خبرگزاري آريا - اصفهان- ايرنا - معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري گفت: زمان خلق ثروت از طريق استفاده و از بين بردن منابع زير زميني به سر آمده و اکنون سرمايه گذاري بر روي نيروي انساني خلاق و نوآور جهت خلق ثروت مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش ايرنا، سورنا ستاري شنبه شب در سي و ششمين جلسه ستاد راهبردي اقتصاد مقاومتي در تالار اجتماعات استانداري اصفهان، افزود: صنعت فقط فولاد، پتروشيمي، سيمان و صنايعي از اين قبيل نيست بلکه امروزه صنايعي در حال جايگزين شدن هستند که فعاليت آنها آلودگي و از بين بردن منابع زير زميني و آب را به همراه ندارد و چند برابر سودآوري دارند.

وي با اشاره به توسعه استارتاپ ها در کشور در سال هاي اخير اظهارداشت : اکنون سرمايه هر يک از اين استارتاپ ها بيش از چند هزار ميليارد تومان است در حالي که چهار سال قبل نامي از آنها نبود.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري به پيشرفت شرکت هاي دانش بنيان در بخش هاي بيوتک، تجهيزات پزشکي، سلول هاي بنيادين، نانو اشاره و اضافه کرد: هيچيک از اين شرکت ها دودکش ندارند که هوا را آلوده کنند و منابع زير زميني را از بين نمي برند اما در خلق ثروت و اشتغالزايي نقشي موثر دارند و در کمترين فضا فعاليت هاي خود را انجام مي دهند.
وي اضافه کرد: در اين شرکت ها نسل جديدي از جوانان زير 30 سال مشغول فعاليت شده اند و چيزي که مي تواند به توسعه فعاليت اين شرکت ها کمک کند ايجاد محيطي سالم و به دور از استرس است.
ستاري با اشاره به اينکه اين شرکت ها توسط بخش خصوصي بوجود آمده اند، تصريح کرد : بنابراين بايد زمينه فعاليت اين شرکت ها را فراهم کنيم و با اعمال قوانين دست و پا گير و سخت گيرانه مانع فعاليت آنها نشويم.
وي جلوگيري از کسب و کار جوانان را خيانت به کشور دانست و گفت: بايد شرايط اکوسيستم خلاقيت را براي جوانان بوجود آوريم تا آنها بتوانند با ارائه ايده هاي خلاق خود، نوآوري و براي کشور کارآفريني و ثروت اندوزي کنند.
به گفته وي براي ايجاد و توسعه استارتاپ ها نيازمند سرمايه گذاري بخش خصوصي هستيم و اصفهان با داشتن نيروي انساني مورد نياز از ظرفيت هاي خوبي براي ايجاد اين شرکت هاي نوپا برخوردار است.
وي به ايجاد شرکت هاي نوپا فعال در زمينه حمل و نقل و تاکسيراني در فضاي مجازي اشاره و اضافه کرد : هم اکنون 60 شرکت نوپا و فناور با استفاده از فضاي مجازي در زمينه تاکسيراني فعاليت دارند و شرکت هاي تاکسيراني در شهرها که بصورت سنتي اداره مي شوند چنانچه در گذشته به فکر خلاقيت و نوآوري و استفاده از فضاي مجازي بودند، دچار عقب ماندگي نمي شدند.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با اشاره به ظرفيت هاي کشورمان در استارتاپ ها در بخش هاي مختلف گفت: 50 درصد استارتاپ هاي خاروميانه ايراني هستند و بايد با همکاري بخش خصوي و دانشگاهها به توسعه اين شرکت هاي فناور و خلاق کمک کنيم.
وي با بيان اينکه بايد از نوآوري ها استقبال کنيم نه اينکه به جنگ خلاقيت ها برويم ، اضافه کرد: بايد به جوانان خلاق و نوآور اجازه فعاليت دهيم و نبايد با تنگ نظري ها و قوانين دست و پاگير کسب و کار آنها را از بين ببريم.
ستاري به محدوديت منابع دولتي براي ارائه تسهيلات به شرکت هاي دانش بنيان اشاره کرد و اظهارداشت: دولت اين قدر توان ندارد که همه شرکت هاي دانش بنيان و استارتاپ ها را مورد حمايت قرار دهد بنابراين بايد بخش خصوصي را به اين عرصه وارد کنيم و با سرمايه گذاري اين بخش مراکز نوآوري و کارخانه هاي نوآوري ايجاد کنيم.
وي بيان کرد : در اين زمينه بزرگترين کارخانه نوآوري خاورميانه با سرمايه بخش خصوصي و اشتغال پنج هزار و 300 نفر تا پايان امسال در تهران راه اندازي خواهد شد.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهور به ميزان سرمايه گذاري انجام شده و مدت زمان احداث اين کارخانه اشاره اي نکرد.
وي با اشاره به نقش صادرات فرش دستباف در اقتصاد کشور گفت: به دليل اينکه خاستگاه اين صنعت ايران بويژه اصفهان بوده حتي اعمال تحريم ها نتوانسته است صادرات فرش ايران را به صفر برساند.
ستاري افزود : اصفهان در زمينه فرش و صنايع دستي از ظرفيت هاي بالايي برخوردار است اما اين شهر نتوانسته است از خلاقيت و نوآوري براي استفاده بيش از پيش اين صنايع بهره برداري کند و متاسفانه تاکنون دانشگاهها و مراکز علمي براي کمک به اين صنايع بي توجه بوده اند.
وي تصريح کرد: اصفهان به رغم داشتن کارخانه هاي بزرگ صنعتي در زمينه بيکاري جز استان هاي اول کشور است.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري بيان کرد: بايد از اکنون براي شهري که از سبقه کاري بالا، مردم خلاق و کارآفرين، جوانان انديشمند و دانشگاههاي مطرح برخوردار است تصميم گرفت که صنعت اين استان بايد در آينده بر چه پايه اي استوار باشد.
وي گفت: توسعه شرکت هاي دانش بنيان و استارتاپ ها مي تواند به حل معضل بيکاري و محيط زيست اصفهان کمک کند.
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري روز شنبه با هدف بازديد از چند مرکز نوآوري و فناوري به اصفهان سفر کرد.
ستاري ابتدا از شهرک سلامت اصفهان و مرکز جامع سرطان و طرح نصب و راه اندازي دستگاه شتاب دهنده خطي در آن بازديد کرد.
وي همچنين از هوانيروز اصفهان، مراکز رشد، کارآفريني و بازي هاي رايانه اي دانشگاه اصفهان و مرکز نوآوري دانشگاه علوم پزشکي اين شهر بازديد و بر حمايت از آنها تاکيد کرد.
نخستين پارک علم و فناوري سلامت اصفهان با حضور سورنا ستاري افتتاح شد.
اين پارک در فضايي به وسعت21 هکتار ايجاد شده و در زمان حاضر داراي10 خوشه فناوري و حدود40 شرکت دانش بنيان است.
اصفهان با حدود170 دانشگاه و موسسه اموزش عالي و حدود 250 هزار دانشجو، دومين استان دانشگاهي کشور است.
همچنين اين استان داراي تنها شهرک علمي و تحقيقاتي کشور با 10 مرکز رشد فناوري، 2 پارک علم و فناوري و حدود500 شرکت دانش بنيان مستقر است.
حدود 43 پارک علم و فناوري و پنج هزار شرکت دانش بنيان و واحد فناور در کشور فعال هستند.
2093/6026/
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

ضرورت پیوستن صنایع بزرگ به عرصه دانش‌بنیان

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: راه توسعه صنایع بزرگی چون فولاد و پتروشیمی پیوند به نوآوری باز است و در این راه باید از توانمندی و چابکی شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپی بهره بجویند. معاونت علمی وفناوری در این راه آماده است تا زیرساخت‌های لازم برای بازارسازی این شرکت‌ها را فراهم کند.

به گزارش ایسنا، پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست و فرآیند احیا مستقیم آهن،گفت: راه توسعه صنایع بزرگی چون فولاد و پتروشیمی پیوند به نوآوری باز است و در این راه باید از توانمندی و چابکی شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپی بهره بجویند. معاونت علمی وفناوری در این راه آماده است تا زیرساخت‌های لازم برای بازارسازی این شرکت‌ها را فراهم کند.

وی راه موفقیت کشور را در توسعه نظام استارتاپی، نظام شرکت های دانش بنیان شتاب‌دهی به معنای سرمایه گذاری شرکت های بزرگ بر روی نوآوری کسب و کارهای کوچک دانست و گفت:  تهایی که دارای ایده‌های نوآورانه هستند می‌توانند بخشی از کسب و کارهای بزرگ را توسعه ببخشند نیازمند سرمایه‌گذاری و حمایت از جنس شتابدهی هستند.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به ۱۱۰ سرفصل حمایتی ذیل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: تلاش می‌کنیم که راه را برای حرکت کسب و کارهای دانش بنیان استارتاپی هموار کنیم و اگر دستشان را نمیگیریم با قوانین دست و پاگیر و موانع صد راه نشان نشویم.

ایران در جمع صادرکنندگان فولاد قرار گرفته است

مهدی کرباسیان رئیس پیشین هیات عامل ایمیدرو در این همایش با اشاره به جایگاه ویژه کنونی فولاد در اقتصاد غیر نفتی کشور گفت:  به لحاظ منابع  معدنی از جمله آهن  غنی هستیم بنابراین باید در راهبردهای کلان کشور توجهی ویژه به صنعت فولاد شود.

وی افزود شرکت های داخلی اکنون توانستند کمبودهای صنعت فولاد را برطرف کنند در ۹ ماهه اول سال بیش از ۷ میلیون تن فولاد صادر کردیم که ارزشی 3.5  میلیارد دلاری برای کشور داشته است.  این وضعیت را باید با واردات بالای فولاد در دهه ۶۰ مقایسه کرد.
به گفته کرباسیان در همان دوران با توجه به  عدم تنوع در محصولات غیر نفتی هیچ کالایی برای تهاتر با کشوری نظیر ترکیه نداشتیم اما با توانمندی کشور در صنعت فولاد اکنون شرایط عوض شده است این محصول جایگاه ویژه ای در سبد صادرات غیرنفتی کشور دارد.
وی با اشاره به عدم توازن در صنعت فولاد در سال ۹۲ گفت:  حاصل از فروش نفت مشکلات جدی در صنعت فولاد وجود داشت اما اکنون به جرأت می توانیم بگوییم که صادر کننده فولاد شده ایم.


تأمین مالی بانکی نیاز صنعت فولاد کشور

دکتر بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، با ابراز خرسندی از  توانمندی  و حرکت رو به رشد کشور تولید در بخش آهن اسفنجی گفت:  خوشبختانه امروز صنعت فولاد که وابسته به کاتالیست است با تولیدات داخلی نیاز خود را تامین میکند.
وی افزود برخی از تجهیزات که وارداتی است،  به تامین مالی  بانکی نیاز دارد و اگر سیستم بانکی بتواند نیاز صنایع را در تامین مالی کمک کند شرکت‌های داخلی قادر به تولید تجهیزات هستند و نیاز به طرف خارجی نداریم.
سبحانی عنوان کرد: از جانب فولادی ها به عنوان رئیس انجمن فولاد از واحدهای داخلی کاتالیست قدردانی می‌کند که نیاز ما به شرکت های خارجی را برطرف کردند.

ایران برای نخستین بار در جمع معدود کشورهای صادرکننده کاتالیست

هومن کریمی مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در آغاز این همایش، با اشاره به تامین بخش عمده نیاز صنعت فولاد کشور از کاتالیست های ایرانی گفت: اگرچه در سال ۱۳۹۲ و آغاز تحریم‌های شکننده بارگذاری اولیه کاتالیستهای این شرکت در فولاد مبارکه پانزده تن تولید سالیانه با ۴۰ درصد ضایعات بود در سال 95  به ۳۵۰ تا ۲۵ درصد ضایعات در سال ۹۵ رسید این در حالی است که در سال ۹۶ موفق شدیم ۷۲۰ کاتالیست را با فقط یک و نیم درصد ضایعات عرضه کنیم.

کریمی با اشاره به ورود صنعت تولید کاتالیست کشور به بازار های بین المللی برای نخستین بار،  اظهار کرد: بازار آهن اسفنجی ایران رتبه قابل توجهی در دنیا دارداما  نقش حیاتی به کاتالیست در این صنعت، کلیدی و مهم  به شمار می رود بر همین اساس مصمم شدیم تا از چرخه به‌روزرسانی محصولات عقب نمانیم و در معرض مقایسه با دیگر رقبای تولید کننده کاتالیست قرار بگیریم؛ همین موضوع موجب شد تا زمینه ورود به عرصه صادرات بین المللی در سال جاری فراهم شود.

به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، ورود به عرصه تولید با مواد اولیه داخلی، گام مهمی است که در ابتدای راه ناممکن به نظر می‌رسید در سال ۹۰ بیش از۹۰ درصد مواد اولیه از خارج چند می شد امااکنون۸۵ درصد مواد اولیه از داخل تأمین می‌شود.


رشد صادرات کشور به مدد توسعه صنعت فولاد

در این همایش، محمد کشانی مدیرعامل فولاد خوزستان نیز در این همایش با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی کشور در چند سال اخیر نشئت گرفته از رشد صنعت فولاد بوده است گفت فولادی ها کمک موثری از محل صادرات به اقتصاد کشور داشتند اگرچه با نیاز کاذب در چند ماه اخیر قطار صادرات صنعت فولاد کشور قدر کم شد اما  فرآیند صادرات دوباره با قوت  بیشتری ادامه می یابد.

وی افزود:  تولید فولاد خوزستان کشور تا پایان سال به 3.8 میلیون تومان خواهد رسید و تا پایان سال به بیش از 2.1 میلیون  صادرات خواهیم رسید.

بر اساس این گزارش شرکت دانش بنیان توسعه صنایع نفت و گاز سرو با مشارکت بخش خصوصی از سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را در زمینه تولید کاتالیست های بومی مورد نیاز صنایع فولاد کشور آغاز کرده است؛ این شرکت دانش‌بنیان اکنون با فرآوری و تولید بیش از ۲۵۰۰ تن کاتالیست احیا مستقیم آهن در رقابت با تولیدکنندگان خارجی، در تأمین بیش از ۳۵ درصد از  فراورده آهن اسفنجی کشور نقش دارد و این میزان تا سال ۱۴۰۰ به بیش از ۷۰ درصد خواهد می‌رساند.

سومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست و فرآیند احیا مستقیم آهن، از روز پنجشنبه 27 دی ماه سال جاری در جزیره کیش آغاز شده است و با سخنرانی مسئولان صنایع فولاد کشور، برگزاری پانلهای تخصصی، بحث و گفتوگوی فعالان صنایع فولاد و پتروشیمی فردا به کار خود پایان خواهد داد.

انتهای پیام

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشگاه شریف شرایط تعالی نوآوری را برای شرکت ها ایجاد می کند
 • مرگ آبزیان شمال کشوربه دلیل شیرابه‌ها/دلیل اصلی نابودی یوزپلنگ کمبود آب است
 • جدال مس و زاگرس صدرنشین/ مصاف قعر جدولی ها در اصفهان
 • نابودی سفره های آب زیر زمینی بر اثر زباله و شیرابه ها
 • استاندار اصفهان: اجازه نمی‌دهم مدیری که سنگ‌اندازی می‌کند در این شهر باشد
 • برگزاری سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی
 • ریشه‌های فرسایش امید
 • دانشگاه شریف به نوآوری شرکت ها کمک می کند
 • اساس اقتصاد مبتنی بر دانش و نوآوری چیست؟
 • حذف بودجه پسماند به منزله نابودی مناطق شمالی است
 • شاگرد آخرِ کلاس ماکیاولی / افق فرهنگی فناوری / تناقض آشکار مدعیان دروغین آزادی بیان /  برجام از منظری دیگر
 • لشکرکشی دانشگاه صنعتی شریف به منطقه ۲ تهران/ سیلیکون‌ولی ایرانی‌ها بستر شکل‌گیری ایده‌های جوانان می‌شود
 • چیدمان توسعه در اصفهان موجب وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک است
 • معاونت علمی و فناوری مصمم در اجرای اسناد بالادستی حوزه دانش و فناوری
 • امضای سه تفاهم‌نامه همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف
 • سیب زمینی های خوشمزه آلوده به ترکیبات سرطانی
 • باید بستر سرمایه گذاری در استان کرمانشاه ایجاد شود
 • فرمانده نیروی زمینی ارتش: ایران در زمینه دفاعی به خودکفایی رسیده است
 • دانشگاه شریف با معاونت علمی و شهرداری تهران تفاهم نامه امضا کرد