به گزارش ایسنا، بررسی مبادلات تجاری ایران و ترکیه در دوره هشت ماهه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که بخش معدن و صنایع معدنی با سهم بیش از ۴۰۰ میلیون دلاری، بیش از ۴۵ درصد صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

آمارهای گمرک نشان می‌دهد، ایران در مدت یادشده به میزان ۴۴۱ هزار و ۳۱۱ تن کالای بخش معدن و صنایع معدنی به ارزش بیش از ۴۰۴ میلیون و ۶۰۹ هزار دلار به ترکیه صادر کرده است.

حجم مبادلات ایران و ترکیه در دوره ۱۰ ماهه سال ۲۰۱۸ (۱۱ دی ۹۶ تا ۹ آبان ۹۷) افزون بر ۸.۲ میلیارد دلار اعلام شد.

بر این اساس، انواع سنگ و محصولات مرتبط، انواع فرو (فروسیلیس و ..)، انواع محصولات سفال، آجر، سرامیک و کاشی، پودر آلومینا، زغال‌سنگ و کک، زنجیره آلومینیوم و محصولات آن، زنجیره تیتان، روی، سرب، سیمان، کروم و مولیبدن، جزو بیش‌ترین کالاهای صادر شده است.

هم‌چنین زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط، سایر اقلام معدن و صنایع معدنی، صنایع فلزی، فلزات و سنگ‌های گرانبها (طلا، نقره و ...)، مس و محصولات پایین دستی، میکا، نیکل و محصولات از دیگر اقلام صادراتی ایران در دوره مورد بررسی به ترکیه بود.

در دوره هشت ماهه امسال، صادرات زنجیره روی به میزان ۳۸.۷ هزار تن به ارزش بیش از ۱۱۰ میلیون و ۹۱۰ هزار دلار، بالاترین سهم را داشته و پس از آن، زنجیره آلومینیوم و محصولات آن، با افزون بر ۴۱.۲ هزار تن به ارزش بیش از ۸۵ میلیون دلار و زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط با بیش از بر ۱۳۸.۸ هزار تن به ارزش بیش از ۷۴.۵ میلیون دلار در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مقابل، فلزات و سنگ‌های گرانبها (طلا- نقره و ...) با سهم بیش از هفت میلیون دلاری در مدت یادشده، کمترین سهم را به خود اختصاص داد. برپایه آمارهای مورد بررسی، میزان واردات کشور از ترکیه در زمینه اقلام معدن و صنایع معدنی در هشت ماهه سال جاری، ۱۲ درصد از حجم مبادلات را به خود اختصاص داده است.

علاوه‌بر این، زنجیره فولاد ومحصولات فولادی مرتبط وارداتی از ترکیه در دوره هشت ماهه امسال به میزان بیش از ۶۲ هزار تن به ارزش افزون بر ۵۳.۶ میلیون دلار بود که بالاترین سهم را داشت. واردات زنجیره روی از ترکیه در دوره مورد بررسی بیش از ۸۲.۸ هزار تن به ارزش‌ افزون بر ۲۳.۲ میلیون دلار بود و صنایع فلزی نیز با حجم بیش از ۴.۶ هزار تن به ارزش بیش از ۱۴.۷ میلیون دلار در جایگاه دوم و سوم از لحاظ ارزش قرار گرفتند.

منبع: الف

خبر بعدی:

سقف وام مسکن افزایش نمی‌یابد/ انصراف ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات

مدیرعامل بانک مسکن از انصراف بیش از ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن از محل سپرده صندوق یکم خبر داد و گفت‌: افزایش سقف تسهیلات مسکن در دستور کار قرار ندارد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، رحیمی انارکی صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اشاره به این که در حال‌ حاضر منابع صندوق پس انداز مسکن یکم به اتمام رسیده است، اظهار کرد: برای پرداخت تسهیلات جدید یا باید سقف منابع افزایش یابد، در غیر این صورت ما تسهیلات را از محل وصول اقساط تسهیلات پرداخت خواهیم کرد.

وی افزود: پیشنهادی برای افزایش منابع از محل صندوق توسعه ملی نیز داده‌ایم که هنوز به نتیجه‌ نرسیده است و بدون این منابع افزایش سقف تسهیلات امکان پذیر نیست. بنابراین فعلا افزایش سقف در دستور کار قرار ندارد.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به این که به دنبال راهکارهای دیگری برای افزایش قدرت خرید مردم هستیم، خاطر نشان کرد: در حال‌ حاضر در موضوع بازآفرینی شهری هدفگذاری کرده‌ایم و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه رقمی در قالب وجوه اداره شده قرار داده شده است که تامین مالی آن توسط سازمان برنامه انجام شده است.

رحیمی انارکی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اضافه کرد: قرار بود امروز تفاهمنامه‌ای را با سازمان بازآفرینی شهری در خصوص دریافت ۲۰ درصد از مبلغ مذکور در قالب وجوه اداره شده منعقد کنیم که بر این اساس ما نیز باید معادل آن مبلغ را با نرخ سود ۹ درصد برای دوره ساخت تسهیلات ارائه کنیم.

وی با بیان این که افزایش توان خرید حتما نباید از طریق افزایش سقف تسهیلات اتفاق بیافتد، در این باره گفت‌: راهکارهای دیگر از جمله کاهش قیمت تمام شده وجود دارد که ما به دنبال آن هستیم. ما می‌خواهیم زنجیره تامین مالی مسکن را تعریف کنیم که این زنجیره تمامی بخش مسکن را در بر خواهد گرفت که شامل ۴۰ زنجیره خواهد بود.

به گفته مدیرعامل بانک مسکن قرار است در این خصوص با اجرای کار اعتباری و تخفیف‌هایی که برای تمامی این زنجیره در نظر گرفته می‌شود، قیمت تمام شده ساخت مسکن کاهش یابد.

وی با اشاره به این که بخش اول این موضوع با بنیاد مسکن تا قبل از پایان سال اجرایی خواهد شد، در این باره توضیح داد: در نهایت زنجیره کامل تامین مالی مسکن در سه ماهه دوم سال آینده اجرایی می‌شود که کاهش قیمت ساخت واحدهای مسکونی را در پی خواهد داشت.

رحیمی انارکی در ادامه‌ با بیان این که تاکنون حدود ۶۰ هزار نفر از سپرده گذاران تسهیلات مسکن یکم منصرف شده‌اند، تصریح کرد: متاسفانه بیش از ۳۶ هزار فقره در طی ۱۰ ماهه اخیر بوده است  که دلیل اصلی آن افزایش قیمت‌های شدیدی بود که امسال اتفاق افتاد و شاید عده‌ای ناامید شدند که صبر کنند تا پس از گذشت یک سال تسهیلات خود را دریافت کنند.

وی همچنین با اشاره به افتتاح  ۴۵۰ فقره حساب تسهیلات صندوق مسکن یکم، گفت‌: تعداد سپرده‌های زنده آن ۳۷۰ هزار فقره است و مانده سپرده‌ها نیز به ۶۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل بانک مسکن تعداد واحدهایی که تاکنون از تسهیلات برخوردار شده‌اند، به ۹۰ هزار واحد می‌رسد، اظهار کرد: به طور کلی ۶۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به این واحدها پرداخت شده است که ۳۲ هزار و ۶۰ واحد آن توسط زوجین استفاده شده است که رقم قابل توجهی است.

وی در ادامه صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: از این به بعد تسهیلات مربوط به این موضوع از منابع اقساط وصولی مسکن مهر پرداخت خواهد شد و این روند تا سال ۱۴۰۵ ادامه‌ خواهد داشت و در صدد هستیم که بتوانیم با افزایش پورتفوی این صندوق به شرایطی برسیم که از محل اقساط بتوانیم تمامی تسهیلات را پرداخت کنیم.

رحیمی انارکی با اشاره به این که صندوق پس انداز مسکن یکم ورژن جدید صندوقی است که در سال ۱۳۳۷ افتتاح شده است، در این باره گفت‌: در زمان انقلاب این بانک کمتر از ۱۰۰ شعبه داشته است و در حال‌ حاضر شعب بانک مسکن به ۱۲۵۵ شعبه رسیده و تعداد خانوارهایی که از طریق این بانک خانه دار شده‌اند بالغ بر هشت میلیون است که بیش از یک سوم افراد دارای مسکن در کشور را شامل می‌شود.

وی با اشاره به عملکرد ۱۰ ماهه سال جاری بانک مسکن در ارائه تسهیلات،   گفت‌: تسهیلات نقدی این بانک ۳۶۳ هزار فقره بوده که مبلغ آن در حدود ۱۳۲ هزار میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته از نظر تعداد ۴۱ درصد و از نظر مبلغ ۲۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این که تسهیلات فروش اقساطی ۱۱۵ هزار واحد با مبلغ ۴۶ هزار میلیارد ریال در سال جاری پرداخت شده است، بیان‌ کرد: در این بخش نیز از نظر تعداد دو درصد کاهش داشته‌ایم، اما مبلغ تسهیلات به طور کلی هفت درصد ا فزایش یافته است.

به گفته وی کل تسهیلات اعطایی بانک مسکن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۲۰۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

رحیمی انارکی در خصوص تسهیلات اعطایی به پروژه‌ "مسکن مهر" نیز، خاطر نشان کرد: از ابتدای این طرح قرارداد مربوط به دو میلیون و ۳۶۶ هزار واحد منعقد شده است که ۴۴۳ هزار واحد آن باقی‌ مانده است و از این تعداد ۲۰۳ هزار واحد فعال و در حال ساخت و ۲۴۰ هزار واحد غیر فعال است.

وی اضافه کرد: به طور کلی تکلیف ما در پروژه‌ مسکن مهر ۵۵۵ هزار میلیارد ریال است که ۵۰۱ هزار میلیارد ریال آن پرداخت شده و مابقی بر عهده ما است که باید آن را انجام دهیم.

مدیرعامل بانک مسکن در خصوص بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی نیز، یادآور شد: بانک مسکن از سال ۱۳۸۶ درگیر پروژه‌ مسکن مهر بوده و منابع عظیمی را نیاز داشته است که در آن مقطع بخشی را از طریق خط اعتباری بانک مرکزی و بخشی نیز از طریق اضافه برداشت منابع بانک مرکزی تامین شده و به طور کلی ۴۵۰ هزار میلیارد ریال در قالب خط اعتباری و اضافه برداشت از بانک مرکزی گرفته شده است.

وی ادامه‌ داد: در سال ۱۳۹۲ کل این برداشت‌ها تبدیل به خط اعتباری مسکن مهر شد که ما تا سال ۱۴۱۵ مهلت بازپرداخت آن را داریم. همچنین در سال گذشته از محل تبصره ۳۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۵، ۵۰ هزار میلیارد ریال از این بدهی تبدیل به سرمایه بانک مسکن شد.

رحیمی انارکی در بخش دیگری از این نشست، با بیان این که در سال جاری مانده صندوق‌های ما ۷۰ هزار میلیارد ریال بود که در حال‌ حاضر به ۶۵ هزار میلیارد ریال رسیده است، در این باره خاطر نشان کرد: تعداد حساب‌های افتتاحی ما در سال جاری کاهش یافته است و به رغم این که متوسط افتتاح روزانه  حساب در سال گذشته ۸۰۰ حساب بوده در سال جاری این رقم به کمتر از ۶۰۰ حساب در روز رسیده است.

انتهای پیام

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افتتاح نمایشگاه بین المللی زنجیره تأمین فولاد، در کرمان
 • ارزش افزوده به عنوان مبنای توسعه صادراتی، در ایران مغفول مانده است
 • راه اندازی مجدد ۵۲ واحدتولیدی و معدنی راکد درهرمزگان
 • بحث ارزش افزوده به عنوان مبنای توسعه صادراتی، در ایران مغفول مانده است
 • بیش از یک میلیون مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی در تهران سبد حمایتی دریافت می‌کنند
 • ۸ مصدوم در تصادف زنجیره‌ای آزادراه پیامبر اعظم
 • محرومیت زدایی از پیشانی توسعه معدنی
 • بهرامن نشان مدیریت جهادی در بخش معدن و صنایع معدنی کشور را دریافت کرد
 • 22 میلیون و 894 هزار دلار محصولات صنعتی از محلات صادر شد
 • سهم ۷ میلیارد دلاری معادن از صادرات غیرنفتی
 • پنج پروانه اکتشافی معدنی امروز و فردا واگذار می شود
 • بودجه نئولیبرالی؛ فقیرسازی مردم و فربه‌تر کردن رانت‌خوارها/ میلیاردها دلار به حساب دوستان و رفقای درون قدرت واریز شد/تلاش دولت نجات بانک‌های غیرمسئول از جیب مردم است
 • کاهش ارزش دلار در بازار جهانی
 • افزایش تعامل صنایع بالادستی و پایین دستی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت /5 میلیون تن محصولات پلیمری در 9 ماهه 97 تولید شد
 • 5 میلیون تن محصولات پلیمری در 9 ماهه 97 تولید شد
 • دوره های آموزش صنایع دستی برای بانوان تکاب آغاز شد
 • ترکمنستان در پی جذب سرمایه گذاری خارجی برای تولید کودهای معدنی
 • طوق خام‌فروشی بر گردن معادن قیر کرمانشاه /ظرفیت فراموش شده فرآوری
 • دلار کانادا بیش از ۹ درصد ارزش خود را از دست داد