به گزارش ایسنا، ازدواج و تشکیل خانواده یکی از رویدادهای مهم زندگی انسان است که نه‌تنها در سلامت جسمی و روحی فرد تاثیر دارد، بلکه مرحله گذر و ورود به فصلی جدید از زندگی است که اکثر افراد تا قبل از آن تجربه نکرده‌اند. ازدواج پدیده‌ای مطلق و فارغ از بستر زمان و مکان نیست و با تغییرات جامعه دستخوش تغییر و دگرگونی می‌شود. در ایران، ازدواج و همسرگزینی اولین دلیل تشکیل خانواده و به منزله یکی از عناصر مهم و تاثیرگذار بر این نهاد است. طبق تحقیقی در سال ۱۳۹۷، ۹۸ درصد مردم ایران خانواده را دارای اهمیت بالا دانسته و ازدواج را نهاد تلقی، کرده‌اند.

به گفته متخصصان، امروزه، عواملی همچون افزایش تحصیلات، ارتقای سطح آگاهی و مسئولیت اجتماعی، افزایش شهرنشینی، سبک زندگی و تغییر نگرش‌ها از عوامل مهم و موثر در ازدواج هستند. در سال‌های اخیر، تغییر در آمار ازدواج نظر بسیاری از اندیشمندان این حوزه را جلب کرده است. این موضوع باعث شده مطالعه در این خصوص که جوانان در حال حاضر در مورد ازدواج چگونه می‌اندیشند و چگونه آن را در ذهن خود معنا می‌کنند اهمیت فراوانی پیدا کند.

در همین رابطه، پژوهشگرانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه تهران، دست به انجام مطالعه‌ای زده‌اند که در آن، شناخت معنا و تفسیر جوانان از ازدواج و رویکرد و چگونگی رویارویی آنان با این موضوع در شرایط فعلی مورد بررسی قرار گرفته است.

این پژوهش کیفی با مشارکت تعدادی از جوانان مجرد در سن ازدواج از مناطق مختلف شهر تهران و به کمک تکنیک مصاحبه عمیق نیمه‌ساختاریافته انجام شده است.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد که مشارکت‌کنندگان در پژوهش، واپس‌زدگی به ازدواج را تجربه می‌کنند که ناشی از چهار مقوله ترس، بی‌میلی، افول ارزش‌های فرامادی و لذت‌گرایی است و دلایل معنایی آن در سه مقوله الگوی معیشت شامل اقتصاد ناایمن مرد، عدم توان مدیریت هزینه‌ها و استقلال مالی زنان است.

در این خصوص، ناهید حسینی، پژوهشگر جامعه‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و همکارانش می‌گویند: «ما در واکاوی روایت سوژه‌های اجتماعی و عمق اظهارات آنان به ازدواج به دیدگاه غالب واپس‌زدگی ازدواج نزد جوانان دست یافتیم، هرچند که در نظر تعداد زیادی از مشارکت‌کنندگان مطالعه‌شده، هنوز خانواده اهمیت ویژه‌ای دارد و آنها تشکیل خانواده را برای همیشه نفی نمی‌کنند و هیچ‌یک از آنان تجرد قطعی را نقطه ایده‌آل خود معرفی نکرده‌اند».

آن‌ها می‌افزایند: «افراد مورد تحقیق، با وجودی که به اولویت‌های زندگی شخصی خود اشاره داشته‌اند، ازدواج نیز جزء برنامه زندگی آنان است، اما در حال حاضر خواسته یا ناخواسته آن را به تعویق می‌اندازند. برخی از آن‌ها، مشکلات شغلی، اقتصادی و ترس از هزینه دارند و بسیاری نیز بنا به دلایل اجتماعی و تساهل، روابط میان دو جنس و بی‌اعتمادی اجتماعی، فعلاً از ازدواج دوری گزیده‌اند. آنان از ازدواج در پی منافعی هستند که امروزه تامین نمی‌شود. در مقابل، ازدواج هزینه گزافی را تحمیل خواهد کرد که به‌زعم آنان پایان نامشخص و چه‌بسا زیان‌آور خواهد داشت».

طبق نتایج این تحقیق، امروزه، اعتماد کردن برای جوانان سخت شده است. حسینی و همکارانش می‌گویند: «اعتماد در جامعه مدرن میان افرادی است که مدت طولانی یکدیگر را می‌شناسند، یعنی افرادی که صلاحیت‌های لازم را برای قابل اعتماد بودن در نظر همدیگر به اثبات رسانیده‌اند. ازآنجاکه ارتباط ناب منوط به اعتماد متقابل است و اعتماد نیز رابطه نزدیک با صمیمیت دارد، در نوع روابط موجود جوانان این اعتماد را کمتر احساس می‌کنند و رابطه صمیمانه ازدواج کمتر شکل می‌گیرد».

نظریه‌پردازان، زنان و نهاد خانواده را از عوامل اصلی توسعه می‌دانند که افول آن روند توسعه جامعه را تضعیف خواهد کرد. زنان جامعه کنونی ما نیز در تحولات اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی ایجادشده فرصت بیشتری در حوزه‌های آموزش و اشتغال یافته‌اند. جایگاه امروزی زنان با گذشته بسیار متفاوت شده، برای آنان امکان اشتغال و درآمد اقتصادی فراهم‌شده و به همین سبب به‌راحتی تن به ازدواج نمی‌دهند. بنابراین، تحصیلات بالاتر و یادگیری فن و مهارت و آموزش دانش بیشتر، خودبه‌خود، به ازدیاد سن ازدواج در جوانان منجر می‌شود.

به اعتقاد پژوهشگران فوق: «واپس‌زدگی به ازدواج میان پسران بیشتر محسوس است. دختران اگر حتی به ازدواج راغب باشند، به دلیل شرایط فعلی پسران و تمایل کم آنان برای ازدواج، با تقاضای کمتر و انتخاب‌های محدودتر مواجه‌اند. امروزه ازدواج به حوزه خصوصی و پیوندهای عاطفی وارد شده است. بنابراین، میل به ازدواج در میان جوانان به امری داوطلبانه تبدیل شده و بر اساس میل خود ازدواج می‌کنند. آنان امروز متاهل می‌شوند، چون خود می‌خواهند، نه اینکه مجبور به انجام آن باشند».

به گفته مجریان این تحقیق: «اقتصاد ناایمن مردان، بیکاری و فقدان شغل مناسب، عدم امنیت مالی، ضعف درآمد خانواده در حمایت مالی فرزندان، عدم توان مدیریت هزینه‌ها در تامین مسکن، نگرانی و عدم توان مدیریت و تامین امکانات زندگی، تجملات و چشم‌وهم‌چشمی از عواملی است که بسیاری از خانواده‌ها را مشغول داشته است. مشکلات و تنگناهای اقتصادی برای شروع زندگی وجود دارد که بسیاری از جوانان را از فکر و اقدام برای زندگی مشترک بازمی‌دارد».

آن‌ها معتقدند: «جوانان مطالعه‌شده، در جست‌وجوی ارزش‌های فرامادی کمیاب همچون صداقت، سازگاری، فداکاری و اعتماد متقابل‌اند. کنشگران، برخی شرایط اجتماعی، همانند تحصیلات دانشگاهی و لزوم زندگی در شهرهای بزرگ، فراغت زیاد جوانان به دلیل بیکاری، توجه و اولویت اهداف فردی، آسان‌شدن ارتباط میان دختر و پسر را عامل مهم در چگونگی رویکرد به ازدواج و راهبردهای مربوط به آن می‌دانند».

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پدیده ماه گرفتگی در قم/نماز آیات بامداد چهارشنبه واجب است

به گزارش خبرگزاری برنا از قم،  اوج این خسوف در قم ۶۵ درصد است که برای رصد این پدیده نجومی و همچنین آشنایی علاقه مندان به نجوم این خسوف به صورت عمومی ترتیب خواهد یافت.

 این رصد از ساعت ۲۳ روز سه شنبه ۲۵ تیرماه در مجموعه مقابر تاریخی  گنبد سبز قم آغاز و تا ساعت ۳ بامداد روز ۲۶ تیرماه ادامه دارد که پیش بینی می‌شود بیش از دو هزار تن در این رصد حضور یابند.

 ترویج نشاط اجتماعی، آشناسازی مردم با نجوم و همچنین معرفی اماکن تاریخی و مذهبی استان را از جمله اهداف برگزاری این برنامه است.

این رصد با استفاده از تلسکوپ‌های حرفه‌ای امکان مشاهده این پدیده نجومی را برای علاقه مندان فراهم می‌کند ضمن اینکه در حاشیه این همایش کارگاه آموزشی فشرده عکاسی از این پدیده نیز توسط اساتید عکاسی برگزار می‌شود.

کارگاه عکاسی آسمان شب با حضور اساتید دانشگاه برای عموم علاقه مندان برگزار می گردد که در این کارگاه دو ساعته سعی می شود تا علاقه مندان را با متد عکاسی آسمان شب ٬ تنظیمات دوربین و زاویه بندی کادر ها آشنا سازند که در پایان کارگاه با نمایش عکس های برگزیده از آنها تجلیل به عمل می آید.

این رصد با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ورزش و جوانان و همچنین شهرداری قم برگزار می‌شود.

انجمن مردم نهاد دیده بان آسمان قم معروف به منجم باشی از انجمن‌های فعال در حوزه نجوم است که در حال حاضر بیش از ۴۰۰ عضو فعال دارد.

شایان ذکر است نماز آیات از حدود ۱۵ دقیقه بامداد چهارشنبه برای همگان واجب می‌شود.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ازدواج با بعضی‌ها ممنوع!
 • آنچه زوجین امروزی به آن نیاز دارند | غفلت از مصادیق مهرورزی
 • پدیده خسوف در قم از مقابر گنبد سبز رصد می‌شود
 • امام‌ جمعه قم: سنگ‌اندازی و تشریفات جلوی ازدواج جوانان را گرفته است
 • مادر شدم بی‌آنکه لباس عروسی بپوشم و همسر شده باشم!
 • کردستان| والدین باید به امر ازدواج آسان جوانان کمک کنند
 • مادر شدم بی‌آنکه همسر شده باشم
 • ممنوعیت ازدواج در سنین پایین از فرصت شاد زیستن می‌کاهد
 • فرهنگ ازدواج آسان برای جوانان باید در جامعه نهادینه شود
 • پیام جشن ازدواج دانشجویی ترغیب جوانان به ازدواج آسان است
 • خانواده‌های که به اصول فرهنگی پایبند هستند ازدواج‌های موفق تری دارند
 • جشن ازدواج ۱۲۲ زوج دانشجو در کردستان برگزار شد
 • اهمیت انتقال آموزه های دینی در خصوص ازدواج به جوانان
 • از انتقاد به مشاوره ازدواج تا راهکار مقابله با آسیب‌های اجتماعی
 • از انتقاد به مشاوره ازدواج توسط برخی سازمان‌ها تا راهکار مقابله با آسیب‌های اجتماعی
 • ارائه بسته‌های حمایتی در راستای تقویت علمی و پژوهشی پژوهشگران فناور
 • دولتمردان از انتقاد هراس دارند و می‌خواهند مدام از آنها تعریف شود
 • فعالیت‌های فناورانه پژوهشگران با بسته‌های حمایتی جدید گسترش می‌یابد
 • ارائه بسته‌های حمایتی جدید در صندوق حمایت از پژوهشگران