تهران - ایرنا - «ایوو دالدر» سفیر سابق آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت که ایالات متحده امریکا «دیگر مهمترین بازیگر صحنه جهانی نیست».

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا به نقل از سی.ان.ان، دالدر که درحال حاضر رئیس اندیشکده «شورای امور جهانی شیکاگو» است، اظهار داشت: آمریکا در سال 2017 میلادی حضور گسترده ای در اذهان رهبران جهان داشت. اینکه آمریکا چه فکر می کرد، چه کاری انجام می داد یا نمی داد، حائز اهمیت بود.
وی افزود: تصور نمی کنم در سال 2021 میلادی هم برای رهبران دنیا اهمیت داشته باشد که آمریکا چه کاری انجام می دهد.
دالدر به همراه نویسنده دیگری به نام «جیمز لیندسی» کتابی تحت عنوان «تاج و تخت توخالی: اعتیاد آمریکا به رهبری جهانی» به بررسی دیپلماسی آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ پرداخته است.
به گفته دالدر، یکی از نتایج احتمالی سیاست خارجی دولت ترامپ این خواهد بود که «هیچ کسی کنترل اوضاع را در دست نخواهد داشت و دنیا به وضعی برمی گردد که همه به دنبال منفعت خود، حوزه نفوذ، راه های اعمال کنترل بر اوضاع و تمام چیزهایی خواهند بود که برای پیروزی آنها در رقابت بر سر قدرت ضروری است.
شبک**9423**1392

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اینستکس؛ سازوکار دور زدن تحریم‌های آمریکا یا اسب تروا؟

دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام (برنامه اقدام جامع مشترک) پیرامون توافق هسته‌ای با ایران ۲۷ ژوئن در وین برگزار شد. ریاست نشست نمایندگان کشور‌های فرانسه، آلمان، انگلستان، چین، روسیه و ایران را معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هلگا اشمید بر عهده داشت. به گزارش تارنمای رسمی اتحادیه اروپا، طرف‌های امضاءکننده قرارداد با ایران در سطح معاونان وزرای امور خارجه حضور داشتند و مسئله اجرای توافقنامه با ایران را مورد بحث و مذاکره قرار دادند. در این دیدار فرانسه، آلمان و انگلستان حمایت خود را از عملیاتی کردن سازوکار مالی اینستکس برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا در تجارت با ایران اعلام کردند.

در بیانیه اتحادیه اروپا گفته می‌شود: فرانسه، آلمان و انگل‌ستان اعلام نموده‌اند، که به همکاری با سازوکار ویژه تأمین مالی و تجارت (STFI) که در ایران تشکیل شده، ادامه خواهند داد. در این سند، همچنین آمده است، که برخی دولت‌های عضو اتحادیه اروپا در حال پیوستن به اینستکس بعنوان سهامدار هستند.

اینستکس «ابزار تسهیل مبادلات تجاری» عبارت است از یک نظام پرداختی، که صرفنظر از تحریم‌های شدید آمریکا، تجارت کمپانی‌ها با ایران را امکان‌پذیر می‌سازد. این ساز و کار «بمثابه سپر دیپلماتیک انجام مبادلات بازرگانی بدون پرداخت پول بین شرکت‌های ایرانی با کمپانی‌های اتحادیه اروپا» عمل خواهد کرد.

اطلاعات مربوط به عملیاتی شدن اینستکس را خبرگزاری فارس با اعلام اینکه معاون وزیر امور خارجی ایران، سید عباس عراقچی نشست کمیسیون مشترک پیرامون معاملات اروپایی با اروپایی‌ها را «یک قدم رو به جلو»، اما ناکافی نامید، تأئید کرد.

بگزارش دویچه وله «هدف اولیه سازوکار اینستکس شامل کالا‌هایی مانند تجهیزات داروسازی، پزشکی و مواد غدایی خواهد بود، که زیاد هم باعث نارضایتی در واشینگتن نمی‌شود. تحریم‌های ایالات متحده آمریکا به تجارت کالا‌های انساندوستانه اجازه می‌دهد».

کورنیلوس آدبار از کمیته روابط بین‌المللی آلمان اظهار داشت، که در این مرحله گروه بسیار کوچکی ار کمپانی‌ها از طرف اروپایی‌ها در اینستکس شرکت خواهد کرد.

برایان هوک، مشاور مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مورد راه‌اندازی اینستکس توأم با استهزا و تهدید اظهار داشت: «ما تقریبا هیچ نیاز جمعی برای آن احساس نمی‌کنیم، برای اینکه اگر به شرکت‌ها اجازه انتخاب بین تجارت با ایالات متحده آمریکا یا تجارت با ایران داده شود، آن‌ها همواره آمریکا را انتخاب خواهند کرد. چنین است ارزیابی ما از اینستکس».

دویچه وله می‌نویسد: کارشناسان کمیته روابط بین‌المللی اروپا تصریح می‌کنند، که «ایالات متحده آمریکا از سلطه مالی خود بر جهان سوءاستفاده می‌کند، اما این واقعیت که سه قدرت اقتصادی بزرگ اروپا در طرح اینستکس شرکت می‌کنند، ممکن است واشینگتن را در باره ارزیابی این طرح به اندیشیدن مجدد وادار سازد».

در پایان نشست کمیسیون برجام در وین سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه اظهار عقیده نموده که اتحادیه اروپا هنوز آماده استفاده از اینستکس برای انجام خدمات معاملاتی در خصوص صدور نفت ایران نیست. ریابکوف گفت: «همتایان اروپایی ما در این باره که ایجاد اینستکس چقدر مشکل بود، این سازوکار چقدر بغرنج و بی‌سابقه بود، که خود آن‌ها انتظار مواجه با چنین وضعیت پیچیده‌ای را نداشتند، شرمگینانه سخن می‌گویند. به همین ترتیب، بنظر می‌رسد که باید روی آنچه که ایجاد شده، تمرکز کنیم، ببینیم چه پیش می‌آید، و در ادامه معلوم می‌شود. این تفسیر آزاد است. اما موضع ما این است که اینستکس باید هم کشور‌های ثالث، و هم خدمات به طیف وسیعی از معاملات، یعنی قرارداد‌های نفتی را نیز شامل شود».

منبع عربی «الجزیره» می‌نویسد که اینستکس بمنزله پیشنهاد اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا تأثیر محدودی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت، اما می‌تواند بعنوان پیام سیاسی به ایالات متحده از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

پر فیشر، مدیر ارشد اسبق کامرس بانک (Commerzbank) آلمان به ریاست اینستکس منصوب گردید. فقط دیپلماتهایی نظیر سایمون مک‌دونالد، معاون وزیر خارجه انگلستان؛ میخائیل برگر، رئیس بخش اقتصادی وزارت خارجه آلمان و موریس گوردومونتان، مدیر کل وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه عضو کمیته نظارت بر اینستکس هستند. این در حالی است، که حتی هیچ یک از مقامات عالیرتبه خزانه‌داری انگلستان، وزارت دارایی فدرال آلمان، وزارت اقتصادی و مالی فرانسه، و همچنین، نمایندگان بانک‌های مرکزی انگلستان، فرانسه و آلمان عضو آن نیست.

برای مقایسه: ۲۹ آوریل ایران ایجاد سازوکار ویژه بازرکانی- مالی (STFI) مشابه اینستکس را اعلام نمود. بر خلاف اینستکس، همه مقامات «STFI» از بخش بانکی هستند. ریاست سازوکار ویژه بازرکانی- مالی را علی عسکر نوری، مشاور سابق بانک ایران زمین برعهده دارد. حمید قنبری مدیر عامل اسبق بانک سپه ایران، فرشید فرخ، از بانک رفاه، شهرزاد مشیری از بانک کشاورزی، محمد رضا جوادیان از بانک پاسارگاد و حمید قنبری نماینده شرکت فرادیس گستر کیش و متخصص پرداخت‌های موبایلی اعضای هیأت مدیره می‌باشند.

آمریکا اقدامات اتحادیه اروپا و ایران برای دور زدن تحریم‌ها را بدقت زیر نظر دارد. «آتلانتیک کونسیل» می‌نویسد، که ایجاد چنین سازوکار محدود بازرگانی و مالی مانند اینستکس با «تعهدات اتحاد اروپا در برجام انطباق ندارد. برای اینکه، اگر اینستکس نتواند همه بخش‌های تجاری اتحادیه اروپا و ایران را بسرعت در برگیرد و اگر تهران در فروش نفت خود برای رفع نیازمندیهایش با محدودیت مواجه شود، اینستکس شکست خواهد خورد».

صرفنظر از راه‌اندازی اینستکس، در واشینگتن مطمئن هستند، که ایجاد سازوکار مستحکم تجاری میان اتحادیه اروپا و ایران بدون همکاری با ایالات متحده غیرممکن است؛ و دولت ترامپ بار‌ها اعلام کرده، که اگر اتحادیه اروپا سعی کند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند، آن را زیر فشار سیاسی و اقتصادی قرار خواهد داد.

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی طی نامه ۷ ماه مه خود به رئیس اینستکس نوشت: «مشارکت در اقدامات خلاف تحریم‌های ایالات متحده می‌تواند با عواقب جدی، از جمله، با عدم دسترسی به ساختار مالی آمریکا مواجه شود».

وضعیت با اثربخشی اینستکس به این سبب پیچیده‌تر می‌شود، که تهران به حسن‌نیت اتحادیه اروپا اطمینان ندارد. خبرگزاری تسنیم، می‌نویسد: «اینستکس، یعنی اسب تراوا برای نفوذ به ساختار‌های بانکی، دفاعی و انرژی ایران». نویسنده مقاله، آیان پای یادآور می‌شود، که ویروس ویرانگر استاکسنت طراحی شده توسط سرویس‌های ویژه آمریکا و اسرائیل در ماه ژوئن ۲٠۱٠ با وارد آوردن خسارت به کامپیوتر‌های تأسیسات هسته‌ای ایران «از طریق شبکه شرکای تجاری قابل اعتماد» به هدف خود نائل شد.

در ایالات متحده آمریکا نظر واحدی در مورد اینستکس وجود ندارد. وزیر خارجه، مایک پمپئو ٣۱ ماه مه گفت، که این ساختار «مشکلی ایجاد نمی‌کند»، زیرا آن برای تسهیل تجارت مواد خوراکی که از تحریم‌ها آزاد است، استفاده می‌شود. با این حال، بسیاری از جمهوریخواهان با او هم عقیده نیستند و اظهار می‌دارند، که بدون اینستکس هم کانال‌های تجارت کالا‌های انساندوستانه با ایران وجود دارد. با این وجود، تد کروز، سناتور ایالت تگزاس پیش‌نویس لایحه برای اعمال تحریم علیه اینستکس را تهیه می‌کند.

راه‌اندازی این سازوکار بخاطر حفظ وضعیت نامشخص، باعث تغییرات زیادی در روابط بین ایران و اتحادیه اروپا نمی‌شود. ایرانی‌ها دلیلی برای باور به این دارند، که اینستکس می‌تواند به اسب ترایان بدل شده و ویروس مخرب به تأسیسات راهبردی ایران وارد سازد. در آمریکا بیم از این دارند، که اینستکس می‌تواند موجب معافیت نه تنها اتحادیه اروپا، حتی سایر کشور‌ها برای دور زدن گسترده تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران بشود. اتحادیه اروپا در این مسئله هم مثل سایر موارد، نمی‌تواند به وابستگی خود بر ایالات متحده آمریکا غلبه کند. به احتمال زیاد، وضعیت تجارت بین اتحادیه اروپا و ایران در همین سطح باقی خواهد ماند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ولادیمیر پراخواتیلوف (Vladimir Prokhvatilov)

منبع:
https://www.fondsk.ru/news/۲۰۱۹/۰۷/۱۵/instex-mehanizm-obhoda-sankcij-ssha-v-torgovle-s-iranom-ili-trojanskij-kon-۴۸۵۹۹.html

مترجم: ا. م. شیری

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: سياسي آمريكا ناتو

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عباس عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد
 • نشنال اینترست: آمریکا دیگر به خاورمیانه نیازی ندارد
 • نگاه رسانه ها به تعلل اروپایی ها در حفظ برجام
 • عبدی: اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛ بگوید کار نمی‌کنم
 • عباس عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران مجبور به خروج از برجام است
 • عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد
 • عباس عبدی: اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛ بگوید کار نمی‌کنم/ قیمت بنزین اگر ۵۰۰۰ تومان هم بشود تاثیری بر مردم ندارد!
 • عبدی: اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛ بگوید کار نمی‌کنم/ اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران مجبور به خروج از برجام است
 • عبدی: سهم مردم از یارانه ۴۵ هزار تومان نبود؛ ۱۵ هزار تومان بود
 • نظامیان آمریکا به عربستان اعزام می‌شوند
 • ظریف: تروریسم اقتصادی ایالات متحده تهدیدی جهانی است
 • ظریف: تروریسم اقتصادی ایالات متحده یک تهدید جهانی است
 • تروریسم اقتصادی ایالات متحده یک تهدید جهانی است
 • رئالیسم شجاعانه آیت‌الله خامنه‌ای در «جنگ اراده‌ها»
 • یادداشت: رئالیسم شجاعانه آیت‌الله خامنه‌ای در جنگ اراده‌ها
 • تحقیر بیش از پیش ترامپ به واسطه یک ادعای مضحک
 • آخرین تلنگر به سقوط و تنزل بولتون در فرآیند تصمیم سازی ترامپ
 • آمریکا برای «تفریح تابستانی» وارد عربستان نشده است/ مقابله با حمله‌های انصارالله بخشی از ماموریت نظامی واشنگتن
 • شکل جنگ ایران و آمریکا وجزییات احتمالی آن