اولین نکته ای که باید بدانیم این است که زوال عقل و بیماری آلزایمر را چطور باید از هم تشخیص دهیم. زوال عقل یا دمانس یک اصطلاح جامع الشمول برای علائمی مثل ضعف در حافظه و تفکر در سطحی است که باعث اختلال در زندگی روزمره می شوند. بیماری آلزایمر، نوعی زوال عقل است. بعضی از دیگر انواع زوال عقل عبارتند از دمانس عروقی، دمانس لویی بادی، دمانس لوب پیشانی-گیجگاهی، بیماری پارکینسون و بیماری هانتینگتون.

آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است، به طوری ۶۰ تا ۷۰ درصد از موارد ابتلا به زوال عقل مربوط به این بیماری است. اما فقط شایع بودن آلزایمر نیست که باعث شده بیشتر در مورد این نوع زوال عقل بشنویم، بلکه یک دلیل دیگر این مسأله آن است که در مقایسه با دیگر انواع زوال عقل، علم بیشترین پیشرفت را در مورد بیماری آلزایمر داشته است.

زوال عقل علل بسیار مختلفی دارد

بیماری های جسمی، مشکلات متابولیک (مثل مشکلات تغذیه ای یا تیروئیدی)، بیماری های عروقی (مثل سکته ی مغزی) و در مواردی نادر، بیماری های عفونی می توانند روی سلول های مغز تأثیر بگذارند و باعث زوال عقل شوند. حتی جنون گاوی که یک بیماری بسیار نادر است می تواند در ابتلا به زوال عقل نقش داشته باشد. یک بیماری دیگر به نام شبه دمانس افسرده کننده هم از دیگر عوامل بروز این بیماری است. وقتی سطح پیام رسان عصبی سروتونین در بدن کاهش پیدا کند، ممکن است توجه کردن برایتان سخت شود. اگر هم دچار حواس پرتی نشوید، در به خاطر آوردن چیزها به مشکل بر می خورید و این مسأله می تواند علامت زوال عقل باشد.

از طرفی دیگر، آلزایمر علل خاص خودش را دارد. آلزایمر بک بیماری مغزی است که بر اثر انباشت پلاک های بتا آمیلوئید و پروتئین هایی به نام تاو در مغز رخ می دهد که به سلول های بخش هایی از مغز صدمه می زنند. کار این بخش ها، کنترل تفکر، حافظه و استدلال است.

عوامل زیادی می تواند در بروز زوال عقل نقش داشته باشد

نوع دیگری هم از زوال عقل وجود دارد که به آن ها دمانس ترکیبی گفته می شود، به این معنی که چندین بیماری دست به دست هم می دهند و باعث بروز زوال عقل می شوند. در ۳۰ درصد موارد، بیمارانی که به آلزایمر مبتلا هستند، یک بیماری عروقی هم دارند که علائم شناختی بیماری آلزایمر را تشدید می کند. آلزایمر و دمانس لویی بادی (که در اثر آن توده ای از پروتئین های آلفا- سینولئین در مغز تولید می شود) هم با هم به وجود می آیند.

علائم آلزایمر و زوال عقل می توانند بسیار مشابه باشند

گم کردن چند باره ی دسته کلید، فراموش کردن محل پارک ماشین و مواردی از این دست، از اولین مشکلاتی هستند که برای حافظه به وجود می آیند. اما از کجا بفهمیم که چه زمانی علت چنین مشکلاتی زوال عقل یا آلزایمر است؟ تحقیقات نشان می دهد ضعف چشمگیر دو مورد از مواردی که در ادامه می آید، نشان دهنده ی زوال عقل است: حافظه، برقراری ارتباط و زبان، توانایی تمرکز و توجه کردن، استدلال کردن، قضاوت کردن و ادراک بصری. اما در بیماری آلزایمر فرد ممکن است اطلاعات جدید را فراموش کند یا از نزدیکان خود در مورد حقایق مهمی سؤال کند که خود او باید از آن ها آگاه باشد (این مسأله شامل ضعف های ناگهانی، موقت و جزئی مغز که امری طبیعی هستند نمی شود، مثل زمانی که اسم یکی از آشنایان تان را لحظه ای فراموش می کنید اما بعداً آن را به یاد می آورید). تحقیقات همچنین نشان می دهد سخت شدن استفاده از نقشه هم ممکن است یکی از اولین نشانه های هشدار دهنده ی آلزایمر باشد.

آلزایمر ممکن است قابل پیشگیری باشد

دانشمندان در حال تحقیق در مورد تأثیر ابعاد مختلف سبک زندگی در کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر هستند، مثل رژیم غذایی، ورزش، عادت های روزانه، خواب و فعالیت های تقویت کننده ی مغز. پژوهشی در سال ۲۰۱۴ نشان داد با کاهش بعضی از ریسک فاکتورها، ریسک ابتلا به آلزایمر می تواند به میزان ۳۳ درصد کاهش پیدا کند. مهم ترین شیوه برای جلوگیری از بیماری آلزایمر، کنترل دیابت و فشار خون بالا، کاهش وزن در صورت چاقی، فعال بودن، درمان افسردگی، عدم مصرف سیگار و تداوم یادگیری است. تحقیقی در سال ۲۰۱۷ هم نشان داد اجتماعی بودن (گذراندن وقت با دوستان و اعضای خانواده) و کنترل افت شنوایی، از دیگرعوامل قابل کنترلی هستند که در جلوگیری از زوال عقل مؤثرند.

روش درمان زوال عقل به نوع آن بستگی دارد

تقریباً هیچ روش درمانی تأیید شده ای برای زوال عقل وجود ندارد (به جز یک داروی تأیید شده برای بیماری پارکینسون)، اما چند دارو برای بیماری آلزایمر تولید شده است. گرچه این داروها پیشرفت این بیماری را متوقف نمی کنند (یا آن را درمان نمی کنند)، اما می توانند به کنترل نشانه های آن در بیماران کمک کنند.

در مورد دیگر انواع زوال عقل، تغییر در سبک زندگی احتمالاً بهترین گزینه برای آن ها محسوب می شود. درمان دمانس عروقی به انجام کارهایی بستگی دارد که برای سلامت شریان ها و قلب مفید هستند یعنی کاهش فشار خون و کلسترول و کنترل دیابت. در صورتی که بیماری مزمن دیگری هم داشته باشید، مدیریت آن بیماری هم اهمیت زیادی دارد. چنین بیماری هایی می توانند روند زوال عقل را سرعت ببخشند.

تشخیص ریسک ابتلا به آلزایمر امکان پذیر شده است

اگر برای انجام معاینه به پزشک مراجعه کنید، پزشک تان می تواند بر اساس علائم، سوابق پزشکی و آزمایشات پزشکی، بیماری آلزایمر را در شما تشخیص دهد. آزمایشات عکسبرداری مغزی مثل سی تی اسکن یا ام آر آی می تواند رشد و انباشت پلاک های بتا آمیلاز در نواحی مختلف مغز را نشان دهد.

به پزشک مراجعه کنید

اگر نحوه ی تعمیر یک وسیله را فراموش کرده اید، از ترس گم کردن راه خانه محله تان را ترک نمی کنید، وسایل تان را جا به جا می گذارید و مشکلاتی از این دست دارید، این موارد همگی تا حدودی نگران کننده هستند و در اینصورت باید به پزشک مراجعه کنید. بیماری شما هر چه زودتر تشخیص داده شود، زودتر هم می توان آن را درمان کرد. و هر چه زودتر درمان شوید، زندگی بهتری خواهید داشت.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

کدام بیماری باعث ریزش ابرو می‌شود؟

ابرو در زیبایی افراد نقش بسزایی دارد. ریزش ابروها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای درمان ریزش ابرو باید علت اصلی آن را تشخیص داد و در جهت رفع آن بر آمد. ناطقان: مو‌های ابرو هم مانند مو‌های سایر نواحی بدن می‌تواند دچار ریزش شود. علل متعددی وجود دارند که باعث ریزش موقت یا دائمی ابرو می‌شوند. در بعضی از موارد، عللی که می‌تواند ریزش مو‌های سر را به دنبال داشته باشد، در ریختن مو‌های ابرو و حتی مژه هم نقش دارد.

تغذیه نامناسب، کمبود ویتامین و ریزمغذی‌ها (از جمله ویتامین‌های گروه D، E، B، روی و آهن)، استرس‌های روانی و فیزیکی، اختلالات روان‌پزشکی مانند تریکوتیلومانیا یا کندن ناخودآگاه مو توسط خود فرد، انواع کم‌خونی به ویژه کم‌خونی فقر آهن و برخی بیمار‌های التهابی یا قارچی، ایجاد فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو، درماتیت سبوره یا شوره و التهاب پوست سر، برخی بیماری‌های خودایمن، آسیب‌های ناشی از ضربات در حوادث و تاتو، وجود جوشگاه یا جراحتی در ناحیه ابرو، استفاده از مواد آرایشی نامرغوب یا استفاده مکرر از رنگ مو از علل مشترک در ریزش مو و ابرو هستند.

گاهی هم برخی علل به‌طور اختصاصی با ریزش ابرو همراه است. در این شرایط از دست دادن مو‌های نواحی انتهایی ابرو‌ها می‌تواند یک علامت از وجود بیماری‌ها و مشکلات داخلی مثل اختلالات تیروئید، درماتیت آتوپیک (التهاب پوست ناشی از یک بیماری مزمن پوستی) یا جذام باشد.
پس استرس به جز مو در ریزش مو‌های ابرو هم نقش دارد؟

بله، به دنبال انواع مختلف استرس‌های فیزیکی و روانی مثل جراحی و بارداری، زایمان یا سقط جنین ممکن است شاهد ریختن مو‌های نواحی مختلف بدن از جمله ابرو باشیم، تلوژن افلوویوم، نوعی ریزش موی موقت است که به دنبال همین استرس‌ها رخ می‌دهد. در مواردی هم به دنبال یک عامل استرس‌زای شدید قسمت‌هایی از مو‌های سر، ابرو، مژه یا مو‌های ریش و سبیل به‌صورت سکه‌ای می‌ریزد که به آن «ریزش موی سکه‌ای» یا «آلوپسی آره‌آتا» می‌گویند.

گاهی هم استرس آن‌قدر شدید است که در فرد ناخودآگاه مو‌های سر یا ابرو یا هر ناحیه از بدن را با تحریک و دستکاری می‌کند و از ریشه درمی‌آورد و باعث از بین رفتن فولیکول‌های آن قسمت می‌شود. این نوع ریزش مو ناشی از بیماری‌های روانی مثل تریکوتیلومانیاست، مثلاً فرد محصلی که موقع درس خواندن حواسش نیست و با دست مو‌های ابرو خود را می‌کند.


در کم‌کاری تیروئید، نواحی یک‌سوم انتهایی ابرو‌ها دچار ریزش می‌شوند که علامت بالینی برای شک به این بیماری است. در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک نیز مو‌های قسمت انتهایی ابرو‌ها نازک و کم‌پشت می‌شود. در گذشته نیز که بیماری جذام شیوع بیشتری داشت، شاهد ریزش نواحی انتهایی ابرو‌ها در برخی از انواع این بیماری بودیم
از بیمار‌های التهابی و خودایمن کدام یک منجر به ریختن ابرو‌ها می‌شوند؟

برخی بیماری‌های التهابی مثل بیماری درماتیت سبوره یا فولیکیت ناشی از آکنه و جوش و عفونت‌های قارچی، با درگیر کردن ریشه مو‌های هر ناحیه از بدن باعث سست شدن مو و در نتیجه ریزش آن می‌شوند. به عنوان مثال التهابات ناشی از درماتیت سبوره که خود را به‌صورت پوسته و شوره در ناحیه مو‌های سر یا ابرو نشان می‌دهد، می‌تواند ریشه مو را تضعیف کند و باعث ریزش شود.

بیماری‌های خود ایمن مثل لوپوس اریتماتوزدیسکوئید یا DLE، ریزش موی سکه‌ای ولیکن پلان نیز می‌توانند فولیکول مو را درگیر کنند. التهاب ناشی از این بیماری‌ها ممکن است باعث ریزش مو‌های سر یا ابرو به صورت دائم و ماندگار شود. پزشک کنار ریزش مو، با مشاهده برخی شواهد بالینی و یافته‌های فیزیکی، احتمال وجود این بیماری‌ها را مطرح می‌کند.
ریزش ابرو در اثر کم‌کاری تیروئید به چه شکل است؟

در کم‌کاری تیروئید، نواحی یک‌سوم انتهایی ابرو‌ها دچار ریزش می‌شوند که علامت بالینی برای شک به این بیماری است. در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک نیز مو‌های قسمت انتهایی ابرو‌ها نازک و کم‌پشت می‌شود. در گذشته نیز که بیماری جذام شیوع بیشتری داشت، شاهد ریزش نواحی انتهایی ابرو‌ها در برخی از انواع این بیماری بودیم.
اشاره‌ای هم به آسیب‌های ناشی از ضربه می‌کنید؟

هرگونه ضربه یا ترومایی که در اثر خالکوبی یا تاتو در ناحیه ابرو وارد می‌شود، روی ریشه موی ابرو اثر سوء می‌گذارد. در واقع التهابات ناشی از ضربات سوزن خالکوبی‌ها، هاشور و تاتو و حتی واکنش به ترکیبات مواد رنگ‌دانه‌ای که به کار می‌رود، باعث ریزش ابرو می‌شود، جوشگاه و جراحتی هم که در پی تصادف یا زمین خوردن منجر به زخم و خراشیدگی در ابرو می‌شود، ریزش مو‌های آن ناحیه را در پی دارد.
برداشتن مو‌های ابرو با موچین نیز آسیب‌رسان و مخرب ریشه مو است. با استفاده مکرر از این روش برای تمیزی ابرو، تراکم و قطر مو‌های ابرو کاهش می‌یابد. علاوه بر این، تکرار در عادات غلط آرایشی و استفاده از مواد آرایشی نامناسب مثل مداد ابرو و رنگ موی نامرغوب می‌تواند به ریشه موی ابرو آسیب بزند.
آیا ریزش ابرو‌ها محدوده سنی خاصی دارد؟

نه، این مقوله محدود به سن خاصی نیست. برحسب علت زمینه‌ای می‌تواند در هر طیف سنی اتفاق بیفتد، مثلاً در کودکان پیش‌دبستانی ممکن است مو‌های ابرو در اثر تنش و اضطراب ناشی از محیط مدرسه، معلم یا همکلاسی‌ها بریزد، چون کودک به‌صورت ناخودآگاه شروع به کندن ابرو‌ها می‌کند. در سنین بلوغ و در دختران، مو‌های سر و ابرو بیشتر به دلیل تغذیه اشتباه یا عادت‌های ماهانه نامنظمی که باعث فقر آهن می‌شود، می‌ریزند. در سنین بالاتر هم فرد بعد از بارداری یا جراحی و… با این مشکل مواجه می‌شود.
آیا ممکن است ریختن ابرو‌ها به علت بیماری آلوپسی آره‌آتا یا عفونت قارچی باشد؟

در بیماری آلوپسی آره‌آتا یا ریزش موی سکه‌ای، فرد به جز ابرو، در سایر قسمت‌های بدن مثل سر یا ریش و سبیل و… هم ممکن است سابقه فعلی یا قبلی ریزش مو را داشته باشد. این نوع ریزش، همراه با التهاب و پوسته‌ریزی نیست و غالباً به علت یک دوره بحران روانی یا استرس ایجاد می‌شود. در بیشتر مواقع با رفع استرس و استفاده از محلول‌های مناسب، رویش مو برگشت‌پذیر است، اما ریزش مو‌های ناشی از عفونت قارچی که معمولاً با سابقه قبلی تماس با حیوانات آلوده به عفونت ایجاد می‌شود، با التهاب همراه است. در این نوع ریزش مو، پوست ملتهب و دارای ضایعات چرک با عنوان «پوسچول» می‌شود.

برای تشخیص عفونت قارچی معمولاً از تست‌های تشخیصی اسمیر و کشت استفاده می‌شود. این نوع ریزش مو معمولاً مزمن است و خودبه‌خود محدود یا متوقف نمی‌شود و بهبود نمی‌یابد. چنین ضایعاتی معمولاً از اطراف در حال گسترش هستند و حاشیه ضایعه فعال» گفته می‌شود. به همین دلیل حتماً نیازمند درمان اختصاصی با دارو‌های ضدقارچی خواهد بود.
برای درمان چه باید کرد؟

پس از گرفتن شرح حال کاملی از بیمار در خصوص زمان شروع ریزش ابروها، چگونگی عادات تغذیه‌ای، وجود مشکلات روانی و سابقه بیماری‌های طبی زمینه‌ای در فرد، معاینه بالینی انجام می‌شود. در معاینات بالینی باید دید آیا ریزش ابرو محدود به یک ناحیه خاص است یا اینکه کل ابرو دچار ریزش شده. یا فرد ابرو‌های کم‌پشتی دارد؟! آیا غیر از ریزش ابرو، شواهدی از التهاب پوست و وجود پوسته در نواحی قرمز در اطراف فولیکول‌های مو وجود دارد؟ آیا در ریختن ابرو‌ها شواهد دال بر وجود جوشگاه زخم، گودی در پوست ابرو یا از بین رفتن قوام پوست و انهدام فولیکول‌های مو در آن ناحیه وجود دارد؟

اگر برحسب یافته‌ها، عامل نگران‌کننده‌ای منجر به ریختن ابرو‌ها نشده نباشد، استفاده از محلول‌های موضعی یا تقویت‌کننده ضدریزش مو و مکمل‌های تقویتی یا آهن برای اصلاح کمبود ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها و کم‌خونی فقر آهن و همچنین شوینده‌ها و شامپو‌های مناسب ضدریزش مو تجویز می‌شود، اما اگر بر اساس یافته‌ها مشخص شود بیماری جلدی منجر به ریزش ابرو شده، ممکن است نیاز به نمونه‌برداری باشد. برای این منظور، قطعه‌ای از پوست ناحیه برداشته می‌شود و مورد آزمایش قرار می‌گیرد. سپس برحسب علت بیماری زمینه‌ای که در پاتولوژی تشخیص داده شده، درمان مناسب انجام می‌شود.
منبع: مشرق برچسب ها: مو‌های ابرو ، ریزش ابرو ، استرس ، کم‌کاری تیروئید

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: آلزایمر ام آر آی درمان سازمان بهداشت جهانی مغز

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیماری‌های تشدید کننده التهاب مثانه
 • بیماری خاموشی که مغزتان را از کار می‌اندازد!
 • این بیماری موزی را با گوجه فرنگی مهار کنید
 • بیماری‌های تشدید کننده التهاب مثانه/ سیستیت را چگونه تشخیص دهیم؟
 • نقاط تیره‌رنگ روی ناخن خبر از چه بیماری هایی می دهد؟
 • آمار غیر رسمی مسمومان قروه به 900 نفر رسید/ علت بیماری هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد
 • نشانه های اولیه زوال عقل
 • مهار بیماری کبد با گوجه فرنگی!
 • توصیه‌های غذایی مبتلایان به آلزایمر
 • ژن در ابتلا به آلزایمر موثر است؟
 • اختلال مسخ شخصيت و مسخ واقعيت (اختلال زوال شخصيت)
 • ژن در ابتلای به آلزایمر موثر است؟+ توصیه‌های غذایی ویژه مبتلایان به دمانس
 • تاثیر نخ دندان در بهداشت دهان
 • یک راه‌حل متفاوت برای کاهش بیماری‌های جدی
 • یک راه‌حل متفاوت برای کاهش بیماری‌های مزمن
 • نظامات اجتماعی با ترکیب دین، عقل و عرف حاصل می‌شود/ تحمیل نظام خاص؛ مانع جاودانگی دین
 • مرگی از جنس زوال عقل!
 • خیار و خواص ضدآلزایمری آن
 • آیا علم دینی محقق خواهد شد؟/ مدعای موافقین و منتقدین علم دینی