خبرگزاری میزان- کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: ترکیه هم اکنون در شمال غرب سوریه حضور دارد و اردوغان بازی دوگانه‌ای را در پیش گرفته است، هم در مذاکرات سوچی و آستانه شرکت می‌کند و هم ارتباط مستقیمی با گروه‌های تروریستی و خصوصا همین تحریرالشام دارد. سید هادی افقهی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان با اشاره به نبرد اخیر ارتش سوریه با گروهک تروریستی تحریرالشام بیان کرد: تحریر الشام، همان گروه تغییر نام یافته جبهه النصره است؛ فرمانده‌شان هم «محمد جولانی» است که از سوی عربستان، رژیم صهیونیستی و آمریکا حمایت می‌شوند.
تحریرالشام  ۷۰ درصد ادلب را تحت کنترل دارد
وی ادامه داد: تحریر الشام، پیش از این هم در شمال غرب سوریه در ادلب مستقر بوده و با ترکیه هم مرز بوده‌اند. تحریرالشام تقریبا ۷۰ درصد ادلب را تحت کنترل دارد و دیگر گروه‌های تروریستی را نیز وادار به همکاری با خود می‌کند. 
کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: طبق توافقات نشستی که در تهران بین سران کشور‌های ترکیه، روسیه و ایران درباره سوریه منعقد شد، بنا بود مسئله ادلب، از طریق راه حل سیاسی حل شود. گروهک‌های تروریستی کوچکتر قبول کرده‌اند، ولی تحریرالشام مقاومت کرده و آماده نیست سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین خود را تحویل دهد.
اردوغان بازی دوگانه‌ای را در پیش گرفته است
افقهی یادآور شد: اگر بخواهیم دقیق‌تر مسئله را واکاوی کنیم، ترکیه هم اکنون در شمال غرب سوریه حضور دارد و اردوغان بازی دوگانه‌ای را در پیش گرفته است، هم در مذاکرات سوچی و آستانه شرکت می‌کند و هم ارتباط مستقیمی با گروه‌های تروریستی و خصوصا همین تحریرالشام دارد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: ترکیه عملا از تروریست‌ها حمایت می‌کند، زیرا اگر بخواهد به آن‌ها فشار بیاورد خیلی راحت می‌تواند در بازه زمانی کوتاهی، همه آن‌ها را وادار به تسلیم کند.اما آنهابه عنوان برگ برنده ترکیه هستند و اردوغان هم اعلام کرده تا امتیاز مورد نظر خود از سوریه را نگیرد این گروه‌ها را خلع سلاح نمی‌کند.
تروریست‌ها از شرق و جنوب غرب ادلب در محاصره ارتش سوریه هستند
افقهی در ادامه اظهار کرد: تروریست‌ها از شرق و جنوب غرب ادلب در محاصره ارتش سوریه هستند، فقط از طریق مرز ترکیه می‌توانند تردد کنند. حال اگر ترکیه واقعا قصد مبارزه با تروریست‌ها را داشته باشد، واقعا و در عمل این کار را انجام می‌دهد. تحریر‌الشام هم مانند داعش در قطعنامه سازمان ملل به عنوان گروهک تروریست معرفی شده است. حال نام بقیه گروه‌های تروریستی را معارض معتدل مسلح گذاشته‌اند.
کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه مربع ادلب به عنوان تنها منطقه‌ای است که در سوریه در  دست تروریست‌هاست، گفت: ترکیه گفته اگر ادلب را به شما تسلیم کنم باید کنترل منبج را به من بدهید تا با گروه‌های کُرد بجنگد و آن‌ها را تحت کنترل خود داشته باشد.
انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

موج جدید حملات خمپاره ای تروریستها به حلب/ توافق ننگین کردهای شمال سوریه با صهیونیستها

خبرگزاری آریا- آخرین اخبار از تحولات سوریه از موج جدید حملات خمپاره ای تروریستها به حلب حکایت دارد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا به نقل از الاخباریه سوریه، در حملات خمپاره ای تروریستها به حلب، شش شهروند سوری به شهادت رسیدند و هشت تن دیگر زخمی شدند.
خبرنگار الاخباریه که در بیمارستان حلب حضور داشت گزارش داد: تروریستها چندین خمپاره به منطقه الحلب الجدید و منیان شلیک کردند که در اثر آن شماری از شهروندان شهید و زخمی شدند. به گفته منابع آگاه، خمپاره ها از منطقه الراشدین شلیک شده اند. این نخستین بار نیست که تروریستها مناطق مسکونی را هدف قرار می دهند.
تروریستهای جبهه النصره روز یکشنبه نیز دو محله «حلب جدید» و «منیان» حلب را هدف حملات خمپاره‌ای خود قرار دادند.
بر اثرحملات خمپاره ای تروریست های جبهه النصره به اطراف (قصر بلدی) و محلات حلب جدید و منیان واقع در شهر حلب سوریه، 6 غیرنظامی شهید و 9 غیرنظامی دیگر از جمله یک کودک مجروح شده اند.

هلاکت شماری از تروریستها در ادلب
ارتش سوریه در پاسخ به اقدامات تروریست‌ها در حومه جنوبی ادلب، دایره حملات خود را به مواضع این تروریست‌ها گسترش داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، ارتش سوریه در پاسخ به اقدامات تروریست‌ها در حومه جنوبی ادلب، دایره حملات خود را به مواضع این تروریست‌ها گسترش داد.
واحد توپخانه ارتش سوریه محل تجمع تروریست‌ها را در عمق حومه جنوبی ادلب و حومه شمالی حماه هدف قرار داد. اخیرا تروریست‌ها چندین روستا را در حومه شمالی حماه با خمپاره هدف قرار داده بودند.
بر اثر این حملات شماری از تروریست‌ها به هلاکت رسیدند و شماری دیگر زخمی شدند. تروریست‌ها همچنین خسارت‌های مادی زیادی متحمل شدند.

توافق ننگین کردهای شمال سوریه با صهیونیستها
کُردهای شمال سوریه امتیاز نفت را به تاجر صهیونیست واگذار کردند.
نامه‌ای به امضای کُردهای تحت حمایت آمریکا لو رفته است که نشان می‌دهد، آنها به یک تاجر صهیونیستی اختیار تام داده است که نفت سوریه را استخراج و غارت کند.
شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که تحت حمایت آمریکا قرار دارند، در حال نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی هستند.
مسئله‌ای که باعث افزایش تلاش کُردهای سوریه برای نزدیک شدن به صهیونیست‌ها شده، اعلام تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نظامیان تروریست این کشور از سوریه است؛ لذا این شبه‌نظامیان، از بیم اینکه در اجرای طرح خود مبنی بر «تشکیل یک کشور مستقل» در سوریه ناکام خواهند ماند، تصمیم گرفتند که به رژیم صهیونیستی نزدیک شوند.
روزنامه «الاخبار» لبنان با اشاره به آزادی عمل خبرنگاران صهیونیست در مناطق تحت تسلط شبه‌نظامیان کُرد در شمال شرق سوریه و سفر افسران اسرائیلی به این منطقه، تأکید کرد که به نامه‌ای با امضای «الهام احمد» رئیس هیئت اجرایی نهاد موسوم به «شورای دموکراتیک سوریه» (شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک) دست یافته است.
در این نامه، احمد به یک تاجر صهیونیستی به نام «موتی کاهانا» اختیار تام داده است که می‌تواند نفت استخراج شده از مناطق تحت تسلط کُردها واقع در شرق سوریه را بفروشد.
این نامه رسمی که توسط شورای دموکراتیک ارسال شده، بدین معناست که نهاد مذکور، پذیرفته است که شرکت کاهان، نمایندگی همه اقدامات مربوط به فروش نفت شرق سوریه را بر عهده داشته باشد.
در این نامه آمده است که «ما برآورد می‌کنیم که تولید نفت، روزانه حدود 400 هزار بشکه باشد، ولی امروز، میانگین 25 هزار بشکه است» و به کاهان حق اکتشاف و توسعه استخراج نفت داده شده و قیمت این نفت نیز از 22 تا 35 دلار، تعیین قیمت شده است.
الاخبار در ادامه گزارش خود نوشت، اگر این نامه، واقعیت داشته باشد، حامل پیام‌های زیر است:
1- اعطای اختیار به کاهان بدین معناست که شورای دموکراتیک عملا به عنوان یک طرف مستقل از دولت سوریه عمل می‌کند و به دشمنان سوریه، حق تصرف در نفت این کشور را تحت پوشش آمریکا داده است؛ این در حالی است که نیروهای دموکراتیک بر 80 درصد از میادین نفت سوریه تسلط دارند.
2- سخن گفتن درباره تولید این مقدار نفت، در سایه بحرانی که سوریه در زمینه نفتی با آن مواجه است، صرفا از بین بردن منابع متعلق به ملت سوریه است.
3- این اقدام به معنای مشارکت در طرح ائتلاف آمریکا و اسرائیل است. این رفتار کُردها، به منزله حفظ نکردن خط ارتباطی برای بازگشت به سمت ملت و دولت سوریه است.
بنا بر این گزارش، خلاصه این نامه بدین معناست که محور آمریکایی-اسرائیلی حاضر در میان شبه‌نظامیان کُرد، همچنان علیه حکومت دست به اقداماتی می‌زنند تا مانع از آن شوند که دولت سوریه بتواند به صورت کامل بر اراضی خود مسلط شود.
در واقع افرادی که در این محور حرکت می‌کنند، تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا طرح جدایی‌طلبانه خود را اجرایی کنند و فقط رژیم صهیونیستی است که از این اقدامات بهره‌ می‌برد؛ اقداماتی که در راستای اجرای طرح تجزیه سوریه است.
الاخبار در پایان گزارش داد که سعی کرده با مسئولان شورای دموکراتیک تماس گرفته و درباره صحت این نامه، اطمینان یابد، ولی آنان پاسخی ندادند. این در حالی است که برخی از منابع وابسته به این شورا، تأکید کردند که چنین توافقی بین شورای دموکراتیک و کاهانا حاصل شده است.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: منبج و ادلب سوریه و ترکیه گروهک های تروریستی ارتش و دولت

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سوریه|حملات مجدد گروه‌های تروریستی به محله‌های مسکونی شهر حلب
 • دستگیری یک تروریست داعشی تحت تعقیب در آلبانی به نام دیه‌گو مارادونا!
 • چمبره دولت برصنایع مانع پیشرفت کشور شد/بازار ثبات می خواهد/حال ناخوش واحدهای تولیدی
 • تلاش تروریست‌ها برای جبران شکست‌ها در شمال استان حماه با حملات خمپاره‌ای به مناطق مسکونی + عکس و نقشه میدانی
 • یک نیروگاه حرارتی در حماه سوریه مورد حمله تروریست ها قرار گرفت
 • فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه مطرح کرد؛ ماجرای جلسه ۲ ساعته سردار سلیمانی با پوتین/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟
 • کانون تروریست های داعشی در جنوب روسیه متلاشی شد
 • عملیات ارتش سوریه در حلب/ درگیری مرزی ارتش ترکیه با نیروهای دموکراتیک
 • حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها به حلب+ تصاویر
 • تحلیل نشریه دیپلمات از تغییر نگاه گروه تروریستی داعش به سمت جنوب آسیا
 • افشای همکاری پادشاه بحرین با یک تیم تروریستی در ایران/ ارسال تجهیزات نظامی ترکیه به نزدیکی مرزهای سوریه/ نشست وزرای خارجه اروپا در بروکسل با هدف کاهش تنش‌ها با ایران/آغاز رزمایش نظامی مشترک عربستان و آمریکا
 • حداقل 15 کشته و زخمی در حمله تروریست‌ها به حلب سوریه
 • حمایت نخست وزیر اسبق کانادا از گروه تروریستی سابق!
 • یکی از سرکردگان داعش در شمال سوریه به هلاکت رسید
 • 5 کشته در حمله تروریستی به حلب
 • هلاکت یکی از سرکردگان داعش در شمال سوریه
 • استراتژی جدید ارتش سوریه در شمال حماه
 • ناکام ماندن طرح تروریستی برای هدف قرار دادن تظاهرکنندگان در الجزایر
 • ضربه سخت ارتش سوریه به بقایای تروریست‎ها در ادلب