رکنا: سال پیش هرچه کاشته‌ بودند رها کردند و رفتند. زمین کشاورزی‌شان پر بود از هندوانه‌هایی که هیچ مشتری  ای نداشت. با هزار زور و زحمت و قرض و قوله هندوانه کاشته بودند تا فصل برداشت بدهی‌شان را بدهند و چیزی هم برای خودشان بماند ولی کسی بارشان را نخرید. چیزی که براشان باقی ماند، بدهی بود.

دغدغه کشاورزان جیرفت و عنبرآباد و رودبار و محمدآباد جنوب کرمان در این خشکسالی‌های پی در پی، گرانی و بالا رفتن هزینه کود و سم و بذر است و آخر از همه دلالان هستند که تیشه به ریشه‌شان می‌زنند. آنها با ترس و لرز بذر را در دل خاک می‌گذارند و هر روز دست به دعا بر می‌دارند که محصولات‌شان ثمر دهد و آنها را به قیمت منصفانه بخرند.

سال گذشته کسی هندوانه‌ رودباری‌ها را نخرید. آنهایی که هکتار هکتار هندوانه کاشته بودند از عصبانیت سوار تراکتور و کامیون شدند و هندوانه‌ها را زیر چرخ‌ها له کردند. پارسال که شب یلدا قیمت هر کیلو هندوانه 3 هزار تومان بود هندوانه رودبار کرمان را کیلویی 200 تومان هم نمی‌خریدند. برای کشاورزان که این همه خرج کرده بودند 200 تومان حتی خرج کارگرها را برای برداشت و بارگیری هندوانه نمی‌داد.

امسال هم وضعیت کشاورزان جنوب کرمان با سال‌های قبل تفاوت آنچنانی ندارد. قیمت بذر و کود و سم و نایلون برای برپا کردن گلخانه نسبت به سال گذشته 2 برابر شده و علتش هم بالا رفتن قیمت دلار است! خیار درجه یک را از آنها کیلویی 800، گوجه را 700، پرتقال را هزار تا هزار و 500 تومان می‌خرند؛ قیمتی که اشک کشاورزان و باغداران را درآورده است.

از نزدیکی جیرفت تا دلگان هر دو طرف جاده، ‌بیابان خشک و نخل‌های سوخته است یا گلخانه‌های کوچک و بزرگ. از زمانی که خشکسالی از دو دهه پیش ریشه‌اش را در این مناطق دواند و خیلی از رودخانه‌‌های محلی خشکید مردم چاره‌ای نداشتند برای کشاورزی و زنده نگه داشتن باغ‌هایشان چاه بزنند و از دل زمین آب بیرون بکشند.

وضعیت مالی کشاورزان رودبار جنوب آنقدر قمر در عقرب است که بارهایشان را بسته‌بندی کرده کنار جاده و دقیقاً بیرون میدان مرکزی تره‌بار شهرشان می‌فروشند. تا جایی که بتوانند بارشان را به دلالان نمی‌دهند ولی آخر سر چاره‌ای جز تسلیم شدن مقابل نرخ دلالان ندارند.

از موسی حیدری که لباس بلوچی به تن کرده و با بار خیارش کنار وانت زهوار دررفته‌اش ایستاده درباره مشکلات کشاورزان می‌پرسم. او همسن و سال من است یعنی 37سال ولی رنج کار و خشکسالی و بی‌آبی او را پیر و فرتوت کرده. موهای جو گندمی‌اش را زیر دستار شیری رنگش پنهان کرده ولی صورت آفتاب سوخته و پر چین و چروکش را نه.

«از زمانی که بارندگی‌ها کم و کمتر شد به ما گفتند به جای این‌که خیار و گوجه و سیب‌زمینی و پیاز و بادمجان را در فضای باز بکاریم از گلخانه استفاده کنیم و محصولات را آفتاب نمی‌سوزاند و از طرفی آب کمتری مصرف می‌شود. ما از اوایل شهریورماه تا آخر خردادماه کشت می‌کنیم که بهترین زمان برای کشاورزی است.

سال گذشته پلاستیک را کیلویی 10 هزار تومان می‌خریدیم و امسال که نرخ ارز بالا رفت روی پلاستیک و بذر و سم و حتی حقوق کارگر هم تأثیر گذاشت. امسال قیمت هر کیلو پلاستیک 18 هزار، بذر را هر دانه 700 تومان، کود مرغ را هر تن 600 هزار تومان می‌خریم. پارسال قیمت‌ها نصف این مبلغ‌ها بود. خب با این همه هزینه و سم‌پاشی و پول کارگر هیچ چیزی برای خودمان باقی نمی‌ماند. قیمت خیار توی تهران کیلویی 3 هزار تومان است ولی اینجا از ما 800- 700 تومان می‌خرند. قیمت‌ها را دلال‌ها تعیین می‌کنند.»

از او می‌پرسم چرا برای فروش محصولاتش به میدان مرکزی میوه و تره‌بار شهر که در فاصله 300 متری‌اش ایستاده، نمی‌رود. دستی به نشانه نارضایتی در هوا می‌چرخاند و می‌گوید: «همین میدان پدر ما را درآورده. هر چیزی که بکاریم به قیمت پایین می‌خرند. مثلاً خیار را از ما 700 می‌خرند و کیلویی 1500 تومان به کرمانشاهی‌ها می‌فروشند. یعنی سودی که آنها در چند ساعت می‌برند چند برابر سودی است که ماه‌ها زحمت کشیده‌ایم برای عمل آوردن محصولات‌مان.»

مصطفی احمدی یکی دیگر از کشاورزان که از این وضعیت بشدت گلایه مند است وارد بحث‌مان می‌شود: «من سیب‌زمینی هم می‌کارم. امسال 2 هکتار زمین اجاره کردم که شد 7 میلیون. 2 تن بذر خریدم که نزدیک 4 میلیون شد. یک میلیون هزینه کاشت و برداشت می‌شود. حداقل یکی دو میلیون هم باید به کارگر بدهم و وقتی محصول به دست می‌آید دلال‌ها دمار ما را در می‌آورند. آنها آنقدر قیمت را پایین می‌آورند که سود بالایی ببرند. اجازه هم نمی‌دهند کسانی که از شهرهای دیگر برای خرید محصول آمده‌اند سر زمین‌هایمان بیایند.‌

ما برای این‌که کار کنیم و سودی به دست آوریم هرچه داریم و نداریم می‌فروشیم به امید روز برداشت و فروش. باور کنید امسال برای این‌که زمین را اجاره کنم مجبور شدم طلاهای زنم را بفروشم.»

حرف دل 40 – 30 نفر از کشاورزانی که محصولات خود را بار وانت کرده‌اند و حالا همه‌شان دورم حلقه زده‌اند، این است که گرانی و نفوذ دلالان دمار از روزگارشان درآورده و کسی نیست که به دادشان برسد.

یکی از کشاورزان که نمی‌خواهد اسمی از او در این گزارش برده شود با عصبانیت می‌گوید:«دسترنج ما را این دلال‌ها به تاراج می‌برند. چطور می‌شود خیار را کیلویی 800 و گوجه را 700 بخر ند و همین گوجه و خیار به فاصله 500 متر یعنی در مرکز شهر کیلویی 2500 تا 3000 تومان باشد؟ نرخ صیفی‌جات و میوه دست دلال‌هاست و باید مسئولان برای این ماجرا که سالیان سال‌است که پدرمان را درآورده‌اند، کاری کنند.»

به توصیه او سری به یکی از زمین‌های کشاورزی در حاشیه رودبار می‌زنم، جایی که تا چشم کار می‌کند نایلون‌های سبز رنگ زمین‌ها را به محاصره خود درآورده‌اند. وقتی کنار جاده می‌ایستی هر از گاهی آدمی را می‌بینی که از لابه‌لای گلخانه‌ها بیرون می‌آید و چند دقیقه بعد ناپدید می‌شود!

کشاورزان صبح تا غروب به داخل گلخانه‌هایی که گرما و رطوبت زیادی دارد، می‌روند و گوجه و خیار می‌چینند آن هم نشسته؛ چراکه ارتفاع گلخانه به حدی کوتاه است که باید نشسته وارد شد.

حسین سنجری 45 ساله 3 کیلومتر بیرون شهر 50 ردیف گلخانه زده که به هر ردیف می‌گویند «کرد». او می‌گوید برای این 50 کرد نزدیک به 30 میلیون هزینه کرده است. او می‌گوید: «خیار نسبت به محصولات دیگر زودتر نتیجه می‌‌دهد. تقریباً هر 45 روز یکبار محصول می‌دهد ولی چه فایده که سود اصلی را دلالان می‌برند. من برای هر روز کار باید به کارگری که از ساعت 8 صبح تا ساعت 2 ظهر می‌آید روزی 70 هزار تومان دستمزد بدهم. رسیدگی و چیدن محصول آن هم در حالت نشسته خیلی سخت است و از طرفی گرما و رطوبت بالا نفس آدم را تنگ می‌کند و عملاً این هزینه و سختی و دردسر و سر و کله زدن با دلال برای فروش محصول به زحمت این کار نمی‌ارزد. چندین بار به سرم زده هرچه دارم و ندارم، بفروشم و بروم کرمان

یا تهران.» صیفی‌کاران و کشاورزان رودباری که چند سالی است بازار خوبی ندارند و از روی دست ماندن هندوانه‌ها در سال گذشته مدام مثال می‌آورند امیدی به آینده ندارند. خشکسالی و گرانی بذر و سم و پلاستیک و دستمزد یک طرف و جولان دلالان آنها را به کلی کلافه و ناامید کرده است. در این میان اداره و سازمان و نهادی هم نیست تا آنها را حمایت کند و الگوی کاشت جدیدی برای رشد و توسعه کشاورزی این منطقه معرفی کند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

دختر مشهدی: پدرم در وضعیت بدی مچم را گرفت و آن پسر توانست فرار کند دوربین های مداربسته رفتار کثیف معلم با شاگردش را ثبت کردند زن مشهدی قربانی وسوسه شیطانی مامور پلیس قلابی شد آتش زدن اداره پلیس توسط متهم روانی / جان دادن یک مامور+ عکس دختران فالگیر و رمال خدمات متنوع دیگری هم ارائه می کنند / پلیس فتا هشدار داد سرنوشت مبهم نوزاد حاصل ارتباط فاطمه و عزیز 2 همکلاسی بعد از 57 سال بهم رسیدند+ عکس ثبت فیلم دختر یکی از مسئولان در حالی که لباسی به تن نداشت ! / سهیل کیست؟ مادر سنگدل دخترش در ازای مواد در اختیار موادفروشان قرار می داد+ عکس سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد

منبع: رکنا

خبر بعدی:

دلایل شکم درد بعد از رابطه جنسی

اگر حین یا بعد از رابطه جنسی دچار درد می‌شوید باید آن را جدی بگیرید و در صورت تداوم با پزشک در میان بگذارید. در این مطلب به دلایل بالقوه‌ی درد و ناراحتی بعد از رابطه جنسی می‌پردازیم.

بارداری

برخی از زنان در دوران بارداری بعد از رابطه جنسی دچار شکم درد می‌شوند، بنابراین اگر این مشکل شماست باید اول بفهمید باردار هستید یا نه. سونوگرافی می‌تواند بارداری‌تان را تائید کرده و مشخص کند آیا شکم دردتان ناشی از بارداری خارج از رحم است (یعنی زمانی که تخمک بارور در بیرون از رحم جا می‌گیرد). یک احتمال دیگر نیز سقط جنین پیش از ۲۰ هفته است.

اندومتریوز

یکی از علائم شایع اندومتریوز- که تقریبا یک دهم زن‌ها در سنین باروری دچارش هستند- شکم درد بعد از رابطه جنسی است. در زنانی که دچار اندومتریوز هستند، بافت شبیه بافت اندومتر شروع به رشد در سایر قسمت‌های بدن از جمله لوله‌ی فالوپ می‌کنند. سایر علائم اندومتریوز شامل پریود‌های دردناک و ناباروی می‌شود. اگر فکر می‌کنید ممکن است اندومتریوز داشته باشید، پزشکی پیدا کنید که در درمان و کنترل اندومتریوز تخصص داشته باشد.

ادونومیوز

این عارضه ارتباط نزدیکی با اندونتریوز دارد. آدنومیوز ضخامت رحم بافت آندومتر است که به دیواره‌های عضلانی خارجی رحم حرکت می‌کند. این ضخامت می‌تواند رشد کرده و همراه با پریود خونریزی کند. افرادی که دچار این مشکل هستند با برقراری رابطه جنسی دچار درد و انقباض می‌شوند. هر چند برای ادونومیوز درمانی وجود ندارد، اما هیستروکتومی، قرص‌های ضد بارداری و سایر ابزار‌های پیشگیری از بارداری که هورمون‌ها را تغییر می‌دهند می‌توانند علائم را تسکین بدهند.

جابجایی آی یو دی

آی یو دی (ابزار درون رحمی پیشگیری از بارداری) اگرکاملا یا کمی از موقعیت خود جابجا شود باعث ایجاد درد‌های شکمی بعد از رابطه جنسی خواهد شد. این جابجایی احساس فشار و سوزش دردناک ایجاد می‌کند. آی یو دی ممکن است در قسمت دیگری از دیواره رحم در گردنه‌ی آن قرار بگیرد که این حالت نیز دردناک است. سونوگرافی واژینال می‌تواند جای آی یو دی را مشخص کند. اگر آی یو دی جابجا شده باشد باید درآورده شود.

فیبروم رحمی

فیبروئید که همچنین به عنوان Myomas یا Leiomyomas نیز شناخته می‌شود، تومور‌های فشرده و خوش خیم جامدی هستند که از سلول‌های عضلانی صاف و بافت همبند فیبر تشکیل شده اند و در رحم رشد می‌کنند. اگر این تومور‌ها بزرگ شوند می‌توانند درد زیادی حین رابطه جنسی ایجاد می‌کنند. درمان فیبروم رحم شامل مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن، قرص ضد بارداری و یا عمل جراحی برای برداشتن فیبروم یا رحم می‌شود.

کشیدگی عضلات کف لگن

این عارضه زمانی روی می‌دهد که عضلات واژن سفت و منقبض شده و رابطه‌ی جنسی را دردناک می‌کنند. عضلات و عصب‌ها ممکن است شروع به تحلیل رفتن کنند و حساس و تحریک پذیر شوند و درد ایجاد کنند. علائم شامل بی‌اختیاری ادرار، انحراف لگن، ضعف عضلات میان تنه و بالاتنه می‌شود. تکنیک‌های ریلکسیشن، دارو‌های روان تنی و رفتار درمانی شناختی می‌توانند در درمان این عارضه مفید باشند. در بیشتر موارد، استرس در بروز اختلال در عضلات کف لگن نقش دارد.

بیماری التهابی لگن

اگر به تازگی دردی در پایین شکم و لگن‌تان دارید، واژن‌تان بوی ناخوشایندی می‌دهد و حین رابطه جنسی درد و خونریزی دارید باید از بابت این بیماری التهابی معاینه شوید. رابطه جنسی می‌تواند این عارضه را تشدید کند و موجب درد بی‌حس کننده‌ای در پایین شکم شود. اگر چنین درد شدیدی دارید فورا به پزشک مراجعه کنید، چون معمولا خود به خود برطرف نمی‌شود و نیاز به یک دوره درمان با آنتی بیوتیک دارد.

کیست تخمدان

خیلی از خانم‌ها کیست تخمدان دارند. کیست کیسه‌های پُر از مایعی هستند که بدون علامت بوده و در بیشتر موارد بی‌خطرند. اما در برخی از افراد می‌توانند دردناک شوند. علائم کیست تخمدان شامل نفخ یا تورم شکم، درد هنگام اجابت مزاج، لگن درد قبل یا حین پریود، دردناک بودن رابطه جنسی، درد در پایین کمر یا ران‌ها، تهوع و استفراغ، لگن درد شدید، سرگیجه و غش می‌شوند. تنها ۸ درصد از زنان در سنین پیش از یائسگی، کیست‌های بزرگی دارند که نیاز به درمان دارد، اما اگر احساس فشار و نفخ و درد در پایین شکم دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

عفونت مجاری ادراری

این عفونت معمولا بی‌خطر می‌تواند منجر به احساس سوزش یا درد در میان شکم، قبل، حین و بعد از رابطه جنسی شود. افرادی که در معرض عفونت هستند یا اخیرا چندین بار پشت سرهم رابطه جنسی داشته‌اند، ممکن است دچار عفونت مجاری ادرار شوند. بعد از بروز علائم باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا یک دوره درمان با آنتی بیوتیک برای جلوگیری از شدت گرفتن عفونت و رسیدن آن به کلیه‌ها لازم است.

دیسپارونی یا مقاربت دردناک

دیسپارونی به معنای احساس درد در هنگام دخول یا قبل یا بعد از آن، می‌باشد که معمولا در دهانه‌ی واژن یا در عمق لگن روی داده و می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد، مثلا علت‌های جسمی، روانی، اجتماعی و .... ممکن است احساس کنید درد از ناحیه‌ی شکم‌تان است. در مورد محل درد، مدت و خصوصیات آن با پزشک‌تان صحبت کنید تا علت یا علل احتمالی را شناسایی کند.

دخول عمیق

گاهی علت شکم درد بعد از رابطه جنسی چیزی جز دخول عمیق آلت نیست. وقتی حین رابطه جنسی، گردنه‌ی رحم و رحم مکررا ضربه می‌خورند، شدت این ضربات به رباط‌های لگن نیز می‌رسند. این درد ممکن است خود به خود و یا با دارو‌های مسکن برطرف شود و به ندرت نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

ولوودینیا

درد در ناحیه‌ی بیرون واژن که با دخول تشدید می‌شود اغلب به دلیل ولوودینیا است. درد مداوم در بیرون واژن که دست کم سه ماه تداوم داشته باشد، ولوودینیا نام دارد. هر چند علت این عارضه ناشناخته است، اما زنانی که ولوودینیای درمان نشده دارند معمولا دست به رفتار‌هایی برای کاهش فاکتور‌های درد و تسکین استرس می‌زنند. پزشک بعد از رفتار درمانی ممکن است رویکرد‌های درمانی دیگری مانند فیزیک درمانی، ورزش، لوبریکاسیون، وان گرم و مشاوره را توصیه کند. گاهی دارو‌های ضد افسردگی نیز مفید خواهند بود.

پارگی یا زخم واژن

پارگی یا زخم واژن اغلب به دلیل خود ِ. رابطه جنسی روی می‌دهد که می‌تواند علت درد بعد از رابطه جنسی نیز باشد. برای پیشگیری از این نوع آسیب، هر وقت دچار خشکی واژن شدید از لوبریکانت یا روان کننده استفاده کنید. از کجا باید بدانید دچار پارگی یا جراحت واژن شده‌اید؟ عصب‌های دیواره‌ی واژن می‌توانند پایین شکم را دردناک کنند، اما خونریزی نیز می‌تواند بروز کند. خونریزی و حالت تهوع را باید جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز به بخیه این درمان انجام شود.   منبع: برترین ها 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: قیمت دلار نرخ ارز بازار زمین کشاورزان کرمان برند رودبار عکس فیلم مرد دختر قتل جوان پلیس عجیب دستگیر سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افرادی که حتما باید جوراب بپوشند
 • پای مرغ چه خاصیتی دارد؟
 • مسئولان در برنامه ریزی ها شرایط کشاورزان منطقه را مدنظر قرار دهند
 • افزایش برداشت آب از دشت سرایان کشاورزان را نگران کرد
 • یک کشتی تجاری پای اسکله بندر شهید رجایی غرق شد
 • پرداخت مطالبات کشاورزان اولویت اول شرکت قند بیستون است
 • دلالان و سوداگران عامل گرانی گوشت در بازار / مشکلی در تامین گوشت قرمز و مرغ در شب عید نداریم
 • کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
 • آب هم به زاینده رود می‌رسد و هم به کشاورزان اصفهانی
 • ۳۰ نفر از اخلال‌گران و دلالان بازار مرغ صبح امروز بازداشت شدند
 • فیلم/ سودی که قاچاقچیان از چهارشنبه‌سوری می‌برند
 • اصفهان| حیات نوروزی زاینده‌رود مشکلی در حق‌آبه کشاورزان شرق و غرب ایجاد نمی‌کند
 • سودی به قیمت بیماری
 • تمام فروشگاه های عرضه پوشاک برند خارجی در مشهد تعطیل می شود
 • آب روز ۲۹ اسفند به شهر اصفهان خواهد رسید/ تخصیص حقابه کشاورزان از پنجم فروردین ۹۸
 • ورزش های خوب و بد برای کمردرد
 • اعتراض شدید کشاورزان به جهاد کشاورزی گلستان
 • کشاورزان از فروشگاه‌های معتبر نهاده‌های استاندارد دریافت کنند
 • خیرآبادی: مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال آسیا مثل هندوانه سر بسته است