مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران‌خودرو پی بینی کرد که تا اردیبهشت 98 توازن در قیمت تولیدات کارخانه و بازار خودرو ایجاد می‌شود و بنابراین دلالان خودرو دیگر نمی توانند از این شیوه برای گران کردن بازار استفاده کنند.

به گزارش صدای ایران، طبق اعلام مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران‌خودرو، بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از اول شهریور تا آخر دی‌ماه امسال، قراردادهای فروش ایران‌خودرو با افزایش ۳۰ درصد خواهند بود.

در قراردادهای فروش هر میزان که قیمت قطعی ثبت شده باشد، خودرو تحویل داده می‌شوند. علاوه بر این، تا پایان اردیبهشت سال آینده توازن در قیمت تولیدات کارخانه و بازار خودرو ایجاد می‌شود.
هاشم یکه‌زارع در گفت‌وگوی ویژه خبری شنبه شب تلویزیون در پاسخ به اینکه با کدام منطق، ١٧٠ هزار دستگاه خودرو پیش‌فروش شد که در نهایت تبدیل به معوقات شود؟ اظهار کرد: تا اردیبهشت سال جاری، تولید خودروسازان جریان جاری و عادی خود را طی می‌کرد؛ لذا بسیاری از پیش‌فروش‌ها مربوط به قبل از آن بوده و شرکت ایران‌خودرو تقریبا هیچ معوقه‌ای از خرداد امسال به بعد ندارد؛ اما بحثی که روی تدارک قطعات از سوی قطعه‌سازان مطرح شد، باعث شد کاهش تولید ایجاد شود. امیدوارم با رویکردهایی که وزرات صنایع در پیش دارد و مکانیسم‌هایی که خودروسازان اتخاذ کرده‌اند، به سمت و سویی حرکت کنیم که معوقات کمتر و روند تحویل سریع‌تر شود.
وی درباره تحویل ندادن خودروهایی همچون پژو ۲۰۷ صندوقدار  که در سال ٩۶ ثبت‌نام شده و موعد تحویل آن خرداد ۹۷ بوده اما بعد از گذشت هشت ماه، درصد بیشتری از مشتری طلب شده، ضمن اینکه خودرو هم تحویل داده نشده است، گفت: همین مورد خودرو (٢٠٧ صندوقدار)، خودروی جدیدی بوده است. نسبت به مبلغ دریافتی از مشتری، بعدا محاسبات صورت گرفته و با قیمت ۱۰۴ میلیون تومان به مشتری عرضه شده است. بنابراین خودرویی نبوده که قبلا تولید شده و ما نسبت به خودروی قبلی افزایش قیمت لحاظ کرده باشیم. در مورد پژو ۲۰۰۸ نیز ۶۰ میلیون تومان دریافت کردیم اما قیمتی که در حال حاضر تحویل می‌دهیم ١٠۴ میلیون تومان است. اکنون بیشتر شکایت مشتریانی که پژو ۲۰۰۸ خریداری کردند، به دلیل تاخیر است وبر روی قیمت گمان نمی‌کنیم مشکلی وجود داشته باشد.
یکه‌زارع افزود: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از اول شهریور تا آخر دی‌ماه سال جاری، قراردادهای فروش ایران خودرو با افزایش ۳۰ درصد خواهند بود. هرچه در قراردادهای فروش، قیمت قطعی ثبت شده باشد خودروها بدون حتی یک ریال افزایش به مصرف‌کنندگان تحویل داده می‌شوند. البته قراردادهای فروش پژو پارس تا دو ماه دیگر اجرایی می‌شود.
وی با طرح این پرسش که "چرا باید ۱۰ هزار میلیارد تومان پول مشتری و مصرف‌کننده به جیب دلالان برود؟" گفت: اگر زودتر برای افزایش قیمت خودرو تصمیم‌گیری انجام می‌شد، ما هم زودتر به تعهداتمان عمل می‌کردیم.
مدیرعامل ایران‌خودرو با اشاره به اینکه این شرکت در سال ۹۳،  یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اموال مازاد خود را فروخته است، اظهار کرد: اکنون بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان ملک در ایران خودرو برای فروش وجود ندارد. البته در پی آن هستیم که شرکت‌های قطعه‌ساز را با شرایط خوب به بخش خصوصی واگذار کنیم.
یکه‌زارع افزود: مجموع اعضای هیأت مدیره شرکت‌های ایران‌خودرو ۲۳۲ نفر است که سعی در کاهش آنان داریم.
وی با تأکید بر لزوم کمک به قطعه‌سازان کشور گفت: ۹۵ درصد از کمک‌های نقدی به ایران خودرو به قطعه‌سازان پرداخت می‌شود.
یکه‌زارع در پایان اعلام کرد: تا پایان اردیبهشت ۹۸ شاهد ایجاد توازن در قیمت تولیدات کارخانه و بازار خودرو خواهیم بود.


منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

خودرو‌های سایپا به قیمت‌های قبل بازگشته است/ نرخ تورم نقطه به نقطه دی ماه اعلام شد/ قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسیده است/ چه کسانی پول مشوق صادراتی مرغداران را خورده‌اند؟

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.  

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلیل برکناری مدیر خودروسازی سایپا، توقف خط تولید خودرو‌های کم تیراژ پس از تحریم، تصویب کلیات طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو، سقوط آزاد بورس با شروع بهمن، دلار آمریکا ۲۰۰ تومان افزایش یافت، همتی: تقاضا در صرافی ها، کم رمق است، در انتظار گزارش تحولات بازار مسکن و توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با نرخ ارز نیمایی تا پایان هفته را در بر دارد.

خودرو‌های سایپا به قیمت‌های قبل بازگشته است/ دلیل برکناری مدیر خودروسازی سایپا

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر این که مدیرعامل سایپا به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت خودرو تغییر کرد، گفت: پس از این تغییر قیمت خودرو‌ها تعدیل شد و به قیمت‌های قبلی بازگشت بنابراین در صورت بروز هر گونه تخلف در حوزه خودرو مردم به نمایندگان اطلاع دهند تا مشکلات را پیگیری کنیم.  ولی ملکی در ادامه به گزارشی که وزیر صنعت درباره اقدامات انجام شده برای ساماندهی بازار خودرو اشاره کرد و گفت: به زعم وزیر صمت ۹۰ درصد اعتراضات مربوط به شرکت خودروسازی سایپا و ۱۰ درصد مربوط به ایران خودرو است؛ مشکلات موجود در صنعت خودروسازی به دلیل ضعف در مدیریت است. ملکی خاطرنشان کرد: مدیر شرکت خودروسازی سایپا از تسلط کافی برای فروش محصولات برخوردار نبود به همین دلیل بلافاصله به دستور آقای رحمانی جابه جا شد؛ یکی از اقدامات اساسی برای ساماندهی بازار خودرو تغییر مدیران خودروسازی سایپا بود.
این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: برای شفافیت بیشتر مشکلات موجود در صنعت خودروسازی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در فراکسیون‌های مجلس حاضر خواهند شد و در این باره توضیحاتی را خواهند داد، بنابراین مردم نگران نباشند چراکه نمایندگان پیگیر حقوق آن‌ها هستند. وی با بیان اینکه مدیرعامل سایپا به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت خودرو تغییر کرد، یادآور شد: پس از این تغییر قیمت خودرو‌ها تعدیل شد و به قیمت‌های قبلی بازگشت؛ در صورت بروز هر گونه تخلف در حوزه خودرو مردم به نمایندگان اطلاع دهند تا ما مشکلات را پیگیری کنیم.

توقف خط تولید خودرو‌های کم تیراژ پس از تحریم

رضا رحمانی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شذه برای ساماندهی مشکلات موجود در بازار خودرو، گفت: خودروسازان موظف‌اند به تعهدات خود در رابطه با خودرو‌هایی که به صورت قطعی پیش فروش شده عینا عمل کنند و تردیدی در این مطلب وجود ندارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: خط تولید برخی خودرو‌های کم تیراژ که قطعات آن‌ها وارداتی است پس از تحریم‌ها متوقف شد. البته تعداد این خودرو‌ها بسیار کم است، اما برای حل این مشکل نیز خودروسازان موظف شدند براساس اصل مشتری‌مداری محصولی جایگزین متناسب خودروی پیش فروش شده به مشتری تحویل دهند در غیر این صورت مبالغ دریافتی براساس قیمت خودرو‌ها به روز می‌شود و با پرداخت سود و جریمه، رضایت مشتریان را به دست آورند. رحمانی در گفتگو با خانه ملت درباره برخی اخبار مبنی بر اینکه مردم می‌توانند با مراجعه به خودروسازان پول خود را دریافت کنند، اظهار کرد: این مطلب در رابطه با خودرو‌های کم تیراژ است و ربطی به خودرو‌های تولید داخل ندارد.

کلیات طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو تصویب شد

نمایندگان در نشست علنی روز دوشنبه، یک بهمن ماه مجلس شورای اسلامی، در جریان رسیدگی به طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو با ۱۰۴ رأی موافق، ۶۷ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه با کلیات آن موافقت کردند.  محمدحسین فرهنگی در توضیح این طرح گفت: به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور به جمع بندی رسیدیم که طرح ساماندهی بازار خودرو فعلا مطرح نشود و مدتی مسکوت ماند، اما با توجه به اعتراض طراحان و رأی صحن به عدم مسکوت ماندن آن، به احترام درخواست فوریت نمایندگان وارد بررسی جزئیات آن شدیم. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه خودرو شرایط خاصی در کشور وجود دارد و باید به نوعی پاسخ مردم که دارای مشکلاتی در این حوزه شده اند داده شود. /خانه ملت

قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسیده است

رئیس امور بازرسی اصناف: هم اکنون حجم تامین و توزیع قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسیده که باید برای آن تدبیری فوری اندیشیده شود.  علیرضا نیک آئین در گفتگو خبرگزاری صدا وسیما، با اشاره به اینکه کمبود قطعات اصلی در بازار زمینه را برای سود جویی متخلفان فراهم کرده است افزود​: این افراد قطعات تقلبی بی کیفیت را در بسته بندی‌های قطعات اصلی و با نشان‌های معروف به بازار عرضه می‌کنند به نحوی که این قطعات حتی برای تعمیر کاران خودرو قابل تشخیص نیست.  وی با بیان اینکه آزمایشگاهی در تعمیرگاه‌های خودرو برای تشخیص این قطعات وجود ندارد گفت: این موضوع شکایات بسیار زیادی را از سوی مردم به بازرسی اصناف و اتحادیه‌های مربوطه ایجاد کرده است.  رئیس امور بازرسی اصناف افزود:​ این تقلب بیشتر در قطعات حساس تعلیق و ترمز خودرو وجود دارد که به دلیل نداشتن استاندارد‌های لازم و گیرای کم در هنگام ترمز می‌تواند بسیار خطرناک باشد.  

بهمن با سقوط آزاد بورس آغاز شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه یک بهمن ماه ۹۷، با کاهش ۳۶۵۲ واحدی معادل ۲.۲۱ درصد به رقم ۱۶۱ هزار و ۹۲۲ واحد رسید. این در حالیست که ماه گذشته، شاهد رشد ۶.۱ درصدی نماگر کل بورس بودیم. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش ۱۰۶۱ واحدی معادل ۲.۲۱ درصد به رقم ۴۶ هزار و ۹۳۸ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با افت ۶۱۸ واحدی معادل ۲.۱۱ درصد، عدد ۲۸ هزار و ۷۱۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش ۴۴۵ واحدی معادل ۲.۱۶ درصد به رقم ۲۰ هزار و ۱۸۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور نیز، ۴۰۵۶ واحد کاهش معادل ۲.۲۵ درصد را رقم زد و به سطح ۱۷۶ هزار و ۳۸۹ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۲۶۴۴ واحد کاهش معادل ۲.۱۵ درصد به رقم ۱۲۰ هزار و ۵۵۰ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۷۵۰۲ واحد کاهش معادل ۲.۳۲ درصد همراه بود و عدد ۳۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد را به نمایش گذاشت.


بازار‌های آسیایی معاملات هفتگی را با آرامش آغاز کردند

روز دوشنبه،  گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپن ام‌اس‌سی‌آی، پس از این که هفته گذشته رشد ۱.۶ درصدی به دست آورد، امروز ۰.۲ درصد دیگر هم بالا آمد. سهام شرکت‌های برتر چین، سی‌اس‌آی۳۰۰، توانست ۰.۷ درصد رشد کند. نیکی ژاپن به کمک افت اخیر نرخ ین،  ۰.۳ درصد بالا رفت. ای‌مینی اس‌اندپی۵۰۰ با افت ۰.۲ درصدی روبرو شد، هرچند به علت تعطیلات آمریکا، حجم معاملات کم بود. داده‌های تاجران اروپایی هم نشان می‌دهد سهام اروپایی در آغاز معاملات خود افت کرده‌اند. داکس آلمان ۰.۲۹ درصد و کاک فرانسه ۰.۱۴ درصد افت کردند، درحالی‌که فوتسی انگلیس ۰.۱۴ درصد رشد کرد. استاکس۶۰۰ اروپا هم ۰.۲۴ درصد پایین آمد. در بازار ارز، دلار در برابر ین ژاپن تقویت شد و به نرخ برابری ۱۰۹.۶۱ رسید، درحالی که یورو در نرخ برابری ۱.۱۳۷۵ معامله شد. دلار استرالیا که اغلب به عنوان واسطه نقدینگی سرمایه‌گذاری‌های چین به حساب می‌آید، به نرخ برابری ۰.۷۱۶۷ افزایش یافت.

دلار آمریکا ۲۰۰ تومان افزایش یافت/ همتی: تقاضا در صرافی ها، کم رمق است

به نقل از اعلام بانک مرکزی، دیروز در پایان روز هر اسکناس دلار آمریکا به قیمت ۱۱۵۵۰ تومان در صرافی‌های بانکی خریداری شد و با افزایش ۲۰۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز قبل، با قیمت ۱۱۶۵۰ تومان به متقاضی ارز فروخته شد. همچنین هر اسکناس یورو نیز ۱۳۲۰۰ تومان خریداری شد و با نرخ ۱۳۳۰۰ تومان به متقاضی خرید یورو فروخته شد. این نرخ نسبت به روز یکشنبه، ۵۰ تومان افزایش را نشان می‌دهد. همچنین عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: نکته جالب در مورد این روز‌های بازار ارز، کم رمق بودن تقاضا در صرافی‌ها و نزخ سازی دلالان در قضای مجازی است. بانک مرکزی این روز‌ها جور سمت تقاضا را هم می‌کشد!

نرخ تورم نقطه به نقطه دی ماه اعلام شد

مرکز آمار گزارش داد: در دی ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٥٤,٧ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٠ درصد افزایش نشان می­دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣٩,٦ درصد‌ می‌باشد؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٣٩,٦ درصد بیشتر از دی ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (٣٧,٤ درصد) ٢.٢ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به دی ماه ١٣٩٧ به ٢٠.٦ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (١٨.٠ درصد) ٢.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٢,٨ درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ١.٦ درصد افزایش نشان می­دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به دی ماه ١٣٩٦ برای این دو گروه به ترتیب ٥٧.٨ و ٣٢.٤ درصد می­باشد.

قیمت نفت روز دوشنبه گران شد

قیمت نفت روز دوشنبه تحت تاثیر آمار رشد چشمگیر فرآوری نفت چین در سال ۲۰۱۸ با وجود کندی اقتصادی، به بالاترین حد خود در سال ۲۰۱۹ صعود کرد.  بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۴ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش یافت و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۶۳ دلار در هر بشکه رسید.  بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۲۵ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، به ۵۴.۰۵ دلار در هر بشکه رسید.  به گفته معامله‌گران، افزایش قیمت نفت پس از انتشار آماری از سوی اداره ملی آمار چین روی داد که نشان داد تولید پالایشگاه‌های نفت این کشور به رکورد ۶۰۳.۵۷ میلیون تن یا ۱۲.۱۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ صعود کرد که ۶.۸ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۷ رشد داشت.

در انتظار گزارش تحولات بازار مسکن

اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه ۹۵۱۲) طی جلسه معاملاتی روز دوشنبه ۵/ ۰ درصد افت کرد و به قیمت ۵۵ هزار و ۳۸۷ تومان معامله شد. سایر سررسید‌ها مسیر‌های متفاوتی را تجربه کردند و بازه نوسان روزانه آن‌ها از منفی ۷۶/ ۱ درصد تا مثبت ۳۲/ ۱ درصد متغیر بود. بازار اوراق وام مسکن به تبعیت از بازار معاملات مسکن در رکود قرار دارد. یکی از دلایل عمده نابسامانی بازار تسه‌ها افت قابل‌توجه حجم معاملات واحد‌های مسکونی است. با افزایش نرخ ارز در نیمه اول سال، بهای آپارتمان همگام با سایر بازار‌های موازی رشد کرد. عدم افزایش هم‌پای قیمت‌ها و درآمد متقاضیان، عاملی شد که به موجب آن تعداد واحد‌های فروش رفته رو به افول بگذارد. حال انتشار گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی ماه توسط بانک مرکزی‌ می‌تواند با روشن کردن حجم معاملات و نوسانات قیمت، مسیر آینده معاملات تسه‌ها را مشخص کند.

قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسیده است

رئیس امور بازرسی اصناف: هم اکنون حجم تامین و توزیع قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسیده که باید برای آن تدبیری فوری اندیشیده شود علیرضا نیک آئین در گفتگو با خبرگزاری صدا وسیما، با اشاره به اینکه کمبود قطعات اصلی در بازار زمینه را برای سود جویی متخلفان فراهم کرده است افزود​: این افراد قطعات تقلبی بی کیفیت را در بسته بندی‌های قطعات اصلی و با نشان‌های معروف به بازار عرضه می‌کنند به نحوی که این قطعات حتی برای تعمیر کاران خودرو قابل تشخیص نیست.  وی با بیان اینکه آزمایشگاهی در تعمیرگاه‌های خودرو برای تشخیص این قطعات وجود ندارد گفت: این موضوع شکایات بسیار زیادی را از سوی مردم به بازرسی اصناف و اتحادیه‌های مربوطه ایجاد کرده است.  رئیس امور بازرسی اصناف افزود:​ این تقلب بیشتر در قطعات حساس تعلیق و ترمز خودرو وجود دارد که به دلیل نداشتن استاندارد‌های لازم و گیرای کم در هنگام ترمز می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

آلومینیوم المهدی به مپنا واگذار شد

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: به دلیل عدم ایفای برخی تعهدات از سوی خریدار قبلی سهام شرکت آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال (شرکت فروآلیاژ گنو) و حال شدن دین مشارالیه، سازمان خصوصی سازی اقدام به انتشار فراخوان در خصوص جایگزینی خریدار قبلی نموده و پس از بررسی پیشنهاد‌های رسیده، قرارداد جایگزین با «شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی (مپنا)» منعقد گردید. گفتنی است؛ سازمان خصوصی‌سازی شرکت آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال را در حالی به شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) واگذار کرده که برای این واگذاری مزایده‌ای برگزار نشده است.

توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با نرخ ارز نیمایی تا پایان هفته

ابراهیم درستی نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران امروز در حاشیه مراسمی در اتاق اصناف ایران اظهار کرد: براساس قول مسئولین قرار است از اواخر این هفته ۶۰۰ هزار عدد تلفن همراه مانده در گمرک در بازار توزیع شود که قیمت آن‌ها بر مبنای ارز نیمایی محاسبه شده است. وی درباره محل توزیع این تلفن‌های همراه گفت: هنوز محل توزیع آن‌ها مشخص نشده است، اما امیدواریم که در فروشگاه‌های صنفی که دارای پروانه کسب هستند توزیع شود. درستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که ثبت سفارش واردات موبایل آزاد شده است، گفت: طبق قول مسئولین قرار است ارز حاصل از صادرات (نیمایی) به واردات این محصول اختصاص یابد.  وی خاطرنشان کرد: قیمت تلفن همراه در مقایسه با سال قبل به‌شدت بالا رفته است که آزاد شدن ثبت سفارش و اختصاص ارز نیمایی به واردات آن می‌تواند قیمت‌ها را تعادل بخشد. وی یادآور شد: در شرایط فعلی عمده گوشی‌ای که در بازار توزیع می‌شود از طریق مسافری به کشور وارد شده که ارز آن نیز از بازار آزاد تأمین شده است؛ این امر به‌روی قیمت عرضه این محصول تأثیرگذار است،  امیدوارم با اختصاص ارز نیمایی به واردات این محصولات قیمت گوشی به‌طور محسوسی کاهش یابد. درستی درباره سرانه مصرف تلفن همراه در کشور گفت: مصرف تلفن همراه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار عدد در ماه است که این رقم در فصولی مانند تابستان و ایام پایانی سال افزایش می‌یابد. نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران تأکید کرد: در مقاطعی سرانه مصرف گوشی کشور به یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار عدد در ماه می‌رسید، اما با توجه به این‌که در شرایط فعلی مردم بیشتر برای تعمیر گوشی خود مراجعه می‌کنند، تقاضا برای خرید کاهش یافته است.

هر ۴۸ ساعت یک میلیاردر به جهان اضافه می‌شود

موسسه آکسفام اینترنشنال اعلام کرد که نظام‌های مالیاتی بار سنگینی روی دوش افراد فقیر گذاشته است؛ یعنی در بخش خدمات عمومی سرمایه گذاری کمتری می‌شود و در نتیجه شکاف بیشتری بین ثروتمندان و فقر در حال ایجاد شدن است که خشم جهانی را به دنبال دارد. این موسسه اعلام کرد که در سال گذشته میلادی هر دو روز، یک میلیاردر جدید به تعداد میلیاردر‌های جهان اضافه شد؛ در حالی که نیمی از فقیرترین جمعیت جهان ۱۱ درصد از ثروت خود را در سال گذشته از دست داد. آکسفام اعلام کرد که دولت‌ها بطرز فزآینده‌ای در حال کاهش سرمایه گذاری در خدمات عمومی هستند و در جلوگیری از فرار‌های مالیاتی شکست خورده اند. افراد فقیر از عدم دسترسی به خدمات پایه‌ای رنج می‌برند؛ ضمن اینکه بار بیشتری از پرداخت مالیات به دوش آن‌ها است. ثروت میلیاردر‌های جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد که معادل ۲.۵ میلیارد دلار در روز است؛ در حالی که ۳.۸ میلیارد نفر از فقیرترین افراد جهان به طور متوسط روزانه ۵۰۰ میلیون دلار از ثروت خود را از دست دادند. موسسه آکسفام اینترنشال افزود: نرخ مالیات برای ثروتمندان و شرکت‌ها در دهه‌های اخیر کاهش پیدا کرده و زمانی که دولت‌ها برای گرفتن مالیات از ثروتمندان موفق نیستند، بار مالیاتی بر دوش فقرا از طریق بستن مالیات بر مصرف کنند مانند مالیات بر ارزش افزوده اعمال می‌شود.

محموله دو میلیون بشکه‌ای نفت ایران به ژاپن بارگیری شد

سخنگوی پالایشگاه فوجی اویل ژاپن گفت: اولین محموله نفت خام ایران از بعد از دریافت معافیت اعطاء شده واردات نفت از ایران از سوی دولت آمریکا به سمت ژاپن بارگیری شد. بر همین اساس نفتکش «VLCC کیسوگاوا» در روز یکشنبه دو میلیون بشکه نفت خام از ایران را برای این پالایشگاه بارگیری کرد و انتظار می‌رود که نهم فوریه به ژاپن برسد.

چه کسانی پول مشوق صادراتی مرغداران را خورده‌اند؟

یوسف رمضانی، تولیدکننده و صادرکننده نمونه ملی مرغ با انتقاد از پرداخت نشدن مشوق صادراتی صادرکنندگان مرغ گفت: دولت در اواخر سال ۹۳،   ۵۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی مرغ را به وزارت جهاد کشاورزی داد که این وزارت خانه نیز پول را به حساب صندوق ملی طیور واریز کرد. وی با بیان اینکه تاکنون یک ریال از این پول به صادرکنندگان پرداخت نشده است، اظهارکرد: ده‌ها بار در این زمینه مصاحبه کردم، از وزیر جهاد و استانداران وقت بار‌ها خواسته‌ام که طلب صادرکنندگان را پرداخت کنند، اما تاکنون اتفاقی نیفتاده است. این صادرکننده نمونه ملی مرغ، میزان صادرات را در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بیش از ۱۲ هزار تن گوشت سفید اعلام کرد و گفت: به دلیل پرداخت نشدن مشوق صادراتی مرغ و نبود حمایت از صادرکنندگان امسال رغبتی برای صادرات نداشتم. رمضانی افزود: سهم مجموعه تولیدی‌ام از ۵۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی دولت ۱۲ میلیارد تومان بوده است که تاکنون ریالی پرداخت نشده است. از بس پیگیری کردم و جواب نگرفتم خسته شده و از ادامه مطالبه این حق قانونی پشیمان شده‌ام؛ به من گفتند که پیگیری نکنی بهتر است، به همین خاطر از ادامه مطالبه این حق قانونی منصرف شده‌ام. صادرکننده نمونه ملی صادرات مرغ بیان کرد: قرار بود این پول به عنوان مشوق صادراتی به ازای هر کیلویی که صادر شده است پرداخت شود و اصلا قرار نبود در قالب تسهیلات باشد پس چرا تاکنون صندوق طیور پرداخت نکرده است و سئوالی است که باید پاسخ دهد. وی ادامه داد: پس از یک سال پرداخت ۵۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی مرغ به صندوق طیور، این صندوق اعلام کرد که به من ۳ میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره می‌دهد که باید ۴ ماهه برگردانم؛ من تولید کننده‌ام، صدقه خور کسی نیستم که می‌خواهند پولی که حقم است به من صدقه دهند. /ایسنا

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: دلالان خودرو اردیبهشت 98 قیمت خودرو سال 98

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جدول ترسناک صعود قیمت خودرو در ۳ دولت اخیر/ قیمت خودرو چگونه در دولت روحانی سر به فلک کشید/ وقتی پراید هم لاکچری می‌شود
 • چطوری لاکچری شدید؟!
 • قیمت‌ حاشیه بازار محصولات ایران‌خودرو اعلام شد
 • اعلام قیمت های جدید حاشیه بازار محصولات ایران خودرو (+جدول)
 • قیمت حاشیه بازار محصولات ایران خودرو (+جدول)
 • الزام سایپا و ایران خودرو به پرداخت جریمه تاخیر/ قیمت جدید خودرو را سازمان حمایت و شورای رقابت تعیین می‌کند نه خودروساز
 • دولت سکان بازار ارز را به دست می‌گیرد
 • واکاوی تاثیر قیمت‌های تازه بر بازار خودرو/ بازار خودرو قفل شد
 • واکنش بازار خودرو بعد از افزایش قیمت ها
 • سمساری‌های آنلاین ابزار سوءاستفاده دلالان
 • طرح های «می» ناامید کننده است/ همه پرسی دوم برای «برگزیت» انجام شود
 • قیمت‌های جدید خودرو بازار را ناآرام کردند
 • بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
 • گزارش؛ ناامید کننده ترین تیم‌های جام ملت‌ها
 • اتمام حجت تعزیرات با دلالان گوشت/جریمه میلیاردی برای دلال گوشت
 • باید و نبایدهای بازار خودرو/ خودروسازان حق تکلیف مشتریان ثبت نامی به انصراف خرید ندارند
 • آغاز فروش جک S3 با اقساط بلند مدت و تحویل یکماهه! +جزئیات و شرایط فروش
 • آغاز فروش اقساطی جک S3 با تحویل یکماهه+جدول
 • آغاز فروش اقساطی جک S3 با تحویل یکماهه (+جدول و جزئیات)