یک متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به این که سینوزیت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سیستم تنفسی است، گفت: مصرف زیاد مایعات گرم موثرترین راه درمانی سینوزیت است.

به گزارش پارسینه به نقل از ایسنا، دکتر «مصطفی تقوی»، با اشاره به شیوع بیماری سینوزیت در میان گروه‌های سنی مختلف، اظهار کرد: حضور و فعالیت عوامل بیماری زا و همچنین آلرژی در سینوس‌های صورت منجر به بروز التهاب می‌شود که آن را سینوزیت می‌نامند.


وی افزود: سینوس‌ها حفرات خالی در درون استخوان‌های صورت هستندکه سطح داخلی آنهابا غشای مخاطی پوشیده شده و هر یک با مجرایی به بینی راه پیدا می‌کنند.

این متخصص گوش، حلق و بینی سینوزیت را یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سیستم تنفسی عنوان کرد و گفت: عفونت‌های موجود در سینوس‌ها ممکن است در حد التهاب مخاطی باقی بماند یا منجر به تشکیل چرک و تجمع ترشحات شود.

تقوی با بیان این که سینوزیت‌ها براساس مدت بیماری در دسته حاد، تحت حاد و مزمن قرار می‌گیرند، تصریح کرد: التهاب ناشی از سینوزیت حاد تخلیه ترشحات طبیعی از سینوس‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و باعث تولید ترشحات غیرطبیعی می‌شود.

وی ادامه داد: ممکن است ابتلا به این نوع سینوزیت باعث تورم در ناحیه اطراف چشم و صورت شود و درد‌های شدیدی را در این نقاط به همراه اورد.

این پزشک متخصص با اشاره به این که سینوزیت حاد عمدتا ناشی از سرماخوردگی و آلرژی است، خاطرنشان کرد: این بیماری معمولا در مدت ۷ تا ۱۰ روز درمان می‌شود.

این متخصص در ادامه به سینوزیت‌های مزمن اشاره کرد و گفت: سینوزیت مزمن فرم بهبود نیافته بیماری سینوزیت حاد است که مدت ابتلا به آن بیشتراز ۸ هفته است.

وی نشانه‌های ابتلا به این بیماری را در افراد متفاوت عنوان کرد و افزود: به طور کلی افراد مبتلا به سینوزیت مزمن علائمی نظیر گرفتگی بینی، درد یا احساس فشاریا سنگینی در نقاط مختلف صورت یا دندان ها، آبریزش بینی به رنگ زرد، سبز و یا بی رنگ را تجربه می‌کنند.

تقوی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: یکی از اقدامات مهم در راستای درمان سینوزیت‌های بهبود نیافته عدم خود درمانی و مراجعه به پزشک است.

وی با بیان این که راهکار‌های پیشگیری از سینوزیت به هنگام سرماخوردگی یا حملات آلرژی استفاده از دارو‌های ضد احتقان به مدت کوتاه است، خاطرنشان کرد: شستشوی بینی بامحلول‌های کلرور سدیم رقیق، مرطوب نگهداشتن هوای تنفسی، دوری از دود سیگار، نوشیدن مایعات زیاد و گرم از دیگر اقدامات پیشگیرانه این بیماری است.

تقوی اولین اقدام برای درمان سینوزیت حاد را رفع ارگانیسم ایجاد کننده دانست و بیان کرد: اگر در شخص علائم عفونت باکتریال وجود داشته باشد استفاده از آنتی بیوتیک مناسب‌ترین کار است و در صورت عدم بهبودی شستشوی سینوس‌ها ضرورت می‌یابد.

وی در پایان گفت: برای درمان سینوزیت مزمن در ابتدا بکاربردن آنتی بیوتیک‌ها و در صورت عدم رفع بیماری استفاده از اسپری‌های استروئیدی، آنتی هیستامین‌ها و در مواردشدید عمل‌های جراحی لازم است.منبع: پارسینه

خبر بعدی:

کلاف سردرگم درمان معتادان مبتلا به «اچ آی وی»/ جایی برای متجاهران ایدزی نیست؟!

رهاسازی ۵ زن معتاد متجاهر مبتلا به ایدز در خیابان و عدم نگهداری از آن‌ها در مراکز درمانی این نگرانی را ایجاد کرده که آیا برای درمان این نوع معتادان برنامه‌ای وجود ندارد؟

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، چند روزی است که خبری مبنی بر رهاسازی چند زن معتاد متجاهر مبتلا به بیماری ایدز در خیابان در رسانه‌ها و فضای مجازی دست به دست می‌شود. موضوعی که گویا اولین بار «فرید براتی» رئیس درمان اعتیاد سازمان بهزیستی به آن اشاره کرده و علت آن را فقدان قرنطینه لازم برای این بیماران عنوان داشته است.

براتی در این خصوص گفته است: در میان زنان معتاد متجاهری که به سازمان بهزیستی سپرده شدند، پنج نفر به ویروس «اچ آی وی» مبتلا بودند و یک نفر نیز صغر سن داشت؛ یعنی زیر ۱۸ سال بود و باید برای معالجه به بیمارستان‌های تابع دانشگاه علوم پزشکی اعزام می‌شد تا پس از طی روند درمان به وضعیتش رسیدگی شود.

رئیس درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ضمن اظهار تاسف نسبت به وضعیت موجود، گفت: در حال حاضر قرنطینه یا محلی برای نگهداری این بیماران مبتلا به ایدز وجود ندارد و مجبوریم آن‌ها را ترخیص کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید نسبت به بیماران حامل ویروس‌های خطرناک تمهیداتی اندیشیده شود، افزود: قرار بر این است که وزارت بهداشت دو مرکز را به ما معرفی کند تا به وضعیت بیماران متجاهر بیمار رسیدگی شود و پس از کنترل و درمان به سازمان بهزیستی تحویل داده شوند.

ورود وزارت بهداشت در درمان معتادان متجاهر دارای بیماری «اچ آی وی» مثبت

در همین ارتباط فرزانه جوادی معاون توسعه و پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: با توجه به مسائل درمان این افراد، نگهداری آنان به وزارت بهداشت و درمان تعلق دارد.

وی با بیان اینکه در خصوص نگهداری و درمان معتادان متجاهر بیمار باید وزارت بهداشت و درمان ورود کند، افزود: سازمان بهزیستی مسئول نگهداری افراد بیمار «اچ آی وی» مثبت نیست و این‌ مسئولیت تنها وظیفه وزارت بهداشت  است.

جوادی گفت: نماینده وزارت بهداشت و درمان باید در مرکز غربالگری ما حضور یابد و معتادان متجاهر در مراکز مشاوره و کلینیک‌های این وزارتخانه درمان شوند.

معاون توسعه و پیشگیری از اعتیاد بهزیستی استان تهران تأکید کرد: در حال حاضر ما با وزارت بهداشت و درمان در این باره در حال مکاتبه هستیم تا به نتایج مطلوب برسیم.

معتادان مبتلا به ایدز و هپاتیت باید تحت نظارت و کنترل درمان شوند

همچنین محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در رابطه با پذیرش نشدن معتادان متجاهر بیمار از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی نیز گفت: این بحث پیچیده‌ای است؛ معتادان متجاهر در درجه اول باید براساس قانون جمع‌آوری شده و در مراکز مخصوصی نگه‌داری شوند.

وی ادامه داد: مجموعه وزارت بهداشت و بهزیستی و حتی سازمان‌هایی که در این رابطه دخیل هستند، باید برای درمان این معتادان قدم بردارند و هیچ محدودیتی نباید در این رابطه وجود داشته باشد و اگر آن‌ها مبتلا به بیماری‌هایی مثل هپاتیت و ایدز باشند، باید با نظارت و کنترل بیشتری آن‌ها را تحت درمان قرار دهند.

قربانی افزود: معتادان مبتلا به ایدز و هپاتیت باید در کمپ‌های خاص نگهداری شوند و این به نفع سلامت جامعه خواهد بود، چرا که درمان آن‌ها به راحتی امکان‌پذیر نیست.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نباید انتظار داشته باشیم که وزارت بهداشت همه معتادان متجاهر بیمار را سر و سامان دهد و نهاد‌های دیگر نیز باید در این زمینه کمک کنند، گفت: در هر صورت این افراد باید پذیرش و در قرنطینه‌های خاص نگهداری شوند و اینکه گفته می‌شود؛ مراکز درمانی معتادان متجاهر فاقد اوراق هویتی را پذیرش نمی‌کنند، شاید تعداد اندکی را شامل شود.

وزارت بهداشت مکلف به پذیرش و درمان معتادان متجاهر ایدزی است

لازم به ذکر است که انوشیروان محسنی بندپی رئیس سابق بهزیستی و استاندار تهران رهاسازی زنان معتاد متجاهر مبتلا به بیماری ایدز توسط سازمان بهزیستی را تکذیب می‌کند و می‌گوید: این افراد نیز مانند تمام انسان‌های دیگر حق زندگی دارند و تا زمانی که مرجع قضایی حکم به خروج این افراد از مراکز نگهداری را ندهد، رها سازی آن‌ها جرم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع رها سازی زنان معتاد متجاهر مبتلا به ایدز را پیگیری خواهیم کرد، گفت: سازمان بهزیستی خود مجری نگهداری از معتادان متجاهر مبتلا به بیماری نیست و مراکزی که این افراد را نگهداری، مراقبت و آموزش طرف قرار داد سازمان بهزیستی هستند.

محسنی بندپی افزود: براساس پروتکل مراکز ماده ۱۶، وزارت بهداشت مکلف به درمان این بیماران است و تا زمانی که مشکل آن‌ها مرتفع نشود حق ورود به این مراکز را ندارند.

انتهای پیام/

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

کلیدواژه: سینوزیت درمان سینوزیت

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۰۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چرا درمان مشکلات جنسی اهمیت دارد؟
 • خانه حمایتی بیماران روان مزمن و سالمندان قزوین افتتاح شد
 • ۱۶۰ روستای استان تهران مشکل حاد طرح هادی دارد
 • امیدی تازه برای درمان بیماران هموفیلی/ وقتی «ویرایش ژن» به کمک پژوهشگران می‌آید
 • نشانه‌های سردرد‌های سینوزیتی ؟
 • شناسایی سلول های ایمنی کلیدی برای مبارزه با التهاب مزمن
 • بیماری خطرناکی که به مغز و کبد آسیب می زند
 • درمان گلو درد فصلی با آب زرشک
 • ضرورت نظارت بر پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان در شهرستان نور
 • ضرورت نظارت بر پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان و کشتارگاه نیمه‌صنعتی شهرستان نور
 • درمان های خانگی درد مفاصل
 • درمان تومورهاي سطحي مثانه
 • ازدواج چالش دائمی افراد مبتلا به بیماری های مزمن/ یک میلیون ایرانی مبتلا به صرع هستند
 • راهکار‌های درمانی سردرد‌های سینوزیتی
 • ۱۳ گزینه غذایی چرب که بیماری‌های مزمن را از شما دور می‌کنند
 • از دلایل و نشانه‌ها تا راهکارهای درمانی سردردهای سینوزیتی
 • از دلایل و نشانه‌ها تا راهکار‌های درمانی سردرد‌های سینوزیتی
 • از سردرد‌های سینوزیتی چه می‌دانید؟/ جراحی‌ به جنگ سینوزیت می‌رود
 • درمان بیماری التهاب روده با کمک نانوذرات حامل دارو امکان‌پذیر شد