این روزها ظاهراً دولتمردان به ویژه آقای رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر کار شرایط سخت معیشتی کارگران را درک نمی کنند که سبد حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی آنها هنوز پرداخت نشده است.

به گزارش مشرق، چند روز پیش محمد شریعتمداری، وزیر کار درباره آخرین وضعیت بسته حمایتی کارگران گفته بود: توزیع سبد کالا میان بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی به پایان رسیده و مرحله بعد شامل بیمه شدگان شاغل در بخش‌های دولتی و غیردولتی است که کمتر از سه میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند. به تمامی این افراد سبد کالا تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

چرا دولت در سبد حمایتی ۱۴ میلیون کارگر تعلل می‌کند؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود: لیست کامل بیمه شدگانی که زیر سه میلیون حقوق دریافت می‌کنند از سوی تأمین اجتماعی تهیه شده و برای توزیع سبد کالا منتظر تخصیص بودجه هستیم. لیست حقوق این افراد از سوی تأمین اجتماعی ارسال شده و به محض دریافت اعتبار خزانه توزیع سبد کالا آغاز می‌شود.

شریعتمداری افزود: همچنین درصدی از افراد هستند که در هیچ صندوقی سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و کمتر از سه میلیون تومان حقوق می‌گیرند که این افراد سبد کالا شامل حالشان می‌شود و تا پایان سال در میان آنها توزیع خواهد شد. کارگران فصلی، سربازان، قالیبافان و … از جمله این افراد هستند.

در حالی کارمندان دولت اولین بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی دولت را دریافت کردند و منتظر بسته دوم هستند که ۱۴ میلیون کارگر که مشکلات معیشتی بدتری نسبت به کارمندان دولت دارند هنوز این بسته را دریافت نکردند و در این شرایط باید پرسید، تأمین بودجه سبد حمایتی کارگران معطل آقای نوبخت در سازمان برنامه و بودجه است یا شریعتمداری وزیر کار تعلل می‌کند؟

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

خبر بعدی:

تورم 48.5 درصدی روی سبد معیشت کارگران

 فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار درباره دیدگاه گروه های کارگری درباره میزان افزایش دستمزد سال آینده گفت: در سال ۹۷ اتفاقی که برای معیشت خانواده کارگری افتاد، از سوی دیگر انتفاع دو ضلع دیگر یعنی دولت و کارفرمایان را به دنبال داشت چرا که دولت در مدل های مختلف از این نوسانات منتفع شد؛ از افزایش قیمت نفت، تسعیر نرخ ارز، فروش نفت، مسکوکات و ارزها نفع برد و از سوی دیگر افزایش بی رویه قیمت ها باعث افزایش درآمدهای مالیاتی شد چرا که با افزایش بی رویه قیمت ها، مالیات بر ارزش افزوده آنها هم به تناسب بالا رفته و دولت از محل افزایش قیمت ها درآمدزایی مالیاتی برای خود داشت.

وی ادامه داد: کارفرمایان هم با افزایش قیمت های بی رویه و بدون پایش و کنترل سود کردند اما در این میان طبقه دست مزد بگیر متضرر شد، بنابراین الزاما و اجبارا باید این افزایش دستمزد اتفاق بیفتد.

*ارقام سبد معیشت را خود کارفرمایان محاسبه کردند

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار تصریح کرد: ما معتقدیم دستمزد باید متناسب با سبد معیشتی که خود کارفرمایان آن را تهیه و تایید کردند افزایش پیدا کند.

وی در توضیح اینکه سبد معیشت را کارفرمایان محاسبه کردند ،گفت: حتی در آخرین جلسه ای که داشتیم آقای وزیر می‌گفت در این سبد معیشت گوشت را ۴۲ هزار تومان در نظر گرفته اید که وجود ندارد.

* افزایش یک میلیون و 85 هزار تومانی مد نظر کارگران است

نماینده کارگران با تاکید بر اینکه ارقام سبد معیشت حتی بیش از آنچه اعلام شد بالا رفته است اما به هر حال افزایش یک میلیون و 85 هزار تومانی نسبت به سبد معیشت سال گذشته مد نظر کارگران است و ما تفاوت محاسبه شده را از دولت و کارفرمایان مطالبه می‌کنیم که به هر شکل ممکن آن را به کارگران بدهند.

وی با تأکید بر اینکه این تفاوت سبد معیشت باید به حداقل حقوق کارگران اضافه شود و برای سایر سطوح مزدی نیز همین میزان لحاظ شود، یادآور شد: وضعیت حقوق و دستمزد کارگران مانند کارمندان نیست که تفاوت چشمگیری میان حداقل بگیران و سایر سطوح وجود داشته باشد ؛ سایر سطوح بالای دو میلیون و دویست هزار تومان کارگری در مجموع ۹.۷ درصد است.

*89 درصد کارگران نزدیک به حداقل حقوق را می گیرند

وی ادامه داد: وقتی جامعه آماری ۸۹ درصدی کارگران بیشتر به حداقل بگیر نزدیک است و مانند کارمندان حقوق های بالایی وجود ندارد که درصدهای متفاوتی گرفته شود بنابراین هر آنچه به حداقل بگیران اضافه میشود با نوسانات اندکی باید به سایر سطوح نیز اضافه شود.

وی تأکید کرد: در مذاکرات مزدی به کارفرمایان توضیح دادیم و ثابت کردیم که می توانند این افزایش حقوق را تامین کنند.

توفیقی گفت: ما در عین حال هشدارهای لازم را داده ایم چرا که تجربه نشان داده ما در دو بازه زمانی دقت های لازم را نکرده ایم و هزینه های آن را نیز پرداخت کرده ایم یکی در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها و یکی در سال پایانی دولت دهم که در این دو سال با جهش های قیمتی مواجه بودیم که متناسب با آن ها برای دستمزد فکری نشد قطعاً اگر بخواهیم سومین شوک را نیز وارد کنیم و از کنار آن بی تفاوت بگذریم، مشکلات اجتماعی، اقتصادی جامعه را در بر میگیرد.

این نماینده کارگری با یادآوری اینکه اعضای شورای عالی کار طبق قانون باید بصیر به مسائل اجتماعی و اقتصادی باشند، تصریح کرد: وقتی قانون، اجتماعی را مقدم بر اقتصادی می‌کند مشخص است که بی توجهی به قانون می‌تواند تبعات اجتماعی نیز به دنبال داشته باشد.

* ریسک تعدیل با عدم افزایش حقوق بالاتر می رود

وی با اشاره به اینکه کارفرمایان مطرح می‌کنند که با بالا بردن دستمزدها قادر به پرداخت آن نخواهند بود و به تعدیل روی می‌آورند، ادامه داد: این موضوعی است که باید آن را فرایندی ببینیم، یعنی اگر حقوق را افزایش ندهیم جامعه کارگری توان خرید نخواهد داشت و تولید دچار رکود خواهد شد قطعاً نیازی به کارگر نخواهند داشت.

وی ادامه داد: بنابراین نگرانی ریسک تعدیل که با افزایش دستمزد از سوی کارفرمایان مطرح می‌شود از زاویه‌ای دیگر با عدم افزایش دستمزد تهدید بزرگتری خواهد بود.

* تورم واقعی ملاک قرار گیرد

وی درباره اصرار نمایندگان کارفرمایان بر افزایش حقوق کارگران بر مبنای تورم به هر میزانی که مرکز آمار اعلام کند گفت: باید در نظر داشت که با دو تورم رو به رو هستیم؛ یکی تورم اسمی و دیگری تورم واقعی که باید تورم انتظاری را هم در نظر گرفت. بر اساس آنچه ما سال گذشته هم تجربه کردیم و با توجه به تکانه هایی که پیش بینی می شود در اثر تسعیر نرخ ارز مجددا رخ دهد در انتهای خردادماه شوک تورمی دوباره خواهیم داشت که تورم انتظاری است.

وی اضافه کرد: تفاوت تولد واقعی و اسمی این است که تورم واقعی را روی ۳۴۰ قلم کالایی نوشته اند که وزن بخشی روی سبد معیشت کارگران ندارد آنچه روی سبد معیشت وزن بخشی دارد ۴۸.۵ درصد با آمار دی ماه است که اگر آمار بهمن ماه یا اسفند ماه را ببینیم بیش از این رقم خواهد بود اما به هر حال ما برای ما مبنا قرار گرفته است و ۴۸.۵ درصد تورم روی سبد معیشت را نشان می دهد این تورم واقعی است که ما لمس می کنیم که در بهمن ماه ۶۰ درصد و در اسفند ماه قطعا به ۷۰ درصد رسیده است.

وی تأکید کرد اگر قرار است تورم در نظر گرفته می شود باید ارقام واقعی آن را در نظر گرفت.

* ماده 41 قانون کار صراحتا تورم و سبد معیشت را ملاک قرار می دهد

توفیقی همچنین به ماده ۴۱ قانون کار اشاره کرد که علاوه بر تورم ، سبد معیشت کارگران را ملاک قرار داده است تصریح کرد: تورم روی مخارج محاسبه میشود؛ می‌بینیم که سبد معیشت ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین شده است و اگر تورم ۳۰ درصد را روی همین رقم محاسبه کنیم، یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان میشود که از یک میلیون و ۸۵ هزار تومان مصوب شده نیز بیشتر خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه دولت چه نظری درباره افزایش حقوق کارگران در سال آینده دارد نیز گفت: معمولاً دولت تا دقیقه آخر نظرات خود را اعلام نمی کند تا ببیند دو ضلع دیگر چه نظراتی را مطرح می کنند البته دولتی ها در سخنرانی ها و مصاحبه ها عزم خود را برای جبران کاهش قدرت خرید کارگران اعلام می کنند اما تا زمانی که در شورای عالی کار نشود و چکش کاری صورت نگیرد نمی شود قضاوت کرد که آیا دولت عزمی در این‌باره دارد یا خیر.

 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اعتراضات فرانسه بودجه 98 جام ملت های آسیا دولت سازمان برنامه و بودجه سبد حمایتی کارگران محمد باقر نوبخت محمد شریعتمداری وزیر کار

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آماده سازی و توزیع ۴۲ سبد کالا در طرح دستهای مهربانی در شهرستان شاهرود/آغاز طرح نشاط بهاری
 • توزیع 1600 بسته حمایتی در نیشابور
 • توزیع 2 هزار بسته حمایتی در بین خانواده‌های محروم 14 شهر خوزستان
 • سازمان بهزیستی: اعتبار بسته حمایتی مددجویان هنوز تامین نشده است
 • توزیع بسته های حمایتی خانواده بین نیازمندان صومعه سرا
 • ۲۰ هزار سبد کالا تا انتهای سال ۹۷ در شهرستان‌های خراسان‌رضوی توزیع می‌شود
 • آغاز توزیع ۱۰۰۰ بسته حمایتی سپاه آستارا بین نیازمندان
 • ۲۰۰ هزار تومان‌های کارکنان و بازنشستگان چه شد؟
 • ۲۰۰ هزار تومان‌های کارکنان و بازنشتگان چه شد؟
 • معوقات بلبرینگ‌سازی تبریز پرداخت شد/ ۶۷۰ هزار کارگر استان آذربایجان شرقی نیازمند توجه هستند
 • ۲۰۰هزار تومان‌های کارکنان چه شد؟
 • توزیع ۱۵۰۰ بسته حمایتی غذایی در بین نیازمندان استان کرمان
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: کارگر با عشق، دستش به کار نرود، کارفرما متضرر می‌شود
 • جلسه نهایی شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران/ اگر کارگر با عشق دستش به کار نرود، کارفرما متضرر می‌شود
 • اهدای بسته حمایتی به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) توسط پتروشیمی بندر امام
 • مانع اصلی رفع حصر از زبان علی مطهری / رأی آزاد بگیرند شورای امنیت هم موافق است
 • ۲۰۰ هزار تومان‌های کارکنان چه شد؟
 • توزیع ۳۰ هزار بسته حمایتی در مناطق آسیب‌دیده از حوادث
 • توزیع عیدی بین خانواده‌های نیازمند مهابادی