نیویورک- ایرنا- ستون نویس تارنمای سیاست خارجی در نقطه کانونی می گوید: دمکرات ها می دانند که امکان معامله با ترامپ بر سر دیوار مرزی وجود ندارد، زیر از نظر ترامپ، بازی سیاسی فقط به معنای برد و باخت است و نباید امتیازی داد.

'کان هالینن' در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره ادامه تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا و کشمکش بر سر دیوار مرزی با مکزیک افزود: ترامپ به مکزیک به عنوان یک هدف و فرصت نگاه می کند. او به خوبی می داند درحال حاضر میزان مهاجرت در سطحی پایین قرار دارد و مسایلی همچون موادمخدر و ورود مجرمان نه از طریق مرز که از طریق فرودگاه ها انجام می شود.
تعطیلی بخش هایی از دولت که در پی اختلاف ترامپ و کنگره آمریکا برای اختصاص 5.7 میلیارد دلار شروع شده بود، اکنون به روز 23 رسیده و برخلاف همه فشارها و دیدارهایی که ترامپ با رهبران دمکرات های کنگره داشته است، هنوز نتوانسته از این بحران خارج شود.
این تصمیم ترامپ که به آن افتخار می کند نزدیک به 800 هزار پرسنل بخش های مختلف را متاثر کرده و آنها بدون دریافت حقوقی کار کرده اند. کارکنان برج های مراقبت پرواز جزئی از این بخش های تعطیل شده است.
وی ادامه داد: اما برای وی داستان سرایی اهمیتی ندارد و او می خواهد با حرف هایش مخاطبانش را جذب کرده و موج راه بیندازد. از این زوایه باید تلاش وی برای دامن زدن به ترس و نگرانی را دریافت. او گفته است مهاجران که بیشترشان زنان و کودکان هستند، تا اتاق خواب ما خواهند آمد. او برای این هراس افکنی بر مرز با مکزیک متمرکز شده است، زیرا کانادایی ها به این شکل از مرز عبور نمی کنند.
این کارشناس سیاسی درباره کشمکش میان مجلس نمایندگان دمکرات و ترامپ هم گفت: دمکرات ها مسیر دشواری را در پیش روی دارند. ایده مذاکره و سازش یا 'هنر معامله' با ترامپ بی معناست. برای ترامپ بازی سیاسی، صرفا برد و باخت است. این، کار را با او سخت می کند.
هالینن اضافه کرد: من فکر می کنم نانسی پلوسی بهترین فرد برای مقابله با ترامپ است، اما مطمئن نیستیم کسی واقعا بتواند وارد 'معامله' با ترامپ شود که آخر آن به تسلیم شدن نینجامد. ازسوی دیگر، پلوسی را نباید دست کم گرفت و او در بزنگاهی می تواند ورق را برگرداند. باید دید که روند کشمکشی که میان ترامپ و پلوسی شروع شده است به کجا خواهد رسید.

** نامزدی سناتور وارن
وی درباره رویکرد دمکرات ها به انتخابات ریاست جمهوری 2020 و اعلام نامزدی سناتور الیزابت وارن برای ریاست جمهوری هم گفت: خیلی زود است که بگوییم او می تواند ترامپ را به طور جدی به چالش بکشد یا نه. او برنامه های منسجمی دارد که می تواند برای ترامپ دردسرساز باشد.
این روزنامه نگار آمریکایی تصریح کرد: البته سناتور وارن یک مهارت بسیار قوی دارد. او می داند نقظه ضعف ترامپ چیست و کجا ضربه را وارد کند. او یک زن سرسخت است که نباید به هیچ وجه با فرد ضعیفی همچون هیلاری کلینتون مقایسه شود.

**احتمال بازگشت سندرز
ایرنا از این تحلیلگر پرسید که سناتور برنی سندرز یک شخصیت متضاد در حزب دمکرات است، اما به نظر می رسد که محبوبیت او بتواند ترامپ را به طور جدی به چالش بکشد. آیا فکر می کنید رهبری حزب دموکراتیک، او را به عنوان نامزد اصلی در انتخابات 2020 مطرح کند؟
هالینن پاسخ داد: دشوار بتوان این موضوع را پیش بینی کرد. درحال حاضر یک جریان به راه افتاده است تا او را خراب کنند. روزنامه نیویورک تایمز نیز سردمدار این حمله شده است.
وی تصریح کرد: سندرز از سوی آنها به نژادپرستی متهم می شود و یک مقاله طولانی علیه وی کار شده است. بعد کسی او و کارکنان کارزار انتخاباتی اش را متهم به تبعیض علیه زنان کرده و روی آن موج راه انداختند.
این روزنامه نگار خاطرنشان کرد: سران دمکرات از او نفرت دارند و به هر کاری دست می زنند تا بتوانند موقعیت وی را پایمال کنند اما درعین حال، آنها از محبوبیت او، به خصوص در میان جوانان که نیروهای شوک برای پیروزی های دمکراتیک در انتخابات 2018 را تشکیل می دادند، می ترسند.
هالینن با بیان اینکه دمکرات ها ممکن است انتخابی نداشته باشند، اظهار کرد: اگر سندرز به اندازه کافی آرای درونی ایالتی را به دست آورد، من فکر می کنم رهبری دمکرات ها چاره ای جز پذیرش وی نخواهند داشت اما آنها قطعا از آن ناراحت خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: شاید برخی از آنها مایل باشند چهار سال دیگر ترامپ را هم تحمل کنند تا سندرز به اوج نرسد اما من فکر می کنم که آنها واقعا از چیزی که ترامپ در کاخ سفید انجام داده خسته و شوکه شده اند و چهار سال دیگر از حضور ترامپ در ریاست جمهوری می تواند فاجعه ای برای دمکرات ها رقم بزند که جبرانش ساده نخواهد بود.

** ریشه تضاد دمکرات ها و سندرز
این روزنامه نگار درباره ریشه های مخالفت سران با نفوذ حزب دمکرات با برنی سندرز هم گفت: سندرز در واقع عضو حزب دمکرات نیست، بلکه یک چهره مستقل است که گرایش های سوسیالیستی دارد. رای او در سنا با دمکرات ها همراه است و از مواضع آنها دفاع می کند. اما او در نهایت، شخص خودش است.
هالینن افزود: دمکرات ها با این موضوع راحت نیستند. بنابراین بخشی از مخالفت آنها با سندرز ساختاری است و به مساله عدم عضویت وی در حزب باز می گردد.
وی با بیان اینکه در عرصه سیاست خارجی، هیلاری کلینتون و رهبری دمکراتها تقریبا همانند جمهوریخواهان در برابر ایران قرار دارند، ادامه داد: آنها به اندازه جمهوریخواهان وحشت دارند اما بسیاری از اعضای جدید دمکرات در کنگره، از توافق هسته ای حمایت می کنند و مایلند تا تنش با ایران کاهش یابد. سندرز نیز قطعا همین دیدگاه را دارد. بنابراین سیاست خارجی بخشی از مساله دمکرات ها با سندرز است.
این تحلیلگر مسایل سیاسی آمریکا اضافه کرد: از سوی دیگر، سندرز یک سوسیالیست است، گرچه بیشتر در قالب یک سوسیال دمکرات اروپایی باید او را تعریف کرد. زمانی بود که چنین رویکرد سوسیالیستی می توانست در درون حزب دمکرات پذرفته شود اما با آغاز دوران کارتر، دمکرات ها به راست و به سمت لیبرالیسم گردش کردند.
هالینن یادآور شد: کاهش مالیات بر ثروتمندان، کوچک کردن دولت، خصوصی سازی موسسات دولتی (مانند استفاده از پول مالیات دهندگان برای تأمین بودجه مدارس خصوصی موسوم به چارتر)، تجارت آزاد و برداشتن محدودیت سرمایه، همه سیاست هایی بودند که دمکرات ها به اجرا گذاشتند و زمینه گرایش به راست حزب را فراهم کردند.
وی تصریح کرد این بیل کلینتون دموکرات بود، نه جورج بوش جمهوریخواه که محدودیت های مالی بانک ها را با حذف قانون برداشت و زمینه ساز بحران اقتصادی سال 2008 شد. سندرز با این نئولیبرالیسم مخالف است. در مقابل، هیلاری کلینتون از جناح راست حزب دمکرات است و تمام این سیاست ها را قبول کرده است.

** چهره های جوان دموکرات ها
روزنامه نگار تارنمای سیاست خارجی در نقطه کانونی با اشاره به مشکلات اقتصادی در آمریکا خاطر نشان کرد: اخیرا دمکرات ها به چپ گرایش پیدا کرده اند اما نه تا آن حدی که سندرز را بپذیرند. رهبران دمکرات از او هراس دارند و استدلال می کنند که او بیش از حد چپ بوده و مستقل ها به او رای نمی دهند. من فکر نمی کنم که این درست باشد، زیرا نتایج انتخابات در سال 2018 این را نشان نمی دهد.
هالینن گفت: من فکر می کنم مردم به دنبال پاسخ و راهی برای این واقعیت هستند که فقیرتر شده اند، مدارس کار خود را نمی کنند، هزینه های درمانی و بهداشتی، زیاد و زیرساخت های کشور دچار فرسایش و مشکل است.
وی افزود: کلینتون یک نسخه نرم تر از نئولیبرالیسم را ارائه داد اما هنوز همان فلسفه گذشته را داشته است. بسیاری از دمکرات های جدیدی که درحال خودنمایی در کنگره هستند، لیبرال تر از کلینتون هستند و بسیاری نیز با سندرز اشتراک نظر دارند. در واقع، این سندرز بود که الهام بخش بسیاری از آنها شد تا در انتخابات میان دوره ای نامزد بشوند.
شبک**اروپام*م.ع*1429**1392

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

چرا نشست ترامپ و کیم جونگ اون شکست خورد؟/ نامه‌های عاشقانه همیشه جواب نمی‌دهد

رویداد۲۴ شواهد نشان می‌دهد دولت ترامپ به این نتیجه رسیده که ترامپ دیگر به تنها قادر به رسیدن به یک توافق با کیم جونگ اون نیست. توییت‌های ترامپ نشان می‌دهد رییس جمهور آمریکا نشست ویتنام با کیم جونگ اون را در میانه مسیر رها کرده و گفته نرسیدن به یک توافق هسته‌ای بهتر از رسیدن به یک توافق بد است.

نشریه آتلانتیک در گزارشی در این باره نوشته دلایل خروج ترامپ از مذاکرات و اینکه قرار است در مورد کره شمالی چه اتفاقی رخ دهد هنوز معلوم نیست. در جلسه محرمانه‌ای که چندی پیش در نماینده ویژه دولت در امور کره شمالی در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا داشت، برخی مسائل روشن شده است.

به گفته یکی از سناتور‌های حاضر در این نشست، دولت امیدوار است که در مذاکرات سطح پایین‌تر که قبلا مسخره‌اش می‌کرد به نتایج بهتری دست پیدا کند. استفان بیگون نماینده ویژه ترامپ در کره شمالی خودش به طور علنی اعلام کرد که اگرچه در مذاکره ویتنام نتیجه‌ای حاصل نشد، اما دیپلماسی شخص ترامپ با کیم ممکن است رهبر کره شمالی را مجبور کند که بار دیگر وارد مذاکراتی مستقیم با آمریکا شوند.

به گزارش رویداد۲۴ یک سال پیش ترامپ به اولین رییس جمهور آمریکا تبدیل شد که با همتای کره شمالی خود دیدار کرده است. یک مقام دولت ترامپ اذعان کرده که تاریخ مذاکرات ناموفق در زمینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی در دوران کلینتون، بوش و اوباما به خودی خود می‌تواند گویای وضعیت کنونی باشد.

در دولت ترامپ روابط با کیم را روابطی فوق العاده می‌خوانند و دلیل پیروزی را تاکنون رویکرد آن‌ها در تعیین زمان و مکان ملاقات سران دو کشور با یکدیگر معرفی می‌کردند. منتقدان، اما بر این باورند که ترامپ برای پیشبرد این هدف خود همه مشاورانش را از خود دور کرده است. بعد از پایان نشست دوم با این حال دولت ترامپ اعلام کرد نشست شکست خورده است. این اعلام شکست می‌تواند به قدرت گرفتن دیپلمات‌ها و تکنوکرات‌ها منجر شود.

کریس مورفی درباره جلسه ارائه گزارش بیگون به سنا به آتلانتیک گفته در نشست هانوی برای بیگون مسجل شده که کیم دارد وقت تلف می‌کند. استدلال بیگون این بود که با خروج از نشست شرایط جدی تری برای مذاکرات در سطح مقامات رده پایین‌تر می‌شود تدوین کرد.

بیگون در کنفرانسی در واشنگتن از مذاکرات مستقیم کیم جونگ اون و ترامپ دفاع کرده و گفته ما ۲۵ سال سعی کردیم از سطح مذاکرات کاری فراتر برویم، ولی هیچ موفقیتی کسب نمی‌کردیم. کیم تنها کسی است که واقعا می‌تواند به همتایان من که در آن سوی می‌نشینند اجازه بدهد منعطف و خلاق باشند.

با این حال یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه به آتلانتیک گفته کیم هنوز به زیردستانش اجازه مذاکره را اعطا نکرده است. او گفته ما نیاز به مذاکره کنندگانی از سوی کره شمالی داریم که آزادی عمل بیشتری در مذاکرات داشته باشند.

ران جانسون که در جلسه ارائه گزارش سنا حضور داشته نیز به آتلانتیک گفته کیم به اشتباه تصور می‌کند که می‌تواند به زور به توافق اقتصادی با ترامپ در ازای یک سری اقدامات محدود برسید. او فکر می‌کرد به هانوی می‌رود و با ترامپ به یک توافق بد دست پیدا می‌کند. اما به گفته مورفی آنچه از صحبت‌های بیگون بر می‌آمده این بوده که سران هر دو کشور یک ماه بعد از نشست سنگاپور را با این توهم که قادرند دیگری را به سمت یک توافق خوب از نظر خودشان سوق دهند گذراندند و در هانوی فهمیدند چه اشتباه استراتژیکی مرتکب شده‌اند.

مورفی گفته کیم از طریق زیردستانش این پیام را داده که حاضر به هیچ پیش مذاکره جدی‌ای نیست. اما ترامپ با توجه به ویژگی‌های شخصیتی‌اش این تصور را داشته که می‌تواند کیم را مجبور به یک توافق جامع کند. توافقی که هرگز حاصل نمی‌شد و به جای اینکه بلافاصله برخی اقدامات جهت اعتماد سازی را جایگزین کند از کوره در رفته و نشست را ترک کرده است.

مورفی در این باره گفته از ان طرف هم کیم تصور می‌کرده نامه‌های عاشقانه‌اش به ترامپ به لغو تحریم‌ها در ازای چیزی بسیار کمتر از خلع سلاح کامل هسته‌ای منجر خواهد شد. ترامپ هم گمان می‌کرده این نامه‌های عاشقانه به این معناست که آن‌ها می‌خواهند در ازای لغو تحریم‌ها؛ خلع سلاح کامل داشته باشند. روشن است که هیچ یک از تصورات آن‌ها محقق نشد.

به گزارش رویداد۲۴ کره شمالی پیش از این نیز بار‌ها وعده داده خلع سلاح کامل هسته‌ای خواهد کرد، اما درعوض هیچ کاری نکرده و تنها می‌خواسته از مزایای اقتصادی این ادعا بهره ببرد. بیگون، اما در نشست سنا ادعا کرده اطمینان دارد که استراتژی مبنایی دولت تنها راه عمل واقعی است چرا که هیچکس نمی‌داند کیم چه کار خواهد کرد.

دولت ترامپ خروج ترامپ از نشست را حاوی پیامی برای کره شمالی خوانده‌اند و معتقدند خلع سلاح ناقص هسته‌ای قابل قبول نیست.

ویکتور چا که در دولت بوش یکی از مذاکره کنندگان با کره شمالی بوده گفته هر دو طرف یک درس از نشست هانوی گرفتند: اعمال فشار کارساز است. بیگون گفته بر روی ما فشاری وارد نشده، اما اذعان کرده نمی‌دانند که کره شالی قرار است برنامه‌های هسته‌ایش را از سر بگیرد یا نه. سفیر پیشین آمریکا در کره جنوبی گفته سران هر دو کشور این درس را گرفتند که عشق همیشه پیروز نیست.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

نحوه دریافت عیدی از ایرانسل

کلیدواژه: سياسي آمريكا ديوار مرزي انتخابات 2020

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دلار کم ارزش شد
 • پیام ریاکانه ترامپ به مناسبت نوروز
 • عقب نشینی گسترده دلار
 • انجام ۵۸ هزار میلیارد تومان تراکنش مالی در سامانه ستاد
 • پیام نوروزی ترامپ در سال 98: مردم ایران زیر فشار هستند
 • مادورو: دولت ترامپ از ما 5 میلیارد دلار دزدیده است
 • مسابقه روبیکیو چیست / چگونه می‌توان در روبیکیو شرکت کرد + عکس
 • پیش‌پرده‌ای از «معامله قرن»/ خاک‌فروشی رژیم‌های عربی به‌نفع اسرائیل
 • جو بایدن در «صدر» فهرست نامزدهای دمکرات برای انتخابات
 • وزیر خارجه کویت: معامله‌ قرن به ملاحظات منطقه‌ای توجه کند
 • ایرانیان هرگز استقلال، غرور و عزت ملی خود را با عافیت طلبی معامله نکرده اند
 • امداد به گروه خودرویی نرسید/ معاملات در حاشیه بازار انجام شد+ نمودار
 • شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز تهران ۲۷۶۰ واحد رشد کرد
 • سخنگوی وزارت خارجه: ایرانیان هرگز استقلال و عزت ملی خود را با عافیت‌طلبی، معامله نکرده‌اند
 • معامله خداوند با گنهکاران/ شرح سه حکمت از امیرالمومنین(ع)
 • ابراز بی‌اطلاعی عجیب نتانیاهو از جزئیات «معامله قرن»!
 • کمیته حمایت از مقاومت: سفر پامپئو به لبنان در راستای معامله قرن است
 • بی‌اطلاعی نتانیاهو از جزئیات «معامله قرن»
 • نتانیاهو از جزئیات «معامله قرن» ابراز بی‌اطلاعی کرد