به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به فضاسازی‌های رسانه‌ای اخیر علیه وزارت امور خارجه و شخص وزیر امور خارجه گفت: به نظر می‌رسد عناصری در داخل کشور در جهت تضعیف و تخریب جایگاه وزیر و وزارت امور خارجه، با توجه به نقش اساسی و حیاتی آن‌ها در وضعیت کنونی کشور، تلاش می‌کنند و در همین چارچوب به صورت جنون‌آمیزی دست به انتشار اخبار نادرست و کذب می‌زنند.

قاسمی در رابطه با شایعات اخیر در خصوص دستگاه دیپلماسی کشور از جمله استعفای محمد جواد ظریف از سمت خود، خروج ایران از برجام و همچنین وجود اختلافاتی بین رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه در رابطه با موضوع سیاست خارجی کشور، اظهار داشت: استعفای آقای ظریف از ریاست دستگاه دیپلماسی کشور را قویا تکذیب می‌کنم. متاسفانه در حالی که هفته گذشته ایشان در یک سفر کاری بسیار مهم و حساس در هندوستان به سر می‌بردند و مشغول رایزنی با مقامات آن کشور بودند، این خبر جعلی ساخته و پرداخته شد. به نظر می‌رسد عناصری در داخل کشور در جهت تضعیف و تخریب جایگاه وزیر امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور، بدون توجه به نقش حیاتی و اساسی آن‌ها در وضعیت کنونی کشور، تلاش می‌کنند و در همین چارچوب به صورت جنون‌آمیزی به انتشار اخبار نادرست در جهت تضعیف دستگاه دیپلماسی کشور و پرسنل متعهد و کوشای آن دست می‌زنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد شایعات منتشر شده در مورد وجود اختلاف بین رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه افزود: رابطه بسیار صمیمانه و سازنده‌ای میان وزیر امور خارجه با هیات دولت به خصوص شخص رییس‌جمهور و همچنین سایر سران قوا و مقامات عالی رتبه کشور وجود دارد و وزیر امور خارجه و دستگاه زیر مجموعه‌شان همواره در حال تلاش برای ارتقای جایگاه ایران و همچنین خنثی کردن مکر و حیله دشمنان ملت ایران و تامین منافع مردم هستند.

قاسمی در مورد شایعه خروج ایران از برجام نیز با رد این موضوع تاکید کرد: به نظر می‌رسد عده‌ای به صورت سیستماتیک درصدد ایجاد آشوب ذهنی مردم و آشفتگی در بازار به منظور اثرگذاری بر وضعیت کنونی آن در راستای منافع سوداگران هستند. آن‌ها تلاش می‌کنند که با انتشار برخی از اخبار جهت‌دار و کذب، فضاسازی روانی منفی در بازار ایجاد کنند؛ ولی خوشبختانه با توجه به هوش و ذکاوت مردم این اقدامات راه به جایی نمی‌برند. تصمیم‌گیری در مسائل مربوط به برجام از همان ابتدا بر عهده شورای عالی نظارت بر برجام بوده است و در آینده نیز روند به همین نحو خواهد بود و هر نوع تصمیمی در مورد برجام از سوی این هیات اتخاد و اعلام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

روزشماری مردم جهت بازگشایی دفتر نمایندگی وزارت خارجه در بیرجند/ قول‌ها چه زمانی محقق می‌شود؟

دفتر نمایندگی وزات امور خارجه در بیرجند آبان‌ماه سال 1393 افتتاح شد اما پس از گذشت 4 سال در سه نوبت مدیر آن تغییر کرد و هم‌اکنون که بیش از 11 ماه از رفتن آخرین مسئول آن می‌گذرد، این دفتر مسئول ندارد و تقریبا تعطیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، پیگیری‌ها برای راه‌اندازی دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند به سال 1390 برمی‌گردد. پیگیری‌هایی که با تلاش مسئولان استان و حجت‌الاسلام‌والمسلین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در مهرماه سال 1393 محقق شد و پس از سه سال تلاش در آبان ماه سال 93 در بیرجند راه‌اندازی شد. ضرورت راه‌اندازی این دفتر برمی‌گشت به مشکلاتی که بعضا تجار به واسطه نبود دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در مرکز استان با آن مواجه بودند. این دفتر مدت‌هاست مدیر ندارد.

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، تسهیل رفت‌وآمد با کشور افغانستان، گسترش ارتباط خراسان جنوبی با جوامع بین‌الملل، جذب سرمایه‌گذار خارجی و شناساندن ظرفیت‌های گردشگری استان را از جمله مزیت‌های راه‌اندازی دفتر نمایندگی این وزارت‌خانه در استان ذکر کرد. حجت‌الاسلام عبادی اظهارکرد: از همان ابتدا که درخواست برای تاسیس نمایندگی وزارت خارجه وجود داشت تاکید شده بود در صورت استفاده از این دفتر، این دفتر نگه داشته می‌شود. وی با بیان این‌که اســتانداری متعهد شــده بود امکاناتی در اختیــار این دفتر قــرار دهد، افزود: دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند از همان ابتدا تاکنون نسبت به امکاناتی که متعهد شده بود در اختیار آن‌ها قرار بگیرد راضی نبوده است. حجت‌الاسلام عبادی 21 آذرماه سال‌جاری در مراسم تجلیل از صادر کنندگان برتر خراسان جنوبی نیز گفت: راه‌اندازی مجدد این دفتر حرف دل من است و بارها با آقای ظریف در این خصوص صحبت کردم. این دفتر با چه خون دلی راه افتاد اما اکنون تعطیل شده است. عبادی ادامه داد: قرار بود دستگاه‌های اجرایی با دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در این استان همکاری کنند اما متأسفانه انجام نشد و مورد بی‌مهری قرار گرفت. وی تأکید کرد: وجود دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در این استان مرزی بسیار مهم است. ان‌شاءالله که بی‌مهری نسبت به این دفتر در استان برطرف شود و شاهد راه‌اندازی مجدد آن باشیم.

 

محسن احتشام رئیس اتاق بازرگانی بیرجند در این خصوص گفت: وجود نمایندگی دفتر وزارت امور خارجه در خراسان ‌جنوبی با وجود ویژگی‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اهمیت فراوانی دارد و باید از موقعیت جغرافیایی خراسان‌جنوبی و همجواری آن با افغانستان برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و تقویت اقتصاد استان نهایت استفاده را کرد. احتشام از تعطیل بودن دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند گلایه کرد و گفت: حیف است که خراسان‌جنوبی با این همه ظرفیت از دارابودن دفتر وزارت خارجه محروم باشد. لازم است برای راه‌اندازی مجدد این دفتر اقدام شود چراکه این می‌تواند در حوزه صادرات بسیار مؤثر باشد.

 

اولین مسئول دفتر وزارت خارجه در بیرجند غلامحسین ابراهیمی بود که از نیمه دوم سال 1393 کارش را در بیرجند آغاز کرد و مأموریت وی در این دفتر در هشــتم شهریورماه 1395 به اتمام رســید و بیرجند را به مقصد مالزی ترک کرد. در زمان ابتدای تأسیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند، تلاش‌های فراوانی برای حضور سفیران کشورهای مختلفی به استان صورت گرفت و زمینه ورود گردشگران بسیاری را به استان فراهم کرد. ابراهمی، انجام امور کنسولی هموطنان از جمله تأیید اسناد و پیگیری مشکلات آنان، جذب سرمایه‌های خارجی در پروژه‌های استانی، گسترش و تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هر یک از استان‌ها با دیگر کشورها و جذب گردشگر خارجی را از جمله برنامه‌های دفاتر نمایندگی‌های وزارت امور خارجه در استان‌ها عنوان کرده بود. ابراهیمی در روزهای آخر فعالیت خود در این مسئولیت، گفت: نمایندگی وزارت امور خارجه بر اساس قرارداد 3 ساله بین استانداری و وزارت امور خارجه در سال 1393 فعال شد، اما مصوب نیست و هر آن ممکن است تعطیل شود.

 

محمدهادی جزینی‌زاده دومین مســئول دفتــر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند بود کــه همان روز اتمــام مأموریت ابراهیمی کارش را آغاز کرد و ابراهیمی که در مدت فعالیتش همکاری زیادی از مســئولان اســتان ندیده بود، توصیه کرد که مســئولان، جزینی‌زاده را تنها نگذارند تا وی برای استان مفید باشد اما انگار مسئولان اســتان چندان توجهی به این دفتر نداشتند. پس از ۹ ماه از حضور جزینی‌زاده در دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند، وی در ۱۹ اردیبهشت‌ماه سال 1396 به کارش در این دفتر پایان داد.

 

هرچند جزینی‌زاده اتمام مأموریتش را مساوی با تعطیل‌شدن دفتر ندانسته بود اما این سخن او که تا زمان تعیین جانشینش امورات استان از دفتر وزارت خارجه خراسان رضوی پیگیری می‌شود، باعث شد که بار دیگر زمزمه تعطیلی دفتر نمایندگی وزارت خارجه بیرجند در سطح رسانه‌ها بازتاب داشته باشد.

 

پس از گذشت دو ماه، محمد فیاضی در 26 تیرماه 1396 به عنوان ســومین مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند معرفی شد و 7 ماهی بیشتر در این دفتر نماند و این دفتر اکنون بدون مدیر است و مشخص نیست چه زمانی برای این دفتر مدیر معرفی خواهد شد. محمد فیاضی، مسئول سابق دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند، 8 مهرماه سال‌جاری در گفت‌وگو با خاورستان، اظهارکرد: از زمان اتمام مأموریتم در دفتر نمایندگی وزارت خارجه، تاکنون هنوز هیچ‌کس مسئولیت این دفتر را برعهده نگرفته است.

 

محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی 15 دی‌ماه سال‌جاری به کشور افغانستان سفر کرد. وی در این سفر دیدارهایی با مسئولان کشور افغانستان داشت. استاندار خراسان جنوبی پس از بازگشت از افغانستان در گفت‌وگو با صداوسیمای خراسان‌جنوبی از تشکیل جلسه‌ای در شورای وزارت امور خارجه خبر داد و گفت: به زودی شاهد بازگشایی دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان خواهیم بود.

 

جهت راه‌اندازی و استفاده از ظرفیت‌های دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی، پیگیری‌های زیادی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی از مسئولان انجام شده است. با گذشت بیش از 11 ماه از رفتن آخرین مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی و همچنین با گذشت چند روز از صحبت استاندار خراسان جنوبی اما هنوز اتفاقی در بازگشایی این دفتر نیفتاده است. مردم خراسان جنوبی منتظر و امیدوار هستند دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند تا دهه فجر 1397 بازگشایی شود.

 

انتهای پیام/

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: وزارت امور خارجه بهرام قاسمی محمد جواد ظریف

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۹۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش قاسمی به گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز به کار SPV
 • ارزیابی اهداف سفر ۵ روزه ظریف به عراق/ایران می تواند بغداد را به جای واشنگتن به سمت تهران بکشاند
 • قاسمی: اروپا اطلاعی از زمان آغاز به کار SPV نداده است
 • واکنش های گسترده به سخنان موسوی خویینی، منتقد دیرین هاشمی
 • بودجه نئولیبرالی؛ فقیرسازی مردم و فربه‌تر کردن رانت‌خوارها/ میلیاردها دلار به حساب دوستان و رفقای درون قدرت واریز شد/تلاش دولت نجات بانک‌های غیرمسئول از جیب مردم است
 • وزیر امور خارجه با جمعی از اعضای ائتلاف الوطنیه عراق دیدار کرد
 • احضار شش دیپلمات اروپایی به وزارت خارجه|توضیح قاسمی درباره اظهارات مقامات افغان علیه ظریف، نشست ضدایرانی لهستان، پرتاب ماهواره، سرمایه‌گذاری ایرانیان در گرجستان، بازداشت اتباع ایران در آمریکا، سفر پمپئو به خاورمیانه و مذاکرات با هیات طالبان در تهران
 • احضار شش دیپلمات اروپایی به وزارت خارجه|سخنگوی وزارت خارجه: از موضع‌گیری مقامات افغان علیه ظریف متعجب شدیم/ درباره نشست لهستان اطلاعات کامل داریم
 • تلاش‌های اخیر آمریکا در منطقه برای پوشاندن شکست‌های پی در پی خود است
 • سخنگوی وزارت خارجه: برای پرتاب ماهواره معطل نظر دیگران نخواهیم بود
 • سخنگوی وزارت خارجه: از موضع‌گیری مقامات افغان علیه سخنان ظریف متعجب شدیم/ تماس‌هایمان را با افغانستان ادامه می‌دهیم/ درباره نشست لهستان اطلاعات کامل داریم
 • نشست سخنگوی وزارت خارجه؛ از پرتاب ماهواره ایرانی تا دستگیری یک نظامی
 • برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود/ سیاست آمریکا و اسرائیل تخریب زیرساخت‌های جهان اسلام است
 • برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود
 • تخریب نهاد‌های نظام، تخریب اصل نظام است / مردم اگر صداقت و کار جهادی مسئولان را ببینند در صحنه می‌مانند / تلاش‌های اخیر آمریکا در منطقه برای پوشاندن شکست‌های پی در پی خود است
 • برخی در جهت تضعیف نظام، وزارت خارجه را به انفعال و ناکارآمدی متهم می‌کنند/ تذاکرات لازم را به اروپا دادیم/ تکذیب خبر بازداشت رئیس بنیاد تعاون ناجا
 • قاسمی: برای پرتاب ماهواره معطل نظر دیگران نخواهیم بود
 • سخنگوی وزارت خارجه: برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود
 • نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه ایران