رکنا: میزبانی لهستان از یک نشست سیاسی با هدف مقابله با ایران خبری بود که وزیر خارجه امریکا در خلال سفر جاری‌اش به منطقه اعلام کرد. مایک پمپئو در گفت‌و‌گو با «فاکس نیور» هدف این کنفرانس را که به دعوت امریکا و در اواخر ماه آینده (۲۴ و ۲۵ بهمن) برگزار خواهد شد، درباره خاورمیانه و با تمرکز بر سیاست‌های منطقه‌ای ایران دانسته است.

وزیر خارجه امریکا که در سفر به چند کشور خاورمیانه بشدت علیه جمهوری اسلامی موضع‌گیری کرده دعوت کشورها برای شرکت در کنفرانس لهستان را بخشی از دستور کار سفر منطقه‌ای خود توصیف کرده است. این در حالی است که میزبانی لهستان برای برگزاری چنین نشستی آنهم در شرایطی که اغلب کشورهای بزرگ اروپا در مقابل پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای، می‌کوشند سازوکار مالی حفظ این توافق را نهایی کنند، با واکنش‌های زیادی از سوی مقام‌های مختلف کشورمان رو به رو شده است. واکنش‌هایی که از یک سو به سیاست‌های تقابل جویانه واشنگتن علیه ایران و از سوی دیگر به نادیده انگاشتن تاریخ مسالمت‌آمیز روابط دوجانبه میان ایران و لهستان از سوی مقام‌های این کشور اشاره می‌کند. در یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از لهستان برای میزبانی کنفرانسی که امریکا می‌خواهد با محوریت ایران برگزار کند، انتقاد کرده است. ظریف در توئیتر نوشت: «جهت یادآوری به میزبان/شرکت‌کنندگان همایش ضدایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضدایرانی امریکا شرکت کردند یا مرده‌اند یا سیاه ‌رو شده‌اند یا به حاشیه رانده شدند. و ایران قوی‌تر از همیشه است. دولت لهستان نمی‌تواند این ننگ را پاک کند: در حالی که ایران، لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد این کشور اکنون میزبان سیرک مذبوحانه ایران‌ستیزان شده است». ظریف به همراه این توئیت عکس‌هایی را منتشر کرده است که یادآور اقدام ایران در پناه دادن به لهستانی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم است.

شمخانی: قافیه را باخته‌اند

انتقاد دبیر شورای عالی امنیت ملی به بیانیه امریکا و لهستان درباره برگزاری اجلاسی ضد ایرانی در ماه آینده، متوجه رویکرد ضد ایرانی امریکا بود. علی شمخانی در این باره گفت:«آدمی که می‌گوید تحریم با حداکثر فشار، وقتی به همایش و کنگره می‌رسد مفهومش این است که قافیه را باخته است». سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه نیز در واکنش به نشست ضد ایرانی در لهستان با انتشار عکسی از قبرستان لهستانی‌ها در تهران در صفحه توئیترش نوشت: «۱۸۹۲ لهستانی از ۱۹۴۲ تاکنون در قبرستان لهستانی‌ها در قلب تهران آرمیده‌اند». او افزود: «بیش از یکصد هزار لهستانی پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین از راه ایران بازگشتند. قبرستان‌ها در ایران بعداز ۳۰ سال قابل جایگزینی هستند، اما مردم تهران ۷۷ سال است که احترام میهمانان خود را نگه داشته‌اند». حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم برگزاری اجلاس ضد ایرانی در لهستان را جنگ روانی دانست که می‌تواند به عرصه شکست امریکایی‌ها تبدیل شود. فلاحت پیشه در حالی که توصیه می‌کند باید از طریق دیپلماسی عمومی با چنین اقداماتی علیه ایران مقابله کرد، تأکید داشت که اجلاس لهستان می‌تواند به صحنه شکست امریکایی‌ها تبدیل شود و موج گسترده‌ای از انتقادات سیاستمداران اروپایی و محافل سیاسی و رسانه‌ای امریکا را بر می‌انگیزد.

پمپئو: همکاری امریکا و بحرین علیه ایران ادامه دارد

با وجود تأکید وزیر خارجه امریکا بر اهداف ضد ایرانی کنفرانس لهستان، یک مقام‌ وزارت خارجه امریکا به «بی‌بی‌سی» گفته انتظار دارند نشست لهستان در سطح وزیران برگزار شود و قرار نیست که یک نشست ضدایرانی باشد و مسائل امنیتی خاورمیانه به‌طور کلی در آن مطرح خواهد بود. با این حال وزیر امور خارجه امریکا ضمن تأکید بر تمرکز این کنفرانس بر مقابله با ایران از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و همچنین وزیران امور خارجه کشورهای عربی نیز برای شرکت در این کنفرانس بین‌المللی دعوت کرده است. پمپئو که در سومین مقصد سفر منطقه‌ای خود به بحرین رسیده است با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود ضمن اشاره به دیدارهایش با ولیعهد عربستان و پادشاه بحرین بر تداوم همکاری‌های کشورش با بحرین درخصوص ایران اشاره کرده و نوشت: «همکاری امریکا و بحرین کماکان رو به گسترش است، از همکاری درخصوص ایران، یمن و مقابله با تروریسم گرفته تا استقرار ناوگان پنجم دریایی امریکا در بحرین». او پیشتر در سفر به قاهره مهم‌ترین هدف از همکاری امریکا با شرکای منطقه‌ای‌اش را مقابله با نقش آفرینی منطقه‌ای ایران اعلام کرده بود.

لهستانی ها چه چیزی را فراموش کرده اند

انتقاد وزیر خارجه ایران از لهستان به وقایع جنگ جهانی دوم باز می‌گردد که بعد از حمله گسترده آلمان و شوروی به لهستان و اشغال این کشور از سوی دو کشور مهاجم، شوروی هزاران نفر از لهستانی‌ها را آواره خارج از مرزهای این کشور کرد. این در حالی بود که شمار زیادی از لهستانی‌های نجات یافته از جنگ، بتدریج به ایران منتقل و با استقبال گرم ایرانی‌ها مواجه شدند. ایران با کمک صلیب سرخ، اردوگاه‌های پناهندگان لهستانی را سامان داد. پناهندگان که از بندر انزلی وارد ایران شده بودند، اغلب در تهران و بقیه در اصفهان، اهواز و مشهد اسکان داده شدند. کودکانی که نیازمند مراقبت‌های ویژه بودند، به‌دلیل شرایط آب و هوایی بهتر، به اصفهان انتقال یافتند. برای اسکان آنها منازلی اختصاص داده شد و همچنین مدارس، مشاغل و سازمان‌های فرهنگی مخصوص لهستانی‌ها ایجاد شد پاول کورسون خبرنگار لهستانی، در گزارشی در این باره نوشته است: «ده‌ها هزار لهستانی، در جایی چند هزار کیلومتر دورتر از خانه، یعنی در ایران، صاحب خانه و سرپناه شدند. برخی از این لهستانی‌ها حتی زندگی تازه‌ای را در ایران آغاز کردند». او افزوده:«به‌طور طبیعی، کشورهایی که چنین سرگذشت تحسین‌برانگیزی دارند، روابط معاصر خود را نیز آسان‌تر می‌توانند پایه‌ریزی کنند.»

در آن زمان ایران خود با قحطی و کمبود مواد غذایی، نابسامانی سیاسی و اقتصادی در اثر اشغال کشور و... مواجه بود. با وجود این ایرانیان با وجود مصائبی که داشتند از میهمان نوازی دریغ نکردند. وزیر مختار لهستان «کارل بادر» در نامه‌ای به استاندار خراسان از این رفتار ایرانیان چنین یاد می‌کند: «نیات خیرخواهانه جنابعالی نسبت به هم میهنان من، مهاجران لهستانی، تأثیر عمیقی بر من بخشیده‌ است.

طبق گزارش‌هایی که به من رسیده، جنابعالی از روی کمال مرحمت یک دستگاه عمارت بزرگ را در اختیار اطفال یتیم لهستانی گذارده‌اید که در آنجا آنها نگهداری شوند. من از صمیم قلب از مراحم خیرخواهانه و نوع پرستانه جنابعالی متشکرم و اطمینان می‌دهم که لهستانی‌ها برای همیشه کمال امتنان را از جنابعالی خواهند داشت»

از جمله عکس‌هایی که ظریف در توئیتر خود منتشر کرده است، عکسی از پناهجویان لهستانی در سال ۱۹۴۳ میلادی در اردوگاهی در اصفهان است که اکثریت آنها کودک هستند. ذیل این عکس نوشته است که در این تاریخ 2 هزار و 457 لهستانی که 2 هزار و 43 نفرشان کودک بودند، در جریان جنگ جهانی دوم به ایران پناهنده شده بودند.ظریف همچنین سندی از وابسته نظامی سفارت بریتانیا در تهران منتشر کرده که نشان می‌دهد در مجموع حدود ۲۲ هزار لهستانی در جریان جنگ جهانی دوم به ایران پناه آورده بودند. عکس دیگری که وزیر خارجه ایران در توئیترش منتشر کرده، از قبرستان لهستانی‌ها در تهران است. ظریف عکسی هم از یک نشست ضد ایرانی منتشر کرده که در آن بیل کلینتون، حسنی مبارک و شیمون پرز دیده می شوند. اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

ثبت فیلم دختر یکی از مسئولان در حالی که لباسی به تن نداشت ! / سهیل کیست؟ روحانی سرشناس خلع لباس شد / دادستان تهران شکایت کرد + عکس مادر سنگدل دخترش در ازای مواد در اختیار موادفروشان قرار می داد+ عکس فاجعه / پیمانکار شهرداری 2 گلفروش را مجبور به خوردن گل کرد!+فیلم اولین گفتگو با دختر سیرجانی / دوست دارم امیر آزاد شود !+ عکس و فیلم سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد تکاندهنده ترین عکس ها از مرگ پسر 13 ساله اهوازی +جزییات توطئه شبانه زن کینه جو برای ترور یک مقام در زاهدان+ جزییات واکنش کم نظیر یک سردار به فیلم رقص سربازان ! + فیلم زن جوان عضو مهم بدنش را از دست داد / در دستشتان رخ داد

منبع: رکنا

خبر بعدی:

رونمایی از ۱۱۲دستاورد جدید هسته‌ای

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در روز 20 فروردین مجموعه گسترده‌ای از دستاوردهای جدید هسته‌ای کشورمان در عرصه‌های مختلف به نمایش گذشته خواهد شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد: در روز 20 فروردین بالغ بر112 دستاورد این سازمان که اهمیت فوق العاده بالایی در سطح فنی و در حوزه‌های مختلف از جمله اکتشاف، استخراج، چرخه سوخت، نیروگاهی، مسائل علوم و فنون پیشرفته مانند کوانتوم، لیزر و دیگر حوزه‌ها به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی افزود: همچنین در این روز تعداد زیادی از شیرهای خلع نیز برای اولین بار به نمایش گذاشته می‌شود.

کمالوندی با اشاره به تحریم‌ها در سال جدید تأکید کرد: تحریم بخشی از مسائل و مشکلات کشور است که از قدیم بوده و چیز جدیدی نیست و امریکایی‌ها امروز در حال تلاش هستند تا این فشارها را افزایش دهند.

وی عنوان کرد: نکته اصلی اینجاست که در گذشته تهدیدهایی همچون حمله نظامی وجود داشت اما امروز به دلیل توان بالا و خوب دفاعی ایران این امکان برای دشمن وجود ندارد و تنها دست‌آویز دشمن، نبرد در مسائل اقتصادی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: نبرد امریکا امروز به نبرد اقتصادی تبدیل شده و به تمام متحدین خود فشار وارد میکند که روابط خود با کشور ما را نداشته باشد ولی تا الان کشور ما این فشار را تحمل کرده است.

وی تصریح کرد: شاید سال آینده این فشارها بیشتر حس شود اما نکته مهم این است که ایران اسلامی نیز راه های مختلفی را برای کاهش این فشار پیدا کرده و به نظر می‌رسد سال آینده سال آخر این فشارها است و دشمن باید سیاست خود را در قبال ایستادگی ملت ایران تغییر دهد.

کمالوندی تأکید کرد: احساس هیئت حاکمه امریکا این است که این فشارهای اقتصادی اثر دارد اما با طی یک دوره و ناکامی در این مبارزه، سیاست‌های آنان را تغییر خواهد داد.

وی بیان کرد: اگر سال آینده تدابیراقتصادی خوبی داشته باشیم و از امکانات و ظرفیت‌های داخلی خود به خوبی استفاده کنیم می‌‍توانیم دشمن را در این نبرد شکست دهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: امریکا نیز برای این تحریم بازه زمانی مشخصی تعیین کرده و این فشارها بلند مدت نیست و وقتی با اثربحش نبودن آن روبرو شوند و هزینه‌های بالای آن را ببینند مطمئناً مجبور به تغییر سیاست خود هستند.

وی در پایان یادآور شد: امروز متحدان امریکا در جلسات خصوصی با ما به مضر بودن این تحریم ها برای آنان اعتراف میکنند و این به معنای شکست سیاست های امریکا در برابر ملت ایران است.

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: سفر سفر قلب آزادی سیاسی اقتصادی ایران خاورمیانه انتقاد ضد ایرانی آینده عکس فیلم مرد دختر قتل جوان پلیس عجیب دستگیر سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اشکرینیار و دی فرای مانع درخشش پیونتک در دربی دلامادونینا شدند (کاریکاتور)
 • سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
 • مهمترین اتفاقات سال ۹۷
 • «محمد بن سلمان» صدام حسین معاصر است/ مهمترین اتفاقات سال ۹۷
 • جنگی علیه مسلمانان| گاردین: حملات "کرایست چرچ" زنگ خطری درباره ظهور افراط‌گرایی است| سی ان ان: اسلام‌هراسی باید متوقف شود + تصاویری از خانه عامل حمله تروریستی در نیوزیلند
 • شب آرام تک تیرانداز لهستانی در دلامدونینا (عکس)
 • همراهی با نُجَباء نشان شرافت ماست
 • ورود غیررسمی جو بایدن به رقابت‌های انتخاباتی 2020
 • ادامه رکوردزنی ستاره لهستانی در بایرن
 • روحانی : برجام کشور را در فصل هفت شورای امنیت نجات داد
 • روحانی: ملت ایران ایستادگی خود را به رخ امریکا کشید
 • روحانی: ملت ایران ایستادگی خود را به رخ امریکا کشیدند
 • روندشناسی شکست تاریخی امریکایی‌ها از مردم ایران
 • خلبان هواپیمای بوئینگ ۷۶۷ بدون باز شدن چرخ ها در فرودگاه ورشو نشست + فیلم
 • ۱۱۲ دستاورد جدید هسته‌ای در فروردین ماه رونمایی میشود
 • ادیب: سال ۹۸ سال لغو تحریم ایران و خروج آمریکا از خاورمیانه است
 • حادثه نشست گاز اخیر تروریستی نبود/ آمریکا به تحریک اقوام در مسابقات ورزشی اقدام کرد
 • پیانتک، محبوب‌تر از لواندوفسکی در لهستان
 • سرپیچی از ولایت فقیه سقوط نظام را به دنبال دارد