خنده کودک به اندازه‌ای شیرین است که والدین با دیدنش ذوق می‌کنند و لذت می‌برند. ناطقان: همزمان با رشد کودک، او در مواجهه با چیزهایی که موجب رضایت خاطرش شوند خواهد خندید، مواردی مانند نوازش کردن، صداها و صورت‌های دوست‌داشتنی سبب خنده کودک خواهند شد اما انتظار زیادی در این مرحله نداشته باشید. خنده کودک در این مرحله واکنشی به تجربیات دریافتی او از طریق حواس پنجگانه‌اش است نه اینکه یک نوع واکنش اجتماعی محسوب شود.


خنده کودک در دوازده ماه از زندگی او که ابتدا با نشان دادن لثه‌ها همراه است تبدیل به شیوه‌هایی می‌شود که کودک از طریقشان به بیان رضایت، برقراری ارتباط با شما و نشان دادن شوخ‌طبعی می‌پردازد.
خنده کودک به شکل انعکاسی از بدو تولد تا شش هفتگی

در این دوره شما نخستین خنده کودک را زمانی مشاهده خواهید کرد که او در خواب ناز به سر می‌برد. شما خواهید دید که گوشه لب‌های کودک در خواب کشیده شده و تکان می‌خورد اما آیا می‌توان اسم این را خنده کودک گذاشت؟

دکتر پاملا گارسی (Pamela Garcy)، روانشناس بالینی در دالاس (Dallas) آمریکا می‌گوید: در طول زمانی که کودک وارد مرحله REM از مراحل خواب می‌شود (از لحاظ علمی REM به حالت بین خواب و بیداری گفته می‌شود)، بدن او دستخوش یک مجموع از تغییرات فیزیولوژیکی شده و این تغییرات به نوبه خود سبب فعال شدن برخی از حالات انعکاسی در کودک می‌شود که خنده یکی از آن‌ها است. در این نقطه مورد نظر حالت صورت کودک صرفا یک واکنش فیزیکی است و نشانه احساسی محسوب نمی‌شود.
خنده کودک به شکل واکنشی از شش تا هشت هفتگی

همزمان با رشد کودک، او در مواجهه با چیزهایی که موجب رضایت خاطرش شوند خواهد خندید، مواردی مانند نوازش کردن، صداها و صورت‌های دوست‌داشتنی سبب خنده کودک خواهند شد اما انتظار زیادی در این مرحله نداشته باشید. خنده کودک در این مرحله واکنشی به تجربیات دریافتی او از طریق حواس پنجگانه‌اش است نه اینکه یک نوع واکنش اجتماعی محسوب شود.

شارلوت کووان (Charlotte Cowan)، پزشک متخصص کودکان در بوستون (Boston) می‌گوید:شاید دوست داشته باشید تصور کنید که این خنده کودک نوعی اعتراف او به این موضوع است که شما بهترین مادر دنیا هستید که البته هم همینطور است اما این خنده‌ها در حال حاضر چنین معنایی ندارند زیرا کودک شما هنوز مشخصا شما را نمی‌شناسد. اما با اینحال شما می‌توانید کودک را تشویق به خندیدن کنید. جولی سگال (Julie Segal)، پزشک متخصص کودکان در بیمارستان Northside Hospital واقع در آتلانتا (Atlanta) می‌گوید: شما متوجه خواهید شد که چه نوع صداها و حالات چهره‌ای سبب واکنش او شده و خنده کودک را در پی خواهد داشت.

فرصت‌های زیادی در اختیار کودکتان بگذارید تا بتواند حالات چهره شما را همزمان با صحبت‌های ملایمتان با او بخواند و بفهمد. او را تحریک به واکنش احساسی کنید و او هم در مقابل احساسات شما را تحریک خواهد کرد.
خنده کودک به شکل اجتماعی در دو تا سه ماهگی

تا الان خنده‌های کودک شما واکنش‌های داخلی به مواردی بوده است که سبب جلب توجه او می‌شدند اما دیگر اینطور نیست. در این مرحله او مایل به برقراری ارتباط با شما است. کودکتان موقعی که شما را می‌بیند خواهد خندید و به صداهای خنده‌داری که شما از خود تولید می‌کنید واکنش نشان خواهد داد (تقلید صدای گاو، خوک و صدای بوق ماشین یا هواپیما).

او همچنین یاد می‌گیرد که می‌تواند علاوه بر گریه کردن با خندیدن هم واکنش متقابل از شما دریافت کند. خرخر کردن، غان وغون کردن و زمزمه‌های کودکانه همگی تلاش‌های کودک در جهت بیان کردن احساسات خودش به شما است. اکنون دیگر جای هیچ شکی نیست که شما فرد مورد علاقه کودکتان هستید.

ماری الن رنا (Mary Ellen Renna)، پزشک متخصص کودکان در Woodbury واقع در نیویورک (New York) می‌گوید:کودک با دیدن و بازی کردن با شما از روی شادی و رضایت جیغ می‌کشد و می‌خندد. او همچنین با انجام حرکات بدنی مخصوص به خودش نسبت به کارها و حرکات شما واکنش نشان می‌دهد مثلا دست و پای خود را به منظور تاکید و تایید تکان‌تکان می‌دهد.

اگرچه بهتر است به خاطر داشته باشید که کودک همیشه و در همه واقعی که شما بخواهید نخواهد خندید و او باید سایر حالات احساسی را نیز از خود نشان دهد اما اگر متوجه شدید که کودکتان تا سن ۱۲ هفتگی به هیچ عنوان نخندیده است در اینصورت موضوع را با پزشک کودکان در میان بگذارید تا او بتواند کودک را به منظور بررسی تاخیرات احتمالی در رشد و نمو معاینه کند.
خنده کودک به شکل غیرتبعیض‌آمیز در حدود شش ماهگی

در حین اینکه هر کودکی مطابق با شرایط بدنی خود رشد و نمو پیدا می‌کند و برخی کودکان نسبت به سایر همسالان خودشان شادتر هستند و بیشتر می‌خندند اما در کودک در نیمه راه ورود به ۱ سالگیش به احتمال زیاد تبدیل به یک متخصص در خندیدن خواهد شد. طبق گفته دکتر کووان کودکان شش ماهه بدون هیچ دلیل مشخصی و در مقابل هر حرکت از جانب شما خواهند خندید.
خنده کودک به شکل گزینشی در حدود ۹ ماهگی

در این سن وسال کودک شما متوجه خواهد شد که شما یک شخص ویژه هستید و مجزا از سایر افرادی هستید که اطرافش می‌بیند اما نقطه ضعفی در این مرحله وجود دارد و آن هم این است که کودک با دیدن افراد غریبه دچار اضطراب می‌شود. کودک شما که سابقا با افراد غریبه صمیمی بود احتمالا خنده‌اش را در مقابل آن‌ها متوقف خواهد کرد. در حین اینکه مشاهده این رفتار کودک می‌تواند برایتان ناامیدکننده باشد اما در مقابل تشخیص و تمایز قائل شدن بین چهره‌ها در حقیقت نشانه رشد سالم کودک است.

البته باید به خاطر داشت از آنجایی که حس و شناخت کودک از دائمی بودن وجود اشیاء قوی‌تر است در نتیجه او می‌داند که اشیاء حتی در صورتی که او نتواند با چشم ببیندشان هم وجود دارند و بر این اساس شما می‌توانید کودکتان را تشویق کنید که حتی هنگام بازی قایم کردن صورت و آشکار کردن ناگهانی نیز بخندد. بازی « الان می‌بینی، الان نمی‌بینی» یکی از بازی‌های معروف برای به خنده انداختن یک کودک ۹ ماهه است.
خنده کودک و نشان دادن شوخ طبعی در حدود دوازده ماهگی

همزمان با گسترش مهارت‌های زبانی در کودک حس شوخ‌طبعی او نیز خود را نشان می‌دهد. طبق اظهارات دکتر کووان کودکان در این سن و سال در مقابل تولید صداهای بامزه و خنده‌دار توسط شما قهقهه می‌زنند. وقتی کودکتان چیزی به نظرش خنده‌دار باشد می‌خواهد که واکنش شما را هم در قبال آن ببیند، در نتیجه خوب است که همراه با کودک بخندید. چیزی را به زمین بیندازید تا صدا بدهد یا شکلک‌های خنده‌دار درست

کنید، خواهید دید که او چطور هیجان‌زده خواهد شد. دکتر گارسی می‌گوید: غافلگیر کردن کودکان دوازده ماهه یک عامل مهم در خنداندن آن‌ها است. کودک را روی زانوهای خود بگذارید و برایش ترانه بخوانید و بعد به آرامی اجازه دهید از روی زانوهای شما به زمین سر بخورد.

از مزیت دوازده ماهگی کودک نهایت استفاده را ببرید زیرا هر روز نمی‌توانید شخصی را پیدا کنید که تصور ‌کند شما شگفت‌انگیزترین آدم روی کره زمین هستید.
پاسخ والدین: چه مواردی سبب خنده کودک می‌شوند؟

جولی . ام (Julie M) اهل میسوری می‌گوید وقتی برای دختر کوچکش به نام سدنس (Cadence) آواز می‌خواند او می‌خندد و لذت می‌برد؛ هرچند سایر اعضای خانواده او از این آوازخوانی خنده‌دار خوششان نمی‌آید.

دنیلا. ال (Danielle L) از نیویورک می‌گوید هنگام شیردهی به پسرش اندرو (Andrew) بازی peekaboo می‌کنند و پسرش از این بازی لذت می‌برد.

جنی. اس (Jenny S) اهل جورجیای آتلانتا می‌گوید او بالا وپایین می‌پرد و صدای پاهایش که به زمین می‌خورند سبب به خنده افتادن پسرش «فوئبه» می شود. منبع: تبیان برچسب ها: خنده کودک ، تربیت فرزند ، والدین کودک

منبع: ناطقان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افسانه پاکرو: همیشه منتقد نادیده گرفتن بازیگران کودک هستم

ملیکا نصیری: افسانه پاکرو، بازیگر و فیلمساز درباره میزان تاثیرگذاری فیلم‌های کودک بر روند رشد و تربیت بچه‌ها گفت: «بدون شک، فیلم‌ کودک قابلیت زیادی برای تاثیرگذاری دارد، البته نه فقط سینما، که در همه‌ بخش‌ها و حوزه‌های مختلف فرهنگی، این تاثیرگذاری وجود دارد و تنها به کودکان هم محدود نمی‌شود، چرا که همه افراد می‌توانند به سهم خود از کارهای فرهنگی، تاثیر بگیرند.»

او ادامه داد: «اما درباره‌ کودکان، این تاثیرگذاری بیشتر است چون در سنین خردسالی ذهن، آماده‌تر است و کودک توانایی بیشتری برای یادگیری دارد، پس می‌توان از طریق فیلم و در قالب سرگرمی به او نکات آموزنده را یاد داد.»

این بازیگر همچنین به اهمیت سینمای کودک و لزوم توجه به آن اشاره کرد و گفت: «سینمای کودک از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا هر تصویری که در کودکی می‌بینیم، بر ضمیر ناخودآگاه، تاثیر می‌گذارد و در ذهن، ماندگار می‌شود. برای مثال چندین سال است که‌ من زیاد فیلم کودک تماشا نکرده‌ام، اما هنوز فیلم‌ها و کارتون‌هایی که در دوران کودکی دیدم را به یاد دارم و آن آثار در ذهنم اثر خودشان را برجای گذاشته‌اند.»

بازیگر فیلم «رویای خیس» درخصوص اهمیت به نمایش کشیدن فرهنگ بومی در فیلم‌های کودک، اظهار داشت: «توجه به فرهنگ بومی در سینما خیلی مهم است. من در هنرستان، گرافیک خواندم و در دانشگاه، نقاشی. در دوران تحصیلم، هر وقت نکته‌ای را در کتاب به شکل بصری تجربه می‌کردم، سرعت یادگیری‌ام به طور قابل توجهی بالا می‌رفت، برای مثال وقتی موزه‌ای را از نزدیک می‌دیدم، برایم تاثیر ژرف‌تری داشت نسبت به زمانی که تاریخ‌ هنر را تنها در کتاب مطالعه می‌کردم.»

او اضافه کرد: «پس اگر فیلم‌های آموزشی که بر مبنای فرهنگ‌ ایرانی ساخته شده را به کودک نشان دهیم، چون فرهنگ را از طریق تصویر می‌بیند و درک می‌کند، تاثیرش به مراتب بیشتر از دیگر ابزارهای آموزشی خواهد بود. ضمن این که ما با به تصویر کشیدن فرهنگ‌ قومیت‌های مختلف در کشور برای کودک امکان آشنایی با رسومی را فراهم می‌آوریم که پیش‌تر درک نکرده بود، چون هر کودکی امکان سفر به نقاط مختلف و آشنایی با فرهنگ‌های متفاوت را ندارد، پس نقش سینما، در این رابطه پررنگ جلوه می‌کند.»

حوزه کودک چالشی جذاب است

پاکرو در خصوص بازیگری در فیلم‌های کودک و علاقه‌اش به این مقوله نیز اظهار داشت: «چند فیلم کودک به من پیشنهاد شده بود که امکان همکاری من با آن‌ها فراهم نشد، اما سینمای کودک همواره برایم جذاب بوده و کارکردن در سینمایی که مختص کودکان است، برایم دلنشین است و فکر می‌کنم حوزه کودک، چالشی جذاب است، چون باید به نجوای بچه‌ها گوش کنی و با آن ها ارتباط برقرار کنی.»

او ادامه داد: «در کار کودک باید کودک را با خود همراه کرد و او را به تماشای فیلم ترغیب کرد و می‌توان با بازیگری در این حوزه‌ سینمایی بر کودک تاثیر گذاشت. این اتفاق برای من جذاب است، چون برای من مهم است که در هرکاری که انجام می‌دهم، بتوانم تاثیرگذار و موثر باشم.»

در کشور ما، سینمای کودک همانند سینمای اکشن است که خیلی جدی تلقی نشده و به‌ آن اهمیتی داده نمی‌شود

این بازیگر در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: «برای ساختن فیلم کودک، باید به بچه‌ها علاقه داشت و با عشق کار کرد و ضمن این علاقه، باید از سواد و تخصص کافی نیز برخوردار بود و این مهم است که کارگردانان آثار کودکانه، شناخت جامعی از کودکان و علاقه‌مندی آن‌ها داشته‌باشند.»

افسانه پاکرو در فیلم محاکمه

او گفت: «در کشور ما، سینمای کودک همانند سینمای اکشن است که خیلی جدی تلقی نشده و به‌ آن اهمیتی داده نمی‌شود. این حوزه‌ سینمایی نیازمند بودجه‌ کافی و سرمایه‌گذاری درست است، برای مثال فیلم کودک نیازمند دکور و طراحی لباس مناسب است و باید برایش هزینه شود، اگر شرایط فراهم شود افراد آگاه می‌توانند زمام کار را به دست بگیرند و با امکاناتی که دارند، اثری فاخر تولید کنند.»

بازیگر فیلم «محاکمه» درباره نقش جشنواره کودک در رونق سینمای کودک یادآور شد: «جشنواره کودک خیلی مفید است و اهمیت زیادی دارد، چراکه در مدت زمانی که این جشنواره  برگزار می‌شود، فیلم‌های متعددی اکران می‌شوند و بچه‌ها به تماشای آن‌ها می‌نشینند. رقابتی هم که این جشنواره ایجاد می‌کند، می‌تواند منجر به ساخته شدن آثاری با کیفیتی بهتر از گذشته شود.»

بی‌توجهی به کودکان در آثار مختلف

پاکرو درخصوص آینده‌ کاری بازیگران کودک که در فیلم‌های این حوزه ایفای نقش می‌کنند، گفت: «من همیشه نسبت به نادیده گرفتن کودکان بازیگر منتقد بودم، چون بچه‌هایی که در آثار مختلف ایفای نقش می‌کنند و به شهرت می‌رسند، خیلی ناگهانی مورد توجه واقع می‌شوند و پس از مدتی از یادها می‌روند و کنار گذاشته می‌شوند. این رنجی است که کودک متحمل آن می‌شوند و دیگران توجهی به این مسئله ندارند.»

من همیشه نسبت به نادیده گرفتن کودکان بازیگر منتقد بودم، چون بچه‌هایی که در آثار مختلف ایفای نقش می‌کنند و به شهرت می‌رسند، خیلی ناگهانی مورد توجه واقع می‌شوند و پس از مدتی از یادها می‌روند و کنار گذاشته می‌شوند

او ادامه داد: «شاید فیلمسازها باید توجه بیشتری به بازیگران کودک داشته باشند و از آن‌ها برای فیلم‌هایشان استفاده کنند و کارگردانان، بازیگران کودک فیلم‌هایشان را به هم معرفی کنند تا بچه‌ها بتوانند دوباره کار کنند.»

این بازیگر همچنین بیان کرد: «زمانی که من فیلم‌های کوتاه اولم را می‌ساختم، محوریت موضوعات ساخته‌هایم، در خصوص کودکان بود و بچه‌های بازیگرش بود. من به واسطه‌ فیلم‌هایم کودکان زیادی را دیدم و با آن‌ها کار کردم و به شناخت نسبی از آن‌ها رسیدم، فکر می‌کنم شاید بهتر باشد برای فیلم‌ها از کودکان با استعداد و کارکرده و یا کسانی که دوره‌های بازیگری را گذرانده‌اند، استفاده شود، این‌گونه، کودکان با استعداد زیادی به سینما معرفی می‌شوند که می‌توانند تا بزرگسالی به کار خود ادامه‌ دهند.»

پاکرو در پایان یادآور شد: «من همیشه درخصوص کودکان و زنان فیلم ساخته‌ام چون باور دارم که این دو گروه قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند و باید به آن‌ها توجه شود. همچنین امیدوارم ژانر کودک پرباری داشته باشیم، چون سینمای ما سهم زیادی در جهان دارد و خیلی خوب است که دوباره، فیلم‌های خوب در حوزه‌ کودک ساخته شود.»

۲۵۸۲۴۳

کد خبر 1279792

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

سقوط مینی بوس در محور بویین و میاندشت - خوانسار ۱۳ کشته برجا گذاشت

کلیدواژه: خنده کودک تربیت فرزند والدین کودک

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • میزان مفید مصرف کاکائو برای کودک چقدر است؟
 • چگونه از کودک خود در مقابل گرما محافظت کنید؟
 • کودک و همسرآزاری بیشترین علت تماس با مراکز بهزیستی/ 70 درصد از کودکان کار، ایرانی نیستند
 • فارس سال 97 رکورددار کودک آزاری بود
 • فارس رکورددار کودک آزاری در سال 97 بود
 • سال 97، فارس رکورددار کودک آزاری بود
 • مرگ مغزی تئاتر کودک و نوجوان/ مدیریت‌های سلیقه‌ای سمی برای آینده هنر است
 • شناسایی و ساماندهی 130 کودک کار در کردستان
 • لازمه موفقیت در حوزه کودک، ایجاد سازمانی با انفکاک مسئولیت‌هاست
 • روز ادبیات کودک و نوجوان در بوشهر گرامی داشته شد
 • 40 هزار کودک از بهزیستی کرمان خدمات دریافت می کنند
 • ۴۰۰۰ کودک بدسرپرست و بی‌سرپرست تحت پوشش بهزیستی
 • تنها 10 درصد کودک آزاری ها توسط غریبه هاست/کودکان آسیب دیده بین 6تا 10سال دارند
 • نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند- کودک در شیراز برگزار می‌شود
 • شناسایی ۴۵ کودک کار در دو شهر مازندران
 • نصرالله پژمانفر:لازمه موفقیت در حوزه کودک، ایجاد سازمانی با انفکاک مسئولیت‌هاست
 • پژمانفر: لازمه موفقیت در حوزه کودک، ایجاد سازمانی با انفکاک مسئولیت‌هاست
 • برترین فیلم از نگاه شهر دوستدار کودک جایزه می گیرد
 • مورد عجیب در طرح ساماندهی کودکان کار؛ رد مرز کردن ۵۰ کودک مهاجر