به گزارش فارس، «حمد بن جاسم آل ثانی» نخست‌وزیر سابق قطر با شبکه خبری «روسیا الیوم» گفت‌وگویی را انجام داده که مشروح آن شنبه‌شب منتشر شد.

حمد بن جاسم در این گفت‌وگوی ویژه به تشریح مسایل مختلف منطقه از جمله بحران قطر، سوریه، یمن و ایران و همچنین پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مطرح سعودی پرداخته است.

بن جاسم در ابتدا به بحران شورای همکاری خلیج فارس و قطع روابط دیپلماتیک چهار کشور عربی با دوحه اشاره کرد و گفت: این بحران در حال حاضر کماکان سر جای خود باقی است و روند آن به گونه‌ای که نه تشدید می‌شود و نه حل.

وی با اذعان به شکست میانجی‌گری برای حل بحران شورای همکاری افزود: میانجی‌گری به دلیل اتخاذ مواضع دوگانه آمریکا و لجاجت برخی از کشورها شکست خورد.

نخست‌وزیر سابق قطر تاکید کرد که «کشورش با وجود محاصره مشکلی ندارد و بحران‌های مختلف را پشت سر می‌گذارد. کشورهای محاصره کننده قطر تاکنون هیچ سند و مدرکی را برای اثبات اتهام وارد به قطر درباره حمایت ار تروریسم ارائه نکرده‌اند.»

مسئول سابق قطری در ادامه مصاحبه با روسیاالیوم تاکید کرد که «پیکره شورای همکاری تخریب شد و بازگشت اعتماد نیاز به سال‌های طولانی دارد.بحران بوجود آمده بی پایه و اساس است و کسانی که آن را ایجاد کردند، سیاست را نمی‌فهمند.»

وی تاکید کرد که «تصمیمات شورای همکاری در راستای منفعت شهروندان کشورهای عضو گرفته نمی‌شود و بحران ایجاد شده هم باعث شد که آرمان‌های کشورهای عضو شورا از بین برود.»

بن حاسم تصریح کرد که «ولی‌عهد سعودی باید مشاوران در سطح عالی داشته باشد تا وی را نسبت به اهمیمت تصمیماتی که می‌گیرد، آگاه کنند.»

سردرگمی و باج خواهی

نخست‌وزیر سابق قطر در ادامه به پرونده قتل جمال خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول در ماه اکتبر گذشته اشاره کرد و گفت: این پرونده فراموش خواهد شد و بررسی و پیگیری آن نیاز به عدالت و وجدان دارد.

وی تاکید کرد که پرونده ترور و قتل خاشقچی وحشتناک است و نیاز به تصمیم‌گیری قوی دارد تا مشخص شود مسئول آن کیست و چه کسی دستور اجرای این عمل شنیع را داده است.

مقام سابق قطر روایت‌های تکراری عربستان سعودی در خصوص جنایت خاشقچی و انکار آن گفت که این «سرگردانی عربستان سعودی» را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت که باید منتظر اجرای عدالت در خصوص قتل خاشقچی بود و نوعی «باج‌خواهی» از عربستان سعودی درباره این پرونده وجود دارد.

جنگ یمن

بن جاسم درباره جنگ یمن گفت که این جنگ از سال ۲۰۱۵ تاکنون ادامه دارد و باید هر چه سریعتر به آن پایان داد.

وی این جنگ را «اشتباهی فاحش» دانست و افزود: «نمی‌دانم چگونه کسانی که تصمیم به راه‌اندازی جنگ علیه یمن گرفته‌اند، شبها راحت می‌خوابند.»

سوریه

نخست وزیر سابق قطر درباره سوریه گفت که اوضاع این کشور بهبود نیافته است و نیمی از مردم این کشور آواره هستند و حدود نیم میلیون نفر نیز کشته شدند.

بن جاسم مدعی شد: «اسرائیل بعضی وقت‌ها می‌خواهد حکومت بشار اسد باقی بماند. حکومت اسد یک حکومت عالی برای مدیریت کشوری که در آن عدالت و ثبات وجود داشته باشد، نیست.»

وی با بیان اینکه بحران سوریه پایان پیدا نکرده است، تصریح کرد: دمشق باید یک طرح ملی در سوریه برای ورود از یک مرحله به مرحله جدید به شکل مثبت و زیر نظر جامعه بین‌الملل برنامه‌ریزی کند.   

میانجی‌گری نتانیاهو

اما درباره مساله فلسطین، بن جاسم از «معامله قرن» که آمریکا در اجرای آن اصرار دارد، انتقاد کرد و گفت: نیازی به معامله قرن نداریم، بلکه به این نیاز داریم که اراضی فلسطینی به اهالی آن بازگردانده شود.

وی درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی که برخی کشورهای منطقه در این خصوص گوی سبقت را از یکدیگر ربودند، گفت: «تل‌آویو با بسیاری از کشورهای عربی در ارتباط است و بیشتر این کشورها به اسرائیل نزدیک می‌شوند، چون معتقدند که تل آویو دروازه ورودی آمریکا است.»

نخست‌وزیر سابق قطر می‌گوید که «به مرحله‌ای رسیده‌ایم که نتانیاهو بین دو نفر از روسای عربی وساطت می‌کند تا با یکدیگر ارتباط داشته باشند.»

وی افزود: دو سال پیش یکی از سران عرب با دیدار یکی دیگر از سران عرب مخالفت می‌کرد، تا اینکه نتانیاهو بین آنها وساطت کرده بود و رئیس عربی پنج دقیقه بعد از تماس تلفنی نتانیاهو، با طرف دیگر عربی تماس تلفنی برقرار کرده بود.

حمد بن جاسم در پایان این گفت‌و‌گو به روابط کنونی کشورهای عربی اشاره کرد و گفت: اتحادیه عرب گویا وجود ندارد.

مسئول سابق قطری تاکید کرد که جهان عرب باید در سیاست‌های خود و اختلافات کنونی بازنگری کند و «اجلاس عرب نیاز به یک بند دارد و آن درمان جامعه عرب و قرار گرفتن آن در جایگاه درستش است.»

منبع: اکوفارس

خبر بعدی:

محکومیت ۷۳۲ میلیون تومانی عاملان نفتگاز قاچاق در کردستان‌

مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان گفت: عاملان قاچاق ۱۶۰ هزار لیتر نفتگاز قاچاق به پرداخت ۷۳۲ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند. ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶ استانها کردستان نظرات - اخبار استانها -

سید نجیم حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مریوان، از کشف 160 هزار لیتر نفتگاز قاچاق در این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: در پرونده فوق شش متهم اهل کشور عراق با حمل 160 هزار لیتر نفتگاز مرتکب تخلف قاچاق شدند و از آنجاکه دادستان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مریوان موضوع پرونده را خارج از عنوان سازمان یافتگی دانستند شعبه‌ اول بدوی ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز مریوان رسیدگی به پرونده را آغاز کرد.

وی گفت: شعبه اول بدوی ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز مریوان پس از تشکیل پرونده با در مظان اتهام بودن شش شخص حقیقی و دو شرکت حقوقی، پس از رسیدگی و اظهارات اولیه مدیر عاملان دو شرکت مبنی بر اینکه شرکت‌ها هیچ‌گونه دخالت و اطلاعی در امر قاچاق نداشتند و سپس اقرار شش راننده حامل 160 هزار لیتر نفتگاز، قرار منع تعقیب دو شرکت فوق را صادر کرد.

کردستان| تانکر حامل 33 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیجار متوقف شد 12 هزار لیتر سوخت قاچاق در سیستان و بلوچستان کشف شد 3500 لیتر گازوئیل قاچاق در سنندج کشف شد

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کردستان تصریح کرد: از سویی دیگر تعزیرات حکومتی شهرستان مریوان، شش متهم دیگر پرونده را به ترتیب به پرداخت یک میلیارد و 219 میلیون و 354 هزار و 800 ریال، 13 میلیارد و 112 میلیون و 809 هزار ریال، یک میلیارد و 223 میلیون و 805 هزار ریال، یک میلیارد و 210 میلیون و 454 هزار و 400 ریال، یک میلیارد و 219 میلیون و 354 هزار و 800 ریال و یک میلیارد و 134 میلیون و 801 هزار ریال در حق صندوق دولت محکوم کرد.

وی افزود: در مجموع شش متهم پرونده برابر با 732 میلیون تومان در حق صندوق دولت محکوم شدند.

حسینی خاطرنشان کرد: رأی شعبه اول بدوی تعزیرات حکومتی شهرستان مریوان پس اعتراض مدیر گمرک باشماق نسبت به برائت دو شرکت مذکور در شعبه دوم تجدیدنظر ویژه رسیدگی به امور قاچاق کالا و ارز عیناً و استوار گردید.

انتهای پیام/ش

R7848/P/S6,66/CT1

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۱۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برخورد قانونی با عاملان تنبیه دانش آموز قزوینی
 • دانلود آهنگ جديد فرزاد پور جاسم بنام ميدونم برميگردي
 • برخورد با عاملان تنبیه دانش‌آموز قزوینی
 • مصاف تیم های فوتبال عربستان و قطر زیر سایه سنگین سیاست
 • با عاملان تنبیه دانش‌آموز قزوینی برخورد می‌شود
 • لحظه به لحظه با جام ملت‌های آسیا
 • عاملان حیوان آزاری تحت تعقیب
 • قدرت نمایی دوباره نیرو‌های یمنی برای شاهزادگان عربستانی؛ ضربات مهلک به مزدوران سعودی در جنوب شرق و جنوب غرب استان عسیر
 • تلاش برای دستگیری عاملان حیوان آزاری در زیرکوه
 • ارتش یمن مواضع مزدوران سعودی را هدف موشک بالستیک قرار داد
 • شکار ۵ متجاوز سعودی توسط نیرو‌های یمنی
 • شکار ۵ متجاوز سعودی توسط نیروهای یمنی
 • وزیر خارجه آمریکا: عربستان خواستار حل بحران قطر است
 • واکنش قاطع یگان‌های زمینی، توپخانه‌ای و موشکی یمن در مقابل حملات سنگین متجاوزان سعودی
 • آبروی جام ملت‌های آسیا در خطر است/ ائتلاف شومِ سعودی - اماراتی علیه قطر
 • مقامات سعودی خواهان حل و فصل بحران قطر هستند
 • توضیح ظریف درباره شایعه استعفا از دولت، روابط ایران با جهان عرب، بحران یمن، بازسازی سوریه، درخواست آمریکایی‌ها برای مذاکره و احتمال جنگ بین ایران و آمریکا| ما دنبال جنگ و تنش نیستیم| به اختلافات داخلی آمریکا هم امید نبندیم
 • شکار سه نظامی سعودی و دو سودانی در حجه / ائتلاف سعودی الحدیده را گلوله‌باران کرد
 • عملیات موشکی و پهپادی علیه ارتش سعودی در نجران