کرمانشاه - ایرنا - «هنر از انگشتان مردان و زنان کرمانشاهی می بارد» اغراق نیست و مصداق آن در خلق آثار زیبا و ماندگار صنایع دستی به وضوح قابل مشاهده است، آثاری که امروز در صورت نبود حمایت، فراموش می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کرمانشاه را می توان ویترینی از هنر صنایع دستی ایران زمین دانست، در تمام شهرها و روستاها هنرمندانی فعالیت دارند و صنایع دستی مختص یک شهر و روستای خاص نیست.
استان 2 میلیون نفری کرمانشاه که مردمش در 33 شهر و 2 هزار و 600 روستا سکونت دارند، جزو اولین زیستگاه های بشری بوده و مهد صنایع دستی به شمار می رود.
امروز که این استان دچار معضلی به نام بیکاری و نبود شغل شده است، می توان بخشی از نیازها را در حوزه صنایع دستی ایجاد کرد و این حوزه ثابت کرده که ظرفیت لازم را برای ایجاد اشتغال دارد.
ایجاد شغل در بخش صنایع دستی نیاز به سرمایه گذاری کلان ندارد و می توان با اندکی سرمایه و مکانی کوچک صنایعی را با هنر دست خلق کرد و از این راه به درآمدزایی رسید.
چند تن از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کرمانشاه معتقدند که تمام بسترها برای فعالیت در حوزه صنایع دستی در استان فراهم است به شرطی که مسئولان از این حوزه حمایت کنند.

** اشتغال آسان و با کمترین هزینه
رئیس مجمع هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های صنایع دستی در استان پرداخت و گفت: صنایع دستی از ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی برای اشتغالزایی برخوردار است که دلیل آن هم بومی بودن مواد اولیه آن، ارزش افزوده تولیدات، نیاز به فضای کم داشتن برای تولید است.
فیروز ناصری، با بیان اینکه اگر در حوزه های دیگر برای اشتغال 10 نفر باید میلیاردها تومان هزینه شود، افزود: حداقل با پنج میلیون تومان می توان در حوزه صنایع دستی یک شغل ایجاد کرد.
او گفت: در راستای ایجاد شغل در حوزه صنایع دستی، موانعی وجود دارد که اگر مسئولان دستگاه های ذیربط این موانع را بردارند می توان بیکاری را رفع و درآمد ایجاد کرد.

** نبود بیمه، یکی از مشکلات هنرمندان است
نایب رئیس مجمع هنرمندان صنایع دستی، نبود بیمه را از جمله مشکلات هنرمندان صنایع دستی دانست و گفت: هشت سال قبل با پیگیری هایی که از طریق مجلس شورای اسلامی کردیم توانستیم بیمه را برقرار کنیم اما به دلیل عدم مدیریت صحیح مقوله بیمه به انحراف رفت.
ناصری افزود: متاسفانه هنرمندان واقعی صنایع دستی بیمه نشدند و افرادی غیرمرتبط با این حوزه به نام هنرمند صنایع دستی زیرپوشش بیمه رفتند و این موضوع بار مالی زیادی در حدود یک هزار و 300 میلیارد تومان به دولت تحمیل کرد و در نهایت قرار شد دولت در این طرح بازنگری کند.
وی با بیان اینکه قرار شده غربالگری در ارتباط با افراد زیرپوشش بیمه توسط دولت انجام شود، گفت: انتظار داریم هنرمندان واقعی زیرپوشش بیمه قرار گیرند.

** صنایع دستی نگاه ویژه می طلبد
پیشکسوت صنایع دستی دیگر مانع بر سر راه صنایع دستی را نداشتن نگاه ویژه مسئولان به این حوزه دانست و گفت: مسئولان از رده بالا تا پایین باید به صنایع دستی به عنوان حوزه ای بومی، اشتغالزا و درآمدزا نگاه کنند.
ناصری، ایجاد کارگاه های آموزشی را یکی از نیازهای اصلی در حوزه صنایع دستی دانست و افزود: در حالیکه برای مکان این کارگاه ها مشکل داریم برخی از ادارات و سازمان ها سوله ها و اماکن غیرقابل استفاده ای در اختیار دارند که می توانند آن را در اختیار هنرمندان قرار دهند.
او از نگاه مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه در واگذاری یک مکان در خیابان دبیراعظم کرمانشاه به هنرمندان صنایع دستی قدردانی کرد و گفت: نیاز داریم که در همه شهرستان ها مکان این چنینی در داخل شهرها داشته باشیم.

** مدیریت صحیح حلقه مفقوده
رئیس مجمع هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: بازار متنوع شده و مشتریان هم تنوع طلب هستند و باید تولیدات صنایع دستی به روز باشد.
ناصری خواستار اختصاص بودجه ای برای آموزش هنرمندان صنایع دستی شد و افزود: این آموزش ها باید متناسب با بازار هدف باشد که خوشبختانه کرمانشاه در این راستا ظرفیت بالایی هم برای تولید و هم بازار فروش دارد و مدیریت صحیح تنها حلقه مفقوده در این بین است.
وی همچنین راه اندازی یک هلدینگ و شرکت بازرگانی برای عرضه و فروش تولیدات دستی را یکی از نیازهای استان کرمانشاه دانست و گفت: در شهر کرمانشاه اکنون تنها یک مرکز در خیابان دبیراعظم وجود دارد که برای استانی با این سابقه فرهنگی و تمدنی شایسته و کافی نیست.
ناصری از اینکه از مجمع هنرمندان صنایع دستی در کارگروه اشتغال استانداری دعوت نمی شوند، گلایه کرد و افزود: درخواست می کنم از ما هم دعوت شود تا راهکار ایجاد شغل در روستاهای استان را ارائه کنیم.
او گفت: با آموزش می توانیم برخی از صنایع منسوخ استان را در روستاها احیا کنیم.
وی در مورد آمار هنرمندان صنایع دستی استان نیز گفت: در گذشته آمار 70 هزار نفری اعلام شده که به نظرم اغراق است اما معتقدم بین 12 تا 15 هزار نفر در حوزه صنایع دستی در استان کرمانشاه مشغول به فعالیت هستند که حدود یک سوم این افراد فعال هستند.

** صنایع دستی نیاز به نوآوری دارد
یکی از هنرمندان کرمانشاهی که بیش از هشت سال است در حرفه سراجی سنتی (چرم دوزی) مشغول به کار است نیز معتقد است باید تقویت صنایع دستی بیشتر روی صنعت گردشگری تمرکز شود چرا که رونق گردشگری موجب رونق صنایع دستی نیز می شود.
پرستو عباسی، عدم ثبات در قیمت ها، عدم وجود نیروی کار حرفه ای و اشباع شدن بازار از محصولات بدل چرم که اعتماد به کالای چرم اصل رو به شدت پایین آورده است از جمله موانع کار خود بیان کرد.
او در مورد بیمه نیز گفت: تا ماه گذشته بیمه صنعتگران صنایع دستی به مدت چند سال قطع بود که به تازگی صنعتگران تحت پوشش بیمه روستاییان و عشایر قرار گرفته اند.
عباسی بر افزایش تعداد مراکز فروش صنایع دستی، فراهم شدن زمینه صادرات و افزایش عرضه تولیدات در فضای مجازی به منظور معرفی بیشتر تاکید کرد.
افزایش نوآوری در محصولات و کاربردی تر شدن تولیدات دستی، پایین آوردن قیمت تمام شده محصولات بدون اینکه به کیفیت کار صدمه بزند نیز از دیگر پیشنهادهایی برای رونق صنایع دستی از سوی این بانوی هنرمند کرمانشاهی بود.

** گیوه هنری اشتغالزا در اورامانات
یکی از بانوان هنرمند در شهرستان پاوه با راه اندازی کارگاهی تولیدی در روستای میوان این شهرستان توانسته عده زیادی از زنان روستا را در کارگاه خود مشغول به کار کند.
فرشته حسینی به خبرنگار ایرنا گفت: در تعاونی گیوه بافان روستای میوان اکنون ۷۰ نفر مشغول به کار هستند که ۳۵ نفر از آنها عضو ثابت و دارای کارت صنعتگری می باشند و ۳۵ نفر دیگر و به صورت غیر مستقیم و برای تعاونی فعالیت می کنند.
به گفته او در این کارگاه هر فصل ( سه ماه یکبار) 400 جفت گیوه تولید می شود.
وی با بیان اینکه گیوه های تولیدی این کارگاه از بهترین مواد اولیه ساخته می شود و از کیفیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: کف گیوه رو از شهر نودشه و نخ را هم از کارخانه تبریز تامین می کنیم.
این بانوی هنرمند و کارآفرین گفت: از طرف اداره بهزیستی پاوه پیشنهاد آموزش ۲۰ نفر را دارد و همچنین کمیته امداد باینگان نیز چنین پیشنهادی را مطرح کرده است.

** مقدمات صادرات فراهم شده است
مقدمات صادرات گیوه شهرستان پاوه توسط این تعاونی و با همکاری اداره میراث فرهنگی به کشورهای عراق و ترکیه فراهم شده است.
به گفته حسینی، گیوه طرفداران خاصی دارد و به دلیل کیفیت بالای آن اکنون هر جفت گیوه مردانه از یک میلیون و 500 هزار ریال تا سه میلیون ریال و زنانه هم از 600 هزار ریال تا یک میلیون و 200 هزار ریال به فروش می رسد.
او گفت: در بهار امسال 400 جفت گیوه را به قیمت عمده هر جفت 900 هزار ریال به خارج از کشور صادر کردیم.

** بیمه نداریم
این بانوی هنرمند کارآفرین یکی از مشکلات خود و مجموعه اش را نداشتن بیمه تامین اجتماعی ذکر کرد و گفت: هیچ یک از افراد فعال در تعاونی بیمه ندارند.
حسینی اظهار داشت: سال گذشته از طرف وزارت کار و سازمان میراث فرهنگی به عنوان کارآفرین برتر کشور شناخته شدم اما هنوز زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی نیستم اگرچه قول هایی دادند اما هنوز عملی نشده است.
روستای میوان از توابع شهرستان پاوه 30 خانوار با 200 نفر جمعیت دارد و در حدود 120 کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده است.

** 11 هزار هنرمند فعال در 60 رشته صنایع دستی
در سال های اخیر آمارهای متفاوتی از تعداد هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در استان کرمانشاه ارائه شد که 70 هزار نفر یکی از این آمارها بود اما آنچنان که معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه می گوید؛ 11 هزار نفر در حوزه صنایع دستی استان فعال هستند.
پروانه حیدری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سامانه ای برای ثبت مشخصات هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه طراحی و فعال شده است، گفت: تاکنون 15 هزار نفر هنرمند صنایع دستی در این سامانه ثبت نام کرده اند که از این تعداد 11 هزار نفر فعال هستند.
به گفته او، تمام روندهای کاری هنرمندان صنایع دستی از جمله صدور مجوزها، کارت شناسایی، جواز تاسیس و سایر موارد در این سامانه انجام می شود.
اکنون 60 رشته صنایع دستی که بومی استان کرمانشاه است در این استان تولید می شود و هنرمندان در این رشته ها اقدام به خلق اثر می کنند.

** پیگیری بیمه از طریق صندوق روستایی و عشایری
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در ادامه به زیر بار نرفتن سازمان تامین اجتماعی برای بیمه هنرمندان صنایع دستی اشاره کرد و گفت: این سازمان می گوید بیمه هنرمندان بار مالی زیادی برای آنها دارد.
حیدری با بیان اینکه چند سال قبل تعداد زیادی از هنرمندان زیرپوشش بیمه بودند اما الان حذف شده است، افزود: اکنون از طریق صندوق کشاورزان و عشایر، هنرمندان را بیمه می کنیم.
او تفاوت این بیمه را با بیمه تامین اجتماعی را تنها در دفترچه درمانی دانست و گفت: بیمه صندوق روستایی و عشایری تنها دفترچه درمانی ندارد و در سایر موارد مشابه تامین اجتماعی است.
وی اظهار داشت: این نوع بیمه را به شهرستان ها اعلام کرده ایم تا از این طریق هنرمندان زیرپوشش بیمه قرار بگیرند.

** جذب 16 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق صنایع دستی
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه رونق صنایع دستی و کمک به هنرمندان را یکی از برنامه های مستمر این معاونت دانست و گفت: در قالب تسهیلات بانکی ارزان قیمت به دنبال تقویت بنیه مالی هنرمندان هستیم.
حیدری از جذب 16 میلیارد تومان اعتبار از محل تسهیلات روستایی عشایری برای رونق صنایع دستی استان در سال جاری خبر داد و افزود: رقم این تسهیلات بالا است و کرمانشاه در این زمینه جزو استان های پیشرو در جذب این تسهیلات است.

** صادرات 8 میلیون دلاری صنایع دستی از کرمانشاه
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین از صادرات هشت میلیون دلاری صادرات صنایع دستی در 6 ماه نخست سال ۱۳۹۷ خبر داد و گفت: در سال 96 صادرات صنایع دستی استان 18 میلیون دلار بوده و در 6 ماه اول سال جاری نیز هشت میلیون دلار صادرات انجام شده که بخش زیادی از صادرات گیوه بوده است.

** ثبت جهانی گلیم هرسین
وی در ادامه با اشاره به اینکه هرسین مهد گلیم‌ بافی کشور است، گفت: نشان جغرافیایی گلیم هرسین به ثبت ملی رسیده است و پرونده آن برای ثبت جهانی به نهاد‌های مربوطه ارسال شده است و به زودی نشان جغرافیایی گلیم هرسین ثبت جهانی خواهد شد.
حیدری همچنین افزود: شهر نودشه در شهرستان پاوه را به عنوان شهر ملی گیوه به ثبت ملی رسانده‌ایم و همچنین روستای فش شهرستان کنگاور به عنوان دهکده ملی ساخت سازهای سنتی ثبت ملی شده و همچنین پرونده مربوط به ثبت نشان جغرافیایی شهر کرند غرب در زمینه ساخت چاقو و ابزار آلات فلزی را به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال کرده‌ایم.
او با اشاره به اهمیت بازارچه‌های صنایع دستی نیز گفت: در شهر کرمانشاه سه بازارچه صنایع دستی فعال داریم و در شهرستان دالاهو نیز یک بازارچه صنایع دستی راه‌اندازی شده و در صدد آن هستیم که در تمام شهرستان ‌های استان بازارچه ‌های صنایع دستی راه اندازی شود.

** صنایع دستی مصداق واقعی کالای ایرانی
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، گفت: صنایع دستی مصداق واقعی کالای ایرانی است و با کمترین سرمایه ای در این بخش می توان شغل ایجاد کرد.
حیدری افزود: از طریق اعطای وام ارزان قیمت از محل تسهیلات روستایی عشایری از هنرمندان صنایع دستی برای رونق بخشیدن به فعالیت خود حمایت می کنیم.
او استقبال مردم از صنایع دستی را در سال های اخیر خوب دانست و افزود: در قالب برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی زمینه را برای معرفی محصولات صنایع دستی به مردم فراهم می کنیم.
حیدری همچنین به صادرات صنایع دستی در سال جاری اشاره کرد و گفت: در نیمه اول امسال هشت میلیون دلار صنایع دستی از استان کرمانشاه صادر شده است.
استان کرمانشاه از قدیمی ترین سکونتگاه های اقوام ایرانی و یکی از نقاط باستانی ایران است و از دیرباز به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و نیاز اهالی به لوازم و مواد اولیه زیستی، مرکز صنایع دستی بوده است و در بین مردم بومی، افراد مستعد و ماهر در هر رشته پرورش یافته اند.
انواع قالی و قالیچه ، قلم زنی ، نقره کاری ، مسگری ، زرگری ، چرم سازی ، نمد مالی ، سفالگری ، نساجی سنتی و فلز کاری در محدوده استان از رونق دیرینه برخوردار بوده و تولیدات آنها بیشتر به سایر نقاط ایران و خارج از آن صادر می شود.
3033/8066/1042
گزارش از فرزاد نویدی

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

ویژگی‌هایی که درباره تقلبی بودن صنایع دستی به شمار هشدار می‌دهد

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ایام نوروز در پیش است و احتمالا خیلی از ما در سفر به نقاط مختلف کشورمان دوست داریم از صنایع دستی هر منطقه‌ای برای خودمان چیزی به یادگار بخریم. اگر چه تشخیص برخی از صنایع دستی قاچاق با صنایع دستی تولید ایران دشوار است و کار کسی است که سال‌ها در این حوزه فعالیت کرده است اما با دانستن اطلاعات ساده در برخی موارد می‌توانیم مطمئن شویم صنایع دستی‌ای که می‌خریم تا چه اندازه کار هنرمندان ایرانی است و اصالت دارد یا محصول کشور دیگری است.

اگر در نوروز ۱۳۹۸ به هر استان یا شهری سفر می‌کنید، حتماً یکی از صنایع دستی آن منطقه را بخرید زیرا به رونق اقتصادی، اشتغالزایی آن منطقه و انگیزه کسی که یک هنر سنتی را تولید می‌کند، کمک خواهید کرد تا آن هنر از بین نرود.

اما شما حق دارید برای پولی که بابت یک هنر پرداخت می‌کنید و حمایتی که انجام می‌دهید، مطمئن باشید که آن محصول از اصالت کافی برخوردار است. بنابراین با ورود به هر استان، از نزدیک‌ترین پایگاه اطلاع‌رسانی گردشگری، کاتالوگ یا بروشوری که مؤلفه‌های صنایع دستی آن منطقه درج شده است را درخواست کنید.

سعی کنید حتماً یکی از هنرهای بومی و صنایع دستی را بخرید زیرا خاطره آن سفر را می‌توانید با صنایع دستی و هنر بومی آن منطقه همیشه زنده نگه دارید. صنایع دستی که به عبارتی سوغات یک منطقه جغرافیایی هم محسوب می‌شود، بار فرهنگی و مردم‌شناسی آن منطقه را با خود حمل می‌کند. انرژی و احساسی که در هنگام ساخت آن اثر منتقل شده است، همیشه با شما همراه خواهد بود.

برخی از صنایع دستی یا هنرهای سنتی، شناسنامه دارند که روی آنها جزئیات استفاده از مواد تشکیل‌دهنده یک اثر و روند تولید آن نوشته شده است. همچنین باید مشخصه‌های فرهنگی، فرم و نقوش هر منطقه‌ای در صنایع دستی همان منطقه قابل تشخیص باشد.

هنر شیشه‌گری

صنایع دستی، یا کاربردی یا تزئینی است. صنایع دستی کاربردی، باید استحکام داشته و به صورت بهداشتی تهیه شده باشد و چون این بخش از صنایع دستی در زندگی روزمره مردم کاربرد دارد، بنابراین نکته مهمی است. ویژگی‌های سنتی و بومی، اصالت، خلاقیت و نوآوری باید در صنایع دستی تزئینی پررنگ باشد.

برخی صنایع دستی مثل زیورآلات، تزئینی و کاربردی هستند. دقت کنید تزئینات در این نوع صنایع دستی، کاربردی‌بودن آن را مخدوش نکند. برای مثال یک انگشتر به دست فشار نیاورد و آزاردهنده نباشد. همچنین ضایعات نداشته باشد. در واقع کاربردی‌بودن یک صنایع دستی نباید قربانی تزئینات شود و باید شاخصه‌های کاربردی آن استاندارد باشد. یک صنایع دستی خوب، مواد طبیعی دارد و فرآیند ساخت آن غیرصنعتی است. باید ابزار و تجهیزات در روند ساخت آن کمرنگ و مؤلفه‌های فرهنگی و ملی قابل مشاهده باشد.

هنگام خرید یک محصول صنایع دستی از فروشنده یا تولیدکننده بخواهید روند تولید محصول را توضیح دهد. همچنین نحوه نگهداری و چگونگی شست‌وشوی محصول را هم بپرسید. دقت کنید یک محصول حتماً بسته‌بندی داشته باشد. اگر تولیدکننده‌ای صنایع دستی را در کیسه پلاستیکی به شما داد، یک نکته منفی محسوب می‌شود بنابراین به او گوشزد کنید شایسته نیست یک هنر بومی را در کیسه‌ای که سازگار با محیط زیست نیست به مشتری تحویل دهد.

هرچه مواد اولیه مرغوب‌تری در تولید صنایع دستی استفاده شده باشد، قیمت آن محصول گران‌تر است. این موضوع را می‌توان از کیفیت ساخت، تولید و موادی که در آن استفاده شده است، متوجه شد. مثلاً برای خرید یک لیوان سفالی به قرارگرفتن دسته‌ی ساخته‌شده و جایگیری دست، سنگینی و سبکی و ایستایی آن دقت کنید.

برای اطمینان خاطر از اینکه در تولید یک محصول مثل لباس از رنگرزی طبیعی استفاده شده است، می‌توان یک دستمال خیس را روی آن کشید. اگر رنگ پس دهد، از رنگ طبیعی برای رنگرزی آن استفاده نشده است. همچنین رنگ‌های طبیعی در مقایسه با شیمیایی، پخته و خاموش هستند و به مرور زمان و تابش آفتاب، ثباتشان را از دست نمی‌دهند اما رنگ‌های شیمیایی به نسبت طبیعی، براق‌تر و پررنگ‌تر هستند.

همچنین برای اینکه متوجه شوید در یک لباس از الیاف طبیعی استفاده شده، می‌توانید یکی از تارهای بیرون‌زده از پارچه را به نحوی که به محصول آسیب نرسید بکشید و آن را آتش بزنید. اگر تار بعد از سوختن مثل پلاستیک جمع شود، الیاف طبیعی نیست و اگر به شکل نرمی خاکستر شود دارای الیاف طبیعی است.

برای تشخیص مینای فلز اصل که یکی از صنایع دستی‌های استان اصفهان است از مینای چینی، باید فندک را روی رنگ ظرف بگیرید. اگر رنگ جمع شود و بسوزد، آن اثر اصل نیست. چون مینای فلز با حرارت زیاد شکل می‌گیرد، مقاومت زیادی در مقابل آتش دارد. بد نیست بدانید به دلیل علاقه ناصرالدین شاه قاجار به این هنر، قلیان‌های دربار را با آن تزئین می‌کردند. مهم‌ترین بخش این هنر، کوره‌کاری است که با حرارت در دمای ۸۵۰ تا ۹۵۰ درجه شکل می‌گیرد.

هنر میناکاری

از طرفی با یک وسیله نوک‌تیز می‌توان سطح ظروف مینا را خراشید. اگر خط بیفتد، این ظرف اصل نیست. قطعاً فروشنده‌ای که جنس اصل ندارد اجازه این کارها را به خریدار نمی‌دهد بنابراین همین واکنش بهترین تشخیص یک اثر اصل از تقلبی است!

میناکاری، هنری درباری محسوب می‌شده و با کیمیاگری مرتبط بوده است. یکی از دلایل ناشناخته‌بودن این هنر نیز همین موضوع است زیرا فقط درباریان از این هنر استفاده می‌کردند و مردم عادی اطلاعات چندانی از آن نداشته‌اند. حلقه قدرت و فره پادشاهی هخامنشیان نیز هنر میناکاری بوده که در حال حاضر هنر مینای آن ریخته و تنها بدنه فلزی آن باقی مانده است. بسیاری از جواهراتی که در موزه جواهرات نگهداری می‌شود با هنر میناکاری تزئین شده‌اند.

همه می‌دانیم که سنگ فیروزه یکی از سوغاتی‌ها و صنایع دستی خطه خراسان است. در بیشتر مغازه‌های مشهد طیف رنگی سبز و آبی را می‌توان در سنگ‌های فیروزه دید اما فیروزه‌ای بهترین است که رگه‌های کمتری داشته باشد. از طرفی هر چه رنگ سنگ فیروزه به این سه رنگی که در عکس پایین می‌بینید، نزدیک‌تر باشد، قطعاً بهتر است و قیمت بالاتری دارد.

نمونه‌ای از بهترین فیروزه‌ها

سنگ فیروزه خاصیت و حساسیت بالایی دارد بنابراین برای حفظ خاصیت و نمردن این سنگ باید آن را تا مدت سه ماه هر شب در ظرف آب گذاشت تا احیا شود زیرا سنگ فیروزه نیاز به احیا دارد و اگر چربی به آن بخورد به اصطلاح می‌میرد و خاصیتش را از دست می‌دهد.

با تنوع حصیری که در ایران وجود دارد، تشخیص حصیر تولیدشده در داخل از حصیر چینی، تایلندی یا وارداتی دشوار است اما برای اطمینان خاطر از خرید حصیر تولید ایران باید سری به کارگاه‌های تولیدی این حوزه زد. برخی از هنرمندان ایرانی با گذراندن دوره‌های حصیربافی استادکاران چینی توانایی تولید حصیرهای متنوع کاربردی را به دست آورده‌اند.

معمولاً برخی از کارگاه‌های تولید صنایع دستی از جمله حصیربافی در استان‌های مختلف و در ایام نوروز فعالیت می‌کنند، بهتر است برای خرید جنس اصل به این کارگاه‌ها مراجعه کنید و نحوه‌ی تولید آن را هم از نزدیک ببینید.

نقاشی پشت شیشه روی ظروف کاربردی هم در دماهای متفاوت حرارت می‌بینند. معمولاً ظروفی که در حرارت بالا ساخته می‌شوند، ثبات رنگ بیشتری دارند. برای تشخیص نقاشی روی شیشه حرارت‌دیده از صرفاً نقاشی روی شیشه، می‌توان با یک وسیله‌ی نوک‌تیز سطح آن را خراشید. اگر روی نقاشی کارشده در سطح شیشه خط نیفتد، آن محصول ثبات رنگ بیشتری دارد و در دمای بیشتری ساخته شده است اما پخت این ظرف‌ها در حرارت بالا منجر به بیشترشدن قیمت آن هم می‌شود.

شاید تشخیص گلیم و جاجیم هم برای عموم مردم کار دشواری باشد. گلیم پودنما است یعنی پودها در آن دیده می‌شوند و چله‌ها مشخص نیستند اما در جاجیم چله‌ها نقش‌ساز هستند و با رنگ‌های متفاوت بافته می‌شوند. معمولاً جاجیم راه‌راه است. قالی هم که پرزنما است، نه پود مشخص است نه تار بلکه گره دیده می‌شود. البته هنری هم به عنوان گلیم فرش داریم که با ترکیب هر دو (گلیم و فرش) ساخته شده است.

نمونه‌ای از گلیم فرش

البته پویا محمودیان  معاون صنایع دستی کشور درباره نحوه تشخیص کالاهای قاچاق اعلام کرده: «تشخیص این موضوع بسته به ارزیابی گمرک است اما برای تقویت توانمندی ارزیابان گمرک تفاهم کرده‌ایم تا هر زمان که احساس کردند که به توان کارشناسان تخصصی ما احتیاج دارند به آنها کمک کنیم. به‌طور طبیعی وقتی راه‌های واردات رسمی کالاهای خارجی به کشور محدود شود تلاش برای قاچاق کالا صورت می‌گیرد که برای این موضوع نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.

گشت‌های قاچاق که از سال ۹۵ راه‌اندازی شده است با جدیت بیشتری فعالیت خواهند کرد و از این پس در این گشت‌ها نیروهایی از اداره کل صنایع‌دستی نیز حضور خواهند داشت.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

راه‌های تشخیص صنایع دستی «اصل» از «تقلبی»

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: فرهنگي صنايع دستي مشكلات كرمانشاه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • باغ جهانی پهلوان پور مهریز استان یزد میزبان صنایع دستی و سوغات شهرستان سربیشه
 • برپایی ۴۰ بازارچه صنایع دستی و سوغات در فارس
 • بازار‌چه صنایع دستی در کاشان افتتاح شد
 • رونق گردشگری صنایع دستی مازندران در نوروز ۹۸
 • ۴۰ بازارچه صنایع دستی و سوغات در استان فارس برپا می‌شود
 • نخستین بازارچه دائمی صنایع دستی در یاسوج افتتاح شد+ تصاویر
 • برپایی ۲۳ نمایشگاه صنایع‌دستی در ایام نوروز در استان همدان
 • بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای سنتی شهر یاسوج افتتاح شد
 • صنایع دستی کردستان را بشناسید
 • راه‌های تشخیص صنایع دستی «اصل» از «تقلبی»
 • برپایی بازارچه های صنایع دستی همزمان با نوروز
 • صنایع دستی خراسان جنوبی با ۴۳۲ غرفه به استقبال گردشگران می‌رود
 • پیش نیاز توسعه صنایع دستی، حمایت از صنایع دستی بومی در مناطق روستایی است
 • 20 بازارچه صنایع دستی و سوغات در خراسان شمالی برپا شد
 • استقبال از مسافران نوروزی با برپایی نمایشگاه صنایع دستی ملی منطقه‌ای و استانی
 • فعالیت ۲۳ بازارچه صنایع دستی در ایام نوروز
 • حضور گردشگران نوروزی به رونق بازار صنایع دستی اصفهان می انجامد
 • تاثیر صنایع دستی لرستان بر اشتغالزایی و رونق کسب و کار
 • هنرمندان خبرساز تجسمی در سال ۹۷/ از طراح جنجالی تا عکاس شگفتی‌ساز