رکنا: بررسی رسمی لایحه بودجه از صبح دیروز در مجلس آغاز شد آنجا که کمیسیون تلفیق در اولین نشست خود میزبان رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر نفت بود. بنا به گفته محمود نگهبان سلامی عضو کمیسیون تلفیق محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور «اشتغال، کاهش فقر مطلق و مهار تورم» را سه هدف اصلی لایحه دولت دانسته است.

محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق هم با بیان این‌که نوبخت درخصوص کلیات بودجه توضیحاتی ارائه داد گفت: بر اساس این گزارش مشخص شد که بودجه دو سقفی خواهد بود. براساس درآمد و هزینه‌های پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال 98 اهداف کلانی دنبال می‌شود، در بخش اشتغال، تمرکز دولت در لایحه بودجه بر اشتغالزایی در حوزه مسکن است که در بافت‌های فرسوده شهر و مسکن اجتماعی این هدف دنبال می‌شود. نماینده تویسرکان در مجلس با اشاره به هدف ارتقای معیشت مردم، بیان داشت: 14 میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی با ارز 4 هزار و 200 تومانی در نظر گرفته شده، همچنین بودجه‌ای برای رفع فقر مطلق در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است. مفتح توضیح داد: بودجه رفع فقر مطلق به افرادی تعلق می‌گیرد که درآمد آنها از حداقل مستمری که کمیته امداد امام خمینی(ره) پرداخت می‌کند کمتر است، در واقع دولت به دنبال آن است که همه اقشار برابر حداقل مستمری کمیته امداد، دریافتی داشته باشند، برای این هدف 7 هزار میلیارد تومان اعتبار دیده شده است. مفتح در ادامه با اشاره به صحبت‌های رئیس بانک مرکزی در نشست کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، اظهار داشت: همتی در خصوص مسائلی که بر سر ارز در سال 97 افتاد توضیحاتی ارائه کرد و گفت: برای شرایط ارزی در سال 98 پیش‌بینی صورت گرفته است.

گزارش وزیر نفت از شرایط درآمد و صادرات نفت در سال 98

این نماینده مجلس ادامه داد: بیژن زنگنه وزیر نفت از شرایط درآمد و صادرات نفت در سال 98 گزارشی ارائه کرد، وزیر از میزان صادرات و درآمد نفتی پیش‌بینی‌هایی را ارائه کرد و بیان شد با فرض اعمال تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران، اعداد و ارقامی که برای این بخش در لایحه بودجه پیش‌بینی شده، مطابق با واقعیت‌ها است. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 اظهار داشت: زنگنه در گزارش خود به ظرفیت چاه‌های نفت و مصرف داخلی پرداخت و درخصوص قیمت نفت در بازار جهانی برای نمایندگان عضو کمیسیون توضیحاتی ارائه کرد.

بیش از یک میلیون شغل در سال 98 ایجاد می‌شود

همچنین عضو کمیسیون تلفیق مجلس به نقل از محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست روز شنبه این کمیسیون گفت: دولت در لایحه بودجه سال 98 کل کشور ایجاد اشتغال برای یک میلیون و هفتاد و هفت هزار نفر را پیش‌بینی کرده است. فاطمه ذوالقدر درگفت‌و‌گو با ایرنا با اشاره به توضیحات نوبخت در این نشست، گفت: به گفته نوبخت، هفت هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر عمومی شامل زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های زیر نظر بهزیستی و غیره در بودجه 98 در نظر گرفته شده و بنا شده که در سال 98 بر اساس بودجه، حقوق مددجویان افزایش یابد. نماینده تهران در مجلس اظهار داشت: نوبخت در این جلسه به تلاش دولت برای ایجاد اشتغال اشاره و بیان کرد که در تبصره 18 لایحه بودجه سال 98 پیش‌بینی شده که برای یک میلیون و هفتاد و هفت هزار نفر اشتغال ایجاد شود. ذوالقدر گفت: وزیر نفت نیز در این جلسه بیان کرد که با توجه به این که در دوران تحریم‌ها قرار داریم، فروش نفت در لایحه بودجه سال 98 کل کشور کم شده و به 1.5 یک میلیون و نیم بشکه در روز رسیده است. نماینده مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه پیرامون نحوه و میزان تأمین ارز مورد نیاز کشور توسط بانک مرکزی توضیحاتی را به نمایندگان ارائه کرد.

4 هزار میلیارد تومان اعتبار برای صداو سیما

مرکز پژوهش‎های مجلس در گزارش‌هایی به بررسی اعتبارات حوزه رسانه و ارتباطات جمعی و همچنین اعتبارات نهادهای دینی و تبلیغی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، پرداخت. بر اساس این گزارش‌ها کل اعتبارات برنامه‌های فصل رسانه (جاری و عمرانی) نسبت به مصوبه سال ۱۳۹۷، حدود 5.3 درصد و اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی برنامه‌های حوزه رسانه در این لایحه نیز نسبت به مصوبه سال ۱۳۹۷ به‌ترتیب 4.38 درصد و 19.75 درصد افزایش داشته است.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، حدود ۲.۳۱۵ میلیارد تومان برای فصل رسانه در نظر گرفته شده است. این مبلغ 28.74 درصد از اعتبارات امور فرهنگ، تربیت‌بدنی و گردشگری است. سهم دستگاه‌های مختلف از محل اعتبارات فصل رسانه، حدود ۱.۹۸۸ میلیارد تومان برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، حدود ۲۱۹ میلیارد تومان برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حدود ۱۰۲ میلیارد تومان برای خبرگزاری جمهوری اسلامی، حدود ۳ میلیارد تومان برای شورای نظارت بر صدا و سیما، حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان برای خبرگزاری خانه ملت است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره بودجه صدا و سیما باید توجه داشت علاوه بر مبلغ ۱.۹۸۸ میلیارد تومان که از محل اعتبارات فصل رسانه برای این سازمان پیش‌بینی شده، اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان به عنوان درآمد اختصاصی، مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان در جدول ۲۱ به عنوان کمک برای صدا و سیما و نیز مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای تأدیه‌ بدهی‌های این سازمان به شرکت ارتباطات زیرساخت از محل همان جدول برای سازمان صدا و سیما پیش‌بینی شده است، بدین‌ترتیب باید گفت، با احتساب مبالغ فوق سرجمع اعتبارات پیش‌بینی شده برای صدا و سیما ۴.۲۳۸ میلیارد تومان خواهد بود.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد مطلب قابل توجه در مورد بودجه صدا و سیما در لایحه سال ۱۳۹۸ آن است که به موجب ماده (۹۳) قانون برنامه ششم، دولت مکلف بود حداقل هفت‌دهم درصد از بودجه عمومی دولت را برای صدا و سیما لحاظ و تخصیص دهد. در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ این درصد از بودجه عمومی دولت معادل ۳.۳۵۰ میلیارد تومان خواهد شد. در حالی که مجموع کمک دولت (در ردیف اصلی و متفرقه) به صدا و سیما در این لایحه ۲.۲۳۸ میلیارد تومان است که معادل

۴۶ صدم درصد از بودجه عمومی دولت است.

کاهش 24 درصدی اعتبارات دین و مذهب

همچنین فصل دین و مذهب از بخش امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری بودجه 1398 با دارا بودن 16.4 درصد از کل اعتبارات در جایگاه سوم قرار دارد. با این حال نگاهی به بودجه مصوب سال 1397 نشان دهنده کاهش 20.4 درصدی مجموع اعتبارات این فصل در لایحه بودجه 1398 است.

از این منظر اعتبارات هزینه‌های فصل مزبور با کاهش بیست و هشت و سه دهم درصدی مواجه بوده، ولی در اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شاهد افزایش 7/7 درصدی هستیم.

همچنین بررسی تبصره‌های مندرج در ماده واحده لایحه بودجه سال 1398 کل کشور نشان میدهد دو تبصره مرتبط با دین و تبلیغ تعبیه شده که نیاز به اصلاح داشته و در سه تبصره نیز امکان انتقال برخی درآمدها به این حوزه وجود دارد.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مجموع اعتبارات دستگاه‌های دینی و تبلیغی با کاهش نزدیک به 14 درصد مواجه بوده‌اند. بیش از 30 دستگاه فعال در حوزه دین و تبلیغ در لایحه بودجه سال 1398، عموماً با کاهش بیش از 10 درصدی در سرجمع اعتبارات‌شان روبه‌رو هستند. نکته قابل تأمل اینکه این کاهش عموماً مربوط به اعتبارات هزینه‌های دستگاه‌های مزبور است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

ثبت فیلم دختر یکی از مسئولان در حالی که لباسی به تن نداشت ! / سهیل کیست؟ روحانی سرشناس خلع لباس شد / دادستان تهران شکایت کرد + عکس مادر سنگدل دخترش در ازای مواد در اختیار موادفروشان قرار می داد+ عکس فاجعه / پیمانکار شهرداری 2 گلفروش را مجبور به خوردن گل کرد!+فیلم اولین گفتگو با دختر سیرجانی / دوست دارم امیر آزاد شود !+ عکس و فیلم سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد توطئه شبانه زن کینه جو برای ترور یک مقام در زاهدان+ جزییات تکاندهنده ترین عکس ها از مرگ پسر 13 ساله اهوازی +جزییات زن جوان عضو مهم بدنش را از دست داد / در دستشتان رخ داد واکنش کم نظیر یک سردار به فیلم رقص سربازان ! + فیلم

منبع: رکنا

خبر بعدی:

جزییات بودجه ۸۸ هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت/رشد ۱۹ درصدی اعتبارات+جدول

بررسی لایحه بودجه نشان میدهد، کل اعتبارات جاری و عمرانی وزارت بهداشت در سال ۹۸ حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود. ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹ اقتصادی اقتصاد ایران نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ، سرجمع اعتبارات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی شامل ردیفهای: ستاد دانشگاه های علوم پزشکی دستگاههای وابسته  (انتقال خون اورژانس غذا و دارو، بیمه سلامت، انستیتو پاستور، هیئت امنای ارزی و صندوق رفاه )معادل 882.407 میلیارد ریال است که نسبت به  سال گذشته 19 درصد رشد داشته است در صورت اضافه شدن منابع حاصل از بند « ب » تبصره « 13 » مجموع اعتبارات وزارت بهداشت به 884.907 میلیارد ریال میرسد. میزان رشد اعتبارات هزینه های عمومی،  درآمد اختصاصی و تملک و دارایی سرمایه ای به ترتیب 9 ، 26 و 79 درصد است.

میزان رشد اعتبارات این وزارت خانه نسبت به سال 97 در جدول زیر قابل مشاهده میباشد. بر این اساس جمع کل اعتبارات این وزارت خانه با رشد 19 درصدی مواجه شده است.

انتهای پیام/

R1389/P/S7,77/CT1 واژه های کاربردی مرتبط بودجه سال 98

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: مسکن اقتصادی بازار قانون بودجه دولت فقر کاهش کمیسیون عکس فیلم مرد دختر قتل جوان پلیس عجیب دستگیر سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تکمیل پروژه بیمارستان ولیعصر اراک ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
 • بیشترین اعتبارات به میراث فرهنگی و پژوهشگاه رسید/شرکت توسعه گردشگری ایران زیان‌ده‌ترین
 • رشد 19/6 درصدی اعتبارات رفاه اجتماعی در بودجه 98
 • 25هزار میلیارد ریال اعتبار برای فقر زدایی در هرمزگان نیاز است
 • شاخص‌های اقتصادی علیه پهلوی فقر؛ ضریب جینی، مرگ و میر، مسکن
 • توسعه دولت الکترونیک در لایحه بودجه کشور دیده نشده است کاهش 13 درصدی اعتبارات فناوری اطلاعات در بودجه 98
 • سهم خراسان شمالی در لایحه بودجه ۱۷.۶ درصد افزایش یافت
 • سهم استان خراسان شمالی از بودجه در لایحه بودجه سال 98
 • اعتبارات هزینه‌ای استان زنجان سال آینده 17.5درصد رشد دارد
 • جوابیه سازمان برنامه‌وبودجه به گفتگوی رییس کمیسیون شورا‌های مجلس با محوریت بودجه ۹۸
 • درآمد ۱۸ هزار میلیارد تومانی سازمان بیمه سلامت در سال ۹۸
 • بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت
 • مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت
 • مرکز پژوهش‌ها بودجه وزارت بهداشت را اعلام کرد
 • مرکز پژوه‌ها بودجه وزارت بهداشت را اعلام کرد
 • سد بزرگ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
 • واقعیت های بودجه کردستان در سال ۹۸/اعتبارات ملی افزایش یافت
 • دلایل مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت +جدول
 • مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت