عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اشکالاتی که در بودجه وجود دارد، گفت: بنده ۳۰ اشکال را در بودجه شناسایی کردم که به موقع آنها را مطرح و دنبال می‌کنم. ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۱۵ استانها اصفهان نظرات - اخبار استانها -

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به بودجه سال 98 اظهار داشت: اعتقاد ما بر این است که باید از یک سو، برنامه ریزی دقیق‌تر برای شناسایی منابع جدید و یا منابع فراموش شده و از سوی دیگر کاهش برخی از هزینه‌های غیرضروری و اسراف‌هایی که در بودجه صورت می‌گیرد را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: بنابراین اعتقاد ما بر این بود که با این شرایط باید بودجه را یک بودجه بدون نفت می‌بستیم و این شدنی است که نیاز به کار و تلاش دارد، ما این پیشنهاد را مطرح کرده‌ایم و باز هم ارائه خواهیم داد و از آن دفاع نیز می‌کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: راهکارهایی که مدنظر داریم نیز حداقل، 2،3 مورد است که جایگزین عددی می‌شود که از بابت فروش نفت به دست می‌آید.

ابهام در تحقق بودجه 98/ پیگیری‌های لازم برای عرضه نفت در بورس انجام نمی‌شودعضو مجمع نمایندگان گیلان: هیچ‌ بودجه‌ای نباید از حوزه دفاعی و امنیتی کشور دریغ شود‌بودجه 98 ‌آرایش جنگ اقتصادی ندارد/اعتباری برای 81 هزار پروژه نیمه‌تمام در بودجه نیست

وی با بیان اینکه یکی از این موارد 50 هزار میلیارد تومان معافیت‌های مالیاتی است که مبلغ قابل توجهی است و بخشی از آن را می‌توان برداشت کرد، افزود: همچنین مالیات بر عایدی سرمایه اعم از مالیات گرفتن از افراد واسطه و دلال در موضوعاتی مانند مسکن مورد دیگر است.

حاجی دلیگانی اظهار داشت: موارد دیگری نیز در کمیسیون‌های تخصصی مجلس مطرح می‌شود اما تحقق آنها اراده‌ای نیاز دارد که امیدواریم به‌وجود آید.

وی با اشاره به اشکالاتی که در بودجه وجود دارد، خاطرنشان کرد: بنده 30 اشکال را در بودجه شناسایی کردم که به موقع آنها را مطرح و دنبال می‌کنم، اکنون نیز در راستای اصلاح این اشکالات در حال تلاش هستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درباره فروش نفت، با کم کاری وزارت نفت و وزیر نفت مواجه هستیم، اگر روزی ضرورت اقتضا کند ریز‌ کم‌کاری‌های وزیر نفت و وزارت را بیان خواهیم کرد، معتقدیم به رغم ظرفیت‌هایی که برای فروش نفت داریم اما اراده‌ای در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه آقایان، فقط در یک چارچوب بسته فکر می‌کنند، گفت: چون از گذشته برای عرضه نفت اینگونه عادت کرده‌اند هم اکنون نیز همین راه‌‌ها را ادامه می‌دهند، به این صورت که پول آن به حسابشان بیاید و 14.5 درصد را به صورت "گلوبال" در اختیار داشته باشند و هرطور که به نتیجه‌ می‌رسند آن را مصرف کنند.

انتهای پیام/ش

R41346/P4001/S6,51/CT1

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

حقوق مدیران باید شفاف شود/ دولت سامانه حقوق و دستمزد را کامل کند

به گزارش ایسکانیوز ، علی لاریجانی رئیس مجلس صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ حاضر شد.

وی توصیه‌هایی را در خصوص تدوین بودجه سال ۹۸ به اعضای کمیسیون ارائه داد و گفت: دریافتی‌ها و حقوق مدیران باید طبق قانون برنامه ششم بر روی سایت بیاید. شرکت‌های دولتی هم بر اساس این قانون باید حقوق مدیران را بر روی سامانه قرار دهند.

لاریجانی ادامه داد: دولت این سایت را راه‌اندازی کرده اما هنوز کامل نشده است. اجرای این قانون آرامش ایجاد می‌کند. دولت را در بودجه سال ۹۸ ملزم کنید که این الزام را کامل کند.

علی لاریجانی گفت: امسال مقداری شرایط بودجه ای سخت است لذا تنظیم بودجه وقت زیادی می برد و باید با نظم بیشتری شرایط کشور را رصد کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی از اقدام کمیسیون تلفیق مبنی بر تعیین سقف یک و نیم میلیون بشکه ای برای صادرات نفت تقدیر کرد و گفت: کار عاقلانه‌ای انجام دادید، اطلاعاتی که برخی مسئولان از تریبون ها می گویند با واقعیت مطابقت ندارد. آمریکایی ها شکست خوردند و نتوانستند فروش نفت ایران را به صفر برسانند.

عضو شورای هماهنگی سران قوا ادامه داد: وقتی تحریم ها وجود نداشت تلاطم هایی در بازار نفت ایجاد می‌شد و در برخی زمان‌ها کل بودجه ما از فروش نفت ۷ میلیارد تومان بود.

همه مشکلات اقتصادی مربوط به تحریم‌ها نیست

عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: همه مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم‌ها نیست و نباید به دست خودمان شرایط را طور دیگری ترسیم کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری درباره اصلاح لایحه بودجه ۹۸ گفت: ایشان تاکید داشتند که بودجه سال ۹۸ باید متناسب با شرایط تحریم ها تنظیم شود لذا سازمان برنامه و بودجه مجددا لایحه بودجه را تعدیل کرد. ایشان بر لزوم اصلاح ساختاری بودجه، رشد اقتصادی بدون نفت و کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی تاکید داشتند.

وی اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه در حد امکان اصلاحات مقام معظم رهبری را اعمال و مابقی را به سال های آینده موکول کرد.

لاریجانی تصریح کرد: ایجاد برخی اصلاحات ساختاری را می‌توان در قالب بودجه آغاز کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: در این خصوص کمیسیون مصوبه‌ای داشت و حتی موارد تنبیهی را در نظر گرفت اما به نظر من تشویق هم لازم است.

تسهیلات و مشوق‌هایی را برای صادرات در نظر بگیرید

عضو شورای عالی هماهنگی سران قوا ادامه داد: نوسانات ارزی مشکلاتی را ایجاد کرد اما شرایط خوبی را برای صادرات وجود دارد لذا در لایحه بودجه سال ۹۸ تسهیلات و مشوق هایی را برای صادرات در نظر بگیرید.

عضو شورای عالی امنیت ملی رونق حوزه مسکن را از عوامل مهم رونق اشتغال خواند و گفت: با رونق بخشی مسکن بخش های زیادی از حوزه مسکن رونق می یابد. معتقدم باید در راستای نوسازی بافت های فرسوده اقدام شود. بنیاد مسکن اقداماتی را در این خصوص به صورت پایلوت در منطقه آقای تاجگردون انجام داد، اگر این اقدامات در کل کشور تسری یابد خوب است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تسهیلات دولت برای احیای بافت های فرسوده گفت: اگر به شهرداری‌ها تسهیلاتی مثل اوراق داده شود می توانند بافت های فرسوده را خریداری کرده و پس از احیا، اقدام به فروش آن کنند. شهرداری ها دارای چنین ظرفیتی هستند و می توانند زمینه‌ساز رونق بخش مسکن باشند.

وی رونق در بخش گردشگری و صنایع دستی را از عوامل رونق اقتصادی خواند و گفت: رونق در این بخش ها سریع تر منجر به اشتغال می شود و نیاز به سرمایه گذاری اندکی دارد. به جای اینکه کمیته امداد به افراد پول بدهد از این طریق، افراد خودشان به پول می رسند.

لاریجانی با اشاره به تشکیل مجمع کارآفرینان برجسته گفت: این مجمع توصیه هایی را در راستای رونق کارآفرینی داشته که مهمترین آن تامین سرمایه در گردش صنایع بوده است. بانک ها باید در این زمینه کمک کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: برخی بانک ها مانند بانک توسعه صنعت به بخش صنعت توجه خاصی دارد اما سرمایه آنها کم است. پیشنهاداتی برای افزایش سرمایه این بانک ها وجود دارد که باید در کمیسیون تلفیق به تصویب برسد.

عضو شورای هماهنگی سران قوا گفت: در شورای هماهنگی سران قوا اصلاح قانون برای کمک به کارآفرینان مطرح است شما هم می توانید از کارآفرینان برای حضور در جلسات تلفیق دعوت کنید.

عضو شورای عالی امنیت ملی از اعضای کمیسیون تلفیق خواست بسته کاملی برای رونق اشتغال تهیه کنند تا جهت اصلی بودجه سال ۹۸ در راستای رونق اشتغال مشخص باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مرکز پژوهش ها گزارشی را تهیه کرده بود و میزان وابستگی زنجیره های تولید به خارج از کشور را مورد بررسی قرار داده بود. برخی از این بخش ها حلقه های مفقوده ای دارند که اگر سرمایه گذاری صورت گیرد دیگر این صنایع وابستگی به خارج از کشور نخواهند داشت مخصوصا خودروسازی ها که اگر دو، سه قلم قطعه در داخل کشور تولید شود وابستگی آنها به خارج از کشور حل خواهد شد.

وی تاکید کرد: صنایع می توانند از شرکت های دانش بنیان برای حل این مشکل استفاده کنند.

کاهش بودجه معاونت علمی ریاست‌جمهوری به مصلحت نیست

لاریجانی با انتقاد از کاهش بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: کاهش بودجه این معاونت به مصلحت نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: دانشگاه‌ها در همه دنیا از طریق پژوهش کار می‌کنند اما چون بودجه کشور ما نفتی است بودجه دانشگاه‌ها نیز از طریق دولت تامین می شود.

عضو شورای هماهنگی سران قوا تاکید کرد: صنایع و تولیدات برای مشکلات خود باید به دانشگاه ها مراجعه کنند. باید زمینه ای فراهم شود تا دانشگاه ها به سمت حل مشکلات تولید و صنعت حرکت کنند.

لاریجانی در خصوص صندوق‌های بازنشستگی نیز گفت: مرحوم آقای نوبخش بسته‌ای را برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی آماده کرده بودند. وجود بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و سایر صندوق‌ها یک حقیقت است. سال گذشته مجلس تلاش کرد تا این صندوق‌ها سرپا بمانند.

وی تصریح کرد: به حمایت از صندوق‌های بازنشستگی در بودجه سال ۹۸ اهتمام داشته باشید. اگر امسال این کار انجام نشود، در سال‌های آینده دچار مشکلات بیشتری خواهید شد. امسال دولت می‌توانست بخشی از بدهی صندوق‌ها را بدهد.

دولت را ملزم به پرداخت بدهی صندوق های بازنشستگی کنید

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تبصره‌ای را در قانون بودجه قرار دهید و دولت را ملزم کنید که بدهی خود را به صندوق‌های بازنشستگی بپردازد؛ متولی این کار را هم وزارت اقتصاد قرار دهید.

وی با تأکید بر لزوم توسعه راه‌آهن شرق به غرب و شمال به جنوب گفت: در صورت توسعه راه‌آهن، مقدار زیادی درآمد از حمل و نقل خواهیم داشت. سال گذشته در این بخش از طریق صندوق توسعه ملی، سرمایه‌گذاری شد. در بودجه ۹۸ نیز این امکان را فراهم کرده و وزیر راه را مکلف به توسعه راه‌آهن کنیم.

لاریجانی با تأکید بر لزوم کوچک‌سازی دولت افزود: شاید در این زمینه لازم باشد اختیارات و الزاماتی به شورای عالی اداری یا شورای عالی هماهنگی قوا بدهیم که آنها بتوانند بخش‌های موازی دولت را ادغام کرده تا دولت کوچک شود.

شورای عالی فضای مجازی باید به ایجاد شبکه ملی اطلاعات ملزم شود

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حجم بودجه دولت فربه است و دولت نمی‌تواند این بودجه را به سمت تولید و اشتغال هدایت کند.

وی با بیان اینکه دولت الکترونیک بسیاری از مفاسد اداری را از بین می‌برد، گفت: زیرساخت‌های دولت الکترونیک آماده است؛ فقط باید با هم مرتبط شود. دولت را ملزم کنید در سال آینده این کار را انجام دهد.

لاریجانی همچنین از اعضای کمیسیون تلفیق خواست که شورای عالی فضای مجازی را ملزم به ایجاد شبکه ملی اطلاعات کنند و در عین حال گفت: مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأکید داشتند.

باید گزارش بررسی شرکت‌های دولتی به صحن مجلس بیاید

وی عدم بررسی بودجه شرکت‌های دولتی را یکی از نقاط ضعف بودجه خواند و اظهار داشت: خوشبختانه امسال بودجه شرکت‌های دولتی مورد بررسی قرار گرفته است و باید به صحن گزارش داده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کاهش بودجه فرهنگستان‌ها خاطرنشان کرد: فرهنگستان‌ها بودجه کمی دارند و کارهای مهمی انجام می‌دهند. لایحه بودجه به گونه ای تنظیم نشود که به بخش‌هایی ستم شود بنابراین باید بودجه را تعدیل کنید.

156 / 156 علی لاریجانی رئیس مجلس کمیسیون تلفیق بودجه حقوق مدیران

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۶۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عضو شورای شهر تهران: اشکال در زیرساخت‌های طرح ترافیک جدید درآمدها را نصف کرد/ ورود ۲ برابری خودروهای غیر مجاز به محدوده
 • تأکید رئیس مجلس بر اصلاح بودجه بخش‌های فرهنگی و دینی
 • لاریجانی در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸: دریافتی مدیران باید روی سایت قرار گیرد/ پیش‌بینی فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز عاقلانه است
 • عضو هیئت رییسه مجلس: لایحه بودجه ۹۸ هفته‌ آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود
 • دو ابهام اساسی درباره بودجه نفت
 • دشمنان از برخی اظهارات مسئولان در بحث نفت سوء‌استفاده می‌کنند/ تحسین اقدام کمیسیون تلفیق در تعیین سقف صادرات ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز
 • دشمنان از برخی اظهارات مسئولان در بحث نفت سوء‌استفاده می‌کنند/ تحسین اقدام کمیسیون تلفیق بودجه در تعیین سقف صادرات ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز
 • اشکال در زیرساخت‌های طرح ترافیک جدید درآمد‌ها را نصف کرد/ ورود ۲ برابری خودرو‌های غیر مجاز به محدوده
 • کارزار داغ نصب کارتخوان در مطب پزشکان/ جامعه پزشکی فرار مالیاتی دارند؟
 • انتقاد از بی توجهی بانک‌ها به تذکرات مراجع تقلید/تفاوت قیمت‌ها در نقاط مختلف کشور یک اشکال بزرگ است
 • گزارش عملکرد وزیر فرهنگ به کمیسیون فرهنگی مجلس
 • چرا عضو کنوانسیون «منع شکنجه» نیستیم؟
 • نظر رئیس کمیسیون تلفیق مجلس درباره بودجه نهاد ریاست جمهوری + فیلم
 • زمان انتقاد بعد از جام ملت هاست / اشکال نداشت دو گل زدیم و ده گل نزدیم
 • جزئیات کامل بودجه شرکت ملی نفت در لایحه ۹۸
 • افزایش 20 درصدی حقوق نباید برای همگان ملاک عمل دولت قرار گیرد/احتمال تولد سلطان‌‎های جدید در بازار کالاهای اساسی
 • برنامه‌ای برای مقابله با تحریم نفتی پیش‌بینی نشده/ یارانه نقدی برای قیمت‌های سال 89 است
 • عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: احتمال تحقق درآمدهای بودجه ۹۸ بسیار پایین است
 • دو ابهام اساسی درباره بودجه شرکت نفت