خبرگزاري آريا - اصفهان- ايرنا - معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري گفت: زمان خلق ثروت از طريق استفاده و از بين بردن منابع زير زميني به سر آمده و اکنون سرمايه گذاري بر روي نيروي انساني خلاق و نوآور جهت خلق ثروت مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش ايرنا، سورنا ستاري شنبه شب در سي و ششمين جلسه ستاد راهبردي اقتصاد مقاومتي در تالار اجتماعات استانداري اصفهان، افزود: صنعت فقط فولاد، پتروشيمي، سيمان و صنايعي از اين قبيل نيست بلکه امروزه صنايعي در حال جايگزين شدن هستند که فعاليت آنها آلودگي و از بين بردن منابع زير زميني و آب را به همراه ندارد و چند برابر سودآوري دارند.
وي با اشاره به توسعه استارتاپ ها در کشور در سال هاي اخير اظهارداشت : اکنون سرمايه هر يک از اين استارتاپ ها بيش از چند هزار ميليارد تومان است در حالي که چهار سال قبل نامي از آنها نبود.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري به پيشرفت شرکت هاي دانش بنيان در بخش هاي بيوتک، تجهيزات پزشکي، سلول هاي بنيادين، نانو اشاره و اضافه کرد: هيچيک از اين شرکت ها دودکش ندارند که هوا را آلوده کنند و منابع زير زميني را از بين نمي برند اما در خلق ثروت و اشتغالزايي نقشي موثر دارند و در کمترين فضا فعاليت هاي خود را انجام مي دهند.
وي اضافه کرد: در اين شرکت ها نسل جديدي از جوانان زير 30 سال مشغول فعاليت شده اند و چيزي که مي تواند به توسعه فعاليت اين شرکت ها کمک کند ايجاد محيطي سالم و به دور از استرس است.
ستاري با اشاره به اينکه اين شرکت ها توسط بخش خصوصي بوجود آمده اند، تصريح کرد : بنابراين بايد زمينه فعاليت اين شرکت ها را فراهم کنيم و با اعمال قوانين دست و پا گير و سخت گيرانه مانع فعاليت آنها نشويم.
وي جلوگيري از کسب و کار جوانان را خيانت به کشور دانست و گفت: بايد شرايط اکوسيستم خلاقيت را براي جوانان بوجود آوريم تا آنها بتوانند با ارائه ايده هاي خلاق خود، نوآوري و براي کشور کارآفريني و ثروت اندوزي کنند.
به گفته وي براي ايجاد و توسعه استارتاپ ها نيازمند سرمايه گذاري بخش خصوصي هستيم و اصفهان با داشتن نيروي انساني مورد نياز از ظرفيت هاي خوبي براي ايجاد اين شرکت هاي نوپا برخوردار است.
وي به ايجاد شرکت هاي نوپا فعال در زمينه حمل و نقل و تاکسيراني در فضاي مجازي اشاره و اضافه کرد : هم اکنون 60 شرکت نوپا و فناور با استفاده از فضاي مجازي در زمينه تاکسيراني فعاليت دارند و شرکت هاي تاکسيراني در شهرها که بصورت سنتي اداره مي شوند چنانچه در گذشته به فکر خلاقيت و نوآوري و استفاده از فضاي مجازي بودند، دچار عقب ماندگي نمي شدند.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با اشاره به ظرفيت هاي کشورمان در استارتاپ ها در بخش هاي مختلف گفت: 50 درصد استارتاپ هاي خاروميانه ايراني هستند و بايد با همکاري بخش خصوي و دانشگاهها به توسعه اين شرکت هاي فناور و خلاق کمک کنيم.
وي با بيان اينکه بايد از نوآوري ها استقبال کنيم نه اينکه به جنگ خلاقيت ها برويم ، اضافه کرد: بايد به جوانان خلاق و نوآور اجازه فعاليت دهيم و نبايد با تنگ نظري ها و قوانين دست و پاگير کسب و کار آنها را از بين ببريم.
ستاري به محدوديت منابع دولتي براي ارائه تسهيلات به شرکت هاي دانش بنيان اشاره کرد و اظهارداشت: دولت اين قدر توان ندارد که همه شرکت هاي دانش بنيان و استارتاپ ها را مورد حمايت قرار دهد بنابراين بايد بخش خصوصي را به اين عرصه وارد کنيم و با سرمايه گذاري اين بخش مراکز نوآوري و کارخانه هاي نوآوري ايجاد کنيم.
وي بيان کرد : در اين زمينه بزرگترين کارخانه نوآوري خاورميانه با سرمايه بخش خصوصي و اشتغال پنج هزار و 300 نفر تا پايان امسال در تهران راه اندازي خواهد شد.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهور به ميزان سرمايه گذاري انجام شده و مدت زمان احداث اين کارخانه اشاره اي نکرد.
وي با اشاره به نقش صادرات فرش دستباف در اقتصاد کشور گفت: به دليل اينکه خاستگاه اين صنعت ايران بويژه اصفهان بوده حتي اعمال تحريم ها نتوانسته است صادرات فرش ايران را به صفر برساند.
ستاري افزود : اصفهان در زمينه فرش و صنايع دستي از ظرفيت هاي بالايي برخوردار است اما اين شهر نتوانسته است از خلاقيت و نوآوري براي استفاده بيش از پيش اين صنايع بهره برداري کند و متاسفانه تاکنون دانشگاهها و مراکز علمي براي کمک به اين صنايع بي توجه بوده اند.
وي تصريح کرد: اصفهان به رغم داشتن کارخانه هاي بزرگ صنعتي در زمينه بيکاري جز استان هاي اول کشور است.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري بيان کرد: بايد از اکنون براي شهري که از سبقه کاري بالا، مردم خلاق و کارآفرين، جوانان انديشمند و دانشگاههاي مطرح برخوردار است تصميم گرفت که صنعت اين استان بايد در آينده بر چه پايه اي استوار باشد.
وي گفت: توسعه شرکت هاي دانش بنيان و استارتاپ ها مي تواند به حل معضل بيکاري و محيط زيست اصفهان کمک کند.
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري روز شنبه با هدف بازديد از چند مرکز نوآوري و فناوري به اصفهان سفر کرد.
ستاري ابتدا از شهرک سلامت اصفهان و مرکز جامع سرطان و طرح نصب و راه اندازي دستگاه شتاب دهنده خطي در آن بازديد کرد.
وي همچنين از هوانيروز اصفهان، مراکز رشد، کارآفريني و بازي هاي رايانه اي دانشگاه اصفهان و مرکز نوآوري دانشگاه علوم پزشکي اين شهر بازديد و بر حمايت از آنها تاکيد کرد.
نخستين پارک علم و فناوري سلامت اصفهان با حضور سورنا ستاري افتتاح شد.
اين پارک در فضايي به وسعت21 هکتار ايجاد شده و در زمان حاضر داراي10 خوشه فناوري و حدود40 شرکت دانش بنيان است.
اصفهان با حدود170 دانشگاه و موسسه اموزش عالي و حدود 250 هزار دانشجو، دومين استان دانشگاهي کشور است.
همچنين اين استان داراي تنها شهرک علمي و تحقيقاتي کشور با 10 مرکز رشد فناوري، 2 پارک علم و فناوري و حدود500 شرکت دانش بنيان مستقر است.
حدود 43 پارک علم و فناوري و پنج هزار شرکت دانش بنيان و واحد فناور در کشور فعال هستند.
2093/6026/
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

عودلاجان و دروازه غار در حال نابودی هستند/ انسان محوری رویکرد شورای شهر در سال ۹۸

حسن خلیل آبادی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به فرا رسیدن سال 98، مهمترین اقدامات پیش روی شورای شهر در حوزه فرهنگی را برای سال جدید تشریح کرد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه باید شهر را انسان محور کنیم و از حضور خودرو، سنگ و ساختمان پرهیز کنیم اظهار کرد: در سال جدید باید میدان‌ها را زیباتر کنیم و در اطراف مراکز تاریخی علائم مناسب نصب کرده تا مردم با آن‌ها آشنا شوند.

خلیل آبادی با تأکید بر اینکه از سال 98 اتوبوس‌های گردشگری راه‌اندازی می‌شود اظهار کرد: برای گسترش گردشگری در هر منطقه یک ستادی را متشکل از میراث فرهنگی و شهرداری ایجاد خواهیم کرد تا ظرفیت‌های گردشگری هر منطقه به طور کامل شناسایی شده و بهره‌برداری شوند.

وی با اظهار تأسف از اینکه خیلی از مناطق تاریخی تهران مثل عودلاجان و دروازه غار در حال از بین رفتن هستند ادامه داد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پهنه‌های کتاب و صنایع دستی  فعال شوند و در نهایت نیازهای فرهنگی مردم را پشتیبانی کنیم.

بیشتر بخوانید: حال و روز بدِ بافت تاریخی تهران/ مردم دیگر نمی‌خواهند در عودلاجان زندگی کنند

عضو شورای شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد: با گسترش پهنه‌های فرهنگی وقتی که مردم در شهر می‌گردند به جای آن که با عجله دنبال تهیه خوراکی باشند به سوی پهنه‌ها روی می‌آورند و از این طریق سبد فرهنگی خود را هم مورد توجه قرار می‌دهند.

انتهای پیام /

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فروشگاه رفاه کرمان در آتش سوخت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توسعه کاربرد فناوری فضایی در مدیریت بهینه منابع آبی در سال ۹۸/ فناوری فضایی در خدمت حل چالش‌های کشور
 • سدهایی که گلستان را از نابودی نجات داد * سید محسن حسینی
 • تحقق شعار سال با ایجاد شبکه نوآوری علم و فناوری در دانشگاه آزاد
 • باید فناوری و نوآوری را به سمت صنایع مادر سوق داد
 • تلاش دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق شعار سال ۹۸، ایجاد شبکه نوآوری علم و فناوری خواهد بود/ توانمندی بالای دانشجویان را برای ورود به بازار کار هدف قرار می دهیم
 • شوهرم که کشته شد زندگی ام به هم ریخت / ازدواج دوم زندگی پسرم را به نابودی کشاند !
 • ریه‌های زمین ایران به شماره افتاد/کاشت تریاک در اراضی جنگلی!
 • 'رونق تولید' با عبور از نسل نخست استارتاپ ‌ها
 • مناسبات ایران و لبنان، روابطی فراتر از گستره تبادلات تاریخی
 • مهمترین رویدادهای علمی و فناوری سال 97 اصفهان
 • نوآوری کلید گذر از تحریم ها و بحران ها است
 • «زيست‌بوم فناوري و نوآوري» نوگلي براي عطرآگين کردنِ زمانه ايران است
 • نوآوری، رمز عبور ما از حال بد به حال خوب است
 • از خشک شدن تالاب انزلی و زیر آب رفتن 6 روستا تا تخریب جنگل‌های هیرکانی 40 میلیون ساله
 • نابودی هسته مرکزی داعش در افغانستان
 • فرمانده نیروی زمینی سپاه از آزادی شماری از مرزبانان ربوده شده در آینده نزدیک خبر داد
 • در ۶۸مین سالگرد ملی شدن صنعت نفت؛ آیا طلای سیاه برای ایران نعمت بوده است یا نقمت؟
 • محموداحمدی نژاد؛ طلبکار یا بدهکار؟!
 • سیب زمینی و پیاز هفته آینده ارزان می‌شود!