در ماه گذشته هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن حدود ۵۳ هزار تومان داد و ستد می‌شد اما با اینکه در هفته گذشته قیمت هر تسه تا ۶۱ هزار تومان هم بالا رفت، امروز قیمت اکثر این اوراق حدود ۵۶ هزار تومان است. آفتاب‌‌نیوز : در ماه‌های گذشته با ایجاد رکود نسبی در بازار مسکن، هزینه وام مسکن کاهش یافت و برای مدت زمانی حدود قیمتش ۵۳ هزار تومان بود اما این قیمت‌ها با گذشت یک دوره زمانی با رشد مواجه شد.
در هفته گذشته قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن تا ۶۱ هزار تومان هم رسید اما امروز در فرابورس ایران تا لحظه انتشار این گزارش، قیمت‌ها از ۵۴ هزار تا ۵۷ هزار تومان شناور بود.
قیمت امتیاز تسهیلات مسکن بهمن ماه سال ۱۳۹۵ حدود ۵۴ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت تسه اسفند ماه ۱۳۹۵ معادل ۱۰۰۰ تومان گران‌تر است. همچنین قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن فروردین ماه سال ۱۳۹۶ معادل ۵۶ هزار تومان و قیمت تسه آذر ماه سال جاری ۵۷ هزار و ۲۰۰ تومان بود. مابقی اوراق نیز عمدتا در قیمت حدود ۵۶ هزار تومان معامله می‌شوند.
در این گزارش با توجه به قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن به مبلغ ۵۶ هزار تومان، هزینه وام مسکن برای قشرهای مختلف محاسبه شده است. بر این اساس، با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، آن‌ها باید ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ تسه خرید بهادار ۵۶ هزار تومانی خرید، دو میلیون و ۲۴۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن، حدود ۱۳ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان‌ صرف شود.
همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید هشت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.
علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید شش میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.
مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.
با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون و ۷۲۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ  پنج میلیون  و ۶۰۰ تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و ۴۸۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.
اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.
این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی، دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.
منبع: ایسنا

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سودجویان از بازار مسکن بهره کافی می برند/ دولت تدبیری خاص برای مهار تورم مسکن نیندیشیده است

افزایش غیر منطقی قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم ظرف یکساله گذشته واقعیتی مهم بوده که نمی توان آنرا کتمان کرد این افزایش نه تنها اقلام مصرفی و ضروری مردم را به چالش کشانده بلکه تاثیری بس ماناتر در حوزه مسکن از خود به جای گذاشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصر همدان؛ نابسامانی و هرج و مرج در بازار مسکن موجب شد برخی افراد سودجو از این بازار آشفته نهایت استفاده را ببرند، متاسفانه قیمت مسکن با شیبی تند و افسار گسیخته رو به افزایش بوده به نحوی که کنترل قیمت ها در این حوزه امری بعید به نظر میرسد به دنبال این افزایش غیر منطقی خبرنگار عصر همدان نظر افراد و صاحب نظر در حوزه مسکن را جویا شد.

هیچ نظارتی بر قیمت مسکن وجود ندارد

یکی از همشهریان با بیان اینکه افزایش قیمت در حوزه مسکن قشر ضعیف را ضعیف تر کرده ادامه داد: متاسفانه هیچ نظارتی در حوزه مسکن و قیمت آن وجود ندارد، به نحوی که هر فردی آنگونه که تمایل دارد و دلخواه اوست اقدام به قیمت گزاری ملک خود کرده است

 مجید امامی با اظهار اینکه قیمت مسکن از چندیکسال پیش تاکنون افزایش غیر منطقی داشته است، تصریح کرد: به نظر بنده در افزایش بی رویه قیمت مسکن برخی مشاورین املاک بی تقصیر نبوده و برای دریافت حق کمسیون بیشتر به بازار مسکن لطمه اساسی می زنند.

قیمت ملک در همدان غیرواقعی است

یکی دیگر از همشهریان با اعلام اینکه افزایش قیمت  ملک در همدان غیرمنطقی  است، ابراز کرد:  هیچ نهاد یا ارگانی وجود ندارد که قیمت واقعی ملک را مشخص کرده تا برخی افراد سود جو نتوانند بازار مسکن را آشفته تر کنند.

وی با اعلام اینکه ” چرا مسوولین قدرت مانور این افراد و افرادی که در افزایش غیر منطقیه مسکن نقش دارند را نمی تواند یا نمی خواهند که بگیرند ادامه داد، برخی افراد سرمایه سرگردان خود را وارد بازار مسکن کرده و اوضاع این حوزه را بیش از پیش از کنترل خارج کرده اند.

وی با اظهار تاسف از اینکه حمایت از تولید و تولید کننده در همدان بسیار ضعیف بوده ، افزود: اگر حمایت جدی در حوزه تولید صورت نگیرد سرمایه گزاری در مسکن بی دغدغه ترین عامل برای برخی سرمایه گزاری افراد نخواهد بود.

وی ادامه داد: زمانیکه این حجم از سرمایه وارد بازار مسکن شود نتیجه اش بازار افسارگسیخته ای است که همه ما شاهد و ناظر آن هستیم

سایت دیوار یکی از عوامل افزایش قیمت مسکن

یکی از مشاوران املاک همدان با بیان اینکه سایت دیوار نقش مهمی در افزایش قیمت مسکن داشته تصریح کرد: متاسفانه در این سایت هیچ نظارتی وجود نداشته و افراد مطابق با سلیقه و نظر خود اقدام به خریدو فروش ملک می کنند.

جواد حمیدی خواه با افزایش تعرفه های دولتی و بالارفتن حق الزحمه مهندسین حوزه ساخت و ساز را از دیگر عوامل برشمرد و ادامه داد: برخی افراد نیزسرمایه های سرگردان خودرا وارد حوزه ی ساخت و ساز کرده و بی نظمی و افزایش قیمت مسکن را دامن زده اند.

وی با اظهار تاسف از اینکه برخی از مشاورین املاک نیز به دلیل نا آگاهی قیمت گزاری نجومی بر ملک کرده و بازار مسکن را بیش از پیش آشفته و نابسامان کرده اند.

افزایش قیمت مصالح به بهانه بالارفتن دلار صحیح نیست

این مشاور املاک در برخی مناطق شهر افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت ها را شاهد هستیم ،ادامه داد:از نظر بنده افزایش قیمت مصالح به بهانه بالارفتن قیمت ارزو دلار جوسازی برخی افراد بوده تا از این فرصت برای سود بیشتر بهره ببرند .

حمیدی با اظهار اینکه افزایش قیمت مسکن بالارفتن نرخ مصالح ساختمانی را به همراه داشت، افزود: همه ی عوامل دست به دست هم داده تا بازار مسکن را آشفته و بی نظم کندو باید گفت  خرید و فروش نسبت به چندماه اخیرحال و روز خوبی ندارد .

 قدرت خرید مردم کاهش یافته است

رئیس انبوه سازان مسکن همدان با اذعان به اینکه قدرت خرید مردم با افزایش تورم کاهش چشمگیری داشته، افزود: قشر کارمند یا ضعیف جامعه فشار زیادی را تحمل می کنند.

محمد صادق پارسا مهر ادامه داد: از یکماه پیش تا کنون مسکن وارد رکود شده و این رکود به دلیل افزایش بی سابقه قیمت مسکن ماندگار تر خواهد بود.

وی با اعلام اینکه رکود مسکن تورمی بوده  و نوسانات قیمت را به همراه خواهد داشت، اضافه کرد: افرادیکه نیازمند نقدینگی هستند اقدام به فروش ملک خواهند کرد و ظرف یکی دوسال آینده شاید قیمت ها سیر نزولی را طی کند.

رئیس انبوه سازان مسکن همدان با اظهار تاسف از اینکه رونق بازار مسکن یا خودرو و یا هر کالای دیگری راه را برای دلالان و وافرادسودجو باز کرده،  خاطر نشان کرد: این افراد بازار را دچار افت وخیز کاذب کرده و تنها به منفعت مالی خود می اندیشند.

مهار بازار مسکن با تعیین قیمت ملک  امکان پذیر نخواهد بود 

رئیس انبوه سازان همدان با تاکید بر اینکه مهار بازار افسار گسیخته مسکن با تعیین قیمت امکان پذیر نخواهد بود، ادامه داد: اگر عرضه بیش از تقاضا باشد کاهش یا تثبیت قیمت مسکن را به دنبال داشته و این امر حمایت خاص دولت ازحوزه مسکن را می طلبد.

وی با اظهار اینکه  حمایت نهادها و اعطای وام  ارزان قیمت و تسهیلات ویژه شاید گره کوچکی از مشکلات مسکن را باز کند، افزود:  شاید قدرت خرید مردم با اعطای تسهیلات افزایش یابد که متاسفانه حال وروز دولت برای ارائه تسهیلات به حوزه مسکن  نیز مساعد نمی باشد.

اعطای وام ۶۰ میلیونی گره ای از مشکلات مردم باز نکرد

پارسا مهربا عنوان اینکه با افزایش قیمت مسکن اعطای وام ۶۰ میلیونی نیزگره ای از مشکلات مردم باز نکرد ، ادامه داد: قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری داشته  و این میزان وام اثر گذار نبوده است .

وی با اعلام اینکه اگر بانک مسکن نرخ اعطای وام را از ۶۰ میلیون بالاتر ببرد باز مشکل مردم حل نخواهد شد، افزود: به لحاظ اقتصادی قشر متوسط یا حتی خوب جامعه توان بازپرداخت اقساط وام را ندارد.

احتمال رکود بازار مسکن وجود دارد

رئیس اتحادیه مشاورین املاک همدان با عنوان اینکه افزایش قیمت مسکن در چند ماهه اخیر بی سابقه بوده ، تصریح کرد: بازار مسکن از تب و تاب افتاده و احتمال رکود مسکن بسیار بالاست.

ابراهیم جمالی با عنوان اینکه افزایش قیمت مسکن، رکود آن را به همراه ندارد، ادامه داد: معاملات ملک صورت می گیرد اما تب و تاب قبل را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه کنترل قیمت در هر حوزه ای، کاهش قیمت را به دنبال دارد، ادامه داد: متاسفانه افزایش قیمت اقلام و مصالح مورد نیاز ساخت و ساز، نرخ مسکن را بالا برده و در این خصوص شاهد کاهش قیمت نخواهیم بود.

سودجویان از بازار مسکن بهره کافی می برند

رئیس اتحادیه مشاورین املاک همدان افزود: مسکن کالای پورسودی است که افراد زیادی را به خود جذب کرده و هیچ گونه نظارتی در این امر وجود ندارد و باید گفت سودجویان از این قضیه سوء استفاده کرده وپول هنگفتی به جیب می زنند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک همدان با طرح اینکه سودهای کلان را واسطه های سود جو می برند، افزود: برای رهایی از این امر باید ارگان یاسازمانی خاص وظیفه ارزش گزاری مسکن را به عهده گرفته  تا دست برخی افراد سودجو و دلالان مسکن کوتاه شود.

کاهش سود بانکی رونق را به بازار مسکن برنگرداند

وی با اظهار اینکه کاهش سود بانکی به سپرده مردم  نیز گره گشا نبود ، اضافه کرد: کاهش سود بانکی درزمان ارزش پولی کشور موثر بود که متاسفانه با این نرخ تورم جای بحث دارد.

جمالی با اظهار اینکه تمامی اقلام مصرفی در جامعه افزایش داشته ، تصریح کرد: بی ارزش بودن پول از عوامل افزایش و بی نظمی قیمت ها در بازار می باشد.

رئیس مشاورین املاک همدان با اظهار اینکه اعطای وام ۶۰ میلیونی مسکن به خریداران چاره ساز نبود، تصریح کرد: با افزایش و تورم قیمت مسکن اعطای این وام هیچ مزیتی برای افراد جامعه نداشت .

با این تفاسیرعوامل متعددی در افزایش قیمت مسکن دخیل بوده که باید تدبیری برای آن اندیشیده شود در این بازار آشفته باز هم قشر ضعیف و کم درآمد جامعه و همینطور مستاجرین متحمل فشار شده و تهیه مامنی برای آرامش و امنیت یکی از آمال و آرزوهای این افراد می شود. باید گفت سرو سامان بخشیدن به بازار مسکن کاری دشوار بوده و این حوزه عرصه را برای برخی افراد سودجو باز کرده است . گرانی مصالح ساخت و ساز و افزایش قیمت دلار یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن بوده که در این خصوص حمایت جدی از تولیدکنندگان ملی مصالح ساختمانی  بی شک راهگشا خواهد بود از طرفی نظارت بیشتر دولت و ارگان های مربوط به حوزه مسکن و تعیین قیمت ملک بنا به هر منطقه از شهر ( تقسیمات شهری، مصالح به کار رفته در ملک و غیره ) دست سودجویان را از بازار مسکن کوتاه خواهد کرد . البنه ناگفته نماند که افزایش نرخ مالیات بر ساخت و ساز نیز در کاهش  یا تثبیت قیمت آن بی تاثیر نخواهد بود ( لازم به ذکر است تنها ۱۵ درصد از سود تا ۵۰ میلیون تومان و ۲۰ درصد از سود بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان شامل مالیات بر ساخت و ساز می شود )

انتهای پیام/

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

انتقاد تند نماینده اصلاح‌طلب به کریمی قدوسی:چه کسی به شما شناسنامه ایرانی داد؟

کلیدواژه: وام مسکن اوراق تسهیلات مسکن

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۹۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برخورداری شیراز از نماد بورس اوراق مشارکت
 • تصمیمات درست را در زمان‌های غلط می‌گیرند!
 • ارزش بازار اوراق بهادار به بالاترين مقدار در يکسال اخير رسيد
 • نرخ رهن و اجاره ملک چگونه تعیین می‌شود؟/ اقدامات ضد و نقیض وزارت نفت درباره کارت سوخت/ رئیس دفتر رئیس‌جمهور چرا درباره نرخ ارز حرف می‌زند؟
 • بهای طلا و دلار در بازار امروز
 • بهای سکه به ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسید
 • پيش بيني کارشناسان وال استريت از روند افزايشي بهاي جهاني طلا
 • رشد چشمگیر شاخص بورس اوراق بهادار تهران
 • افزایش وام ساخت مسکن به ۱۶۰ میلیون تومان برای زوجین
 • شیراز به عنوان نخستین کلان‌شهر کشور از نماد بورس اوراق مشارکت برخوردار شد‌
 • گشایش نماد اوراق مشارکت شهرداری شیراز با نام «مشیر ۱۱۲» در بورس تهران
 • همت بنگاه داران مشهد برای کاهش اجاره بهای مسکن
 • وام رهن مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد؟
 • خیز بنگاه داران مشهد برای کاهش اجاره بهای مسکن
 • وام ساخت مسکن برای زوجین به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت
 • وام شهریه دکتری ۳.۵ میلیون تومان شد
 • اصفهان| گرانی پیاز از شایعه تا واقعیت؛ کنترل بازار راهکار مقابل با قیمت‌های افسارگسیخته است
 • آخرین قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری/هایماS7 چهار میلیون تومان کاهش یافت
 • افزایش وام مسکن زوجین به ۱۶۰ میلیون تومان