به گزارش ایکنا؛ تسنیم نوشت: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به فضاسازی های رسانه ای اخیر علیه وزارت امور خارجه و شخص وزیر امور خارجه گفت: به نظر می‌رسد عناصری در داخل کشور در جهت تضعیف و تخریب جایگاه وزیر و وزارت امور خارجه، با توجه به نقش اساسی و حیاتی آنها در وضعیت کنونی کشور، تلاش می‌کنند و در همین چارچوب به صورت جنون‌آمیزی دست به انتشار اخبار نادرست و کذب می‌زنند.

قاسمی در رابطه با شایعات اخیر در خصوص دستگاه دیپلماسی کشور از جمله استعفای محمد جواد ظریف از سمت خود، خروج ایران از برجام و همچنین وجود اختلافاتی بین رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه در رابطه با موضوع سیاست خارجی کشور، اظهار داشت: استعفای آقای ظریف از ریاست دستگاه دیپلماسی کشور را قویا تکذیب می‌کنم. متاسفانه در حالی که هفته‌ گذشته ایشان در یک سفر کاری بسیار مهم و حساس در هندوستان به سر می‌بردند و مشغول رایزنی با مقامات آن کشور بودند، این خبر جعلی ساخته و پرداخته شد. به نظر می‌رسد عناصری در داخل کشور در جهت تضعیف و تخریب جایگاه وزیر امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور، بدون توجه به نقش حیاتی و اساسی آنها در وضعیت کنونی کشور، تلاش می‌کنند و در همین چارچوب به صورت جنون‌آمیزی به انتشار اخبار نادرست در جهت تضعیف دستگاه دیپلماسی کشور و پرسنل متعهد و کوشای آن دست می‌زنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد شایعات منتشر شده در مورد وجود اختلاف بین رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه افزود: رابطه بسیار صمیمانه و سازنده‌ای میان وزیر امور خارجه با هیات دولت به خصوص شخص رئیس‌جمهور و همچنین سایر سران قوا و مقامات عالی رتبه کشور وجود دارد و وزیر امور خارجه و دستگاه زیر مجموعه‌شان همواره در حال تلاش برای ارتقای جایگاه ایران و همچنین خنثی کردن مکر و حیله دشمنان ملت ایران و تامین منافع مردم هستند.

قاسمی در گفتگو با ایسنا در مورد شایعه خروج ایران از برجام نیز با رد این موضوع تاکید کرد: به نظر می‌رسد عده‌ای به صورت سیستماتیک درصدد ایجاد آشوب ذهنی مردم و آشفتگی در بازار به منظور اثرگذاری بر وضعیت کنونی آن در راستای منافع سوداگران هستند. آنها تلاش می‌کنند که با انتشار برخی از اخبار جهت‌دار و کذب، فضاسازی روانی منفی در بازار ایجاد کنند؛ ولی خوشبختانه با توجه به هوش و ذکاوت مردم این اقدامات راه به جایی نمی‌برند. تصمیم‌گیری در مسائل مربوط به برجام از همان ابتدا بر عهده شورای عالی نظارت بر برجام بوده است و در آینده نیز روند به همین نحو خواهد بود و هر نوع تصمیمی در مورد برجام از سوی این هیات اتخاد و اعلام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

اصولگرایان دوست ندارند مشکلات اقتصادی زود حل شود/ روحانی با برجام، تورم و تحریم را چهار سال عقب انداخت/ احمدی نژاد در جریان اصولگرایی دینامیت کار گذاشت/ قالیباف دنبال ۱۴۰۰ است

گروه سیاسی جهان نيوز: محمد مهاجری، روزنامه نگار و فعال سیاسی که علاقمند است او را به عنوان اصولگرا بشناسند ولی حرف های اصلاح طلبان را بیان کند، در گفتگوی خود با ایسنا گفته است: «در برجام هم من معتقدم اگر سنگ اندازی نمی‌شد و مذاکرات به جای دو سال در شش ماه انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات ما حل می‌شد. روحانی با برجام تورم، مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها را چهار سال عقب انداخت».

به گزارش جهان نيوز، بخش های مهم این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:

*بخشی از جریان اصولگرا خیلی علاقه دارد که FATF به تصویب نرسد زیرا دولت اعتقاد دارد با FATF بخشی از مشکلات کشور حل می‌شود و طبیعی است که جریان اصولگرا دوست نداشته باشد که مشکلات اقتصادی مردم خیلی زود حل شود بنابراین اگر دولت بتواند مشکلات اقتصادی را بهبود ببخشد، احتمال افزایش شانس موفقیت اصلاح‌طلبان وجود دارد.

*در سال ۸۴ احمدی نژاد در جریان اصولگرایی دینامیت کار گذاشت و قالیباف چاشنی دینامت را آتش زد و این دو جریان اصولگرایی را منفجر کردند و این جریان تا امروز نتوانسته است وحدت خود را بازیابد. در جریان اصولگرا تقریباً هیچ دو نفری وجود ندارد که همدیگر را قبول داشته باشند اما آنها در مقابل اصلاح‌طلبان متحد می‌شوند و از این جهت می‌توانند خطری برای اصلاح‌طلبان باشند.

*در حال حاضر سه جریان در میان اصولگرایان وجود دارد یعنی جبهه پیروان خط امام و رهبری، نواصولگرایی به رهبری قالیباف و جبهه پایداری که بخش تندروی اصولگرایان است. پیش از این جریان اصولگرا، لیدرهای مشخصی داشت که آنها اتوریته کافی برای به وحدت رساندن اصولگرایان داشتند اما در حال حاضر این شرایط برای اصولگرایان وجود ندارد. در جریان اصلاحات حرف نشنوی از بزرگان این جریان در حال گسترش است اما هنوز امکان تبعیت جریان اصلاح‌طلب از بزرگان خود، بیشتر از جریان اصولگرا است. حرف نشنوی از بزرگان در جریان اصولگرایی با شیب تندی دارد به صفر می‌رسد. این شیب در جریان اصلاح‌طلب ملایم است.

*جبهه پایداری جریان بازی به هم زن بوده و دنبال امتیاز گیری حداکثری است و تقریباً در تمام انتخابات دوره‌های اخیر مجلس، در ایجاد تفرقه موفق عمل کرده است. جریان قالیباف به عنوان جریان مدعی، خود را در برابر جریان سنتی اصولگرایان قرار داده است و به همین دلیل فکر می‌کنم رسیدن به لیست واحد خیلی سخت باشد. جمنا هم در این بین یک وزنه کوچکی است که البته در جریان اصولگرایی نقش دارد.

بیشتر بخوانید:
حمله به «حاج حسین یکتا» و «صدا و سیما» به خاطر «روایت مردم»
روحانی فهمید غربی‌ها چه می‌کنند و قضیه برجام را راه انداخت


*بعید می دانم قالیباف وارد انتخابات مجلس شود، بیشتر دنبال انتخابات ۱۴۰۰ است... قالیباف نمی‌خواهد سرنوشتی مثل کسانی داشته باشد که به مجلس می‌روند و در آنجا نمی‌توانند که قدرت کافی را بدست آورند مثل محمدرضا عارف. عارف فکر می‌کرد که رئیس مجلس می‌شود یا حداد عادل انتظار داشت رئیس مجلس شود. سرنوشت عارف و حدادعادل مقابل چشم قالیباف قرار دارد. از سویی قالیباف هم خود را بالاتر از مجلس می‌داند.

*بخشی از جریان اصولگرا با FATF برخورد جناحی می‌کنند تا دست دولت را ببندند. در برجام هم من معتقدم اگر سنگ اندازی نمی‌شد و مذاکرات به جای دو سال در شش ماه انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات ما حل می‌شد. روحانی با برجام تورم، مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها را چهار سال عقب انداخت و این موفقیت روحانی بود ولی اگر برجام زودتر بدست می‌آمد، می‌توانستیم سرمایه‌های خارجی زیادی جذب کنیم ولی عده‌ای برخورد جناحی با برجام داشتند.

*من معتقدم که نظارت استصوابی می‌تواند بالقوه به تضعیف مجلس منجر شود چون چه بخواهیم چه نخواهیم اسیر سلیقه می‌شود. قطعاً اگر به جای آقای الف، آقای ب در شورای نگهبان باشد، نتیجه عوض می‌شود چون برای تأیید یا رد صلاحیت‌ها، معیارها کیفی است و متر مشخصی ندارد. شورای نگهبان وقتی کسی را ردصلاحیت می‌کند، درباره دلایل ردصلاحیت می‌گوید که نمی‌تواند آبروی افراد را ببرد و بیش از این اطلاعات دهند. من نمی‌خواهم بگویم این حرف دروغ است ولی بعضی وقت‌ها خود این افراد می‌گویند دلیل ردصلاحیت ما را اعلام کنید. نظارت استصوابی چون قابل متر کردن نیست، نفسانیات افرادی که نظارت انجام می‌دهند می‌تواند در این فرایند دخیل شود.

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

نزن باران که ایران غرق خون است+ تصاویر

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۱۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیانیه وزارت امور خارجه در چهارمین سالروز تجاوز نیرو‌های خارجی به یمن
 • وزارت امور خارجه خواستار پایان جنگ و خونریزی در یمن شد
 • تکذیب شایعه شکستن سد درود زن
 • پاسخ استاندار فارس به شایعه شکستن سیل بند در شیراز
 • توضیحات وزارت امور خارجه در خصوص برخی ادعاها
 • توضیحات وزارت امور خارجه درباره به روزسانی سایت این وزارتخانه
 • نقش لندن در ساز وکارمالی اروپا،محور روابط انگلیس و ایران
 • از دیدار نماینده انگلیس برای بازطراحی راکتور اراک تا سفر روحانی به نیویورک برای مطالبه گری
 • واکنش ایران به اظهارات ضدایرانی وزیر امور خارجه آمریکا در لبنان
 • برجام؛ توافقی بد برای آمریکا و توافقی خوب برای ایران بود
 • توضیحات روابط عمومی وزارت امور خارجه در خصوص برخی ادعاها
 • واکنش ایران به اظهارات ضد ایرانی وزیر امور خارجه آمریکا در لبنان
 • مجهولی به نام اینستکس!
 • جزئیات مکالمه ظریف و کری برای آزادی ملوان‌های آمریکایی/ عکسی که ظریف برای جان کری ایمیل کرد/ تحریم‌ها ثابت کرد تحریم ایران بی‌فایده است
 • سفر به مرزهایی با اختلاف دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد/ مقامات کشور دعوتم برای ارایه گزارش‌های مرزی را پاسخ ندادند
 • یادداشت| گذار قدرت در قزاقستان: نگاهی به استعفای نورسلطان نظربایف
 • اصولگرایان و اصلاح‌طلبان از نتیجه انتخابات مجلس یازدهم وحشت دارند
 • صلح و سازش ۵۰ فقره پرونده در شعب شورا‌های حل اختلاف اندیمشک
 • از سقوط یک جنگنده نیروی هوایی در چابهار تا تکذیب شایعه استعفای جهانگیری