رکنا: بررسی رسمی لایحه بودجه از صبح دیروز در مجلس آغاز شد آنجا که کمیسیون تلفیق در اولین نشست خود میزبان رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر نفت بود. بنا به گفته محمود نگهبان سلامی عضو کمیسیون تلفیق محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور «اشتغال، کاهش فقر مطلق و مهار تورم» را سه هدف اصلی لایحه دولت دانسته است.

محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق هم با بیان این‌که نوبخت درخصوص کلیات بودجه توضیحاتی ارائه داد گفت: بر اساس این گزارش مشخص شد که بودجه دو سقفی خواهد بود. براساس درآمد و هزینه‌های پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال 98 اهداف کلانی دنبال می‌شود، در بخش اشتغال، تمرکز دولت در لایحه بودجه بر اشتغالزایی در حوزه مسکن است که در بافت‌های فرسوده شهر و مسکن اجتماعی این هدف دنبال می‌شود. نماینده تویسرکان در مجلس با اشاره به هدف ارتقای معیشت مردم، بیان داشت: 14 میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی با ارز 4 هزار و 200 تومانی در نظر گرفته شده، همچنین بودجه‌ای برای رفع فقر مطلق در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است. مفتح توضیح داد: بودجه رفع فقر مطلق به افرادی تعلق می‌گیرد که درآمد آنها از حداقل مستمری که کمیته امداد امام خمینی(ره) پرداخت می‌کند کمتر است، در واقع دولت به دنبال آن است که همه اقشار برابر حداقل مستمری کمیته امداد، دریافتی داشته باشند، برای این هدف 7 هزار میلیارد تومان اعتبار دیده شده است. مفتح در ادامه با اشاره به صحبت‌های رئیس بانک مرکزی در نشست کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، اظهار داشت: همتی در خصوص مسائلی که بر سر ارز در سال 97 افتاد توضیحاتی ارائه کرد و گفت: برای شرایط ارزی در سال 98 پیش‌بینی صورت گرفته است.

گزارش وزیر نفت از شرایط درآمد و صادرات نفت در سال 98

این نماینده مجلس ادامه داد: بیژن زنگنه وزیر نفت از شرایط درآمد و صادرات نفت در سال 98 گزارشی ارائه کرد، وزیر از میزان صادرات و درآمد نفتی پیش‌بینی‌هایی را ارائه کرد و بیان شد با فرض اعمال تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران، اعداد و ارقامی که برای این بخش در لایحه بودجه پیش‌بینی شده، مطابق با واقعیت‌ها است. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 اظهار داشت: زنگنه در گزارش خود به ظرفیت چاه‌های نفت و مصرف داخلی پرداخت و درخصوص قیمت نفت در بازار جهانی برای نمایندگان عضو کمیسیون توضیحاتی ارائه کرد.

بیش از یک میلیون شغل در سال 98 ایجاد می‌شود

همچنین عضو کمیسیون تلفیق مجلس به نقل از محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست روز شنبه این کمیسیون گفت: دولت در لایحه بودجه سال 98 کل کشور ایجاد اشتغال برای یک میلیون و هفتاد و هفت هزار نفر را پیش‌بینی کرده است. فاطمه ذوالقدر درگفت‌و‌گو با ایرنا با اشاره به توضیحات نوبخت در این نشست، گفت: به گفته نوبخت، هفت هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر عمومی شامل زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های زیر نظر بهزیستی و غیره در بودجه 98 در نظر گرفته شده و بنا شده که در سال 98 بر اساس بودجه، حقوق مددجویان افزایش یابد. نماینده تهران در مجلس اظهار داشت: نوبخت در این جلسه به تلاش دولت برای ایجاد اشتغال اشاره و بیان کرد که در تبصره 18 لایحه بودجه سال 98 پیش‌بینی شده که برای یک میلیون و هفتاد و هفت هزار نفر اشتغال ایجاد شود. ذوالقدر گفت: وزیر نفت نیز در این جلسه بیان کرد که با توجه به این که در دوران تحریم‌ها قرار داریم، فروش نفت در لایحه بودجه سال 98 کل کشور کم شده و به 1.5 یک میلیون و نیم بشکه در روز رسیده است. نماینده مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه پیرامون نحوه و میزان تأمین ارز مورد نیاز کشور توسط بانک مرکزی توضیحاتی را به نمایندگان ارائه کرد.

4 هزار میلیارد تومان اعتبار برای صداو سیما

مرکز پژوهش‎های مجلس در گزارش‌هایی به بررسی اعتبارات حوزه رسانه و ارتباطات جمعی و همچنین اعتبارات نهادهای دینی و تبلیغی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، پرداخت. بر اساس این گزارش‌ها کل اعتبارات برنامه‌های فصل رسانه (جاری و عمرانی) نسبت به مصوبه سال ۱۳۹۷، حدود 5.3 درصد و اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی برنامه‌های حوزه رسانه در این لایحه نیز نسبت به مصوبه سال ۱۳۹۷ به‌ترتیب 4.38 درصد و 19.75 درصد افزایش داشته است.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، حدود ۲.۳۱۵ میلیارد تومان برای فصل رسانه در نظر گرفته شده است. این مبلغ 28.74 درصد از اعتبارات امور فرهنگ، تربیت‌بدنی و گردشگری است. سهم دستگاه‌های مختلف از محل اعتبارات فصل رسانه، حدود ۱.۹۸۸ میلیارد تومان برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، حدود ۲۱۹ میلیارد تومان برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حدود ۱۰۲ میلیارد تومان برای خبرگزاری جمهوری اسلامی، حدود ۳ میلیارد تومان برای شورای نظارت بر صدا و سیما، حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان برای خبرگزاری خانه ملت است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره بودجه صدا و سیما باید توجه داشت علاوه بر مبلغ ۱.۹۸۸ میلیارد تومان که از محل اعتبارات فصل رسانه برای این سازمان پیش‌بینی شده، اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان به عنوان درآمد اختصاصی، مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان در جدول ۲۱ به عنوان کمک برای صدا و سیما و نیز مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای تأدیه‌ بدهی‌های این سازمان به شرکت ارتباطات زیرساخت از محل همان جدول برای سازمان صدا و سیما پیش‌بینی شده است، بدین‌ترتیب باید گفت، با احتساب مبالغ فوق سرجمع اعتبارات پیش‌بینی شده برای صدا و سیما ۴.۲۳۸ میلیارد تومان خواهد بود.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد مطلب قابل توجه در مورد بودجه صدا و سیما در لایحه سال ۱۳۹۸ آن است که به موجب ماده (۹۳) قانون برنامه ششم، دولت مکلف بود حداقل هفت‌دهم درصد از بودجه عمومی دولت را برای صدا و سیما لحاظ و تخصیص دهد. در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ این درصد از بودجه عمومی دولت معادل ۳.۳۵۰ میلیارد تومان خواهد شد. در حالی که مجموع کمک دولت (در ردیف اصلی و متفرقه) به صدا و سیما در این لایحه ۲.۲۳۸ میلیارد تومان است که معادل

۴۶ صدم درصد از بودجه عمومی دولت است.

کاهش 24 درصدی اعتبارات دین و مذهب

همچنین فصل دین و مذهب از بخش امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری بودجه 1398 با دارا بودن 16.4 درصد از کل اعتبارات در جایگاه سوم قرار دارد. با این حال نگاهی به بودجه مصوب سال 1397 نشان دهنده کاهش 20.4 درصدی مجموع اعتبارات این فصل در لایحه بودجه 1398 است.

از این منظر اعتبارات هزینه‌های فصل مزبور با کاهش بیست و هشت و سه دهم درصدی مواجه بوده، ولی در اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شاهد افزایش 7/7 درصدی هستیم.

همچنین بررسی تبصره‌های مندرج در ماده واحده لایحه بودجه سال 1398 کل کشور نشان میدهد دو تبصره مرتبط با دین و تبلیغ تعبیه شده که نیاز به اصلاح داشته و در سه تبصره نیز امکان انتقال برخی درآمدها به این حوزه وجود دارد.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مجموع اعتبارات دستگاه‌های دینی و تبلیغی با کاهش نزدیک به 14 درصد مواجه بوده‌اند. بیش از 30 دستگاه فعال در حوزه دین و تبلیغ در لایحه بودجه سال 1398، عموماً با کاهش بیش از 10 درصدی در سرجمع اعتبارات‌شان روبه‌رو هستند. نکته قابل تأمل اینکه این کاهش عموماً مربوط به اعتبارات هزینه‌های دستگاه‌های مزبور است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

ثبت فیلم دختر یکی از مسئولان در حالی که لباسی به تن نداشت ! / سهیل کیست؟ روحانی سرشناس خلع لباس شد / دادستان تهران شکایت کرد + عکس مادر سنگدل دخترش در ازای مواد در اختیار موادفروشان قرار می داد+ عکس فاجعه / پیمانکار شهرداری 2 گلفروش را مجبور به خوردن گل کرد!+فیلم اولین گفتگو با دختر سیرجانی / دوست دارم امیر آزاد شود !+ عکس و فیلم سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد توطئه شبانه زن کینه جو برای ترور یک مقام در زاهدان+ جزییات تکاندهنده ترین عکس ها از مرگ پسر 13 ساله اهوازی +جزییات زن جوان عضو مهم بدنش را از دست داد / در دستشتان رخ داد واکنش کم نظیر یک سردار به فیلم رقص سربازان ! + فیلم

منبع: رکنا

خبر بعدی:

تامین 1940 میلیارد تومان اعتبار برای تولید 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار

به گزارش فارس، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی امروز به سازمان برنامه بودجه رفت و طی تفاهم‌نامه‌ای با محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و با حضور مدیرعامل راه‌آهن و بخش خصوصی تفاهم‌نامه‌ای امضا شد تا در سال 98 تعدد 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار با تامین اعتبار ساخته شود.

40 دستگاه لکوموتیو، 650 دستگاه واگن باری، 24 دستگاه ریل‌بار، 30 دستگاه واگن مسافری و بازسازی کامل 230 واگن از مفاد این تفاهم‌نامه است. تولید کننده و مصرف کننده این لکوموتیوها و واگن‌ها شرکت‌های خصوصی  داخلی هستند؛‌ تولید و تحویل این واگن‌ها و لکوموتیوها از فروردین 98 آغاز می‌شود و تا پایان سال آینده ادامه دارد.

طبق این تفاهم‌نامه 1940 میلیارد تومانی اعتبار تامین شده، شامل 20  دستگاه آورده متقاضیان یک هزار و 80 میلیارد تومان تسهیلات بانکی و 473 میلیارد تومان کمک دولت است.

نرخ سود این تسهیلات برای ساخت واگن مسافری و ریل بار 12درصد و برای تولید لکوموتیو و واگن باری 13 درصد است و مابه‌التفاوت این نرخ سود توسط دولت تامین می‌شود.

بنابراین گزارش وزیر راه و شهرسازی پس از سازمان برنامه بودجه به ایستگاه راه‌آهن آمد و از نزدیک با مسافران نوروزی دیدار وگفت‌وگو کرد.

در این مراسم همچنین مقرر است 27 دستگاه سالن مسافری، 3 واگن ترنسپ و 20 سالن ریل‌بار با حضور محمد اسلامی وارد ناوگان ریلی شود.

      

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: مسکن اقتصادی بازار قانون بودجه دولت فقر کاهش کمیسیون عکس فیلم مرد دختر قتل جوان پلیس عجیب دستگیر سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راهکار امام صادق(ع) برای از بین بردن فقر و افزایش روزی
 • لاریجانی: سال آینده را تیره نشان ندهیم
 • سال آینده را تیره نشان ندهیم/ ساختار بودجه‌ نیازمند برنامه‌ریزی
 • لاریجانی: دولت فربه است و همه درآمدها را می بلعد/ نرخ ارز باید پایین تر از قیمت فعلی باشد/ سیاست ایران نباید معطل اروپا شود/ نباید برای سال آینده تفال بد بزنیم
 • لاریجانی: نباید برای سال آینده تفعل بد بزنیم
 • هشتمین عامل مرگ و میر در دنیا مشخص شد
 • رونمایی از سند توسعه خراسان شمالی در سال ۹۸ و برنامه محوری در هزینه کرد اعتبارات
 • تصادفات جاده‌ای هشتمین عامل مرگ و میر در دنیا
 • تحقق صددرصد بودجه سال 97 شهرداری گرگان / پیش بینی بودجه 300 میلیاردی برای سال 98
 • بخشودگی جریمه بدهکاران بانکی از لایحه بودجه 98 حذف شد
 • ۱۳درصد فوتی‌های تصادف در کشور‌های کم درآمد رخ می‌دهد
 • تصادفات اولین عامل مرگ و میر کودکان ۵ تا ۱۴ سال
 • شهرداری تهران ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد
 • 47 میلیارد ریال اعتبار به مدارس باشت اختصاص یافت
 • خبرهای خوش استاندار/۵هزار میلیارد تومان اعتبار برای خراسان جنوبی
 • ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار به خراسان جنوبی اختصاص یافت
 • افزایش 47 درصدی بودجه سازمان توسعه و عمران در سال 98
 • صد روز صد دستاورد / 5 هزار میلیارد تومان دستاورد سفر نوبخت
 • چند راهکار ساده امام صادق (ع) برای افزایش روزی و از بین بردن فقر