خسرو سینایی با بیان اینکه "اکنون مسائل مادی تعیین کننده سرنوشت فیلم است" گفت: به یکی از مسئولان غیردولتی که نقش بسیار مهمی دارد گفتنم با توجه به شرایط سینما و فروش میلیاردی فیلم‌ها چگونه است که درآمد حاصل از فروش فیلم من به اندازه یک وعده ناهار اعضای گروهم هم نشده است؟ او در پاسخ به من گفت: "بفروش بساز" تا اکران خوب بگذاریم! آفتاب‌‌نیوز : این کارگردان، فیلمنامه نویس و مستندساز در گفت‌وگویی با ایسنا درباره مستند داستانی «گفت‌وگو با سایه» که در دهه ۸۰ ساخته شده و قرار است ۲۴ دی‌ماه در سی‌ودومین «عصر فیلم بهاران» به نمایش در بیاید، بیان کرد: این یک اثر مستند داستانی بر اساس فیلم‌هایی است که صادق هدایت دیده و همچنین تحقیقاتی که آقای حبیب احمدزاده انجام داده بود، به من پیشنهاد شد و تصمیم گرفتیم با رعایت جنبه‌های انصاف و اطلاعاتی که در دسترس است و فیلم‌هایی که صادق هدایت دیده بوده یک مستند داستانی بسازیم.
او ادامه داد: نکته اصلی اینجاست، بسیاری از کسانی که راجع به صادق هدایت اظهار نظر می‌کنند آن فیلم‌ها را ندیده بودند بنابراین باید اثری ساخته می‌شد که نه بت‌شکنی کند و نه بت‌سازی در عین حال یک تحقیق جدی باشد. خوشحالم که هفته دیگر آن را نمایش می‌دهند اما متاسفم کسانی که فکر می‌کردند صادق هدایت را خوب می‌شناسند و هرگز آن فیلم‌ها را ندیده بودند، اظهارنظرهایی کردند که مقداری کم لطفی بود. در این میان هیچکس نیامد بگوید، من فیلم تو را دیدم و به نظرم این قسمتش را خوب و فلان بخش را بد ساخته‌ای. با این حال آقای جهانگیر هدایت برادرزاده صادق هدایت بعد از دیدن فیلم گفت این اثر تا حدود ۸۰ درصد به واقعیت زندگی او نزدیک است.
این فیلمساز با انتقاد از اینکه افرادی فقط شعار فرهیختگی می‌دهند ولی در عمل این گونه نیستند، گفت: توقع داشتم کسانی‌که مطالعاتی در زمینه صادق هدایت داشتند پای دیدن این فیلم بنشینند و بعد نظر بدهند اما این اتفاق رخ نداد و تنها پشت سرم حرف هایی زده شد که متأثرم کرد.
سینایی که این اثر را به شیوه مستند داستانی ساخته است درباره علت این انتخاب توضیح داد: تاکیدم بر روی مستند داستانی بود زیرا راهی است که در سینما ما جا افتاده و شناخته شده است و می‌تواند برای مخاطب عام هم جذاب باشد، همچنین که می‌توانست در سینماهای عمومی نمایش داده شود. اما باز هم هیچ کدام از این اتفاق‌ها نیفتاد. نمی‌دانم چه پیگیری‌هایی باید انجام می‌دادم؟ خیلی از فیلم‌های من پس از ساخت اکران نشدند و مردم علت آن را از من می‌پرسند این درحالی است که کسانی که مسئولیت این کار را برعهده دارند باید پاسخ دهند نه من. فیلمساز وظیفه‌اش ساختن اثر است و سپس مسئولین باید برای نمایش آن کمک کنند.
او ادامه داد: وقتی صحبت از فیلم فرهنگی می‌کنیم باید امکان نمایش عمومی آن را هم فراهم کنیم. هنگامی که این اتفاق نمی‌افتد و مسائل مادی تعیین کننده سرنوشت فیلم است دیگر من کاری از دستم برنمی‌آید. حدود دو سال پیش در زمانی که بیشتر فیلم‌های سینمایی حدود ۱۵ میلیارد و ۲۰ میلیارد فروش داشتند و فیلم من در گروه سینمایی هنر و تجربه به نمایش درآمده بود، به یکی از مسئولان غیردولتی که نقش بسیار مهمی دارد گفتنم با توجه به این شرایط چگونه است که درآمد حاصل از فروش فیلم من به اندازه یک وعده ناهار اعضای گروهم هم نشده است؟ او در پاسخ به من گفت: "بفروش بساز" تا اکران خوب بگذاریم!
وی افزود: شیوه مستند داستانی را علاوه بر فیلم صادق هدایت در «کوچه پاییز» و «جزیره رنگین» هم پیاده کردم. پیش خودم فکر کردم وقتی یک اثر تبدیل به مستند داستانی شد و رگه‌های داستانی پیدا کرد می‌تواند برای مخاطب عام هم جذاب‌تر باشد و در جهت ارتقاء فرهنگی جامعه کمک کند.
این کارگردان درباره قضاوت‌هایی که درباره زندگی صادق هدایت می‌شود، اظهار کرد: برخی افراد تصور می‌کنند کسی که نویسنده است حتما متفکر هم هست در صورتی که برادرزاده صادق هدایت از قول پدرش یعنی برادر بزرگتر صادق هدایت می‌گوید که در دهه ۱۹۲۰، او ۴۰ بار در یک ماه به سینما رفته است. این‌ نکته را من در فیلم «گفتگو با سایه» هم گفته‌ام که اگر صادق هدایت دسترسی به دوربین و امکانات داشت احتمالاً فیلمساز می‌شد اما در آن دوران بیشتر بر روی ادبیات تمرکز داشته است. ما باید یاد بگیریم بدون بت سازی و بشکنی نابه‌جا شخصیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی‌مان معرفی کنیم.
سینایی با اشاره به نخستین نمایش این فیلم مستند داستانی که در جشنواره فجر بوده، بیان کرد: «گفتگو با سایه» برای نخستین بار در جشنواره فجر به نمایش درآمد وقتی از سالن خارج شدیم مردی آمد و گفت من به ساخت این فیلم انتقاد دارم. شما بُت من را شکستید! این در حالی بود که به گفته خودش هیچ اطلاعاتی از کتاب‌های این نویسنده نداشت و فقط او را دوست داشت، بنابراین با چنین معیاری نمی‌توان مستندی را نقد کرد.
این فیلمساز در پایان صحبت‌هایش درباره آخرین فعالیت‌های خود و شرایط کنونی‌اش گفت: پیشنهادهایی به من شده و چند سوژه در ذهن دارم اما در شرایط موجود سینما هرکاری بخواهی انجام بدهیم به بن‌بست می‌خوریم. من سعی‌ام را می‌کنم اما باید ببینیم به کجا می‌رسم. موضوعاتی هست که اگر بشود انجام می‌دهم اما در نهایت اصراری برای انجام آن ندارم زیرا عملاً دیدم که سینما مخارج اش را از طریق گیشه‌اش مشخص می‌کند و به هر دلیلی در زمان اکران آن را می‌سوزاند. با توجه به فعالیت‌هایی که تاکنون داشته‌ام و در این سنی که هستم شرایطی ندارم که بخواهم بگویم اثری شاهکار ساخته‌ام.
خسرو سینایی همچنین یادآور شد: من دلم می‌خواست فیلم‌هایی بر اساس فرهنگ بومی نقاط مختلف ایران با بازیگران بومی و همراهی یکی دو چهره سینمایی بسازم تا مردم ایران مملکت خود را بشناسند اما با توجه به فروشی که مثلا از مستند «جزیره رنگین» به دست آمد که به اندازه یک ناهار اعضای گروه هم نشد، امکان اینکه بتوانیم این راه را ادامه دهیم بسته شد. بر این اساس کار فیلمساز فیلم ساختن است اما نحوه اکرانش نیاز به حمایت دارد.
فیلم مستند داستانی «گفتگو با سایه» دوشنبه ۲۴ دی ماه از ساعت 17 تا 19 با حضور خسرو سینایی، حبیب احمدزاده و علی فرهاد زاده در سی و دمین عصر فیلم بهاران اکران خواهد شد. 

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

محسنی اژه‌ای: باید باب توبه افراد را باز بگذاریم

خبرگزاری ایسنا: حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در مراسم تودیع و معارفه رئیس شوراهای حل اختلاف، گفت: شوراهای حل اختلاف باید روی صلح و سازش و استفاده از ظرفیت‌های مردمی متمرکز شود.

وی افزود: شورای حل اختلاف به وجود آمد که به سمت صلح و سازش برود تا خیلی از مسائل وارد قوه قضائیه نشود. این فلسفه اولیه شورای حل اختلاف بود که ما قدری از آن فاصله گرفته‌ایم.

محسنی اژه‌ای گفت: آقای احمدی میانجی یکی از مدیران دلسوز و وقت شناس و منظم و خیرخواه و دارای ایده است و ما از ایشان در طول ۱۰ سال خدمتشان تشکر می‌کنیم و ایشان از سابقون هستند و زحمت زیادی کشیده‌اند و قطعاً همراه قوه قضائیه هستند.

وی افزود: آقای احمدی میانجی در این مدت یک سامان بخشی خوبی را ایجاد کردند و سامان بخشی شوراهای حل اختلاف شهری و روستایی را انجام دادند که خوب بود. موضوع دیگر انضباط در امور شورا بود که امر مهمی است و آقای احمدی میانجی توانست انضباط خوبی را در شوراهای حل اختلاف ایجاد کند.


محسنی اژه‌ای افزود: آقای احمدی میانجی موفق شد که آموزش‌های خوبی داشته باشد و آن را به روز کند. از نکات برجسته دیگر آقای احمدی میانجی نظارت و سرکشی و حضور فعال ایشان در استان‌ها و شوراها بود و جایگاهش را ارتقا بخشید.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: آقای مظفری نیز شخصیتی خیرخواه و مدیر و خلیق و متعهد دارد و در این مدت که ریاست دادگستری آذربایجان شرقی را برعهده داشت توانست هم پدری کند و هم توانست آن را ارتقا بخشد.

وی افزود: در حال حاضر برخی از عناوین مجرمانه مانند دعواها و آنهایی که به ضرب و شتم ختم می‌شود، توهین و امورات حقوقی دسته پایین است که با صلح و سازش قابل حل است و در جامعه بسیار دیده می‌شود و جا دارد که از ظرفیت‌های مردمی در این زمینه استفاده کنیم و شوراها نیازمند مطالعه مجددی هستند تا کمتر به سمت حکم دادن بروند.

محسنی اژه‌ای گفت: گاهی اوقات اداره کردن امور از سوی ما ممکن است با سایر دستگاه‌ها دچار کشمکش‌هایی شود که باید با مدیریت این امور ساماندهی شود و مسائل را در درون خود حل و فصل کنیم.

وی افزود: در این شرایط افرادی که متجاهر و مخل امنیت هستند و خاطر مردم را آزرده می‌کنند و انواع فسادها را دارند، در این نهاد که باید با آنها برخورد شود نباید جنبه تربیتی‌اش فراموش شود و بسیاری از قضات و مدیران به این امر توجه دارند و باید آنجایی که با متخلف و مجرم برخورد می‌شود با لسانی باشد که او تربیت شود.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: خداوند برای بشر باب توبه را باز گذاشته و در نتیجه ما نیز در این زندگی نظارتی، امنیتی و قضائی و اطلاعاتی باید باب توبه افراد را باز بگذاریم و باید ببینیم چه سازوکاری برای آن پیش‌بینی کرده‌ایم. البته برخی قوانین وجود دارد اما باید ببینیم در آموزش و متون درسی چه بابی باز کرده‌ایم که برخی از قضات از جمله آقای مظفری به این امر توجه داشتند.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: اکنون در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و فشار دشمن بر مردم وجود دارد که می‌خواهد صبر انقلابی را تمام و تنش‌های اجتماعی را برقرار کند و در این اوضاع نیازمند رونق تولید هستیم و باید به فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران کمک کنیم. البته ممکن است فساد مالی هم در میان باشد و باید ببینیم که چطور می‌توانیم آن را مدیریت کنیم تا هم مدیران و سرمایه‌گذاران نترسند و هم از طرفی مفسدان نیز اگر فساد کنند بترسند که با آنها برخورد می‌شود و استان آذربایجان شرقی نیز در این زمینه توفیقات خوبی را داشته است.

وی تاکید کرد: شوراهای حل اختلاف برای اینکه باری بردارند می‌توانند در جهت صلح و سازش گام برداشته و اثرات تربیتی مؤثرتری را بر جای بگذارند لذا باید روی صلح و سازش بیشتر متمرکز شود چرا که اساس ایجاد این شوراها پا در میانی ریش‌سفیدان با هزینه‌های مردمی و صلح و سازش بوده است تا بسیاری از مسائل وارد دستگاه قضا نشود که متأسفانه قدری از اهداف شوراهای حل اختلاف فاصله گرفته‌ایم و اگر با همین روال پیش برویم در آینده مجموعه‌ای از تشکیلات بزرگ حقوق‌بگیر خواهیم داشت که این را نمی‌خواهیم و خارج از سیاست‌های ابلاغی کوچک‌سازی‌مان خواهد بود.

اخبار داغ ویدئوی چالش بطری هنرپیشه معروف ساختگی از کار درآمد! +فیلم فیلم: توضیح کارگردان «گاندو» درباره سکانس حاشیه‌‌ساز هواپیما فیلم: چالش باز کردن درب بطری به صداوسیما رسید! فیلم: خودرو گرانقیمت منشا به آتش کشیده شد! فیلم: علی ضیا روی آنتن زنده ادای احمدی‌نژاد را در آورد غارت بار تریلی توسط مردم بی فرهنگ! + فیلم

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: خسرو سینایی سینما

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲ فیلم داستانی در اراک ساخته شد
 • روزی حلال فراوان در دعای امام صادق(ع)
 • پای درس امام صادق (ع) همزمان با شام ولادت امام رضا (ع)
 • دعای امام صادق (ع) درباره رزق و روزی
 • حدیث روز/ روزی حلال فراوان در دعای امام صادق(ع)
 • دوره جهاد اقتصاد مقاومتی هویزه در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد
 • این خانه ها را کجای دلمان بگذاریم؟
 • اکران «باد صبا» در باشگاه «هنر و تجربه»
 • هدف از تشکیل شورای صنفی نمایش، رفع مشکل اکران بود یا بیشتر کردن آن؟!
 • حل مسائل نظام اسلامی از رسالت‌های اصلی دانشگاه امام صادق(ع) است
 • مجید حسن‌نیا: هدفم حضور در چهارمین فینال آسیایی و کسب سومین طلا است/ امیدوارم عالی‌ترین عملکرد تیم ملی را در آسیا به نمایش بگذاریم
 • دستورات دین را به منصه ظهور بگذاریم
 • آسام در آستانه اکران/ فقر دانش‌آموز کلاتکی بر پرده جشنواره‌های جهانی
 • معاون اول قوه قضائیه: باید باب توبه افراد را باز بگذاریم
 • نمایش زندگی هموطنان عرب خوزستانی در شبکه مستند
 • "نیوکاسل"از چهارشنبه اکران می‌شود
 • «نیوکاسل» از چهارشنبه اکران می‌شود/باغ کتاب باید به حق تماشاگران احترام بگذارد
 • گروه اکران «هنروتجربه» روزنه‌ای برای حضور جدی مستندسازان است
 • هم داستانی برخی با آمریکا و اسرائیل در ماجرای برجام تعجب برانگیز است