رحمانی فضلی با بیان اینکه دستگاه ها در مقابل انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی به جای پاسخگوئی، منفعلانه عمل نکنند، گفت: مصوبات و تصمیمات ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور برای تمامی دستگاه ها از جمله صدا و سیما الزامی است.

خبرگزاری شبستان، گروه سیاسی به نقل از از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، وزیر کشور و رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در دوازدهمین نشست این ستاد ضمن تاکید بر هماهنگی قوا و دستگاههای اجرایی در اطلاع رسانی درست و به موقع و استفاده از اطلاعات صحیح در تمام حوزه ها بوی‍‍ژه مباحث اقتصادی گفت: مصوبات و تصمیمات ستاد برای تمامی دستگاه ها از جمله صدا و سیما الزامیست.

 

در این نشست که عصر شنبه در وزارت کشور برگزار شد، عبدالرضا رحمانی فضلی از رسانه های گروهی به وی‍ژه صدا و سیما خواست در طرح مسائل و موارد اقتصادی بویژه موضوعات مرتبط با بودجه سال آینده از افراد مطلع و آگاه به موضوع در کنار نمایندگانی از دستگاه های اجریی مربوط به موضوع دعوت کنند.


وی یادآور شد: رسانه ها و صدا و سیما باید مراقبت کنند که انتقادات کاملا منصفانه و کارشناسی ارائه شود چرا که ارائه برخی اطلاعات ناقص برغم تلاش های صورت گرفته برای برون رفت از مشکلات اقتصادی می تواند موجب قضاوت های نادرست شود.

وزیر کشور تصریح کرد: دستگاه ها در مقابل انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی به جای پاسخگوئی، منفعلانه عمل نکنند؛ اگر اینگونه موارد مدیریت نشود کار سخت تر خواهد شد.

رحمانی فضلی با اشاره به گزارش نهادهای عضو درخصوص تأمین نیازهای ضروری کشور اظهار کرد: برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی باید مراقبت لازم از مبدأ تا مقصد از سوی شبکه های نظارت و توزیع صورت گیرد.

وی با اشاره به در پیش بودن جشن های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از استانها خواست پیگیر طرح های بزرگ ملی و آماده افتتاح باشند.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور با تأکید بر تلاش ستادهای مجری طرح های ویژه نوروزی برای تأمین نیازهای مردم در آستانه سال نو گفت: اصناف نیز می توانند با ظرفیت مردمی خود پای کار بیایند تا شاهد نشاط اجتماعی در آستانه ورود به سال جدید باشیم.


رحمانی فضلی عنوان کرد: ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، نهادی نوپاست و در طول مدت فعالیت خود تلاش کرده است با کمک سایر دستگاه ها به بهبود روند کارها کمک کند هر چند که معتقدیم این ستاد می تواند در آینده بهتر هم عمل کند.

وزیر کشور در پایان به تلاش مذبوحانه دشمنان مردم ایران در سالگرد حوادث دی ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت:‌ به لطف خداوند و هوشیاری مردم کشور، تحرکات تبلیغاتی دشمن نتوانست بر روحیه مردم اثر بگذارد و ضد انقلابیون وابسته به بیگانه بیش از پیش مأیوس شدند.

در این نشست همچنین نمایندگان وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای عضو ستاد نیز به تشریح آخرین اقدامات انجام شده در راستای اجرای مصوبات جلسات ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در زمینه های اطلاع رسانی بودجه سال 98، چگونگی تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور و چگونگی نظارت بر فرآیند تأمین و عرضه اقلام ضروری مردم پرداختند.

پایان پیام/9

منبع: شبستان

خبر بعدی:

صداوسیما با بودجه 140 میلیاردی از جرایم رانندگی چه کرده است؟

تهران- ایرناپلاس- صدا و سیما در بودجه سال 96، سهمی 5 درصدی از جرایم رانندگی را به منظور فرهنگ‌سازی در زمینه ترافیک به خود اختصاص داده است. حال سؤال اینجاست این بودجه کجا خرج شده و آیا کارایی لازم را در این زمینه داشته است؟

**سوانح رانندگی ایران مرگبارتر از جنگ و زلزله

طی سالیان گذشته اثرات سوانح رانندگی، مرگبارتر از جنگ و خسارت‌بارتر از زلزله بوده است. در بررسی موضوع تصادفات جاده‌ای، همواره بر نقش عوامل مختلف، از جمله انسان، خودرو، جاده، اجرای مقررات و البته فرهنگ‌سازی توسط نهادهای متولی اشاره شده است.

فرهنگ‌سازی برای کاهش تصادفات، موضوعی است که در بودجه سال 96 کشور به آن موضوع توجه جدی شد، به‌طوری که 5 درصد از جرایم رانندگی (مبلغی بالغ بر 140 میلیارد تومان) به همین منظور و با هدف کاهش آسیب‌های این حوزه به صداوسیما اختصاص یافت. اما به‌درستی مشخص نیست صدا و سیما با آن چه کرده است.

**اقدام مجلس برای ارتقای فرهنگ ترافیک

روز سه‌شنبه 10 اسفند 95 در هشتاد و پنجمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در ادامه رسیدگی به تبصره‌های هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1396 کل کشور، پیشنهادی از سوی یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اختصاص 5 درصد از محل جرایم رانندگی به‌منظور ارتقای سطح فرهنگ ترافیکی کشور مطرح شد که با حمایت رئیس مجلس به تصویب رسید.

جعفرزاده ایمن‌آبادی پیشنهاد دهنده این طرح بود و جالب اینکه دژپسند، وزیرکنونی اقتصاد که آن زمان معاون سازمان برنامه و بودجه بود، به‌عنوان نماینده دولت ایراداتی به این طرح داشت، اما با حمایت جدی رئیس مجلس از پیشنهاد جعفرزاده، این تبصره با 119 رای موافق به تصویب رسید.

**بودجه 140 میلیاردی صداوسیما برای فرهنگ‌سازی

بر این اساس، یک بند به تبصره 11 لایحه بودجه سال 96 افزوده شد که به‌منظور ارتقای سطح فرهنگ ترافیکی کشور، پنج‌درصد از ردیف‌های 65-530000 و 66-530000 موضوع درآمدهای حاصل از جرایم رانندگی، جهت فرهنگ‌سازی، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از طریق تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به‌منظور کاهش آسیب‌های ناشی از تصادفات به سازمان صدا و سیما اختصاص می‌یابد.

در بودجه سال96 درآمدهای حاصل از جرایم رانندگی 2800 میلیارد تومان برآورد شده است و پنج درصد آن، مبلغی معادل 140 میلیارد تومان می‌شود.

بر طبق خلاصه مذاکرات منتشرشده در روزنامه رسمی کشور، رئیس مجلس در دفاع از تصویب این بودجه 140 میلیارد تومانی برای صداوسیما گفت: «پنج درصد این دو ردیف را به صدا و سیما برای کاهش آسیب‌های تصادفات می‌دهند، بلکه چهارتا سریال درست و درمان بسازند که جلوی آسیب‌ها را بگیرد»

تأکید لاریجانی بر ساخت سریال را می‌توان ناشی از تجارب یک دهه ریاست وی در سازمان صدا و سیما دانست. موضوعی که بررسی‌های صورت گرفته هم آن را تأیید می‌کند و آمار نشان می‌دهد در صداوسیما، سریال‌ها بیشترین میزان مخاطب را دارد.

چندی پیش سیدمرتضی میرباقری، معاون سیمای سازمان صداوسیما نیز گفته است: طبق آخرین نظرسنجی‌ها در مورد سبد مصرف رسانه‌ای مردم ایران در ساختارها و موضوعات مختلف و اینکه به چه مواردی علاقه دارند، رتبه اول مربوط به سریال است. 71.7 درصد از مردم ایران به‌طور متوسط روزی 105 دقیقه سریال ایرانی و 35.3 درصد هم سریال خارجی می‌بینند که به‌طور متوسط روزی 41 دقیقه است. از این روی، میزان بینندگان سریال‌های ایرانی نسبت به سریال‌های خارجی 4 به 1 است.

**آمار تصادف 97 بدتر از 96

به هر رو، صدا و سیما موفق شد برای سال 96 ، 140 میلیارد تومان از ردیف‌های 65-530000 و 66-530000 موضوع درآمدهای حاصل از جرایم رانندگی را برای فرهنگ‌سازی با هدف کاهش تلفات سوانح رانندگی به خود اختصاص دهد؛ هدفی مهم که حداقل باید در سال 97 نشانه‌هایی از آن را می‌دیدیم، اما انتشار آمار پزشکی قانونی از مصدومان جاده‌ای طی هشت ماه نخست سال 97 و مقایسه آن با سال 96، نشانه‌های مثبتی را به نمایش نمی‌گذارد.

بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، در حوادث رانندگی طی هشت ماه اول امسال (1397)، 12 هزار و 261 نفر جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به سال گذشته (1396)، 0.9 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

البته روشن است که تصادفات جاده‌ای معلول عوامل گوناگونی است، اما پرسش اینجاست که صداوسیما نقش خود را ایفا کرده است؟

**بودجه کجا خرج شده است

سؤال نخست آن است که آیا صدا و سیما این بودجه را دریافت کرده است و اگر پاسخ مثبت است در کجا صرف شده است؟ همان‌طور که رئیس مجلس تأکید داشته، آیا سریال‌هایی با هدف کاهش آسیب‌های تصادفات ساخته شده است؟ این سریال‌ها نامشان چیست و در کدام شبکه‌ها پخش شده است؟ اگر این سریال‌ها تهیه و پخش شده‌اند، میزان اثرگذاری آنها چه میزان بوده است و چرا آثار آن در کاهش تلفات جاده‌ای در سال جاری دیده نشده است؟

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

کلیدواژه: بیرجند حضرت زینب س روز پرستار ایران ششمین نمایشگاه بزرگ کتاب استانی جنوب کرمان شیراز خبرگزاری شبستان دبیرخانه مساجد خراسان جنوبی خراسان جنوبي صدا و سیما وزیر کشور اقتصاد

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۱۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شاخص‌های اقتصادی علیه پهلوی فقر؛ ضریب جینی، مرگ و میر، مسکن
 • دستاوردهای علمی و پژوهشی حوزه به نحو شایسته اطلاع رسانی شود
 • چرا شاه رفت؟!
 • دستاوردهای علمی، پژوهشی حوزه اطلاع‌رسانی شود
 • عملکرد مدیران دستگاه های اجرایی در حوزه اطلاع رسانی رصد می شود
 • ◄ دلیل اطلاع‌رسانی اشتباه سازمان هواپیمایی در سانحه هواپیمای ارتش
 • تسلیت رییس صداوسیما برای درگذشت حسین محب‌اهری
 • شاخص‌های اقتصادی ایران در زمان پهلوی
 • از زرافه تا کشف آثار هخامنشی در محل دستشویی‌های تخت جمشید
 • بسیج اطلاع رسانی برای ترویج زکات راه اندازی شود
 • دیس پارونیا؛ دردی که رابطه زناشویی را مختل می‌کند
 • صداوسیما بدجوری در حال رفتن به قهقراست/ جریان‌های اصولگرا هم از صداوسیما ناراحت هستند
 • مهاجری: صداوسیما بدجوری رو به قهقراست
 • ​ انقلاب، صداوسیما را به کجا رساند؟
 • چهل‌سال با جام‌جم| انقلاب، صداوسیما را به کجا رساند؟
 • ​اطلاع‌رسانی ضعیف از شعر فجر/جشنواره تمام طیف‌ها را زیر چتر خود بگیرد
 • مهاجری:صداوسیما بدجوری در حال رفتن به قهقراست
 • اصحاب رسانه اطلاع رسانی به موقع و مستمر از اقدامات دومین کنگره شهدای استان کرمان داشته باشند
 • ارزیابی معاون اول قوه قضاییه از مقوله اطلاع رسانی در دستگاه قضا