حمد بن جاسم آل ثانی» نخست‌وزیر سابق قطر با شبکه خبری «روسیا الیوم» گفت‌وگویی را انجام داده که مشروح آن شنبه‌شب منتشر شد.

حمد بن جاسم در این گفت‌وگوی ویژه به تشریح مسایل مختلف منطقه از جمله بحران قطر، سوریه، یمن و ایران و همچنین پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مطرح سعودی پرداخته است.

بن جاسم در ابتدا به بحران شورای همکاری خلیج فارس و قطع روابط دیپلماتیک چهار کشور عربی با دوحه اشاره کرد و گفت: این بحران در حال حاضر کماکان سر جای خود باقی است و روند آن به گونه‌ای که نه تشدید می‌شود و نه حل.

وی با اذعان به شکست میانجی‌گری برای حل بحران شورای همکاری افزود: میانجی‌گری به دلیل اتخاذ مواضع دوگانه آمریکا و لجاجت برخی از کشور‌ها شکست خورد.

نخست‌وزیر سابق قطر تاکید کرد که «کشورش با وجود محاصره مشکلی ندارد و بحران‌های مختلف را پشت سر می‌گذارد. کشور‌های محاصره کننده قطر تاکنون هیچ سند و مدرکی را برای اثبات اتهام وارد به قطر درباره حمایت ار تروریسم ارائه نکرده‌اند.»

مسئول سابق قطری در ادامه مصاحبه با روسیاالیوم تاکید کرد که «پیکره شورای همکاری تخریب شد و بازگشت اعتماد نیاز به سال‌های طولانی دارد. بحران بوجود آمده بی پایه و اساس است و کسانی که آن را ایجاد کردند، سیاست را نمی‌فهمند.»

وی تاکید کرد که «تصمیمات شورای همکاری در راستای منفعت شهروندان کشور‌های عضو گرفته نمی‌شود و بحران ایجاد شده هم باعث شد که آرمان‌های کشور‌های عضو شورا از بین برود.»

بن حاسم تصریح کرد که «ولی‌عهد سعودی باید مشاوران در سطح عالی داشته باشد تا وی را نسبت به اهمیمت تصمیماتی که می‌گیرد، آگاه کنند.»

سردرگمی و باج خواهی

نخست‌وزیر سابق قطر در ادامه به پرونده قتل جمال خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول در ماه اکتبر گذشته اشاره کرد و گفت: این پرونده فراموش خواهد شد و بررسی و پیگیری آن نیاز به عدالت و وجدان دارد.

وی تاکید کرد که پرونده ترور و قتل خاشقچی وحشتناک است و نیاز به تصمیم‌گیری قوی دارد تا مشخص شود مسئول آن کیست و چه کسی دستور اجرای این عمل شنیع را داده است.

مقام سابق قطر روایت‌های تکراری عربستان سعودی در خصوص جنایت خاشقچی و انکار آن گفت که این «سرگردانی عربستان سعودی» را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت که باید منتظر اجرای عدالت در خصوص قتل خاشقچی بود و نوعی «باج‌خواهی» از عربستان سعودی درباره این پرونده وجود دارد.

جنگ یمن

بن جاسم درباره جنگ یمن گفت که این جنگ از سال ۲۰۱۵ تاکنون ادامه دارد و باید هر چه سریعتر به آن پایان داد.

وی این جنگ را «اشتباهی فاحش» دانست و افزود: «نمی‌دانم چگونه کسانی که تصمیم به راه‌اندازی جنگ علیه یمن گرفته‌اند، شب‌ها راحت می‌خوابند.»

سوریه

نخست وزیر سابق قطر درباره سوریه گفت که اوضاع این کشور بهبود نیافته است و نیمی از مردم این کشور آواره هستند و حدود نیم میلیون نفر نیز کشته شدند.

بن جاسم مدعی شد: «اسرائیل بعضی وقت‌ها می‌خواهد حکومت بشار اسد باقی بماند. حکومت اسد یک حکومت عالی برای مدیریت کشوری که در آن عدالت و ثبات وجود داشته باشد، نیست.»

وی با بیان اینکه بحران سوریه پایان پیدا نکرده است، تصریح کرد: دمشق باید یک طرح ملی در سوریه برای ورود از یک مرحله به مرحله جدید به شکل مثبت و زیر نظر جامعه بین‌الملل برنامه‌ریزی کند.

میانجی‌گری نتانیاهو.

اما درباره مساله فلسطین، بن جاسم از «معامله قرن» که آمریکا در اجرای آن اصرار دارد، انتقاد کرد و گفت: نیازی به معامله قرن نداریم، بلکه به این نیاز داریم که اراضی فلسطینی به اهالی آن بازگردانده شود.

وی درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی که برخی کشور‌های منطقه در این خصوص گوی سبقت را از یکدیگر ربودند، گفت: «تل‌آویو با بسیاری از کشور‌های عربی در ارتباط است و بیشتر این کشور‌ها به اسرائیل نزدیک می‌شوند، چون معتقدند که تل آویو دروازه ورودی آمریکا است.»

نخست‌وزیر سابق قطر می‌گوید که «به مرحله‌ای رسیده‌ایم که نتانیاهو بین دو نفر از روسای عربی وساطت می‌کند تا با یکدیگر ارتباط داشته باشند.»

وی افزود: دو سال پیش یکی از سران عرب با دیدار یکی دیگر از سران عرب مخالفت می‌کرد، تا اینکه نتانیاهو بین آن‌ها وساطت کرده بود و رئیس عربی پنج دقیقه بعد از تماس تلفنی نتانیاهو، با طرف دیگر عربی تماس تلفنی برقرار کرده بود.

حمد بن جاسم در پایان این گفتگو به روابط کنونی کشور‌های عربی اشاره کرد و گفت: اتحادیه عرب گویا وجود ندارد.

مسئول سابق قطری تاکید کرد که جهان عرب باید در سیاست‌های خود و اختلافات کنونی بازنگری کند و «اجلاس عرب نیاز به یک بند دارد و آن درمان جامعه عرب و قرار گرفتن آن در جایگاه درستش است.»

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

اعتراضات سودان تغییر یا تعدیل

تهران - ایرنا - کشور سودان از 28 آذر 97 با اعتراضات مردمی به دلیل مشکلات اقتصادی روبه رو شده، اعتراضاتی که دولت خارطوم را به شدت تحت فشار قرار داده تا حدی که این دولت برای مهار ناآرامی ها مجبور شده چند مقام عالی رتبه را برکنار و به مردم وعده بهبود وضعیت معیشتی دهد.

بنابر گزارش های منتشر شده، اقتصاد سودان هم اکنون با کمبود ارز خارجی و افزایش نرخ تورم به میزان 70 درصد مواجه شده و ارزش پول ملی این کشور نیز به شدت کاهش یافته است؛ این مشکلات موجب شده تا مردم سودان در اعتراض به گرانی برخی کالاهای اساسی از جمله نان و اوضاع بد معیشتی از 28 آذر ماه به خیابان ها بیایند؛ اعتراضات ابتدا از شهر عطبره (شمال شرقی خارطوم) آغاز شد و به سرعت به 15 ایالت دیگر از مجموع 18 ایالت سودان، گسترش یافت.
با گسترش اعتراضات در سودان و برخورد خشونت آمیز پلیس و نیروهای امنیتی این کشور، دولت خارطوم اعلام کرده که از زمان آغاز اعتراضات سودان تاکنون 24 نفر کشته و 131 نفر نیز زخمی شده‌اند و این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته‌ها را 40 نفر اعلام کرده است.

** پشت کردن سودان به محور مقاومت
سودان از زمان به قدرت رسیدن جنبش اسلامی سودان در سال 1989 میلادی روابط بسیار مستحکمی با ایران و گروه های مقاومت فلسطین داشت و میزبان شماری از گروه های فلسطینی از جمله جنبش اسلامی فلسطین (حماس) و جهاد اسلامی در خاک خود بود و حتی به خاطر مواضع ضداسراییلی خود مشکلات زیادی را متحمل شد؛ با وجود مشکلات اقتصادی و بحران های داخلی سودان، حمایت این کشور از فلسطین یکی از مهمترین دلایل حمایت مردم سودان از حکومت عمر البشیر بود، اما از سال 2015 شاهد تغییر در سیاست خارجی سودان بودیم و این تغییرات با توجه به سیاست خارجی 29 ساله عمر البشیر در حمایت از محور مقاومت و حضور در کنار ایران، به حدی ناگهانی جلوه کرد که بسیاری را از جمله در جهان عرب متعجب کرد.
از سال 2015 به یکباره سیاست سودان به ویژه عمر البشیر رییس جمهور این کشور سعودیزه شد و وی با پشت کردن به جبهه مقاومت اسلامی که جمهوری اسلامی ایران در راس آن قرار دارد به جبهه عربی - آمریکایی در تجاوز به یمن پیوست.
این تغییر رویکرد، ابتدا با تغییر در سیاست خارجی سودان در قبال جمهوری اسلامی ایران کلید خورد و با اخراج رایزن فرهنگی ایران از خارطوم همراه بود؛ هر چند ابتدا این اقدام سودان یک اقدام تاکتیکی تحلیل می شد، اما سیاست سودان در پیوستن به ائتلاف عربی - آمریکایی علیه یمن و در ادامه قطع کلی روابط خود با جمهوری اسلامی ایران در همبستگی با موضع عربستان در اعتراض به حمله به سفارت سعودی در تهران نشان داد، تغییر در سیاست خارجی سودان نه تنها تاکتیکی نبوده، بلکه حکایت از تحولی جدی در رویکرد خارطوم به مسائل منطقه دارد.
در سال 2015 طی توافق خارطوم - ریاض، هزاران نیروی نظامی و مزدوران سودانی برای جنگ با مردم یمن برای دریافت دلارهای نفتی به این کشور اعزام شدند؛ اعزام مزدوران سودانی به جنگ یمن درحالی بود که هیچ یک از کشورهای بزرگ منطقه همچون پاکستان و مصر که دارای ارتش قوی هستند به درخواست آل سعود پاسخ مثبتی ندادند.
دولت خارطوم با انگیزه دریافت کمک های مالی و اقتصادی از محور مقاومت جدا شد و به اردوگاه عربستان و متحدانش پیوست؛ ریاض در سال های اخیر با ارائه کمک های اقتصادی به صورت قطره ای سودان را بیشتر در باتلاق سیاست های خود فرو برد، به گونه ای که هزاران نظامی سودانی در جنگ یمن کشته یا مجروح شدند، اما مشکلات اقتصادی سودان همچنان لاینحل باقی ماند.
البته سودان یکبار دیگر در دوران جنگ تحمیلی صدام علیه ایران نیز این اشتباه را کرده بود و هزاران سودانی در حمایت از رژیم بعث عراق علیه ایران وارد جنگ شده بودند.
عربستان به همراه چند کشور دیگر عربی برای دور کردن سودان از ایران و محور مقاومت وعده های مالی به خارطوم دادند، مثلا ریاض وعده داد که 4 میلیارد دلار، قطر 2 میلیارد دلار و امارات مبلغ دیگری در اختیار سودان قرار دهند؛ بخشی از این وعده ها انجام شد، اما بخش زیادی از آنها هنوز جامه عمل به خود نپوشانده است. باید گفت که عمر البشیر برای بقا در قدرت و دریافت کمک های مالی تصمیم به جدایی از ایران و محور مقاومت و نزدیک شدن به کشورهای عربی گرفت.
به نظر می رسد رئیس جمهوری سودان با اتخاذ چنین تصمیمی دچار اشتباه راهبردی شد؛ او به خوبی می داند که بعد از فروکش کردن تحولات منطقه، عربستان و سایر کشورهای عربی کمک های مالی خود را به طور کامل به خارطوم قطع خواهند کرد. شاید به همین دلیل است که سودان ناگهان اعلام کرد که آماده برقراری مناسبات با رژیم صهیونیستی است تا برای فردای خود چاره اندیشی کند.
اکنون خارطوم راه حل مشکلات خود را در برقراری روابط با آمریکا می داند؛ دولت خارطوم امیدوار است مشکلات سیاسی و اقتصادی خود را از طریق بهبود رابطه با آمریکا حل کند، لذا در حال گفت‌وگوها با واشنگتن است و به نظر می‌رسد که یکی از شروط آمریکا همان عادی سازی مناسبات خارطوم با تل آویو باشد.
بحران و مشکلات داخلی سودان نقش تعیین کننده ای در تغییر سیاست خارجی خارطوم ایفا کرده است؛ در حقیقت، این بحران ‌در موضوعات اقتصادی، امنیتی و سیاسی آسیب پذیری دولت خارطوم را به شدت بالا برده، به طوری که رهبران سودان برای رفع برخی از نیازها و برطرف کردن تهدیدات، ناگزیر به تغییر رویکردهای خود شدند. باید گفت که زمینه اصلی آسیب پذیری دولت سودان به جدایی بخش جنوبی این کشور و به دنبال آن از دست دادن 75 درصد از درآمدهای نفتی خارطوم باز می ‌گردد که باعث وقوع بحران اقتصادی و نارضایتی مردمی شده است.
در این زمان، یارانه سوخت قطع شد و عربستان که یکی از سرمایه گذاران مهم در سودان بود، به دلیل اینکه خارطوم در خط مقاومت قرار داشت، سرمایه گذاری های خود را در سودان کاهش داد و بر مشکلات اقتصادی مردم این کشور و دولت خارطوم افزود، لذا می ‌توان یکی از انگیزه های تغییر رفتار سودان را دریافت کمک مالی برای مدیریت بحران اقتصادی تحلیل کرد.
ناگفته نماند، مشکلات داخلی دیگری در سودان وجود داشته که در این روند تاثیرگذار بوده اند که از جمله آن می ‌توان به گسترش تنش های قومی و امنیتی در مناطقی نظیر 'دافور' ، «کردوفان» و «نیل آبی» و تحریم های آمریکا علیه خارطوم به بهانه حمایت از تروریسم اشاره کرد.
همچنین ناآرامی در نواحی مرزی همانند مرزهای جنوبی از دیگر مشکلات دولت سودان است که در کنار موارد دیگر فشارهایی را بر دولت این کشور تحمیل کرده اند؛ بنابراین، چنین چالش هایی در نهایت به تصمیم رهبران سودان در تغییر رویکردهای خارجی این کشور با انگیزه دریافت کمک ‌های مالی و رفع تهدیدات منجر شد.
اعزام نیروهای نظامی سودان به یمن و اعلام خبرهایی مبنی بر احتمال برقراری روابط سودان با رژیم صهیونیستی را باید در راستای تلاش برای کسب کمک های مالی عربستان و آمریکا و کاستن از مشکلات اقتصادی سودان دانست.

** عربستان مزد خوش خدمتی عمر البشیر را داد
این گونه که به نظر می رسد، زمان اعتبار عمر البشیر به رغم خوش خدمتی های فراوان برای سعودی ها به پایان رسیده است از این رو سفیر عربستان در قاهره بیستم دی ماه طی سخنانی با اشاره به خواسته معترضان سودانی برای سرنگونی دولت خارطوم گفت که برای ریاض چندان مهم نیست، چه کسی قدرت را در سودان در اختیار داشته باشد.
'اسامه نقلی' سفیر عربستان در قاهره و نماینده دائمی این کشور در اتحادیه عرب با اشاره به تظاهرات مردم سودان که خواستار برکناری رئیس جمهوری این کشور هستند، افزود: برای ریاض چندان مهم نیست که چه کسی قدرت را در سودان در اختیار داشته باشد، بلکه برای عربستان اجرایی شدن خواسته های مردم سودان و کرامت آنان مهم است!
ظواهر امر نشان می دهد که آمریکایی ها، سعودی ها و صهیونیست ها عزم خود را برای سرنگونی دولت عمرالبشیر جزم کرده اند و این موضوع در روزهای آینده اتفاق خواهد افتاد؛ نکته مهم اینجاست که عمر البشیر به جای نگاه به درون و استفاده از قدرت مردم سودان و پتانسیل های موجود در این کشور، نگاه و توجه خود را به خارج سودان معطوف کرد و با طناب پوسیده سعودی ها خود را به چاه انداخت.
خاورم*1275*1436*

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: قطر یمن ایران قتل شورای همکاری خلیج فارس تروریسم مصاحبه عربستان سعودی عربستان جنگ سوریه بشار اسد بحران سوریه جامعه رژیم صهیونیستی اتحادیه عرب جهان عرب درمان ایران جنگ قطر مصاحبه یمن

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۱۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محکومیت ۷۳۲ میلیون تومانی عاملان نفتگاز قاچاق در کردستان‌
 • تلاش برای دستگیری عاملان حیوان آزاری در زیرکوه
 • وزیر خارجه آمریکا: عربستان خواستار حل بحران قطر است
 • شناسایی عاملان حیوان آزاری در زیرکوه در دست پیگیری است/ تصویر +16
 • به سرعت پیگیر شناسایی عاملان حیوان آزاری در زیرکوه هستیم
 • دستگیری عاملان شرط بندی در فومن
 • اردن میزبانی نشست طرفین بحران یمن درباره تبادل اسیران را پذیرفت
 • پیگیری برای شناسایی عاملان حیوان آزاری (+عکس)
 • شناسایی عاملان حیوان آزاری در زیرکوه در دست پیگیری است
 • مقامات سعودی خواهان حل و فصل بحران قطر هستند
 • توضیح ظریف درباره شایعه استعفا از دولت، روابط ایران با جهان عرب، بحران یمن، بازسازی سوریه، درخواست آمریکایی‌ها برای مذاکره و احتمال جنگ بین ایران و آمریکا| ما دنبال جنگ و تنش نیستیم| به اختلافات داخلی آمریکا هم امید نبندیم
 • به اختلافات داخلی امریکا امید نبندیم
 • توافق پمپئو و بن سلمان درباره جنگ يمن/ اجراي توافق استکهلم چگونه پيش مي رود؟
 • آمادگی قطر برای گفتگوی بدون قید و شرط با ۴ کشور تحریم کننده دوحه
 • دستگیری ۲ نوجوان کیف قاپ با ۱۴ شاکی در مشهد
 • شورای همکاری نباید تعطیل شود/ پیشرفتی در پرونده بحران روابط چهار کشور عربی با قطر حاصل نشده است
 • دستگاه قضا با عاملان بحران کنونی در نظام سلامت برخورد نماید/ جرم مدیری که میلیارد‌ها تومان را از بین می‌برد کمتر از اخلال‌گر اقتصادی نیست!
 • دیدار وزیر خارجه آمریکا با امیر قطر
 • لحظه به لحظه با جام ملت‌های آسیا