه که از قزوین منشعب می‌شود و تا آذربایجان ادامه دارد هم ۴۸ اینچ است و از تبریز تا بازرگان نیز قطر آن ۴۰ اینچ می‌شود که افزون بر تامین بخشی از مصارف داخلی، آذربایجان در انتها، گاز را تحویل مرز صادراتی می‌دهد؛ ایستگاه‌های قزوین، خرمدره، زنجان، هشترود، تبریز و مرند به وسعت ۶۹۶ کیلومتر روی این خط قرار دارند که درمجموع خط دوم آذربایجان نامیده می‌شود.

آخرین میزان صادرات گاز به عراق
طبق آخرین آماری که ازسوی حمیدرضا عراقی - مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران - به ایسنا اعلام شد، روزانه به دو نقطه در عراق، ۲۷ میلیون مترمکعب گاز صادر می‌شود که با میزان گازی که به ترکیه صادر می‌شود، برابر است. نیروگاه عراق از گاز ایران استفاده می‌کند و روشنایی عراق تا حد زیادی منوط به گاز ایران است. به‌طور کلی از ابتدای سال تا مردادماه، یک‌ونیم میلیارد مترمکعب گاز به بغداد صادر شد.
البته اخیرا، ایران و عراق درباره نحوه پرداخت پول گاز صادراتی، دچار چالش شده‌اند و درحالی که طبق قرارداد، عراقی‌ها باید پول گاز را با یورو پرداخت کنند، بر پرداخت با دینار اصرار دارند. موضوعی که هنوز از سوی مقامات ایرانی مورد قبول واقع نشده است.


منبع:ایسنا

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: اقتصاد گاز صرفه جويي گلستان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۷۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طرح گازرسانی به ۱۴۷ واحد صنعتی با اعتبار ۲۴۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد
 • تولید ۶۱۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان پارس جنوبی در روز
 • مصرف بیش از دو میلیارد گاز در استان همدان
 • سالانه ۴۹۰هزار لیتر شیرابه به منابع آب آذربایجان شرقی وارد می شود
 • مصرف گاز 10 درصد افزایش یافت
 • ورود سالانه ۴۹۰ هزار لیتر شیرابه به منابع آب آذربایجان شرقی
 • افزایش مصرف گاز در همدان
 • 200 هزار متر مکعب آب در کهگیلویه و بویراحمد صرفه جویی شد
 • سالانه 490 هزار لیتر شیرابه به منابع آب آذربایجان شرقی وارد می شود
 • مصرف کنندگان خانگی سهم گاز صنایع خراسان شمالی را می سوزانند
 • صنعت آب و فاضلاب در گذر 40 سال تاریخ انقلاب
 • دبی کارون در مقطع اهوازبه یک هزار و 98متر مکعب در ثانیه رسید
 • ذخيره سازي 162میلیون متر مکعب آب در پشت سد کوثر گچساران
 • مشترکان همدانی ۱۷۱ میلیارد تومان به شرکت گاز بدهکارند
 • مصرف 35 درصد آب زیرزمینی کشور در 3 استان
 • مصرف گاز در زنجان به مرز ۹ میلیون مترمکعب رسید
 • 30 میلیون مترمکعب آب در چهار سد منطقه گنبدکاووس ذخیره شد
 • ذخایر سدهای مخزنی آذربایجان‌غربی به ۹۹۴ میلیون متر مکعب رسید
 • جزئیات صادرات گاز ایران به کشورها