استفاده از ادویه‌ها و چاشنی‌های مختلف فوت کوزه گری آشپزی خانم‌هایی است که دست پختشان حرف ندارد. شاید دیده و شنیده باشید که بعضی‌ها مثلاً قورمه سبزی شان طعم و مزه دیگری دارد و خوشمزه‌تر به نظر می‌آید. ناطقان: آموزش آماده سازی ادویه غذا‌های ایرانیاستفاده از ادویه‌ها و چاشنی‌های مختلف فوت کوزه گری آشپزی خانم‌هایی است که دست پختشان حرف ندارد.

شاید دیده و شنیده باشید که بعضی‌ها مثلاً قورمه سبزی شان طعم و مزه دیگری دارد و خوشمزه‌تر به نظر می‌آید.


این افراد از ادویه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند و به مزه غذا اهمیت می‌دهند. زردچوبه و فلفل ادویه جات شناخته شده‌ای هستند که برای بیشتر خانم‌های ایرانی کاربرد زیادی دارند، اما گذشته از این موارد، هر کدام از غذا‌های خوشمزه ایرانی ادویه مخصوص خودشان را دارند که اگر از ترکیب این ادویه جات استفاده کنید، غذای شما طعم و مزه دلچسب و لذیذی پیدا می‌کند. پس با ادویه غذا‌های ایرانی مختلف آشنا شوید و آن‌ها را به کابینت‌های آَشپزخانه راه دهید.
به جای نمک ادویه به کار ببرید

اگر عادت دارید بیشتر بار طعم دهی غذا را به دوش نمک بیندازید و در نتیجه غذا‌های شور و خوش نمک زیاد می‌پزید، وقتش رسیده که این چاشنی مضر را کمتر مصرف کرده و به جای آن ادویه جات سالمی را به رژیم غذایی‌تان راه دهید. مصرف ادویه جات سبب می‌شود که گرایش کمتری نسبت به نمک پیدا کرده و در نتیجه میزان نمک مصرفی را به حداقل کاهش دهید. توجه به این نکته به خانم‌های باردار کمک می‌کند که از مصرف نمک زیاد خودداری کرده و در نتیجه در معرض ابتلا به فشار خون بارداری یا پره اکلامسی قرار نگیرند.
ادویه لوبیا پلو

یکی از غذا‌هایی که بیشتر ما ایرانی‌ها دوستش داریم، لوبیا پلو است. برای تهیه این غذا می‌توانید از ادویه جات مختلفی استفاده کنید، اما آشپز‌های حرفه‌ای به شما می‌گویند که بهترین ادویه برای لوبیا پلو مخلوطی از گل محمدی، زیره، دارچین، زنجبیل، جوز هندی، میخک و هل است. می‌توانید هر کدام از این ادویه‌ها را جدا تهیه کرده و باهم مخلوط کنید یا ادویه آماده لوبیا پلو را از عطاری‌ها بخرید. البته می‌توانید علاوه بر لوبیا پلو در تهیه کلم پلو، هویج پلو و قیمه پلو هم از این ادویه استفاده کنید.
ادویه ترشی

زمستان فصل تهیه ترشی‌های مختلف و اشتها برانگیز است که عطر دل انگیزی دارند. بخشی از خوشمزه بودن ترشی‌ها به انتخاب ادویه مناسب مربوط می‌شود. اگر می‌خواهید ترشی‌های خانگی شما در رقابت با سایر حریفانش پیروز شود بهتر است که ترکیبی از نعنای خشک، گلپر، تخم گشنیز، سیاه دانه، زیره سبز و سیاه، کاری و همینطور مقداری زردچوبه را به عنوان ادویه ترشی در نظر بگیرید تا امسال ترشی‌های شما متفاوت‌تر از سال‌های گذشته باشند.
ادویه مخصوص ماست و خیارمجلسی

یکی از کنارغذا‌های کاملاً ایرانی ماست و خیار است که بیشتر افراد از آن استقبال می‌کنند. شاید دیده باشید که بنابر توصیه طب سنتی بعضی از افراد به ماست و خیار نعنا اضافه می‌کنند تا طبع سرد آن گرم‌تر شود، اما شما می‌توانید این بار ادویه جالبی را برای ماست و خیار در نظر بگیرد و به‌ویژه در مهمانی‌ها، کنار غذایی با طعم تازه آماده سازید.
ادویه مرغ و ماهی

اگر می‌خواهید به کمک ادویه جات خوش عطر بوی نامطبوع ماهی و مرغ را از بین ببرید توصیه می‌کنیم که این بار ترکیبی از زنجبیل خشک یا تازه، پودر سیر و زرد چوبه را امتحان کنید تا خوراک‌های خوشمزه‌تری را برای خودتان و خانواده تهیه کنید.
بهترین ادویه آبگوشت

یکی از غذا‌های مورد علاقه ما ایرانی‌ها آبگوشت است که با انتخاب ادویه مناسب، طعم و مزه دلچسب تری پیدا می‌کند. مخلوطی از ادویه ایرانی مانند زردچوبه، دارچین، فلفل سیاه، جوز هندی و میخک بهترین ادویه آبگوشت است. این بار هنگام پخت آبگوشت این ادویه را به آن اضافه کنید و ببینید که چطور طعم و مزه غذای شما به آبگوشت‌های دیزی سرا‌های معروف نزدیک‌تر می‌شود.
ادویه قیمه نذری

لیمو عمانی، دارچین، هل و کمی پودر گل محمدی از ادویه‌های اصلی خورش قیمه هستند که طعم و عطر این غذای ایرانی را به قیمه‌های نذری نزدیک‌تر می‌کنند. البته اگر نتوانستید پودر گل محمدی پیدا کنید به جای آن کمی گلاب داخل قیمه بریزید. به جای دارچین می‌توانید از چوب دارچین هم استفاده کنید منتها در پایان مراحل پخت چوب دارچین را از غذا بیرون آورده و بعد آن را سرو کنید.
چه زمانی ادویه را به غذا اضافه کنیم؟

برای اینکه عطر ادویه در غذا حفظ شود توصیه می‌شود که ادویه جات را حتماً چند دقیقه در روغن تفت دهید. می‌توانید در مرحله تهیه پیازداغ ادویه جات را هم اضافه کنید و بعد از چند دقیقه تفت، سایر مراحل پخت و پز را انجام دهید. در این صورت غذای شما عطر بیشتری خواهد داشت.


منبع: باشگاه خبرنگاران برچسب ها: ادویه ، آشپزی ، اضافه کردن ادویه

منبع: ناطقان

خبر بعدی:

پایش پرفشاری خون و اضافه وزن ۵۰ هزار ایرانی

به گزارش خبرگزاری مهر، مریم رسولی، با اشاره به پایش پرفشاری خون و اضافه وزن  ۵۰ هزار نفر در طرح ملی غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال، گفت: این طرح همزمان با روز پرستار آغاز و تا ۲۶ دی ماه سال جاری در مراکز درمانی دولتی و خصوصی ادامه دارد.

وی افزود: از زمان شروع "طرح پایلوت غربالگری پرفشاری خون و تناسب اندام ایرانیان بالای ۳۰ سال" تا امروز، بیش از  ۵۰هزار نفر به پایگاه های غربالگری مستقر در بیمارستان های دولتی و خصوصی سراسر کشور مراجعه کرده و مورد بررسی قرار گرفتند که داده های مربوط به وضعیت سلامت ایشان، توسط ۳ هزار نفر از پرستاران در نرم افزار جمع آوری داده ها وارد شده است.

رسولی ادامه داد: مراقبت های پرستاری با هدف ارتقای سلامت و آموزش سبک زندگی سالم، در عرصه های مختلف قابل ارائه است که یکی از مهم ترین این عرصه ها، جامعه بوده و آموزش های مبتنی بر جامعه، از مؤثرترین راهبردها در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در سطوح مختلف تلقی می شود.

وی افزود: از آن جا که پرفشاری خون و اضافه وزن و چاقی به عنوان عوامل خطر بسیاری از بیماری های غیرواگیر نظیر بیماری های قلبی عروقی، بیماری های مزمن کلیوی و سکته مغزی، مطرح است، شناسایی افراد پر خطر و ارجاع آن ها به مراکز بهداشتی درمانی به منظور بررسی بیشتر و پیگیری درمان، اهمیت به سزایی دارد.

به گفته رسولی، برنامه غربالگری و پایش سلامت با سه هدف غربالگری موارد پرفشاری خون و اضافه وزن، ارجاع موارد پرخطر به مراکز ذی ربط و آموزش عمومی در حال اجراست.

وی افزود: این آموزش ها در سه موضوع آموزش سبک زندگی سالم، آموزش مدیریت پرفشاری خون و آموزش مدیریت اضافه وزن و چاقی از طریق آموزش چهره به چهره و استفاده از پمفلت ارائه می شود.

این برنامه که به مناسبت هفته بزرگداشت پرستار و به همت معاونت پرستاری وزارت بهداشت، از ۲۲ تا ۲۶ دی ماه ۹۷ انجام می شود.

کد خبر 4513644 حبیب احسنی پور

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: ادویه آشپزی

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چاقی و اضافه وزن در بین کودکان زیر دو سال ایرانی/ انتقاد از تبلیغ کالاهای آسیب رسان بر سلامت کودکان در صدا و سیما
 • چاقی و اضافه وزن در بین کودکان زیر دو سال ایرانی
 • توضیح سازمان غذا و دارو درباره یک تخلف دارویی
 • توضیح سازمان غذا و دارو درباره تخلف دارویی که روحانی از آن یاد کرد
 • لحظه زیبای غذا دادن به مرغان دریایی در ساحل رامسر + فیلم
 • چگونه با تغذیه کلسترول را کاهش دهیم؟
 • بازگشت به کار ۱۲۵۰ کارگر واحد تولید پفک با ذرت دام در البرز/ لزوم اخذ تاییدیه های سازمان های غذا و دارو
 • خوشمزه‌ترین انواع کباب در دنیا که طعمی به یادماندنی دارند
 • سرعت گیرهای صنعت داروسازی کشور/ سازمان غذا و دارو ورود کند
 • بعد از غذا خوردن این کارها ممنوع است
 • ۱۰ خوراکی مضر که هرگز نباید از ان‌ها استفاده کنید!
 • هویج پلو زعفرانی مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی
 • بعد از غذا خوردن این کار‌ها ممنوع است
 • هشدارهای لاغری: نخوردن غذا برای لاغر شدن اشتباه است
 • انجام این 11 کار بعد از غذا خوردن ممنوع
 • تئاتر با طعم کتاب
 • کمک «برنامه جهانی غذا» به فلسطینیان قطع شد
 • کشف 68 کیلو گرم تریاک در محموله صیفی جات میدان تره بار
 • طرز تهیه اوشی پلو غذای تاجیکستانی با طعم ایده آل