رکنا: پرونده اصلاح قیمت خودروها با افزایش قیمت محصولات، ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو بسته شد. آنگونه که خودروسازان می‌گویند قیمت خودروها به چرتکه آنها نزدیک شده است و البته رشد قیمت به معنی سودده شدنشان نیست ولی اعداد جدید می‌تواند از افزایش زیان آنها جلوگیری کند.

خودروسازان معتقدند نمی‌توان با قطعیت گفت که قیمت‌های جدید پایان قیمت‌گذاری است و احتمال دارد که افزایش دوباره قیمت‌ها در انتظار بازار خودروباشد. حاشیه 5 درصد برای خودروهای بالای 45 میلیون تومان و افزایش 30 درصدی خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان آن چیزی است که این روزها در مورد انواع خودروهای وطنی اعمال می‌شود. ولی در برخی از خودروها 5 درصد حاشیه بازار دیده نمی‌شود. به عنوان مثال خودرو آریو اتومات که در بازار با قیمت 90 میلیون تومان به فروش می‌رسید با تصویب سازمان حمایت 94 میلیون تومان شده است. از طرفی سراتو آپشنال که قیمت بین 195 تا 196 میلیون تومان در بازار بود قیمت کارخانه‌ای آن 196 میلیون تومان شد. این روزها با رشد قیمتی که از سوی کارخانه اتفاق افتاده است خیلی از خریداران دست از خرید کشیدند و همواره این سؤال را دارند که قیمت خودروها در بازار چه فرآیندی را دنبال خواهد کرد؟ فعالان بازار خودرو این‌گونه جواب می‌دهند: تا زمانیکه عرضه واقعی خودرو از سوی خودروسازان صورت نگیرد بزودی شاهد رشد قیمت‌ها در بازار خواهیم بود. اما اگر تولید افزایش پیدا کند و خودروسازان برای عرضه خودرو اقدام کنند قیمت‌های فعلی حفظ و قیمت‌های بازار و کارخانه بسیار نزدیک می‌شود و حتی خودروهایی که تقاضای کمتری دارند قیمت بازار آن از کارخانه ارزان‌تر خواهد شد. حال باید به این نگرانی پاسخ داد که با رشد قیمت، تولید خودرو چه فرآیندی را طی خواهد کرد و خودروسازان می‌توانند تقاضاهای آینده را پاسخ دهند. کارشناسان به آینده تولید خودرو نسبت به ماه‌های گذشته امیدوارتر شدند و معتقدند که خودروسازان می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند. سازمان حمایت هم به خودروسازان هشدار داده است که اگر تا مردادماه به تعهدات خود در تحویل خودروها عمل نکنند دیگر همراهی قیمتی بین دولت و خودروسازان اتفاق نخواهد افتاد.

یادداشت

اصلاح قیمت‌ها بعد از ضرر 7500 میلیارد تومانی / محمدرضا نجفی منش، رئیس انجمن سازندگان قطعات خودرو

قیمت‌هایی که برای خودروهای ایران خودرو و سایپا تصویب شده است پاسخ ضرر و زیان‌های اتفاق افتاده را نمی‌دهد. نمی‌توان گفت که قیمت‌های تصویب شده کمک خوبی به تولید خودرو می‌کند. در این میان جمله‌ای که در مورد قیمت‌ها وجود دارد این است که ضرر خودروسازان در مقایسه با گذشته کمتر شده است. از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذرماه میزان ضرر و زیان خودروسازان به 7 هزار و 500 میلیارد تومان رسید. این زیان در برابر تولید 500 الی 600 هزار دستگاه اتفاق افتاده است. یعنی به‌طور متوسط برای هر خودرو، خودروساز بین 10 الی 12 میلیون تومان زیان داده است. افزایش قیمت از سوی خودروسازان در شرایطی است که قطعات خودروها برای آن‌که قطعه سازان بتوانند ادامه حیات بدهند بایستی بین 80 تا 140 درصد افزایش پیدا کند. با رشد قیمت‌ها قطعه سازان بایستی چانه زنی خود با خودروسازان را آغازکنند تا بتوانند قیمت‌ها یشان را افزایش دهند. اگر خودروسازان قیمت خرید قطعه از قطعه سازان را افزایش ندهند دیگر این صنعت نمی‌تواند به تولید قطعه ادامه بدهد. ما نیازمند اصلاح قیمت‌ها هستیم و دلیل اصلی موافقت با اصلاح قیمت‌های خودرو، مشکلات قطعه سازان در تأمین مواد اولیه است.

کاهش قدرت خرید به کمک خودروسازان / داوود میرخانی رشتی، رئیس اسبق ایران خودرو

طی چند ماه اخیر قیمت مواد اولیه‌ای که از شرکت‌های داخلی دولتی چون فولاد مبارکه، مس سرچشمه و آلومینیوم خریداری می‌شد، 3 برابر شده است. محصولات پتروشیمی مورد نیاز خودرو هم 3 برابر رشد قیمت داشته است. از آنجا که در هر محصول مربوط به صنعت خودرو رشد 3 درصدی قیمت‌ها رخ داده است چاره‌ای جز اصلاح قیمت‌ها برای خودروسازان وجود نداشت. نکته دیگر آن‌که قیمت مرغ، گوشت، روغن و سایر مایحتاج مردم هم گران شده و این امر در نهایت باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است. وقتی قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند کمتر کسی برای خرید خودرو نقدینگی دارد و این موضوع به صورت مستقیم بر کاهش تقاضای برای خرید خودرو اثر می‌گذارد. با کاهش تقاضا خودروسازان دیگر با افزایش تقاضای کاذب در بازار روبه‌رو نخواهند شد. لذا به نظر می‌رسد خودروسازان بتوانند تولید 700 الی 800 هزار دستگاه خودرو را دنبال کنند. در سال‌هایی که قدرت خرید مردم بهتر بود و تولید مناسب میزان خودروی مورد نیاز بازار یک و نیم میلیون دستگاه بود حال با اتفاقی که افتاده بعید است تقاضا برای خرید به بیش از 800 هزار دستگاه برسد. برای آنکه تولید ادامه داشته باشد خودروسازان در حال تلاش و رایزنی هستند به گونه‌ای که بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را تأمین کنند. اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

مرجان اسلامی فر

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

ثبت فیلم دختر یکی از مسئولان در حالی که لباسی به تن نداشت ! / سهیل کیست؟ روحانی سرشناس خلع لباس شد / دادستان تهران شکایت کرد + عکس مادر سنگدل دخترش در ازای مواد در اختیار موادفروشان قرار می داد+ عکس فاجعه / پیمانکار شهرداری 2 گلفروش را مجبور به خوردن گل کرد!+فیلم اولین گفتگو با دختر سیرجانی / دوست دارم امیر آزاد شود !+ عکس و فیلم سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد این مرد زنان را در شاهرود ماساژ می داد! / پلیس فاش کرد تکاندهنده ترین عکس ها از مرگ پسر 13 ساله اهوازی +جزییات زن جوان عضو مهم بدنش را از دست داد / در دستشتان رخ داد توطئه شبانه زن کینه جو برای ترور یک مقام در زاهدان+ جزییات

منبع: رکنا

خبر بعدی:

۲۰ خودرو و موتور مجوز شماره‌گذاری نگرفتند

سید محمد مهدی میرزایی قمی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه صدور مجوز آلایندگی برای شماره‌گذاری خودروها و موتورسیکلت‌ها و نظارت بر رعایت استانداردهای آلایندگی در زمان تولید از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است،اظهارکرد: به‌طور کلی شرایط آلایندگی یک وسیله نقلیه در سه مرحله کنترل می‌شود. مرحله اول این است که یک مدل خودرو، برای شروع تولید انبوه باید شرایط استاندارد را احراز و مجوزهای لازم را از سازمان حفاظت محیط زیست اخذ کند که به آن گواهینامه تأیید نوع (TA) گفته می‌شود.

وی ادامه داد: مرحله دوم کنترل آلایندگی وسایل نقلیه مربوط به نظارت، در زمان تولید انبوه خودرو در خط تولید است که به‌صورت نمونه‌برداری تصادفی توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام می‌شود. این مرحله تحت عنوان تطابق تولید (COP) مطرح است. مرحله سوم کنترل آلایندگی وسایل نقلیه نیز مربوط به زمانی است که خودرو تولید و شماره‌گذاری شده است و وارد چرخه ناوگان می‌شود. نظارت در این مرحله با استفاده از مکانیزم معاینه فنی صورت می‌گیرد و برای همه خودروها اجرا می‌شود البته این مرحله توسط نهادهای دیگر انجام شده و نقش سازمان حفاظت محیط زیست صرفاً نظارت بر مراکز معاینه فنی است.

سرپرست مرکز ملی هوا وتغییر اقلیم در ادامه با تاکید بر اهمیت کنترل وضعیت آلایندگی خودروها پیش از شماره‌گذاری تصریح کرد: بر اساس ماده ۵ آیین‌نامه اجرائی ماده دو قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده است که مراحل اول و دوم کنترل آلایندگی وسایل نقلیه (فرآیندهای TA و COP) را به‌روزرسانی کند. در راستای اجرای ماده مذکور، سازمان حفاظت محیط زیست از ابتدای مهرماه سال ۹۷ نسبت به تشکیل «کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست‌محیطی» با حضور کارشناسان و متخصصان مربوطه اقدام کرده است.

به گفته میرزایی، تاکنون جلسات متعددی برای بررسی درخواست‌های مجوز خودروسازان همچنین تدوین دستورالعمل‌های جدید جهت به‌روزرسانی فرآیندهای TA و COP تشکیل و دستورالعمل‌های جدید فرآیندهای TA و COP توسط اعضای کمیته تدوین و از سوی سازمان ابلاغ شده است که هر دو مورد در جهت شفاف‌سازی و بهبود فرآیندهای کنترل آلایندگی وسایل نقلیه بوده است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با تاکید بر اینکه از ابتدای تشکیل کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست محیطی بدون فوت وقت، بررسی درخواست‌های مجوز ارسالی از سوی خودروسازان آغاز شده است، گفت: در بخش موتورسیکلت از بین ۵۰ مدل جدیدی که برای اخذ مجوز شماره‌گذاری از سازمان حفاظت محیط زیست اقدام کرده بودند، برای ۴۱ مدل مجوز پلاک‌گذاری صادر شد همچنین در بخش خودروهای سنگین، ۴۲ مدل خودرو برای اخذ مجوز به سازمان درخواست داده بودند که از این بین، برای ۲۶ مدل مجوز شماره‌گذاری صادر شد. در بخش خودروهای سبک نیز تاکنون ۲۰ درخواست از سوی خودروسازان مطرح شده که ۱۵ مورد از جانب کمیته فنی واجد شرایط استاندارد تشخیص دادشده‌اند.

میرزایی همچنین با اشاره به اینکه برای تمامی خودروهای تأییدشده، «گواهینامه تأیید نوع» در دو نسخه فارسی و انگلیسی صادر می‌شود که حاوی اطلاعات مربوط به خودرو و تولیدکننده آن و مشخصات مربوط به آلایندگی خودرو است، اظهارکرد: بر اساس دستورالعمل جدید ابلاغ شده توسط سازمان محیط زیست، اعتبار این گواهینامه‌ها یک ساله است و خودروسازان باید پیش از پایان اعتبار مجوز محصولات خود، جهت تمدید آن اقدام کنند.

وی تاکید کرد: تمامی محصولاتی که قبل از تاریخ تشکیل کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست محیطی (اول آبان ماه ۱۳۹۷)، مجوز شماره‌گذاری از سازمان محیط زیست دریافت کرده‌اند باید تا ابتدای سال جدید نسبت به تمدید آن اقدام کنند که این امر مهم بر اساس مکاتبه رسمی ریاست سازمان محیط زیست در آذرماه سال جاری به وزارت صنعت اعلام شده بود. پیرو این ابلاغیه تعدادی از خودروسازان جهت تمدید مجوز محصولات خود اقدام کرده‌اند، با این حال خودروسازان بزرگی مانند سایپا تاکنون اقدامی جهت، تمدید مجوز محصولات خود انجام نداده‌اند.

میرزایی در ادامه گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در پایان سال جاری لیستی از مدل خودروهایی که درخواست تمدید مجوز خود را ارائه کرده‌اند، به پلیس راهور ارسال خواهد کرد و از آغاز سال آینده تنها خودروهایی که در لیست مذکور موجود باشند، جهت تایید شماره‌گذاری به پلیس راهور اعلام خواهند شد.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در پایان اظهار کرد: با توجه به سیاست سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص شفاف‌سازی فرآیندهای TA (تأیید نوع) و COP (تطابق تولید)، تمامی دستورالعمل‌های تدوین‌شده توسط کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست محیطی و مشخصات تمامی مدل‌های خودرو و موتورسیکلت درخواستی از صنعت که توسط کمیته فنی مورد بررسی قرار گرفته‌اند، به همراه نتایج بررسی آن‌ها در سایت دبیرخانه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا به نشانی dabir.doe.ir قرار گرفته است. همچنین در راستای مکانیزه کردن فرآیندهای مذکور بر اساس مصوبه آیین‌نامه ماده دو قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست در حال طراحی سامانه‌ای جامع برای اجرای این فرآیندها است که طی ماه‌های آینده نهایی می‌شود و در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و پس از آن تمامی فرآیندها از طریق درگاه اینترنتی انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - در آبان ماه سال جاری، در گفت‌وگویی که با ایسنا داشت، از شدت گرفتن نظارت بر تولید و شماره‌گذاری وسایل نقلیه خبر داد ه و گفته بود: در راستای اجرای قانون هوای پاک، ساختار صدور گواهینامه‌های آلایندگی به منظور اعمال نظارت بیشتر بر تولید و شماره‌گذاری خودروها اصلاح شده است. این مصوبه در جهت اجرای قانون هوای پاک توسط هیأت وزیران به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است.

      

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: بازار ایران خودرو سایپا خرید خودرو افزایش قیمت ایران خودرو خودرو سایپا مشتری عکس فیلم مرد دختر قتل جوان پلیس عجیب دستگیر سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیا فروش فوری خودرو در کاهش قیمت چهارچرخ‌ها تأثیرگذار بوده است؟
 • فروش فوری در قیمت خودرو در بازار بی تأثیر است
 • فرصت‌ها و بحران‌های صنعت خودروسازی در سال ۹۷
 • سال آینده؛ شرایط بازار نفت به نفع ایران یا ترامپ
 • افزایش قیمت خودرو در سال آینده حقیقت دارد؟
 • سایه سنگین گرانی بر سر بازار شب عید/ «تخمه» جایگزین «پسته» شد
 • سایه سنگین گرانی بر سر بازار شب عید/ گرانی‌ها «تخمه» را جایگزین «پسته» کرد
 • حرف و حدیث ها درباره قیمت خوردرو در سال آینده
 • تیک آف صنعت خودرو در جاده تولید
 • حال بازار در خرید شب عید/ از افزایش قیمت میوه، گوشت و آجیل تا بازار خودرو که به خواب رفت
 • از افزایش قیمت میوه، گوشت وآجیل تا بازار خودرو که به خواب رفت
 • افزایش قیمت خودرو به اسم ارز به کام خودروسازان
 • دردسرهای پرداخت تسهیلات ارزی به خودرو
 • آشفتگی‌های بازار خودرو با چه راهکاری آرام می شود؟
 • مشکلات پرداخت تسهیلات ارزی به خودروسازان
 • خودروسازان تمایلی به رقابت‌پذیر کردن صنعت خودروسازی ندارند
 • خودروسازان معتبر خارجی در سیستم فاسد خودروسازی هضم شدند​
 • مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: ۶ راهکار اصلاح سریع آشفتگی‌های بازار خودرو/ کل مشکل صنعت خودروسازی مرتبط به تحریم نیست
 • دستگاه تصفیه آب خانگی را از کجا بخریم؟