رضا ایزدی روز شنبه در گفت و گو با خرنگار ایرنا ، میزان ارزش ریالی کالای توزیع شده بین کودکان دچار سوء تغذیه را هر نفری بیش از 2 میلیون و750 هزار ریال ذکر کرد.
وی بیان کرد: کمیته امداد دیشموک در راستای حمایت مالی از خانواده های دارای کودکان دچار سو تغذیه، مبلغ کالا را از طریق بن کارت بین آنها توزیع می کند.
ایزدی تصریح کرد: مددجویان می توانند از طریق فروشگاه های طرف قرارداد کالاهایی مانند برنج، روغن، ماکارونی، سویا و لوبیا دریافت کنند.
سال 95 خبرنگار خبرگزاری ایرنا در سفر کاروان سلامت هلال احمر شهرستان کهگیلویه به روستای رودسمه بخش دیشموک در گزارشی به عنوان ' رود سمه؛ روستایی که کودکانش غذایی برای خوردن پیدا نمی‌کنند' به مشکل سوء تغذیه کودکان این بخش پرداخت.
در این سفر به باور کارشناسان و نهادهای مسئول این روستا که بیشتر آنها را کودکان تشکیل می‌دهد از سوءتغذیه شدید رنج می‌بردند.
به گفته کارشناسان بهداشت که همراه گروه بودند، این سو تغذیه شدید ناشی از فقر و محرومیت و کمبود امکانات غذایی و بهداشتی بود.
سوء تغذیه شدید در بعضی از روستاهای محروم بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه یک تهدید جدی برای جمعیت این منطقه محسوب می‌شود.
«مهرداد قیصری»؛ پزشکی که در طرح سلامت همراه جمعیت هلال احمر به این روستاها سفر کرده بود در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: با بررسی‌های انجام شده بیش از 65 درصد کودکان این روستاها سوء تغذیه شدید دارند.
وی با اشاره به وضعیت بهداشتی نامناسب روستای رودسمه ابراز داشت: نیاز است در رابطه با سوء تغذیه آنها مسئولان چاره‌ای بیندیشند.
قیصری وزن کم کودکان را یک چالش عمده برای سلامتی کودکان این روستا دانست و بیان کرد: محیط غیر بهداشتی و آب آشامیدنی نامناسب خطری جدی برای سلامت آنان محسوب می‌شود.
بعد از انتشار این گزارش خیرین بیش از 270 میلیون ریال با همکاری کمیته امداد بین این کودکان سبد غذایی توزیع کردند.
و با تلاش مسئولان بعد از 2 سال کودکان سوء تغذیه بخش محروم دیشموک شناسایی و سبد کالایی بصورت بن کارت بین آنها توزیع می شود.
بخش دیشموک با 23 هزار نفر جمعیت یکی از بخش‌های محروم استان کهگیلویه وبویراحمد به شمار می‌آید و روستاهایی در آن وجود دارد که از امکانات اولیه زندگی محروم هستند.
بیش از 85 درصداز جمعیت این بخش تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند.
7531/1662
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

«جی جی بی جی»؛ پل انتقال سنت‌های نوروزی به کودکان

تهران- ایرنا- نمایش آیینی «جی جی بی جی» به عنوان گونه‌ای از نمایش‌های عروسکی ایرانیان، با هدف انتقال داشته‌ها و ارزش‌های میراث کهن و سترگ نوروز به کودکان و نوجوانان در فلات مرکزی ایران به‌ویژه استان فارس و شهر شیراز اجرا می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، اگر امروز ایران را به عنوان «گهواره تمدن» می‌شناسند ظهور تمدن در این سرزمین را باید در سابقه دیرینه ملتی شناخت که هویت فرهنگی را در لابه‌لای آیین‌ها و رسوم ستایش پروردگار بنیان گذاشت.
برای پی بردن به حقانیت ایران در شکل‌دهی «گهواره تمدن» بشر کافی است به کتاب قطور تاریخ سر زد و با مرور اسناد تاریخی ثبت شده بر این کتاب به شش هزار سال پیش سفر کرد. سفری که در همان سال‌های نخست آن می‌توان به ثبت تاریخ و پی‌جویی هویت و فرهنگ ملتی پی برد که وقتی تمام جهان را ظلمت جهل فرا گرفته بود، قومی در مسیر شکل‌دهی تمدن تلاش می‌کردند.
آیین نوروز یکی از کهن‌ترین آیین‌هایی است که در جهان آنرا به نام ایران می‌شناسند. آیینی با سابقه‌ای بیش از شش هزار سال تاریخ مکتوب که در سیر تطور و تحولات تاریخی، همواره بنای استوار بر معناهای بنیادین و بدون تغییر خود را در مسیر ستایش پروردگار از یک‌سو و احترام و کرنش به طبیعت از سوی دیگر متجلی کرده است.
نوروز با گشاده‌دستی، بدون در نظر گرفتن نژاد، جغرافیا، مرام و شیوه‌های سیاسی پادشاهان و امیران کشورها با اتکا و احترام به قوانین نظام طبیعت و رمز ماندگاری آن از یک سو و ستایش خالق طبیعت استوار و پابرجا راه خود را تا امروز ادامه داده است.

*** راز ماندگاری نوروز
رمز و راز ماندگاری و جاودانگی نوروز در پیام آن است. پیامی که از هزاره‌های پیش در زندگی ساده و بی‌آلایش مردم در ارتباط با طبیعت تا امروز تنیده شده است.
علی بلوکباشی پژوهشگر نام‌آور فرهنگ و آیین‌های ایرانی در کتاب «نوروز؛ جشن نوزایی آفرینش» درباره راز ماندگاری و جاودانگی نوروز آورده است:
«پیام نوروز پیوسته آفریده شدن و تحول یافتن است و به جمال و جلال دست یافتن. نوروز آیینی برای حرمت نهادن به زندگی است؛ یعنی گردش و پویایی طبیعت. نوروز پیام شادمانی و زنده ماندن است و شادی و پویایی، بنیان‌های سازنده هر فرد ایرانی است. حضور آیین‌هایی که شادی مبتنی بر اندیشه و پاسداشت زندگی را نوید می‌دهند، سازنده آزادی یک ملت هستند، همچنین نشانی از به چالش کشاندن بحران‌های محدودیت آور. نوروز به انسان ایرانی (و تمام انسان‌های جهان) گوشزد می‌کند حقیقت در حرکت و تغییر است نه در سکون؛ یعنی به کمال رسیدن، یعنی خود را پیوسته آفریدن و دیگر شدن و تحول‌پذیری. جاودانگی نوروز در سودمندی آن برای انسان خواهان شادی، پویایی و زندگی و سرافرازی است؛ به همین دلیل در طول تاریخ ایران برای تمام اقوام ایرانی جاذبه و کششی انکارناپذیر داشته و خواهد داشت.»
در کنار تمام داشته‌های هویت‌بخش فرهنگ نوروز برای ایران و ایرانی، جلوه‌های آیینی، خرده‌روایت‌ها و نمایش‌های گره‌خورده با رمز و راز نوروز، یکی از کاربردی‌ترین عناصر هویت‌بخش تاریخ تمدن ایران به شمار می رود.
به بهانه فرارسیدن نوروز 1398 مجال و مقال را قدر دانسته و در قالب سلسله گزارش‌هایی به معرفی آیین‌های نمایشی و نمایش‌های آیینی ایرانیان فرهنگ‌ساز می‌پردازیم.

***شاخه‌ای از نمایش‌های سور ایرانی
شخصیت «سیاه» یا «مبارک» که در شیوه نمایش‌های خیمه شب بازی ایرانی با قبای قرمز و چهره ای سیاه همواره یادآور شخصیت «حاجی فیروز» در شیوه های آیینی اجراهای نمایشی ایران به شمار می رود، یکی از کاراکترهای محبوب در جشن ها و مراسم های سور ایرانی است.
دامنه فعالیت این شخصیت در مناسبت های شادی آور ایرانی همواره مسائل اجتماعی و موضوعاتی بوده که به عنوان ناهنجاری های جامعه به شمار می رفته و در حقیقت شخصیت «سیاه» یا «مبارک» به عنوان یک منتقد با زبانی طنز تلاش می کرده به مخاطبان خود این ناهنجاری‌ها را یادآور شود و در قالب اشکال نمایشی، داستان ها و قصه های روایی، تلنگری به مخاطبان خود وارد کند.
در همین راستا نمایشگران «جی جی بی جی» با الهام گرفتن از شیوه نمایش عروسکی خیمه شب بازی ایرانی، اینبار برای معرفی داشته های هویت بخش نوروز به کودکان از حدود 150 سال پیش (اواخر عهد صفوی و آغاز عصر قاجار) در منطقه استان فارس و به ویژه شهر شیراز دست به خلاقیتی نوآورانه در روایت قصه های نوروزی، آموزه ها و داشته های فرهنگ نوروز به کودکان زدند که تجلی آن را در نمایش عروسکی و آیینی «جی جی بی جی» شاهد هستیم.

*** شیوه اجرای نمایش آیینی «جی جی بی جی»
تفاوت اجرای نمایش عروسکی «جی جی بی جی» با نمایش خیمه شب بازی در طراحی عروسک هاست. در حالی که عروسک های نمایش خیمه شب بازی به عنوان عروسک های نخی شناخته می شوند، عروسک های «جی جی بی جی»، عروسک های دستکشی هستند. موضوع داستان های این نمایش با قهرمانی به نام «پهلوان کچل» روایت کننده داشته های فرهنگی ایران به ویژه آموزه های ارزشمند و هویت بخش آیین نوروز است.
هر چند نمایش «جی جی بی جی» مانند خیمه‌شب‌بازی راه خود را به بسیاری جشن های شادی آور و مراسم سور ایرانی باز کرده است؛ در بنیان‌های شکل گیری این نمایش یکی از اصلی‌ترین جولانگاه های آنرا در ایام نوروز به خصوص در میان مردمان منطقه فارس و شهر شیراز شاهد هستیم.
این نمایش آنچنانکه گفته شد در بسیاری جشن های شادی آور ایرانیان حضوری فعال داشته، همواره بازگوکننده بخشی از مراودات اجتماعی، نحوه زندگی بوده و نقدهایی به برخی رفتارهای انسان ها وارد می کرده است.
در هنگام اجرای این نمایش روایت داستان‌های آن بر فرهنگ نوروز، قصه «بابا نوروز» و «ننه سرما» و فرزند آنها «نوروز» استوار است.
در حقیقت نمایشگران «جی جی بی جی» برای انتقال فرهنگ نوروز، ریشه های شکل گیری آن، رفتارها و آیین هایی که به بهانه برگزاری جشن نوروز در فروردین توسط خانواده‌های ایرانی رعایت می‌شود و نظایری چنین آموزه هایی، در بطن این نمایش به آموزش کودکان می پردازند تا این افراد بتوانند همسو با اعضای خانواده و دیگر شهروندان در جشن نوروز به عنوان یکی از آیین های ملی ایرانیان سهیم و دخیل باشند.
نمایش «جی جی بی جی» ضمن معرفی داشته‌های هویت بخش نوروز در خلال داستان های روایی آن نکاتی از نحوه زیست و مرام هایی چون مردانگی، شفقت، مهربانی، نوع دوستی، ایثار، گذشت و مواردی از این دست را به مخاطبان کودک و نوجوان خود آموزش می دهند.
در نمایش «جی جی بی جی» مرشد یا نقال «سفیر» (سوتکی) را زیر زبان خود قرار می‌دهد و با این ابزار در خلال صحبت کردن ضمن خلق صدایی متفاوت برای شخصیت داستان خود یا همان «پهلوان کچل» تلاش می‌کند جنبه‌های جذابیت بخشی و عوامل فرحبخشی برای پیگیری مخاطبان برای قصه ها و داستان های این قهرمان را فراهم کرده و مخاطبان هرچه بیشتری را پای قصه های نمایش «جی جی بی جی» بکشاند.
آیین نمایشی «جی جی بی جی» تلاش می‌کند در خلال قصه های خود رسم جاودان و ماندگار نوروز را به کودکان و نوجوانان انتقال دهد و در مواردی که مخاطبان آنرا علاوه بر کودکان و نوجوانان افراد بزرگسال نیز تشکیل می دهند، نمایشگران این آیین نوروزی به همان میزان بر اساس خلاقیت خود در روایت، موضوعاتی چون مردم داری، احسان، نیکوکاری و در نگاهی کلان تر نکات شهروندی و رعایت آن برای جامعه‌ای بهتر و پویاتر را به مخاطبان انتقال می‌دهند.
در طی سه، چهار دهه گذشته شاهد کمرنگ شدن شیوه اجرای این نمایش آیینی بوده‌ایم؛ اما خوشبختانه در یک دهه اخیر و با هدف حفظ آیین‌های نمایشی بار دیگر شاهد تربیت نسلی از هنرمندان جوان برای ادامه دهندگی راه نمایشگران آیین «جی جی بی جی» هستیم که می‌تواند نویدبخش حفظ این آیین برای آیندگان به شمار ود.
گزارش از امین خرمی
فراهنگ**9266**3009**9157

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

نزن باران که ایران غرق خون است+ تصاویر

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها جمعیت هلال احمر خانواده سوء تغذیه کودکان فقر کودکان جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۹۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش کی روش به جنگ 2014؛ سوء تفاهم شده بود!
 • مراقب سوء استفاده های برخی آژانس های مسافرتی باشید
 • کلینیک تغذیه عصر ایران/ بروزرسانی فروردین 98
 • عوارض سوء مصرف مکمل‌ها/ بلاهایى که استفاده زیاد ویتامین‌ها سرتان می‌آورد
 • توصیه‌های تغذیه‌ای سالم در ایام نوروز/ برای جلوگبری از چاقی وعده نهار و شام را مدیریت کنید
 • اعزام 11 گروه جهادی به مناطق محروم
 • عوارض سوء مصرف مكمل‌ها/ بلاهايى که استفاده زياد ویتامین‌ها سرتان می‌آورد+ حد مجاز مصرف
 • بلایی که با سوء مصرف ویتامین‌ها گریبانگیرتان می‌شود + حد مجاز مصرف
 • بلایی که با سوء مصرف ویتامین‌ها گریبانگیر شما می‌شود + حد مجاز مصرف
 • سوء قصد به وزیر خارجه فنلاند ناکام ماند
 • توصیه به والدین برای جلوگیری از بروز چاقی در کودکان
 • گروه جهادی «منتظران ظهور» به روستا‌های محروم خراسان شمالی می‌روند/ اعزام از فردا
 • کهگیلویه و بویراحمد| جهادگران نوروز را در کنار مردم روستای محروم دشت‌رز جشن گرفتند
 • انتقاد افسانه بایگان از سوء استفاده تبلیغاتی یک برنامه تلویزیونی
 • زردها و سبزهای اصفهان بدون محروم در هفته بیست و سوم
 • چاقی در کودکان، معضلی جهانی
 • از سوء پیشینه چه می‌دانید؟
 • دلایل بروز چاقی در کودکان
 • چاقی در کودکان، معضلی جهانی/ بسیاری از کودکان چاق تبدیل به بزرگسالان چاق می‌شوند