حجت الاسلام و المسلمین محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها می گوید: حمایت ما از دولت آقای روحانی تاکتیک نیست، بلکه به آن نگاه استراتژیک داریم. در واقع این حمایت به خاطر آن است که به تفکرات آقای هاشمی وفاداریم و به توصیه‌های ایشان توجه داریم. یکی از نگرانی‌های آقای هاشمی این بود که اگر دولت آقای روحانی آسیب ببیند، پوپولیست‌ها روی کار بیایند.

رهامی در گفتگو با انتخاب، با اشاره به نقش تاثیرگذار مرحوم آیت الله هاشمی قبل و بعد از انقلاب، گفت: در مجلس اول که افراد تراز اولی مانند مرحوم بازرگان یا شهید چمران در آن حضور داشتند، نقش مرحوم آقای هاشمی تاثیرگذار بود. حتی قبل از تشکیل مجلس هم بحث بود که چه کسی می‌تواند مجلس را اداره کند، جمع بندی همه دوستان انقلابی این بود که آقای هاشمی را انتخاب کنیم. این انتخاب حتی ارتباطی به مدیریت ایشان در زمان جنگ نداشت چراکه قبل از آن دوران بود و به سوابق مبارزاتی آقای هاشمی مربوط بود.

او افزود: در ۸ سالی آقای هاشمی در مجلس بود، هیچ وقت کسی به عنوان رقیب برای او وجود نداشت. در واقع بخش زیادی از تاثیرگذاری آن مجالس هم مربوط به آقای هاشمی بود. آن هم مجالس قبل از بازنگری قانون اساسی. چراکه مجالس قبل از بازنگری، به دلیل رای اعتماد به نخست وزیر و وزرا، به نوعی در اداره قوه مجریه هم نقش ویژه‌ای داشتند.

آیت الله هاشمی می گفت قبل از انقلاب در زندان، پیش نویس فعالیت حزبی را آماده کرده بودم اما امام فرمودند که شرایط کشور آماده این کار نیست / می گفت بعد از انتخاب روحانی شرایط کشور را به سمت شرایط کشورهایی مانند آلمان ببریم که در آنها حزب نقش اول را بازی می کند / اصلاح طلبان به حمایت از دولت روحانی نگاه استراتژیک دارند؛ این حمایت به دلیل وفاداری به تفکرات هاشمی و توصیه های ایشان است / هاشمی نگران بود که اگر دولت روحانی آسیب ببیند، پوپولیست‌ها روی کار بیایند / ائتلاف نیرو‌های اصلاح طلب و معتدل را حفظ خواهیم کرد؛ منظور از جریان معتدل جریانی است که نمادش آقای هاشمی بود نه یک حزب خاص مثل حزب اعتدال و توسعه / برخی اظهارات را به حساب مواضع شخصی افراد می‌گذاریم نه جریان اعتدال / تلاش می کنیم گام چهارم را در سال 98 و گام پنجم را در ۹۸ برداریم

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به موضع گیری‌های آیت الله هاشمی در شرایط بحرانی کشور ادامه داد: به طور مثال در زمان رد صلاحیت ایشان، اگر آقای هاشمی موضع می‌گرفت، می‌توانست باعث ایجاد شکاف شود. به طور کلی هرچه جلوتر می‌اییم، و به سال‌های ۹۴ و ۹۵ نزدیک می‌شویم، ایشان به مردم نزدیک‌تر نیز می‌شدند. در این بین هم ایشان بهبه اصلاحات نزدیک‌تر شدند هم اصلاح طلبان به ایشان. یعنی هر دو جریان گرایش نزدیک‌تری به یکدیگر پیدا کردند.

رهامی با اشاره تندروی‌های دو جناح علیه مرحوم آیت الله هاشمی تصریح کرد: در انتخابات مجلس ششم از سوی برخی از اصلاح طلبان به ایشان جفا شد، ولی ایشان آن را به حساب جریان اصلاح طلب نگذاشت. حتی دولت آقای خاتمی نیز با حمایت ایشان بیرون آمد. به طور کلی معتدل حرکت کردن ایشان باعث قوام جریان سیاسی کشور شد.

او همچنین با اشاره به حملات اصولگرایان به مرحوم هاشمی گفت: در مقطعی که این حملات صورت گرفت و برخورد‌ها با خانواده ایشان شد، هیچ کدام از این عوامل بذاعث نشد که ایشان از وفاداری به مردم کوتاهی کنند و همه این مسائل را مسائل درونی خانواده نظام فرض می‌کردند.

رهامی با بیان اینکه هر کسی می‌تواند در عین نقاط قوت نقاط ضعف هم داشته باشد، گفت: مدل کار مرحوم هاشمی، مدل امیرکبیر بود؛ یعنی شخصی بود و جنبه کاریزماتیک را موثر می‌دانست؛ این مدل‌ها مربوط به ۱۵۰ یا ۲۰۰ سال پیش است. در حالی که اگر مدل‌های جدیدتری مانند ماهاتیر محمد، نلسون ماندلا، جواهر لعل نهرو و گاندی، که تشکیلاتی کار می‌کردند، را در نظر داشتند، شاید ماندگاری اندیشه انقلاب بیشتر می‌شد. به طور کلی شخصی فکر کردن رهبران انقلاب باعث شده تا نتوان پس از اشخاص موثر، جای آن‌ها را پر کرد.

او ادامه داد: در چند جلسه‌ای که قبل از انتخابات در آذر ۹۵ با ایشان داشتیم، روی این بخش‌ها صحبت کردیم و آقای هاشمی می‌گفت: قائل به حزب و کار حزبی هستم، ولی شرایط کشور اجاز نمی‌دهد. حتی می‌گفتند که زمانی قبل از انقلاب در زندان بودم، پیش نویس فعالیت حزبی را آماده کرده بودم، اما امام فرمودند که شرایط کشور آماده این کار نیست.

رهامی افزود: آقای هاشمی می‌گفتند که همه به رای آوری آقای روحانی کمک کنیم، و من قول می‌دهم که بعد از انتخاب روحانی کمک می‌کنم که شرایط کشور را به سمت شرایط کشور‌هایی مانند آلمان ببریم که در آن‌ها حزب نقش اول را بازی می‌کند.

او ادامه داد: حمایت ما از دولت آقای روحانی تاکتیک نیست، بلکه به آن نگاه استراتژیک داریم. در واقع این حمایت به خاطر آن است که به تفکرات آقای هاشمی وفاداریم و به توصیه‌های ایشان توجه داریم.

رهامی ادامه داد: یکی از نگرانی‌های آقای هاشمی این بود که اگر دولت آقای روحانی آسیب ببیند، پوپولیست‌ها روی کار بیایند.

رهامی با بیان اینکه ما نگران از دست رفتن عقبه اجتماعی حامی دولت آقای روحانی هستیم گفت: عقبه اصلی پشتیبان دولت، کارگران، دانشجویان و طبقه متوسط به پایین هستند که البته از نظر اقتصادی از سال گذشته تا کنون آسیب دیده اند. به نظر می‌رسد که به این طبقات در دولت روحانی کمتر توجه می‌شود.

او افزود: البته مردم به اعتدال و اصلاحات وفادار بوده و هستند، اما نگرانی از بابت ریزش است و اینکه مردم از دولت آقای روحانی مایوس شوند. هرچند اگر چنین اتفاقی بیفتد هم معنایش این نیست که مردم به سمت اصولگرا‌ها می‌روند. در واقع اگر مردم رنجیده شوند به سبد رای اصولگرایان اضافه نمی‌شود، بلکه با صندوق رای قهر می‌کنند.

او افزود: حمایت ما از دولت روحانی، توام با نقد، نظارت و تذکر است و تصور می‌کنیم که موفقیت دولت روحانی هم در گرو این حمایت هاست و از این رو، ائتلاف نیرو‌های اصلاح طلب و معتدل را هم حفظ خواهیم کرد. منظور از جریان معتدل هم کل نیرو‌های این جریان است که نمادش آقای هاشمی بود نه یک حزب خاص مثل حزب اعتدال و توسعه. در واقع نباید مسئله را حزبی تلقی کرد.

او درباره احتمال ادامه ائتلاف اصلاح طلبان با جریان اعتدال در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ گفت: این دو جریان از اواخر دولت احمدی نزاد به هم نزدیک شدند و از سال ۹۲ با هم کار می‌کنند. حتی نمی‌توان گفت که مثلا چند درصد آرا مربوط به جریان اعتدال بوده و چند درصد مربوط به اصلاحات. در واقع نیرو‌های معتدل و میانه و اصلاح طلب این ائتلاف را به عنوان پیمان استراتزیک ادامه می‌دهند چراکه از سال ۸۴ درسی گرفتیم نباید میان این نیرو‌ها اختلاف باشد. اگر خرجمان را از هم جدا کنیم ممکن است دوباره اتفاق رخ داده در انتخابات ۸۴ تکرار شود. از این رو، هدف این است که هم در سال ۹۸ و هم انتخابات ۱۴۰۰ این ائتلاف را حفظ کنیم. تا کنون موفقیت‌های خوبی در سه انتخابات بعد از ۸۴ و ۸۸ به دست آورده ایم و با ادامه این روند تلاش می‌کنیم گام چهارم را در سال ۹۸ و گام پنجم را در 1400 برداریم.

او با اشاره به اظهارات برخی اطرافیان روحانی در خصوص نقش اصلاح طلبان در پیروزی روحانی نیز گفت: برخی اظهارات را هم به حساب مواضع شخصی افراد می‌گذاریم که ارتباطی به عقبه جریان اعتدال ندارد.


منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هاشمی: مجوز لازم برای انتخابات شورایاری ها گرفته شده است

به گزارش ایرنا محسن هاشمی روز یکشنبه در حاشیه یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه شورا با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این موضوع که قاضی سراج رییس کل سازمان بازرسی کل کشور انتخابات شورایاری ها را غیر قانونی می داند، گفت: سخنان ایشان حقی است که دارند و ما هم مسیری که دیگران در انتخابات شورایاری ها را رفتند، رفته ایم و انتخابات را برگزار می کنیم.
وی با بیان اینکه امیدواریم قانون انتخابات شورایاری ها در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، گفت: من خدمت سراج رسیدم و گفتم با توجه به اینکه چهار بار انتخابات شورایاری برگزار شده، این دوره نیز با محور دولت برگزار می شود.
هاشمی با اشاره به روند پیگیری قانونی موضوع انتخابات شورایاری ها افزود: دولت برای قانون مند شدن باید لایحه بدهد و مجلس تصویب کند، اما این کار توسط دولت انجام نشد و هر سال برای شورایاری ها یک مصوبه از دولت گرفته می شود.
وی گفت: امسال نیز از طریق شورای عالی استانها متنی تهیه و به دولت و مجلس فرستاده و من ماموریت دارم که از جهانگیری پیگیری کنم که خارج از نوبت رسیدگی شود.
وی تأکید کرد: رییس جمهور به وزارت کشور اجازه همکاری برای شورایاری داده است.
رئیس شورای تهران عنوان کرد: سراج منظورش این است که دولت اقدام ویژه در این زمینه انجام دهد.


شهرداری برای کنترل قیمت آسفالت کارخانه آسفالت سازی را راه اندازی کرد
هاشمی گفت: نهضت لکه گیری خیابانها را حناچی در تهران آغاز کرد و این موضوع موجب شد مصرف آسفالت از ۲۵۰ تن به یک‌میلیون تن برسد.
وی گفت: افزایش نیاز، موجب شد که قیمت آسفالت بالا رود و پیمانکاران قیمت بالا می گفتند و برای اینکه تعادل در قیمت ایجاد شود، کارخانه آسفالت شهرداری فعال شد و قیمت ها پایین آمد.

رئیس شورای شهر تهران درباره آلوده کنندگی این کارخانه ها گفت: اخیراً از کارخانه آسفالت سازی در منطقه ۱۸ بازدید کردم؛ آلودگی آن صفر بود و حجم آسفالت بالایی هم داشت.
وی تأکید کرد: راه اندازی کارخانه ها تنها کاری بود که می توانستیم قیمت آسفالت را کنترل کنیم.

تعیین تکلیف برگزاری نمایشگاه‌ها در تهران
هاشمی در پاسخ به این پرسش که چرا برگزاری نمایشگاه‌ها در محل دایمی نمایشگاههای تهران ادامه دارد و به شهر آفتاب منتقل نمی شود، اظهار داشت: شهرآفتاب فعال است و همه روزه نمایشگاه برگزار می‌کند و حتی بیش از ظرفیتش کار می شود.
وی ادامه داد: شرکت برگزاری نمایشگاه ها که دولتی است و به وزارت صنعت وابسته است، کارکنانی دارد و باید حقوق بدهد و عدم برگزاری نمایشگاه موجب مشکلاتی برای این شرکت می شود.
هاشمی ادامه داد: این شرکت فضای مناسبی با سالن های زیاد دارد و سعی دارند از فضا استفاده کنند.
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به مصوبه دوره پیشین شورای شهر مبنی بر ضرورت برگزاری همه نمایشگاه های شهر تهران در شهر آفتاب اظهار داشت: مصوبه شورا برای نمایشگاههای پرمخاطب است و اکنون مدعی هستند که به دلیل تحریم ها شرکتهای شرکت کننده در نمایشگاه کم است و نمایشگاهها پر مخاطب نمی شود.

تقویت تعامل با قوه قضاییه

هاشمی درباره جلسه هم اندیشی امروز شورای شهر اظهار داشت: موضوع این جلسه احضار اعضا بود و اینکه قوه قضاییه بعضاً به دلایلی بدون هماهنگی با ریاست شورا و با وزارت کشور اعضای شورا را احضار می کند.

وی ادامه داد: نظر اعضا این بود که باید با تعامل مسایل را حل کنیم که جو سازی نشود و از قوه قضاییه خواستند که با سعه صدر بیشتری برخورد کند.
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه باید تعامل دوجانبه با قوه قضاییه داشته باشیم، عنوان کرد: به من ماموریت دادند که این تعامل را ایجاد کنم.
وی گفت: برخی موارد نیاز به احضار ندارد و ما هیات رئیسه مجبوریم در پشت پرده کارهایی را انجام دهیم.

تشریح جلسه امروز

هاشمی در ادامه با اشاره به روند برگزاری جلسه امروز شورای شهر گفت: خزانه‌دار شورای شهر در جلسه امروز گزارش ارائه کرد و اعضای شورا سوالاتی را از وی پرسیدند.
وی ادامه داد: بر اساس این گزارشدرآمد شهرداری ۳۳ درصد غیر نقدی و ۷۷ درصد نقدی بود.
و اعضا انتقاد داشتند گزارشاتی که به شورا می دهد فقط درآمدها را ارائه می‌کند و به گزارش هزینه ها پرداخته نمی‌شود.
رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: شهرداری باید گزارش تخصیص های سازمانها و مناطق در اختیار شورا قرار دهد.

تعیین تکلیف ساختمان های شهرداری
هاشمی در ادامه اظهار داشت: در جلسه امروز اعضای شورای شهر مصوبه را گذراندند تا ساختمانهای شهرداری که در گذشته ساخته شده تعیین تکلیف شود.
وی خاطر نشان کرد: شهرداری از صد سال گذشته که ایجاد شده، ساختمان های را بدون گرفتن پروانه ساخته است.
رئیس شورای شهر تهران یادآور شد: این موضوع درباره ساختمان های مشارکتی ها و اضافه بناها صدق میکند.
وی عنوان کرد: دغدغه اعضا این بود که چرا شهرداری قانون را رعایت نمی کند و از شهرداری خواستند که برنامه سه ماهه به شهرداری ارایه که چگونه ساختمانها را از نظر قانون پایان کار و پروانه به سرانجام برساند.
تهرام/۷۲۴۴//‌۱۳۴۸

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گفتگوی تفصیلی|خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ جهانگیری در دولت روحانی مهجور شده/ اصلاحات نیاز به پوست‌اندازی دارد
 • حل شدن مشکلات معیشتی با تشکیل معاونت بازرگانی فقط یک شعار توخالی است/ جهادسازندگی کار 10 وزارتخانه فعلی را انجام می داد/ جهاد سازندگی را منحل کردند تا باندبازان روی کار بیایند
 • گله توییتری محسن هاشمی از بدهکاری وزارت نفت
 • نگران سلامت مردم گیلان هستیم/ تجاوز مرحله‌ایی زمین‌خواران به منابع طبیعی استان
 • اصلاح طلبان در واکنش به گاندو نشان دادند تا چه حد از روحانی حمایت می کنند/ نتیجه انتخابات 98 و 1400 نباید دولت 84 احمدی‌نژاد باشد/ راهبرد اصلاحات به رهبری خاتمی، حمایت از روحانی است
 • هاشمی طبا: دولت بار سنگینی حمل می‌کند که کمرش را خم کرده؛ عده ای در داخل به جای هم‌صدایی، بدصدایی می‌کنند
 • مربیان دو تیم نخواستند تماشاگران به ورزشگاه بیایند
 • انتخاب رابطین استانی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان/تکذیب خبر سوء قصد به سالک
 • در انتخابات پیش رو، رقابت بین اصولگرایان و اصلاح طلبان خواهد بود/ جریان سومی قدرت ظهور و بروز ندارد
 • چشم در چشم با پلنگ ایرانی/ نمی‌گذارم پسرم محیط‌بان شود
 • اختلاف در اتاق فرمان اصلاحات
 • چرا هیچ جزئیاتی از اصلاح بودجه منتشر نشده است؟/ آمارهای روحانی با واقعیت تطابق ندارد/ ۲۲ درصد واحدهای صنعتی راکد هستند
 • تکثر بی‌اندازه یکی از آسیب‌های جریان اصلاحات است/ اصلاح‌طلبان فرصت ترمیم سرمایه‌های اجتماعی خود را دارند/ شورای سیاست‌گذاری با عقل جمعی تصمیم نهایی را بگیرد
 • اسدی: ویلموتس می‌خواهد بازی‌ بازیکنان را در لیگ ببیند
 • استاندار آذربایجان‌شرقی: جامعه باید از دانشگاه هدایت شود/ برای حل مشکلات همه باید پای کار بیایند
 • حمایت تمام قد از روحانی اشتباه راهبردی اصلاح‌طلبان بود/ ناتوانی روحانی به اصلاح‌طلبان ضربه زد
 • تکاپوی انتخاباتی جریان های سیاسی کشور
 • محسن هاشمی: موضع سازمان بازرسی درباره غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری منطقی است
 • نه مجلس و نه دولت در اختیار اصلاح‌طلبان نیست