در این مطلب به ۵ خوراکی‌ برای آرامش مغز اشاره شده است. ناطقان: ذهن و مغز انسان بیشترین فعالیت را در طول روز دارد و بیشتر از باقی اعضای بدن خسته می‌شود. به همین دلیل نیاز دارد تا در مواقعی استراحت کند و دوره بازیابی را آسوده طی کند. یکی از راه‌های رسیدن به آرامش مغزی استراحت کردن است که کمک می‌کند تا ذهن شما بتواند خستگی‌ها را دفع و انرژی جدید بگیرد. راه دیگری که می‌توانید در کنار استراحت از آن استفاده کنید خوردن خوراکی‌هایی است که آرامش بخش مغز شما هستند.


شکلات
یکی از بهترین خوراکی‌های انرژی زا برای بدن و همچنین بهترین آرامش بخش ذهن شکلات است. با توجه به ترکیباتی که از کافئین دارد می‌تواند باعث آرامش درونی شما شده و استرس‌های ناشی از کار‌های روزانه را از بدن شما خارج می‌کند. بهترین شکلات‌ها انواع تلخ آن هستند.

آجیل
سالم‌ترین تنقلات را می‌توانیم آجیل بدانیم چرا که از مواد طبیعی تشکیل شده اند و همچنین انرژی و ویتامین‌های خوبی را وارد بدن شما می‌کند. آجیل‌های خام می‌تواند اضطراب و استرس را از شما دور کرده و همچنین خستگی‌های مغز را نیز به راحتی از آن خارج می‌کند.

اسفناج
سبزی‌های زیادی هستند که می‌توانند به شما در داشتن بدنی سالم کمک کنند. از میان آن‌ها می‌توانیم به اسفناج اشاره کنیم که بیشتر در فصل زمستان کشت می‌شود. این سبزی سرشار از منیزیم است و از خستگی مغز جلوگیری می‌کند. همچنین ویتامین‌های A. و C. که در این سبزی یافت می‌شود از جمله بهترین مواد برای سلامت بدن هستند.

چای سبز
چای به طور کلی برای آرامش بدن و همچنین دفع خستگی‌ها بسیار مفید است. در میان چای‌های مختلف معروف‌ترین آن‌ها چای سبز است که می‌تواند به راحتی تمام خستگی‌های مغز شما را خارج کرده و ذهن شما را به ارامش برساند. نکته مهمی که در چای سبز وجود دارد سرعت آن در این کار است چرا که با اولین جرعه شما آرامش خاصی را دریافت می‌کنید.

ماهی
همیشه و در هر مقاله سلامتی نامی از ماهی باید باشد چرا که سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. ماهی حاوی امگا ۳ است که بهترین ماده برای سلامت مغز به شمار می‌رود و از طرفی وجود مواد معدنی مانند سلنیوم در این خوراکی می‌تواند به راحتی خستگی‌های بدن شما را خارج کرده و آرامش خاصی را برای شما به ارمغان آورد. منبع: مشرق برچسب ها: آرامش مغز ، خوراکی ، شکلات

منبع: ناطقان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۵ راه توقف تعریق بدن در فصل تابستان

خبرگزاری میزان- عرق کردن، راه حل بدن برای تنظیم دمای آن است. هنگامی که گرم میشویم، عرق میکنیم و رطوبت ناشی از تعریق تبخیر میشود و موجب خنک شدن ما میشود. تاریخ انتشار: 03:00 - 28 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۴۳۲۷

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، عرق کردن، راه حل بدن برای تنظیم دمای آن است. هنگامی که گرم میشویم، عرق میکنیم و رطوبت ناشی از تعریق تبخیر میشود و موجب خنک شدن ما میشود. با این توصیف باید گفت که تعریق بخشی کاملا طبیعی از زندگی روزمره ما می باشد. با این حال و به ویژه در فصل تابستان، بعضی از مردم ممکن است در موقعیت های اجتماعی خاص احساس خوبی از تجربه این فرایند طبیعی (تعریق) نداشته باشند. به ویژه اگر عرق آن‌ها لکه ها و آلودگی های مرطوبی را بر لباس آن‌ها برجای گذارد. در این وضعیت، راه هایی وجود دارد که با به کارگیری آن‌ها مقدار تعریق بدن را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داد:

استفاده از ضد عرق قبل از خواب

ضد عرق ها با مسدود کردن مجرای عرق، از ورود آن‌ها به سطح پوست جلوگیری میکنند. در این حالت عرق همچنان توسط غدد تولید میشود، اما نمیتواند به سطح پوست برسد. دئودورانتها یا مواد دافع بوی بد از عرق کردن جلوگیری نمیکنند، بلکه پوششی را برای عدم استشمام بوی عرق بر روی باکتری های تولید شده در فرایند تعریق قرار میدهند. گاهی اوقات ضد عرق ها دارای دئودورانت هستند. اکثر دارو‌های ضد تعریق که میتوان از داروخانه تهیه نمود، از نمک های فلزی به نام کلرید آلومنیوم تشکیل شده-اند.

برای کسب نتایج بهتر از کاربرد دارو‌های ضد تعریق، ابتدا زیر بغل را تمیز و خشک نموده و سپس ضد عرق را شب قبل از خواب مصرف نمایید. استفاده در زمان مذکور به این دلیل است که مواد تشکیل دهنده ی ضد عرق به منظور انسداد مجاری تعریق به زمانی مناسب نیاز دارند و این در حالی است که اکثر مردم در شب اصلا و یا حداقل خیلی کمتر نسبت به روز عرق می کنند. استفاده از ضد عرق ها ممکن است بلافاصله به نتایج قابل مشاهده منتهی نشود، اما با انجام این کار به مدت چند شب، نتایج دلخواه خود را بدست خواهید آورد.

پوشیدن لباس های قابل تنفس
بهترین راه برای کم کردن میزان تعریق در زمینه انتخاب نوع لباس، پوشیدن لباس های روشن، سبک، قابل تنفس است که جریان هوا به خوبی در آن‌ها صورت می گیرد. رنگ های روشن به انعکاس نور خورشید کمک می¬کنند؛ بنابراین پوشیدن لباس سفید می تواند به حفظ دمای پایین بدن شما و کاهش تعریق کمک کند. هنگامی که امکان پوشیدن لباس های روشن و سفید وجود ندارد، رنگ ها تیره یا رنگ هایی را انتخاب کنید که رطوبت تعریق را پنهان می کنند.

اجتناب از مصرف غذا‌های خاص

چنانچه شما قصد رفتن به یک موقعیت اجتماعی خاص را دارید و نگران تعریق زیاد بدن خود هستید، حتما قبل از آن از مصرف غذا‌های تند پرهیز نمایید، چرا که بدن ما به مصرف اینگونه مواد واکنش سریع نشان می دهد و یکی از این واکنش ها افزایش میزان تعریق است. همچنین مصرف کافئین نه فقط به این دلیل که غده فوق کلیه ما را تحریک می کند، بلکه به این دلیل که موجب تعریق کف دست ها، پا‌ها و آرنج ها می شود، توصیه نمی شود.

سرد نگه داشتن بدن

همانگونه که بیان گردید، عرق کردن راه حل بدن برای خنک کردن شماست. از این رو با سرد نگه داشتن بدن نیاز به تعریق کاهش می یابد. در هوای گرم، با قرار دادن یک کاسه یخ در مقابل پنکه، به میزان قابل توجهی می-توان به گردش هوای سرد در اتاق کمک نمود. همچنین با کشیدن کامل پرده ها در مقابل پنجره ها و ممانعت از تابش نور خورشید به اتاق، می توان از گرم شدن دما جلوگیری نمود. در صورتی که در بیرون از منزل هستید، حتی-الامکان در سایه بمانید. از آنجائیکه برای تجزیه غذا به حرارت متابولیسم نیاز است، خوردن وعده های غذایی کوچک تر از گرم شدن دمای بدن شما جلوگیری خواهد نمود.

مصرف به اندازه و کافی آب هم تا میزان قابل توجهی دمای بدن را پایین نگه خواهد داشت. همچنین شما می توانید با نگه داری مرطوب کننده ها در یخچال، از اثر خنک کننده گی آن‌ها هنگام استفاده بهره ببرید. در کنار‌ای موارد، با استفاده از یک پنکه دستی در خنک کردن سر و پا‌ها و اجتناب از پوشیدن کلاه و همچنین پوشیدن کفش های باز، در صورتی که آب و هوا امکان انجام این کار را به شما بدهد، تا حد زیادی می توانید از افزایش دمای بدن و در نتیجه تعریق زیاد جلوگیری نمایید.

درمان های پزشکی
چنانچه احساس می کنید که بیش از حد عرق می کنید، می توانید با پزشک خود مشورت کنید و ببینید وضعیتی به نام هیپیدروزی (hyperhidrosis) دارید یا خیر. اگر شما از این وضعیت برخوردار بودید، گزینه های مختلفی برای درمان آن وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

تجویز ضد عرق: پزشک شما می تواند یک ضد عرق با قدرت بالا برای شما تجویز کند که به صورت معمول به راحتی قابل تهیه نیست. چنانچه سر و صورت شما نیز تحت تأثیر تعریق قرار می گیرد، تجویز کرم های مناسب نیز یکی از راه های درمانی مناسب می باشد.

دارو‌های خوراکی: پزشک شما نیز می تواند با تجویز برخی از دارو‌های خوراکی، موجب انسداد برخی از مواد شیمیایی ارتباط دهنده ی عصب های خاص با یکدیگر شود و از این طریق میزان تعریق بدن را کاهش دهد. در این روش ممکن است برخی از عوارض جانبی مانند مشکلات مثانه، خشکی دهان و تاری چشم بروز نماید که بنابراین، ضرورت دارد قبل از هر گونه مصرف دارویی در مورد اینکه آیا مزایا بیشتر از خطر عوارض است یا خیر با پزشک خود مشورت نمایید.

دارو‌های ضد افسردگی: اضطراب می تواند منجر به تعریق بیش از حد شود. پزشک شما در صورتی که احساس کند این مشکل (اضطراب یا افسردگی) موجب تعریق بیش از حد بدن شما می شود، این نوع از دارو‌ها را تجویز نماید.

تزریق بوتاکس: این نوع از تزریقات به طور موقت عصب هایی را که موجب تعریق می شوند مسدود می نماید. اثر تزریق مذکور به مدت ۶ تا ۱۲ ماه طول می کشد و پس از آن، درمان باید تکرار شود. همچنین این نوع تزریق ممکن است موجب درد جزئی شود و حتی برخی افراد به طور موقت در ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته است، دچار ضعف عضلانی شوند.

عمل جراحی: در موارد حاد، گزینه ها و درمان ها ناشی از عمل جراحی در مقابل شما وجود دارد. این شیوه شامل درمان مایکروویو، حذف غده عرق و جراحی عصب می شود. این نوع از جراحی باید تنها زمانی مورد توجه قرار گیرد که پزشک شما تعیین کند دارای یک وضعیت جدی و حادِ منجر به تعریق غیرمعمول و زیاد هستید.

انتهای پیام/

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: آرامش مغز خوراکی شکلات

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اثر پفک بر بدن انسان مشابه اثر دود سیگار است
 • ترافیک نیمه سنگین در محور‌های مواصلاتی استان زنجان
 • بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف
 • کم آبی شدید بدن خطرناک است | راهکارهای مقابله با گرمازدگی
 • شیوه‌های رسیدن به آرامش
 • علائم کبد چرب را بشناسید؟/ همه چیز در مورد کبد چرب و درمان آن
 • با این خوراکی‌هاخوش‌اندام باشید
 • علل افزایش موهای زائد بدن در ناحیه صورت زنان
 • علل افزایش موهای زائد بدن در ناحیه صورت در زنان
 • شیمی‌درمانی یا پیوند مغز استخوان
 • عفاف و حجاب مایه آرامش جامعه است/ مسئولان تک روی نکنند
 • شیمی‌درمانی یا پیوند مغز استخوان؛ کدام روش قطعی‌تر است؟
 • ۵راه توقف تعریق بدن در تابستان
 • با این خوراکی‌ها خوش‌اندام باشید
 • بیماریهای ایجادکننده احساس خستگی
 • خوراکی‌های پروتئین‌دار که به خوش اندام شدنتان کمک می‌کند
 • بیماری‌هایی که در آن احساس خستگی میکنید
 • هدایت جامعه به سمت آرامش و امید؛ رسالت اصلی اصحاب رسانه
 • پروژه جدید ماسک | اتصال مغز انسان به کامپیوتر