درحالی برخی مسئولان در تلاش هستند تا تمام مشکلات داخلی اقتصاد را به تحریم ها گره بزنند که مستندات نشان میدهد حتی گرانی ارز هم دلیل اصلی اش تحریم نیست، چه برسد به دیگر مشکلات اقتصاد مثل بیکاری، گرانی و رکود. آفتاب‌‌نیوز : خبرگزاری تسنیم نوشته است: می‌دانیم که ایران اسلامی، علی‌رغم اقتدار در حوزه‌ی سیاسی، امنیتی و منطقه‌ای، با چالشهای متعددی در حوزه‌ی اقتصادی روبه‌‌رو است؛‌ مهمترین راه برون‌رفت از این شرایط اتکا به توان داخلی و رفع موانع و برساختن تولید ملی است.


اما متأسفانه به نظر می‌رسد این مهم توسط مسئولان، مورد غفلت قرار گرفته است. به همین سبب، شاهد بیان آدرسهای غلط - مانند مقصر دانستن تحریم در ایجاد تمام مشکلات اقتصادی- در روزهای اخیر هستیم. این فرافکنی، می‌تواند شرایط اقتصادی سال 1398 را (خصوصاً در سه چالش مهم رکود، تورم و اشتغال) سخت‌تر از امسال رقم بزند.
بازار ارز یکی از بازارهایی است که همواره در اقتصاد ایران مستقیماً اثر گذار است، همه می دانیم که در این سال ها چه اتفاق هایی در بازار ارز رخ داده و در نتیجه آن قیمت دلار تا همین چند ماه پیش به مرز 20 هزار تومان هم رسید. برخی از آقایان دولتی، معتقدند رکوردهای تاریخی و نجومی قیمت ارز هم مرتبط با تحریم هاست!
به اعتقاد این گروه، چون تحریم هستیم، توان مدیریت قیمت ارز را نداریم چراکه ارز در تحریم ها با محدودیت وارد کشور می شود! برخی از دولتمردان و نزدیکان آنها مدام این شعار را تکرار می کنند که " اگر همه مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم نباشد، گرانی ارز و دلار مطمئناً به دلیل تحریم هاست."
پاسخ به این گروه را می توانیم با مرور تاریخ بدهیم؛ شدیدترین نوسانات ارزی زمانی در بازار ارز ایران روی داد که هنوز خبری از تحریم های سفت و سخت امریکا نبود. 
ولی ضعف سیاست های بانک مرکزی و عدم توجه دولت به اتفاقاتی که در برج میرداماد روی میداد، موجب شد تا افسار بازار ارز از دست سیاست گذار خارج شود و در نتیجه بازار ارز جولان گاه دلال هایی شود که متاسفانه طبق گزارش دستگاه قضا، دست نشان ده برخی از مسئولان بانک مرکزی بودند.
و اما نکته مهمتر اینکه اگر گرانی های دلار بخاطر تحریم های امریکا بود چرا درست زمانی که ترامپ تحریم های جدید را امضا کرد بازار ارز به ثبات و آرامش رسید؟ چرا با تغییر رئیس کل بانک مرکزی، و اعمال سیاست های درست، در بازار ارز دیگر خبری از تغییرات لحظه ای قیمت ها و رکوردهای نجومی نبود؟
بنابراین با اطمینان می توان گفت که تحریم ها خیلی در گرانی ارز و سکه نقشی نداشتند بلکه سوء مدیریت، عدم تدبیر لازم و به موقع، اعمال سیاست های غلط، القاء ضعف ناشی از فضای روانی ایجاد شده در جامعه در کنار سایر سیاست های غلط داخلی منجر به ثبت روزهایی در تاریخ اقتصادی ایران شد که مقصر اول و آخرش دولت محترم بود و لاغیر.
افزایش قیمت دلار طبیعتاً افزایش قیمت سایر کالاها و خدمات را به همراه دارد؛ این قانون نانوشته ای است که همیشه در اقتصاد ایران شاهدش بوده ایم؛ گرانی دلار برابر است با گرانی همه چیز! فرقی هم نمی کند که اصلاً کالا و یا خدماتی که گران شده، با دلار ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم دارد یا خیر! در این قانون نانوشته آمده است که وقتی دلار گران شد همه چیز باید گران شود!
این اثر روانی است که دلار در تغییرات قیمتی کالاها و خدمات می گذارد؛ همانطور که گفتیم، وقتی دلار گران شد طبق همان قانون مذکور، باید منتظر گرانی تمام کالاها و خدمات باشیم.
این موضوع در زمان ثبت دلار 20 هزار تومانی در بازار ارز اتفاق افتاد و به دنبالش شد آنچه نباید می شد! همه چیز به اتفاق گران شد؛ نکته مهم در زمان این گرانی ها دست روی دست گذاشتن دولتمردان و نظاره بازار بود. شاید در آن زمان هم با این توجیه که این وضعیت بخاطر تحریم هاست،‌منتظر بودند تا شاید دوباره راهی برای مذاکره پیدا کنند و دوباره چند سال مردم و کشور را سرکار بگذارند که صبر کنید بعد از مذاکره همه چیز را درست می کنیم حتی آب خوردنتان را!
در این قانون نانوشته اما این مهم لحاظ نشده که وقتی همان دلاری که یک زمان با گران شدنش تمام کالاها و خدمات گران شدند، ارزان شد، بازهم کالاها و خدمات با پیروی از مسیر قیمتی،‌ سیر نزولی را طی می کنند یا خیر؟در واقعیت اما پاسخ این سوال داده شده که خیر! نباید بعد از ارزان شدن دلار منتظر ارزانی کالاها و خدمات باشیم! چراکه اثر روانی دلار گران تا اندازه ای پیش رفته که طبق اذعان رئیس کل بانک مرکزی، تولیدکنندگان از ترس گرانی مجدد دلار، تمایلی به کاهش قیمت ندارند.
سوال ما از دولت محترم این است که آیا گرانی کالاها و خدمات بعد از ارزانی دلار، باز هم به خاطر تحریم هاست؟  یا بی عرضگی مسئولان مربوطه در مدیریت بازار؟

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

دلار گران است دنبال بازیکن ارزان هستیم/ بازیکنان آفریقایی قیمت کمتری دارند/ بعضی بازیکنان مثل دوره گردها از این تیم به آن تیم می روند

مدیرعامل باشگاه ماشین‌سازی گفت: قراردادها از چند سال پیش سه ساله شده یعنی بیش از یک سال تنظیم می شود پس خود به خود دیگر بازیکن آزاد در نیم فصل پیدا نمی شود.

هوشنگ نصیرزاده مدیرعامل باشگاه ماشین‌سازی در گفتگو با خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی راه دانا در ارتباط با نقل و انتقالات زمستانی اظهار داشت: قراردادها از چند سال پیش سه ساله شده یعنی بیش از یک سال تنظیم می شود پس خود به خود دیگر بازیکن آزاد در نیم فصل پیدا نمی شود. برخی بازیکنان تنوع طلبی می کنند و مثل افراد دوره گرد مدام از این تیم به آن تیم می‌روند که این خیلی بد است.

مدیرعامل باشگاه ماشین‌سازی ادامه داد: یکی از دلایل سقوط زودهنگام برخی تیم‌ها مانند سیاه جامگان به دسته پایین‌تر همین مدت زمانی است که برای انعقاد قرارداد بازیکنان لحاظ می‌شود که معمولاً یک ساله بسته است. این بازیکنان به خاطر نوع قراردادهایشان هر سال در تیم جدید به میدان می‌روند و نمی‌توانند آنطور که باید عملکرد خوبی داشته باشند. شما ببینید مثلا فیفا پنجره نقل و انتقالات بارسلونا را بست اما هیچ اتفاقی برای این تیم نیفتاد ولی در ایران اگر پنجره یک تیم را ببندند، نابود می شود.

نصیرزاده در ادامه در خصوص قراردادهای کوتاه مدت بازیکنان خاطر نشان کرد: بدتر از آن، بازیکنانی هستند که یک نیم فصل قرار داد می بندند و نیم فصل دوم به تیم دیگری می‌روند. به دلیل گرانی دلار و اینکه تقریبا سه برابر سابق شده است موجب شده تیم ها بیشتر به دنبال بازیکن ارزان قیمت بروند که بیشتر آفریقایی هستند. مشکل دیگر فوتبال ما این است که دست باشگاه ها در ایران را بسته اند.

مدیر عامل باشگاه ماشین سازی پیرامون محدودیت های باشگاه ها در نقل و انتقالات تصریح کرد: بر اساس قانون هر تیمی در ایران می تواند 18 بازیکن بگیرد که خلاف قانون دیگر فوتبال ایران یعنی توسعه است. ما بازدیدی از ایتالیا داشتیم  و دیدیم در اروپا چنین قانونی وجود ندارد، قانون 18 بازیکن دست باشگاه ها را بسته و نمی گذارد بازیکنان از لیگ های پایین تر به لیگ های بالاتر بروند و در عمل جلوی پیشرفت بازیکنان و توسعه فوتبال را می گیرد.

وی در مورد لیست خرید ماشین سازی در نقل و انتقالات زمستانی افزود: ما در ماشین سازی فقط به دنبال مهاجم هستیم.

نصیرزاده در پایان درباره نام بازیکنان مورد نظر این باشگاه گفت: با دو بازیکن خارجی صحبت کردیم یکی ادینهو که سابقه بازی در ایران در تراکتور و مس کرمان را دارد و به لیگ برزیل بازگشته بود اما دوباره بازیکن آزاد شده است. دومین بازیکن هم اسماعیل کونه از مالی است.

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: قیمت دلار بازار ارز و سکه تحریم

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۶۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چرا معامله‌گران ارز اشتباه می‌کنند؟
 • بررسی علل و راهکار‌های جلوگیری از گرانی‌های اخیر
 • ترخیص دیرهنگام کالاها از گمرک سبب تعطیلی کارخانجات می شود
 • بررسي علل گراني و راهکار هاي جلوگيري از گراني هاي غير منطقي توسط دادستان سراب
 • سه باور اشتباه معامله‌گران ارز
 • چرا دیروز معامله گران ارز نتوانستند قیمت ارز را بالا ببرند؟
 • افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت قطعات خودرو/ اقدام بی‌سابقه بانک مرکزی چین؛ بزرگترین تزریق روزانه نقدینگی به بازار/ اتحادیه: فروش مرغ بالاتر از ۱۰هزار تومان جریمه دارد/ گران‌ترین قیمت بنزین جهان در کدام کشور است؟
 • قیمت دلار؛ سه باور اشتباه معامله‌گران ارز
 • مخالفت صریح روحانی با «دلار ۴۲۰۰»
 • قیمت ارز در بازار/ دلار گران شد! +جدول
 • قیمت‌ کالاهای بازار را دیدم شوکه شدم
 • منشاء گرانی بازار کجاست؟
 • منشا گرانی بازار کجاست؟
 • 4 سناریو درباره بازار ارز/ دلار در آینده چه قیمتی می خورد؟
 • خودروسازان، همچنان به دنبال گرانی محصولات
 • دلار در آینده چند قیمتی می‌خورد؟
 • جریان‌شناسی بازار ارز
 • 4 سناریو درباره بازار ارز/ دلار در آینده چند قیمتی می خورد؟
 • سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است/ مقام مسئول: در افزایش قیمت خودرو، حقوق مشتریان در نظر گرفته شده/ ابلاغ دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز در روزهای آینده/ خودروسازان در آمریکا نیز قیمت‌های خود را افزایش دادند!