استفاده از ادویه‌ها و چاشنی‌های مختلف فوت کوزه گری آشپزی خانم‌هایی است که دست پختشان حرف ندارد. شاید دیده و شنیده باشید که بعضی‌ها مثلاً قورمه سبزی شان طعم و مزه دیگری دارد و خوشمزه‌تر به نظر می‌آید. ناطقان: آموزش آماده سازی ادویه غذا‌های ایرانیاستفاده از ادویه‌ها و چاشنی‌های مختلف فوت کوزه گری آشپزی خانم‌هایی است که دست پختشان حرف ندارد. شاید دیده و شنیده باشید که بعضی‌ها مثلاً قورمه سبزی شان طعم و مزه دیگری دارد و خوشمزه‌تر به نظر می‌آید.


این افراد از ادویه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند و به مزه غذا اهمیت می‌دهند. زردچوبه و فلفل ادویه جات شناخته شده‌ای هستند که برای بیشتر خانم‌های ایرانی کاربرد زیادی دارند، اما گذشته از این موارد، هر کدام از غذا‌های خوشمزه ایرانی ادویه مخصوص خودشان را دارند که اگر از ترکیب این ادویه جات استفاده کنید، غذای شما طعم و مزه دلچسب و لذیذی پیدا می‌کند. پس با ادویه غذا‌های ایرانی مختلف آشنا شوید و آن‌ها را به کابینت‌های آَشپزخانه راه دهید.
به جای نمک ادویه به کار ببرید

اگر عادت دارید بیشتر بار طعم دهی غذا را به دوش نمک بیندازید و در نتیجه غذا‌های شور و خوش نمک زیاد می‌پزید، وقتش رسیده که این چاشنی مضر را کمتر مصرف کرده و به جای آن ادویه جات سالمی را به رژیم غذایی‌تان راه دهید. مصرف ادویه جات سبب می‌شود که گرایش کمتری نسبت به نمک پیدا کرده و در نتیجه میزان نمک مصرفی را به حداقل کاهش دهید. توجه به این نکته به خانم‌های باردار کمک می‌کند که از مصرف نمک زیاد خودداری کرده و در نتیجه در معرض ابتلا به فشار خون بارداری یا پره اکلامسی قرار نگیرند.
ادویه لوبیا پلو

یکی از غذا‌هایی که بیشتر ما ایرانی‌ها دوستش داریم، لوبیا پلو است. برای تهیه این غذا می‌توانید از ادویه جات مختلفی استفاده کنید، اما آشپز‌های حرفه‌ای به شما می‌گویند که بهترین ادویه برای لوبیا پلو مخلوطی از گل محمدی، زیره، دارچین، زنجبیل، جوز هندی، میخک و هل است. می‌توانید هر کدام از این ادویه‌ها را جدا تهیه کرده و باهم مخلوط کنید یا ادویه آماده لوبیا پلو را از عطاری‌ها بخرید. البته می‌توانید علاوه بر لوبیا پلو در تهیه کلم پلو، هویج پلو و قیمه پلو هم از این ادویه استفاده کنید.
ادویه ترشی

زمستان فصل تهیه ترشی‌های مختلف و اشتها برانگیز است که عطر دل انگیزی دارند. بخشی از خوشمزه بودن ترشی‌ها به انتخاب ادویه مناسب مربوط می‌شود. اگر می‌خواهید ترشی‌های خانگی شما در رقابت با سایر حریفانش پیروز شود بهتر است که ترکیبی از نعنای خشک، گلپر، تخم گشنیز، سیاه دانه، زیره سبز و سیاه، کاری و همینطور مقداری زردچوبه را به عنوان ادویه ترشی در نظر بگیرید تا امسال ترشی‌های شما متفاوت‌تر از سال‌های گذشته باشند.
ادویه مخصوص ماست و خیارمجلسی

یکی از کنارغذا‌های کاملاً ایرانی ماست و خیار است که بیشتر افراد از آن استقبال می‌کنند. شاید دیده باشید که بنابر توصیه طب سنتی بعضی از افراد به ماست و خیار نعنا اضافه می‌کنند تا طبع سرد آن گرم‌تر شود، اما شما می‌توانید این بار ادویه جالبی را برای ماست و خیار در نظر بگیرد و به‌ویژه در مهمانی‌ها، کنار غذایی با طعم تازه آماده سازید.
ادویه مرغ و ماهی

اگر می‌خواهید به کمک ادویه جات خوش عطر بوی نامطبوع ماهی و مرغ را از بین ببرید توصیه می‌کنیم که این بار ترکیبی از زنجبیل خشک یا تازه، پودر سیر و زرد چوبه را امتحان کنید تا خوراک‌های خوشمزه‌تری را برای خودتان و خانواده تهیه کنید.
بهترین ادویه آبگوشت

یکی از غذا‌های مورد علاقه ما ایرانی‌ها آبگوشت است که با انتخاب ادویه مناسب، طعم و مزه دلچسب تری پیدا می‌کند. مخلوطی از ادویه ایرانی مانند زردچوبه، دارچین، فلفل سیاه، جوز هندی و میخک بهترین ادویه آبگوشت است. این بار هنگام پخت آبگوشت این ادویه را به آن اضافه کنید و ببینید که چطور طعم و مزه غذای شما به آبگوشت‌های دیزی سرا‌های معروف نزدیک‌تر می‌شود.
ادویه قیمه نذری

لیمو عمانی، دارچین، هل و کمی پودر گل محمدی از ادویه‌های اصلی خورش قیمه هستند که طعم و عطر این غذای ایرانی را به قیمه‌های نذری نزدیک‌تر می‌کنند. البته اگر نتوانستید پودر گل محمدی پیدا کنید به جای آن کمی گلاب داخل قیمه بریزید. به جای دارچین می‌توانید از چوب دارچین هم استفاده کنید منتها در پایان مراحل پخت چوب دارچین را از غذا بیرون آورده و بعد آن را سرو کنید.
چه زمانی ادویه را به غذا اضافه کنیم؟

برای اینکه عطر ادویه در غذا حفظ شود توصیه می‌شود که ادویه جات را حتماً چند دقیقه در روغن تفت دهید. می‌توانید در مرحله تهیه پیازداغ ادویه جات را هم اضافه کنید و بعد از چند دقیقه تفت، سایر مراحل پخت و پز را انجام دهید. در این صورت غذای شما عطر بیشتری خواهد داشت.


منبع: باشگاه خبرنگاران برچسب ها: ادویه ، آشپزی ، اضافه کردن ادویه

منبع: ناطقان

خبر بعدی:

چهارشنبه‌سوری و سنت‌های از یاد رفته خراسان

چهارشنبه‌سوری آیینی کهن در نقاط مختلف کشور و دارای رسوم و آیین گوناگونی است که بسیاری از آن‌ها امروز از یاد رفته و شاید ردی از آن باقی نمانده است.

‌یکی از پژوهشگران فرهنگ عامه خراسان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- در خصوص سنت‌های چهارشنبه‌سوری در خراسان اظهار کرد: خراسانی‌ها در شب چهارشنبه‌سوری و نزدیک غروب آفتاب سه یا هفت بته آتش روشن می‌کنند و اصطلاحی که به کار می‌برند، روشن کردن بته آتش است. این کار یا وسط کوچه و یا در داخل حیاط صورت می‌گیرد. اهل خانه از روی آتش می‌پرند و جمله مشهوری را که در خیلی از نقاط کشور می‌گویند، تکرار می‌کنند: «زردی من از تو؛ سرخی تو از من» که به نوعی دعای سلامتی است. 

مسعود نبی‌دوست عنوان کرد: در این مراسم همچنین زنانی که فرزندان کوچک دارند، آن‌ها را به بغل گرفته و از روی آتش می‌پرند و این را موجب سلامتی فرزند می‌دانند.

وی افزود: در این شب شعری هم وجود دارد که خواندن آن بیشتر در خراسان مرسوم است. خراسانی‌ها وقتی از روی آتش می‌پرند، می‌گویند: «آلا به در، بلا به در / دزد و هیز از دِها به در» و از این طریق رفتن موجودات خبیث، دزدها و بلاها را از زندگی خود می‌خواهند. 

نبی‌دوست ادامه داد: نکته دیگری که در رسوم خراسان وجود دارد آن است که آتش را به هیچ وجه خاموش و یا حتی فوت نمی‌کنند؛ بلکه آتش باید کاملا بسوزد و خاموش کردن آتش بد دانسته می‌شود. آن‌ها پس از خاموش شدن آتش هم خاکستر آن را از خانه بیرون برده و جایی می‌ریزند تا باد آن را ببرد. برخی نیز عقیده دارند که خاکستر را باید دختر کوچکی ببرد. همچنین در گذشته مرسوم بوده که وقتی این فرد به خانه برگشت و درِ خانه را زد، اهل خانه از او می‌پرسند: «کیه؟» می‌گوید: «منم». سپس از او می‌پرسند «از کجا میای؟» می‌گوید: «از عروسی» می‌پرسند: «چه آوردی؟» می‌گوید: «تندرستی». عقیده‌ گذشتگان این است که این فرد با این آیین شادی و نشاط را وارد خانواده می‌کند.

وی اضافه کرد: در گذشته پس از این که رسم خاکستر بردن انجام می‌شد، مقداری زغال، نمک و یک سکه کم‌ارزش را در کوزه‌ای می‌انداختند و دور سر اعضای خانواده چرخانده و نفر آخری که دور سرش این اشیا چرخانده می‌شد، کوزه را برمی‌داشته و به پشت بام رفته و در کوچه می‌اندخته تا بشکند. در این‌جا نمک نماد شوربختی، زغال نماد سیاه‌بختی و سکه کم‌ارزش نماد فقر است. لذا این سه را در کوزه می‌انداختد و در کوچه می‌شکستند و عقیده داشتند که این سه بلا را از خانواده دور می‌شود. همچنین فردی که کوزه را از پشت بام می‌انداخته، این جمله را می‌گوید: «درد و بلای خونه رو ریختم تو کوچه».

این پژوهشگر فرهنگ عامه افزود: بعد از این که مراسم به پایان رسید، آجیل‌خوری آغاز می‌شده و آجیل هم از نوع بی‌نمک یا آجیل چهارشنبه‌سوری بوده و اکنون برخی به آن آجیل زمستانه می‌گویند که ترکیبی است از انجیر، کشمش، خرما، توت خشک، فندق و پسته. عقیده هم بر این است که خوردن آجیل بی‌نمک در چهارشنبه‌سوری شگون دارد.

نبی‌دوست ادامه داد: یکی از مواردی که در چهارشنبه‌سوری در خراسانی‌ها مرسوم بوده است، تهیه چهاررنگ پلو است؛ متشکل از  رشته پلو، زرشک پلو، عدس پلو و ماش پلو که مقداری نیز برای اقوام، نوه و عروس خانواده می‌فرستاده‌اند. البته گاهی هم رشته پلو را به تنهایی تهیه می‌کردند و علاوه بر آن آش چهل گیاه را که از چهل گیاه صحرایی طبخ می‌شد، می‌پختند.

وی در ادامه بیان کرد: خراسانی‌ها مراسم دیگری هم در این شب دارند که مختص خانم‌ها بوده و مردان در گذشته در آن شرکت نمی‌کردند. این مراسم که بیشتر مربوط به گرفتن حاجت، بخت‌گشایی دختران و رفع درد و بلا است، این گونه بوده که اگر خانواده‌ای مریض یا ناخوشی داشته، یکی از زنان خانواده آخر شب چادری بر سر می‌کرده، درِ خانه همسایه‌ها می‌رفته و بدون اینکه کلامی بگوید، چهار مرتبه با ملاقه‌ای بر در خانه همسایه‌ها می‌کوبیده است. در این هنگام صاحب‌خانه ملاقه را از او می‌گرفته و مقداری خوراکی در آن می‌ریخته است. سپس زن خوراکی‌ها را به خانه می‌برده و به مریض می‌داده است.

وی افزود: البته در صورتی که همسایه‌ها مریض یا سفری داشته باشند، با بیان اینکه «مریض داریم» یا «سفری داریم» فرد را از درِ خانه رد می‌کردند و اعتقاد داشتند خوراکی دادن به ملاقه‌زن برای مریض یا سفری‌شان شگون ندارد.

نبی‌دوست افزود: البته آیین‌ها خراسان در نقاط مختلف با رسوم متعددی و فراوانی برگزار می‌شده، ولی متاسفانه در سال‌های اخیر تنها یادی از آن‌ها باقی مانده و کمتر شاهد برگزاری آیین‌های اصیل هستیم.

انتهای پیام

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: ادویه آشپزی

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ٢ متهم گرانی صیفی جات
 • با مصرف این غذا خوش اخلاق شوید
 • آخرین قیمت میوه و صیفی جات در آستانه نوروز
 • پیتزاهایتان را با این ادویه خوش‌عطر کنید
 • ٢ متهم گرانی صیفی جات/قیمت موز افزایش یافت
 • رسم و رسوم‌ شهرهای مختلف ایران برای غذای شب عید
 • مرصع پلو مجلسی غذایی خاص ویژه مهمانی ها + دستور پخت
 • جالب‌ترین رسم‌ها در چهارشنبه‌سوری ایرانی‌
 • رشته پلو غذای شب عید تهران
 • گیاهان دارویی چربی سوز درطب سنتی
 • جاذبه‌های گردشگری بندرعباس زیبا از سروستان تا کوهستان گنو
 • رشته پلو غذای شب عید تهران +طرز تهیه
 • شام شب عید نوروز در شهر‌های مختلف ایران
 • آجیل خورها بخوانند
 • بهترین و معروف‌ترین غذا‌های رومانی؛ از بالموش گرفته تا سوپ سیرابی!
 • ادویه های لاغرکننده و چربی سوز شکم و پهلو
 • گیاهان دارویی چربی سوز را بشناسید
 • گیاهان دارویی چربی سوز در طب سنتی را بشناسید
 • خوراکی‌های مفید برای کنترل قندخون