جنجال بر سرافشای اطلاعات خصوصی کاربران فضای مجازی و شیوع حملات سایبری کشورها علیه یکدیگر از جمله مهم ترین رخدادهای سایبری سال ۲۰۱۸ میلادی بود؛ در این فضا باج افزارها نیز رونق گرفتند.

به گزارش مشرق، با پیشرفت فناوری و دیجیتالی شدن سیستم‌های ذخیره اطلاعات و گسترش استفاده از اینترنت در گجت ها و ابزارهای مختلف فناورانه، هر روز اخبار بیشتری از روش‌های نوین اختلال یا دسترسی به سیستم اطلاعاتی، ارتباطی، صنعتی، امنیتی، دفاعی و تسلیحاتی کشورها با استفاده از آلودگی‌های بدافزاری، حملات هک و آسیب پذیری‌های نرم افزاری به گوش می‌رسد.

درسال ۲۰۱۸ میلادی امنیت سایبری کاربران در بسیاری از کشورها با حملات هدفمندی در مقیاس ملی، حملات هک و دیفیس و آلودگی بدافزار، حملات و آلودگی‌ها در حوزه تلفن همراه، آسیب پذیری نرم افزارها و تجهیزات پرکاربر و صفحات جعلی، به خطر افتاد.

تحقیقات دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که درسال میلادی که گذشت اکانت‌های تقلبی به سرعت در سراسر جهان نفوذ و گسترش یافتند و بسیاری از کاربران با فریب نرم افزارهای مخرب و باج گیر، قربانی این روش نفوذ سایبری شدند.

بیشتر بخوانید:

هکرها اطلاعات شهروندان انگلیسی را ۱۰ پوند می‌فروشند آلمان از «سیا» درخواست کمک می‌کند

اگرچه تعداد بدافزارهایی که بسیاری از کاربران فضای مجازی در سراسر دنیا را درگیر خود کرده بسیار زیاد است اما در این گزارش نگاهی به نرم افزارهای مخرب، بدافزار و باج افزارهایی داریم که بیشترین دربرگیری را در میان کاربران فضای سایبر داشت.

جولان بدافزارهای مخرب در سیستم‌های کامپیوتری

- درسالی که گذشت محققان امنیت سایبری بدافزاری کشف کردند که از طریق واتس اپ، تلگرام و اپلیکیشن های دیگر، کاربران ایران، لبنان، مصر، مراکش و اردن را هدف گرفت. این بدافزار که «زوپارک» نام داشت، هرگونه اطلاعات ذخیره شده از جمله پسوردهای موجود در دستگاه کاربر را سرقت می‌کرد.

- شناسایی بدافزار میرای (Mirai) که یک کرم رایانه‌ای غیرتخریب کننده بود و به کامپیوترهای حاوی سیستم عامل لینوکس (به روز نشده) متصل به شبکه، حمله کرده و آن را آلوده می‌کرد، از دیگر تهدیدات سایبری این بخش بود. این بدافزار سعی در تکثیر خود در هارد و شبکه کاربران داشت و اکثر حملات صورت گرفته آن از آدرس‌های مبدا ایران گزارش شد؛ به گونه‌ای که در حملات رخ داده حدود ۶۸ درصد حملات از آدرس‌های کشور ایران و تنها ۳۲ درصد حملات از سایر نقاط جهان ایجاد شد.

- گسترش حملات باج افزاری نسخه چهارم باج افزار خطرناک ‫GandCrab به کاربران در سراسر کشور از دیگر رویدادهای مهم این بخش بود. این باج افزار روش‌های گوناگونی از نفوذ به سیستم از جمله ضعف در پیکربندی سرویس پروتکل از راه دور (ریموت دسکتاپ -‫RDP) و پیوست هرزنامه‌ها و اکسپلویت کیت‌ها را در حملات خود استفاده می‌کرد.

- پژوهشگران Trend Micro نیز چندین برنامه در قالب پلتفرم‌های پیام‌رسان صوتی قانونی را در فروشگاه گوگل پلی (Google Play) مشاهده کردند که دارای قابلیت‌های مخرب بود و در هر نسخه نیز تکامل یافته تر از قبل می‌شد. محققان اعلام کردند که مجرمان به دنبال فعالیت‌های مخرب از جمله حملات بات‌نت هستند.

- درسال ۲۰۱۸ میلادی ۶۰۰ هزار حمله به یکی از برنامه‌های کاربردی مدیریت پایگاه داده روی سرویس‌دهنده‌های وب، صورت گرفت که منشأ این حملات از کشور سوئد بود. این حمله به پورتهای مربوط به شبکه‌ها و دوربین‌های مداربسته صورت گرفت.

- در این سال دو بدافزار از گروه APT کشور کره شمالی شناسایی شدند که فعالیت‌های مخربی از جمله استخراج اطلاعات، نصب بدافزارهای دیگر و ایجاد پراکسی روی سیستم‌های ویندوزی انجام می‌دهند.

- کشف جاسوس سایبری در خاورمیانه که حمله «بیگ بنگ» را با ایمیل جعلی ترتیب داد از دیگر اخبار مهم سال ۲۰۱۸ میلادی بود. این گروه جاسوسی سایبری پیشرفته با نام «بیگ بنگ» منطقه خاورمیانه را هدف قرار داده و با ارسال این حملات با ارسال ایمیل‌های فیشینگ حاوی فایل پیوست مخرب، حملات سایبری علیه نهادهایی در سراسر خاورمیانه، رقم زدند.

- مؤسسه امنیتی سایمنتک نسبت به افزایش حملات باج افزاری به سیستم‌های مراقبتهای بهداشتی با تکامل باج افزار SamSam هشدار داد. این باج افزار حملات هدفمندی علیه ۶۷ هدف مختلف و چندین سازمان داشت که بیشتر آنها در ایالات متحده آمریکا قرار داشتند. باج‌افزار SamSam که یک تهدید قدیمی بوده و حملات آن در سال ۲۰۱۵ نیز مشاهده شده، سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی را هدف قرار داده است.

- مؤسسه امنیتی کاسپراسکای نیز از شناسایی بدافزار پیچیده و خطرناکی خبر داد که با حمایت یکی از دولت‌های جهان طراحی شد و برای نفوذ به رایانه‌ها از روترهای اینترنتی استفاده می‌کرد. این بدافزار که Slingshot نام داشت، حملات خود را به صورت کاملاً مخفیانه و لایه لایه انجام داده و ابتدا روترهای MikroTik را هدف قرارداد و سپس حمله به رایانه شخصی را در دو مرحله در سیستم عامل و مدیریت فایل‌های سیستمی اجرایی کرد. گمانه زنی‌ها با توجه به انگلیسی بودن بخش عمده کدنویسی ها و روان بودن زبان به کار گرفته شده در این بدافزار حاکی از آن بود که احتمالاً یک یا تعدادی از کشورهای عضو گروه پنج چشم (آمریکا، انگلیس، استرالیا، نیوزلند و کانادا) در نگارش این بدافزار مخرب دخالت داشتند.

بدافزارهای کاوشگر ارز دیجیتال به میدان آمدند

سوءاستفاده بدافزاری از سیستم‌های اطلاعاتی درسال ۲۰۱۸ نگاه پررنگی نیز به بخش‌های اقتصادی داشت و خبرهای بسیاری از قربانیان بدافزارهای ارز دیجیتال و سرقت اطلاعات کارتهای اعتباری منتشر شد.

بدافزارهای کاوش ارز دیجیتال به دلیل افزایش قیمت ارزهای دیجیتال، از قدرت پردازشگر سیستم کامپیوتری قربانیان استفاده کرده و اقدام به استخراج ارز می‌کردند. هنگامی که یک دستگاه در معرض این‌گونه بدافزارها قرار می‌گیرد، یک برنامه مخرب در پس زمینه اجرا می‌شود و مصرف انرژی را افزایش می‌دهد که در نتیجه سرعت و عملکرد دستگاه کاهش می‌یابد.

- برای مثال آزمایشگاه مک آفی ( McAfee ) بدافزاری با نام WebCobra کشف کرد که از قدرت پردازش سیستم قربانیان برای کاوش ارز دیجیتالی استفاده می‌کرد. دامنه آلودگی این بدافزار در سراسر جهان در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ بود و بیشترین آلودگی‌ها مربوط به کشورهای برزیل، آفریقای جنوبی و ایالات متحده گزارش شد.

- سرقت اطلاعات میلیون‌ها کارت اعتباری از طریق نفوذ به شبکه‌های بانکی و ATM در سراسر جهان توسط یک گروه سایبری از دیگر اخبار مهم این بخش بود. این گروه سایبری، اطلاعات بیش از ۱۵ میلیون کارت اعتباری را از بیش از ۶۵۰۰ ایستگاه پایانه در ۳۶۰۰ کسب وکار با استفاده از بدافزارهایی که از طریق ایمیل‌های فیشینگ ارسال می‌کردند، به سرقت برده و از این طریق بیش از یک میلیارد یورو از بانک‌های سراسر جهان سرقت کردند.

- باج افزار سایبری «پول زور» که با استفاده از صفحات جعلی درگاه بانکی شاپرک، از کاربران ایرانی یک میلیون تومان باج می‌گرفت نیز در ایران شناسایی شد.

- از طرف دیگر، انتشار باج افزار « Cybersccp » در کانال‌های تلگرامی فارسی زبان از دیگر رخدادهای سایبری درسال ۲۰۱۸ بود. این باج‌افزار از خانواده خطرناک شناخته شده HiddenTear با نام Cyber.exe بود که در پوشش برنامه‌ای کاربردی با ادعای ساخت تصویر جعلی کارت ملی، کارت بانکی، شناسنامه و پاسپورت انتشار یافت.

- درسال ۲۰۱۸ یافته‌های مؤسسه امنیتی چک پوینت حاکی از آن بود که طراحی و تولید بدافزارهای سرقت ارز دیجیتال که به طور ویژه برای آیفون عرضه می‌شوند نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰۰ درصد افزایش یافت. بخش عمده این حملات از طریق مرورگر سافاری و با تلاش برای آلوده کردن این مرورگر صورت گرفت. یکی از مشهورترین بدافزارهایی که بدین منظور طراحی شد Coinhive نام داشت که در میان بدافزارهای سرقت ارزهای دیجیتال با ایجاد ۱۹ درصد آلودگی در رتبه اول است. ایران در بین ۵ کشور اول آلوده به نرم افزار مخرب کوین هایو قرار داشت.

- کارشناسان بدافزاری کشف کردند که وارد دستگاه‌های اندروید آمازون شده و به استخراج ارز دیجیتال می‌پرداخت. این بدافزار که ADB.miner نام گرفت به عنوان اپلیکیشنی به نام Test در « فایر تی وی Fire TV » و « فایر استیکس Fire Stick » های آمازون مشاهده شد و پس از نصب با استفاده از دستگاه، ارز دیجیتال استخراج می‌کرد.

- پژوهشگران امنیتی IBM یک بدافزار قدرت گرفته از هوش‌مصنوعی را با نام DeepLocker توسعه دادند که برای هدف قرار دادن قربانی بسیار قدرتمند بوده و قابلیت زیادی در جلوگیری از شناسایی داشت. این کلاس از بدافزارهای مجهز به هوش‌مصنوعی می‌توانند تا رسیدن به قربانی هدف، فعالیت خود را ادامه دهند و پس از رسیدن به مقاصد مدنظر، فعالیت‌های مخرب را متوقف کنند. این‌گونه بدافزارها قربانی هدف را از طریق شناسایی چهره، موقعیت جغرافیایی و تشخیص صدا شناسایی می‌کنند.

اپلیکیشن های جعلی به بازار آمدند

- محققان امنیتی ۲۹ اپلیکیشن اندرویدی حاوی بدافزار را کشف کرده‌اند که اطلاعات بانکی کاربران را سرقت می‌کرد. این اپلیکیشن های جعلی، شامل ۲۹ اپلیکیشن مختلف از برنامه‌های مدیریت مصرف باتری گرفته تا طالع بینی بود که به بدافزار تروژان مبتلا هستند و پس از نصب روی موبایل کاربر، حتی می‌توانند آن را از راه دور کنترل کنند. البته پس از آنکه ESET این موضوع را به گوگل اعلام کرد، اپلیکیشن های مذکور از فروشگاه اپلیکیشن های گوگل پاک شد. اما تخمین زده می‌شود حدود ۳۰ هزار کاربر آنها را دانلود کردند.

- از سوی دیگر ۱۳ اپلیکیشن بازی در پلی استور گوگل کشف شد که حاوی بدافزار بودند. این اپلیکیشن ها قبل از حذف بیش از ۵۸۰ هزار بار دانلود شدند. اپلیکیشن های مذکور به عنوان بازی‌های شبیه سازی مسابقات رانندگی با خودرو و وانت دسته بندی شده بودند.

- گوگل همچنین ۱۴۵ اپلیکیشن حاوی بدافزار را از فروشگاه گوگل پلی پاک کرد. این بدافزارها پس از اتصال دستگاه اندروید به رایانه، اطلاعات کارت اعتباری و پسوردهای کاربر را سرقت می‌کردند. برخی از این اپلیکیشن ها چند صد بار دانلوده شدند و این بدافزار، در صورتی که دستگاه اندروید به پی سی ویندوز متصل می‌شد، اطلاعات شخصی کاربر را جمع آوری می‌کرد و پس از ورود به رایانه، شماره کارت اعتباری کاربر، پسورد حساب‌های کاربری او و حتی شماره تأمین اجتماعی را مورد سرقت قرار می‌داد.

- گوگل ۲۲ اپلیکیشن اندرویدی را نیز از فروشگاه پلی استور پاک کرد که علت آن سوءاستفاده این برنامه‌ها از گوشی‌های اندرویدی به منظور نمایش تبلیغات ناخواسته بود. این بدافزارهای تبلیغاتی مختلف مواجه شده که تلاش می‌کنند با ترغیب کاربران به کلیک کردن بر روی خود درآمدی به جیب بزنند.

بدافزارهایی در لباس vpn کاربران را فریب دادند

- درسال ۲۰۱۸ میلادی VPN های مشهور هم آسیب پذیر اعلام شدند. به نحوی که این آسیب پذیری ها اجرای کدهای مخرب را توسط مهاجمان ممکن کرد و باعث شد تا هکرها بتوانند به رایانه‌های مجهز به سیستم عامل ویندوز حمله کرده و فعالیت‌های تخریبی متنوعی انجام دهند. از جمله این وی پی ان ها می‌توان به ProtonVPN و NordVPN اشاره کرد.

- درهمین حال خبر نفوذ جهانی بدافزار «وی‌پی‌ان فیلتر» به دستگاه‌های متصل به شبکه سبب شد تا حداقل ۵۰۰ هزار دستگاه در ۱۰۰ کشور مختلف مورد آلودگی این نرم افزار مخرب قرار بگیرند.

- از سوی دیگر ۱۱۳ کشور نیز مورد سوءاستفاده بدافزار تجهیزات اندروید قرار گرفتند. این بدافزار از آسیب‌پذیری برخی تجهیزات سیستم عامل اندروید (Android Debug Bridge) در سطح شبکه استفاده می‌کرد و کشورهایی که میزبان بیشترین IP آلوده بودند تایوان، روسیه و چین اعلام شدند.

- ادامه فعالیت باج‌افزار مخرب «واناکرای» پس از ۱۸ ماه فعالیت مخرب و آلوده کردن هزاران سیستم در سراسر جهان، درسال ۲۰۱۸ نیز باردیگر اعلام شد و بررسی‌ها نشان داد که نرخ آلودگی این بدافزار از زمان مشابه سال گذشته بیشتر بوده است. این بدافزار در ماه‌های جولای تا سپتامبر ۲۰۱۸ حدود ۷۴ هزار و ۶۲۱ حمله علیه کاربران در سطح جهان انجام داد.

- محققان امنیتی ویروسی به نام «تلگراب» کشف کردند که نسخه دسکتاپ پیام‌رسان تلگرام را هدف گرفته و اطلاعات کاربر را از روی نسخه دسکتاپ تلگرام سرقت می‌کرد. این ویروس که «تلگراب » نام گرفت طوری طراحی شده تا اطلاعات cache و فایل‌های کلیدی تلگرام را جمع آوری کند. نسخه اول تلگراب فقط فایل‌های متنی، اطلاعات مرورگر و کوکی ها را ذخیره می‌کرد و در نسخه دوم قابلیت جدیدی افزوده شد که به بدافزار اجازه می‌داد اطلاعات cache دسک تاپ را همراه اطلاعات لاگین (ورود) نیز، جمع آوری کند.

- مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ریاست جمهوری (افتا) نیز بدافزار پیشرفته جاسوسی « Norxa » که سیستم عامل‌های ویندوز را هدف قرار می‌داد، کشف کرد. این نرم افزار مخرب پیچیده با هدف جاسوسی و جمع آوری اطلاعات طراحی شد و دارای قابلیت دریافت دستور از سرور C&C و اجرای عملیات‌های خراب کارانه در سیستم قربانی بود.

- از سوی دیگر یک گروه بدافزاری به نام OilRig حملات مداوم سایبری با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های شناخته شده علیه نهادهای دولتی در منطقه خاورمیانه انجام دادند. در این حملات از ایمیل‌های فیشینگ استفاده شده و قربانی با روش‌های مهندسی اجتماعی، وادار به اجرای یک پیوست مخرب می‌شد.

- سازمان عفو بین الملل نیز اعلام کرد که یک نرم افزار جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی فعالان حقوق بشر و برخی مقامات خاورمیانه را هدف گرفته است. رژیم صهیونیستی هر روز برای جاسوسی از فعالان حقوق بشر و مقامات دولتی در خاورمیانه و سراسر دنیا از فناوری‌های بیشتری استفاده می‌کند.

- درهمین حال براساس تحقیقاتی که آزمایشگاه Citizen منتشر کرد، نرم‌افزار جاسوسی موبایل پگاسوس (Pegasus) طی دو سال گذشته در ۴۵ کشور جهان مورد استفاده قرار گرفت. این نرم افزار مخرب، یک بدافزار نظارتی است که توسط گروه NSO وابسته به رژیم صهیونیستی توسعه داده شد و قابلیت آلوده سازی دستگاه‌های اندروید و آیفون (ios) را داشت. این نرم‌افزار جاسوسی به صورت اختصاصی به دولت‌ها و آژانس‌های امنیتی فروخته می‌شود.

- پژوهشگران مؤسسه آکامای ، با اعلام خبر نفوذ هکرها به هزاران مسیریاب از طریق UPnProxy ، بدافزار پیشرفته‌ای شناسایی کردند که می‌توانست پیکربندی‌های مسیریاب‌های خانگی را ویرایش واتصالات رایانه‌ها را آلوده کند. این مرکز شمار سیستم‌های درخطر را ۱.۷ میلیون سیستم اعلام و تاکید کرد که به حداقل ۴۵ هزار مسیریاب نفوذ شده است. این ویروس باج گیر سایبری که در صورت نداشتن نرم‌افزارهای ضدبدافزار مناسب، اقدام به رمزگذاری فایل و درخواست باج می‌کرد، در منطقه خاورمیانه نیز فراگیر شد.

کشور سنگاپور نیز درسالی که گذشت شاهد بدترین و بزرگترین حمله سایبری در تاریخ خود بود که در قالب آن حدود ۱.۵ میلیون شهروند این کشور و از جمله نخست وزیر مورد حمله قرار گرفتند. در جریان حملات یادشده اطلاعات شخصی مربوط به سوابق پزشکی و دارویی شهروندان این کشور به سرقت رفت.

برخی حملات اینترنتی در فضای سایبری ایران

رخدادهایی که امنیت سایبری کشورها را هدف قرار داد، در سالی که گذشت در ایران نیز نمود بسیاری داشت. به نحوی که طبق اعلام مسئولان، روزانه ۵۰۰ هزار تهدید علیه امنیت سایبری کشور به ثبت رسید.

- یکی از این رخدادها، مربوط به حملات پراکنده از مبدا رژیم صهیونیستی به برخی زیرساخت‌های ارتباطی ایران بود. عامل حمله شرکت اینترنتی «گلدن لاین» متعلق به رژیم غاصب و مقصد آن به سمت شبکه ارتباطات موبایل بود که این حملات به موقع دفع شد؛ در این زمینه وزیر ارتباطات کشورمان از پیگیری حقوقی آن در مجامع بین المللی از طریق وزارت امورخارجه خبر داد.

- ۳ شرکت فیس بوک، توئیتر و گوگل در یوتیوب، بلاگر و گوگل پلاس، حساب برخی کاربران ایرانی را به بهانه فعالیت‌های رسانه‌ای و ارتباط با شبکه رادیو و تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی ایران مسدود کردند.

- درسالی که گذشت آسیب پذیری بحرانی تجهیزات مسیریاب سیسکو، باعث تهدید سایبری در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران شد. آسیب پذیری سیستم‌های سخت افزاری تحت شبکه شرکت سیسکو، اختلال در دیتاسنترهای بیش از ۱۵۰ کشور را به همراه داشت و بیش از ۱۶۸ هزار رایانه در نقاط مختلف جهان به همین علت مورد حمله قرار گرفته‌اند.

- ازسوی دیگر آلودگی تجهیزات مسیریابی (روتر) میکروتیک از جمله رخدادهای سایبری در سطح کشور بود. حمله سایبری درقالب انتشار باج افزار که سرورهای HP را هدف قرارداد نیز قربانیانی در فضای مجازی ایران داشت.

منبع: مهر

منبع: مشرق

خبر بعدی:

اهداف تل آويو در تشديد حملات به سوريه چيست؟

خبرگزاري آريا-حمله جديد رژيم اسرائيل به خاک سوريه مي‌تواند به عنوان مقدمات و تحريکي براي حمله احتمالي آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي به مواضع ارتش سوريه به بهانه و اتهام هميشگي استفاده از تسليحات شيمايي در ادلب محسوب شود.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از يورونيوز،ظهر يکشنبه هفته جاري (20ژانويه) 4 فروند هواپيماي F-16 اسرائيل از درياي مديترانه با موشک‌هاي هدايت شونده به سوريه و به ويژه فرودگاه بين المللي دووالي در جنوب شرقي دمشق حمله کردند. تل آويو همچنين در ساعات اوليه صبح ديروز (دوشنبه) دومين حمله خود را در کمتر از 24 ساعت به خاک سوريه انجام داد.
حمله جديد رژيم اسرائيل به خاک سوريه مي‌تواند به عنوان مقدمات و تحريکي براي حمله احتمالي آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي به مواضع ارتش سوريه به بهانه و اتهام هميشگي استفاده از تسليحات شيمايي در ادلب محسوب شود.

 تحليلگران اقدام اسرائيل در اين حمله را پس از 75 روز از آخرين حمله به سوريه با اهدافي چندگانه مي دانند:
الف: آزمودن ميزان کارايي و نقطه هاي کور و قابل رخنه در سامانه دفاعي « اس 300 » روسي با هدف برنامه ريزي براي حملات موثر اين رژيم و يا آمريکا و فرانسه و انگليس در آينده که با توجه به تحرکات در سطح منطقه چندان بعيد نيست. اخيرا مديريت عملياتي سامانه «اس 300» به نيروهاي آموزش ديده ارتش سوريه محول شده است. البته فرماندهي نظامي سوريه با هوشياري ترجيح داد همچنان از موشک هاي پيشرفته « رسام » و سامانه قديمي « اس 200 » براي مقابله با موشک هاي پرتابي اسرائيل استفاده کند. سامانه اي که ارتقاء يافته است و در حمله قبلي توانست يک فروند از جنگنده پيشرفته اسرائيل را سرنگون کند.

ب: تشديد فشار رواني به ارتش سوريه در جنگ با تروريست ها از ديگر اهداف اين حمله مي تواند باشد. خصوصا که همزمان تروريستها در چند محور در استان ادلب و شهر حماء به موضع ارتش حمله کرده و تلاش داشتند با نقض توافق ترکيه و روسيه، پشيروي هايي داشته باشند. همچنين اين اقدام همزمان با تحرکات نيروهاي قسط و ديگر نيروها در شرق فرات و حملات متعدد به مواضع ارتش سوريه نيز افزايش نيروهاي آمريکايي و ارسال سلاح هاي سنگين و نيمه سنگين اين کشور به شرق فرات و تقويت پايگاه هاي نظامي غير قانوني خود در اين منطقه و نيز ورود برخي نيروهاي کشورهاي عربي به اين منطقه صورت گرفته است.

ج: اين حمله مي تواند به عنوان مقدمات و تحريکي براي حمله احتمالي آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي به مواضع ارتش سوريه به بهانه و اتهام تکراري استفاده از تسليحات شيمايي در ادلب محسوب شود همچنانکه در حادثه غوطه شرقي نيز رژيم صهيونيستي قبل از حمله آمريکا و انگليس و فرانسه به مواضع ارتش سوريه حملاتي داشته است. خصوصا که گزارش هاي زيادي از جابجايي تسليحات شيميايي توسط تروريست ها با کمک کشورهاي غربي خصوصا فرانسه دريافت شده است و شواهدي نيز از حضور گروه موسوم به کلاه سفيد ها که نقش آفرينان سناريوهاي شيمايي هستند هم ديده شده است.

امريکا و اسرائيل با حمله به سوريه به اهداف شان دست نمي يابند
به گزارش اسپوتنيک،معاون وزير امور خارجه سوريه گفت، که ايالات متحده امريکا و اسرائيل در تلاش هستند تا درگيري هاي شان را در برابر سوريه ادامه دهند.
 دکتر ايمن سوسان معاون وزير امور خارجه سوريه در کنفرانس مطبوعاتي اين وزات روز يکشنبه گفت، ايالات متحده امريکا و اسرائيل در تلاش هستند تا درگيري هاي شان را در برابر سوريه ادامه دهند، اما آنها نمي توانند به اهداف شان برسند.
سوسان افزود:- "ايالات متحده يا اسرائيل نمي توانند اين تجاوز را با هيچ استدلالي يا علتي توجيه بدهند. اين به معناي کامل يک تهاجم و تجاوز است. آنها با اين حملات به آن چيزي که پيش از اين نمي توانستند به دست بياورند، دست نخواهند يافت. آنها با چنين حملات تنها مي خواهند وضعيت و درگيري را در سوريه تشديد کنند".
به گفته وي، ايالات متحده امريکا و اسرائيل نمي خواهند اعتراف کنند، که «پروژه» آنها به علت شکست گروه هاي تروريستي ناموفق بود.
يادآوري مي کنيم، که يک منبع نظامي سوريه پيش از اين گفته بود، که هواپيماي نظامي اسرائيل روز شنبه چند راکت بر حومه دمشق پرتاب کرده بود. دفاع هوايي سوريه بيشتر اين راکت ها را رهگيري و از بين برد و تنها يک انبار در منطقه ميدان هوايي بين المللي پايتخت سوريه خسارت ديد. دمشق در پي اين حملات اسرائيل، يکبار ديگر از سازمان ملل متحد خواست تا اقدام هاي لازم براي جلوگيري از حملات مکرر اسرائيل انجام دهد.
در همين حال، بنياين نتانياهو نخست وزير اسرائيل، در يک نشست در روز يکشنبه گفت، که نيروي هوايي اسرائيل اخيرا حملاتي را در برابر اهداف ايران در سوريه انجام داده است.

دليل منازعه ايران و اسرائيل در سوريه
به گزارش پايگاه خبري نشنال ،منازعه بين ايران و اسرائيل که در حال آرام شدن بود، شبانگاه پنجشنبه گذشته، هنگامي که جت هاي اسرائيلي به ده ها هدف ايراني در سوريه حمله کرد، به نقطه جوش نزديک شد. اين حملات پس از ادعاي ارتش اسرائيل مبني بر حمله موشکي ايران عليه نيروهايش در ارتفاعات جولان رخ داده اند. اسرائيلي ها گفته اند: اين حملات موشکي اولين حمله مستقيم موشکي ايران عليه اهداف اسرائيلي بوده است. براساس ادعاي آويگدور ليبرمن، وزير دفاع اسرائيل صبح سه شنبه نيروهاي هوايي اسرائيل تقريبا تمامي زيرساخت هاي نظامي ايران در سوريه را نابود کرده است. (ادعايي که از سوي منابع مستقل تاييد نشده است)
ساش گفته جنگ بين ايران و اسرائيل در سوريه احتمالا ادامه مي يابد. اين وضعيت يکي بزن و يکي بخور- يک حمله از سوي ايران بر ضد قرارگاه هاي اسرائيل در جولان و پاسخ فراگير اسرائيل عليه اهداف متحد ايراني ها در سوريه- غلبه ناگهاني خشم عده اي «کله داغ» در دو سو نخواهد بود. اين بخشي از يک منازعه ساختاري است که بين اسرائيل و ايران در سوريه سر باز کرده است. «اينديک» اين تنش ها را «يک اتومبيل با يک شتاب دهنده و بدون ترمز» ناميده است و هنگامي که از او پرسيده شد اين وضعيت از اينجا به کجا خواهد رسيد؟ او پاسخ داد: «فقط به جاي بدي خواهد رسيد». او گفته: بدترين سناريو در اين مورد آن است که منازعه به لبنان سرايت کند و اينکه حزب الله تصميم بگيرد موشک هايش را از لبنان به اسرائيل شليک کند و اسرائيل هم همچنان که به حملات از خاک سوريه پاسخ داده جواب حزب الله را بدهد. او گفته: اين به نفع اسرائيل است که منازعه را در سوريه نگه دارد، جايي که اسرائيل در آن از امتياز تعيين کننده اي برخوردار است، ايران احتمالا به جاهاي ديگري توجه خواهد کرد، جاهايي که از اهرم قدرت بيشتري برخوردار است.

 

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اعتراضات فرانسه بودجه 98 جام ملت های آسیا بد افزار پیام رسان حمله سایبری سرقت اطلاعات شخصی شبکه های اجتماعی فناوری فیلترشکن کامپیوتر وی پی ان هکرها

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۶۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دمشق: در صورت ادامه حملات، تل آویو را هدف قرار می‌دهیم
 • هشدار دمشق به رژیم صهیونیستی؛ در صورت ادامه حملات فرودگاه تل آویو را هدف قرار می‌دهیم
 • شورای امنیت به حملات رژیم صهیونیستی پایان دهد
 • با 10 هکر مشهور جهان آشنا شوید
 • حملات رژیم صهیونیستی به مواضع حماس در نوار غزه
 • ایرانی‌ها در حملات اخیر اسراییل به سوریه شهید شدند؟
 • حملات هوایی رژیم صهیونیستی به مواضع حماس در نوار غزه
 • تکذیب شهادت مستشاران ایرانی در حملات اخیر صهیونیست‌ها
 • مستشاران ایرانی در حملات اخیر صهیونیست ها به شهادت نرسیده اند
 • اغلب قربانیان حملات اسرائیل به سوریه ایرانی هستند
 • واقعیت حملات در سوریه چیست ؟
 • دیده بان حقوق بشر سوریه: اغلب قربانیان حملات اسرائیل به سوریه ایرانی هستند
 • راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مهمترین اولویت فضای مجازی کشور/ اطلاعات ایران رایگان در اختیار دشمن قرار می‌گیرد
 • امنیت سایبری می تواند زمینه همکاری مناسبی با عراق باشد
 • وخامت حال امنیت سایبری در جهان!
 • افزایش تعداد حملات سایبری
 • سیستم همیشه در کارگزاری تامین اجتماعی در شیراز قطع است
 • زنگ خطر تشدید حملات سایبری به صدا درآمد!
 • مهمترین علل تصادف در فصل زمستان چیست؟