حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم افتتاح فاز اول موزه زنده زیارت «بخش ویژه انقلاب اسلامی» که در کارخانه نخریسی با حضور خانواده‌های معظم شهدا برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب(س)، گفت: ضرورت اینکه در پرتو وجود مقدس امام رضا(ع) باید بر بصیرت و معرفت زائر و مجاور افزوده شود نسبت به اهداف امام رضا(ع)، آموخته‌های امام رضا(ع)، آنچه بر ما گذشته و آنچه که باید در زندگی مورد تاکید و توجه قرار بگیرد، است.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: امروزه وظیفه و رسالت ما است که از ظرفیت‌های موجود در کشور استفاده شود و ما به عنوان خادم امام رضا(ع) از آنچه که از ظرفیت‌های موجود در آستان قدس رضوی است به نحو خوب یا برتر استفاده کنیم.

وی افزود: امروز آستان قدس رضوی به برکت امام رضا(ع) دارای امکاناتی است، زمین ها، ساختمان‌ها و مکان‌هایی دارد، ما با دوستان همیشه در این اندیشه بودیم چه انجام دهیم که زائر امام رضا(ع) بتواند از این زیارت که نصیب او شده بهترین بهره را در معرفت، علم، دانش و یک زندگی رضوی بهتر داشته باشد، اقداماتی که که در این سال‌ها انجام شده در همین راستا بوده است.

رئیسی با بیان اینکه امروزه ما جوانان برومند، خلاق، مبتکر و درد آشنا داریم که آماده کار، تلاش و نوآوری در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستند، متذکر شد: اگر به جوانان اعتماد کنیم و به آن‌ها میدان دهیم، منشأ بسیاری از برکات خواهند بود و گره‌های بسیاری به دست آن‌ها گشوده می‌شود. 

تولیت آستان قدس رضوی افزود: این مکان از اماکن متعلق به آستان قدس رضوی است که سال‌های متمادی اینجا کارخانه بوده و سال‌های بسیاری است که کارخانه تعطیل شده و برای انبار کالا استفاده می‌شده، در ۱۰ سال گذشته انبار کارخانه نخریسی بوده است.

رئیسی ادامه داد: این کارخانه در نزدیکی حرم مطهر رضوی قرار دارد و قرار است بهترین استفاده را داشته باشد که جوانان خلاق و مبتکر دست به کار شدند تا یک موزه زنده‌ای را اینجا شکل بدهند.

وی با بیان اینکه امروزه ضرورت دارد که زائران با تمدن اسلامی آشنا شوند، اظهار کرد: حتما لازم است که زائر امام رضا(ع) با تمدن رضوی و تاریخ انبیا الهی که مدنیت بشر در پرتو آموخته‌های انبیا است، آشنا شوند، حتما نیاز بوده، جوان امروز بداند انقلاب اسلامی دارای چه ماهیت و چه پیامی بوده است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: جوان امروز جنگ را ندیده است، جوان امروز روزهای سخت انقلاب اسلامی را ندیده است، جوان امروز بسیاری از فتنه‌هایی که بر این انقلاب تحمیل شد و به دست امام (ره)، رهبری و مردم تبدیل به فرصت شد را ندیده، بنابراین باید ضمن آشنایی با انقلاب اسلامی با جنگ و برکات جنگ آشنا شود.

رئیسی گفت: جوانان امروز باید با جنایات بسیاری که رژیم پهلوی نسبت به این کشور و این مرز و بوم انجام داد آشنا شوند، بعضی‌ها می‌خواهند رژیم ستم شاهی را تطهیر کنند، بعضی از گفته‌ها، نوشته‌ها و فیلم‌ها حاکی از این است که می‌خواهند جنایات بسیاری که رژیم پهلوی در این کشور و این مرز و بوم انجام داده نادیده بگیرند.

وی تاکید کرد: باید به هر شکلی که است، نشان داده شود رژیم پهلوی چه بر سر ملت ایران آورد و آنچه از ظلمت و تاریکی حکومت پهلوی و قاجار به آن نسل انجام دادند به مردم نشان داده شود.

تولیت آستان قدس رضوی ضمن تاکید بر زنده نگه داشتن جریان گوهرشاد، بیان کرد: جوانان امروز باید با آن جریان آشنا شوند که جریان گوهرشاد چه جریانی در مشهد بود.

رئیسی ادامه داد: باید روزهای پیروزی انقلاب اسلامی به تصویر کشیده شود و این‌ها در راستای شناخت نورانیت انقلاب اسلامی و نشان دادن بخشی یا جلوه‌های ظلم، ستم و تجاوز رژیم ستم‌شاهی است.

وی نشان دادن اینکه به برکت انقلاب اسلامی کشور ساخته و آباد شد و ساختن شهرها و روستاها و آثار سازندگی در شهرها را ضروری دانست و تشریح کرد: در این نمایشگاه نشان داده شود پسری که پدرش قبل از انقلاب اسلامی در مقابل حکومت ستم‌شاهی ایستاد و شهید شد، فرزند همان پدر امروز مدافع انقلاب اسلامی شده و بعد از جنگ در مقابل فتنه‌ها می‌ایستد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: اینجا در موزه زنده زیارت از حرکت انبیا آغاز می‌شود و در آشنا شدن زائران به ویژه نسل جوان و نوجوان ما با پدیده انقلاب اسلامی و برکات انقلاب نیز آشنا می‌شود و این یک ضرورت است.

رئیسی ادامه داد: این شناخت معرفتی ادامه می‌یابد و این دالان معرفتی به شناخت تمدن رضوی(ع) و تمدن و مدنیت که سبب هجرت امام رضا(ع ) به این نقطه و سرزمین و جهان بشریت شده، خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه امروزه جوانان را گره‌گشا می‌دانیم نه مشکل، گفت: جوانان این خلاقیت و ابتکارشان را در این نمایشگاه هم به نمایش می‌گذارند تا هم مشهدی‌ها و هم مردم کشورمان و همه زائرانی که از سراسر عالم به زیارت امام رضا(ع) می‌آیند از این فضای نورانی زیارت و در پرتو این زیارت بتوانند استفاده‌های معرفتی از این مراکزی که فعال شده وفعال‌تر می‌شود بهره کافی و لازم را ببرند.

تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: این کارها آغازش است و در کارخانه نخریسی که جای انبار کالا بود یک مرکز فرهنگی بسیار گسترده‌ای به‌نام امام رضا(ع) درراستای اهداف بلند امام رضا(ع) ایجاد می‌شود.

ساخت فاز نخست موزه زیارت طی یک سال و نیم طول کشید

در ادامه مسؤول اجرایی نمایشگاه موزه زیارت با اشاره به‌اینکه این موزه در مساحت ۶ هکتار طراحی شده است، گفت: نمایشگاه موزه زیارت در مدت یک سال و نیم فاز اول آن طراحی و آماده‌سازی شد که قرار است در ۵ بخش شکل بگیرد که امروز فاز نخست آن با حضور تولیت آستان قدس رضوی و خانواده‌های معظم شهدا افتتاح شد. 

وحید جلیلی ادامه داد: در بخش اول به تاریخ انبیا الهی تا به پیامبر اکرم(ص) پرداخته می‌شود، در بخش دوم بعد از پیامبر اکرم(ص) به زندگانی اهل بیت (ع) و به‌خصوص امام رضا(ع) پرداخته می‌شود. 

وی بیان کرد: در بخش سوم از شهادت امام رضا(ع) تا دوره معاصر فضاسازی و طراحی شده است و در بخش چهارم از دوره معاصر تا پیروزی انقلاب اسلامی به‌نمایش گذاشته می‌شود و در بخش پنجم از پیروزی انقلاب اسلامی تا چهل سالگی انقلاب اسلامی در معرض دید زائران و مجاوران قرار گرفت.

مسؤول اجرایی نمایشگاه موزه زیارت ادامه داد: امیدواریم بتوانیم از هنر و مهارت و انگیزه‌های مومنانه افراد در این نمایشگاه بیشترین استفاده را داشته باشیم که شایسته و در خور شهر امام رضا(ع) باشد.


 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

ویژگی حجت الاسلام عاملی تحلیل واقع بینانه از اتفاقات دنیای امروز است

بطحایی با اشاره به ابعاد شخصیتی و فعالیت های حجت الاسلام سیدسعیدرضا عاملی، دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: او از اتفاقات دنیای امروز تحلیل واقع بینانه داشته و نگاه هوشمندی دارد.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، مراسم تودیع «محمدرضا مخبر دزفولی» و معارفه حجت الاسلام «سید سعیدرضا عاملی» به عنوان دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، عصر امروز با حضور «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «غلامعلی حداد عادل» رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی، حجت الاسلام «محسن قرائتی»، رئیس ستاد اقامه نماز، حجت الاسلام «محمدحسن اختری» دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت، حجت الاسلام «مصطفی رستمی» رئیس نهاد نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ ها، «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهور، «سید محمد بطحایی» وزیر آموزش و پرورش ، «محسن مومنی شریف» رئیس حوزه هنری، «حسام الدین آشنا» مشاور رئیس جمهور، «ابوذر ابراهیمی ترکمان» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت الاسلام «محمدعلی تسخیری»، حجت الاسلام «حمید پارسانیا» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و شماری دیگری از مسئولان و روسا و اساتید دانشگاه ها، در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

 

«سید محمد بطحایی» در این مراسم طی سخنانی با اشاره به مشکلات موجود در شورای عالی انقلاب فرهنگی و به ویژه دبیر این شورا گفت: از دشوارترین کارهایی که از وظایف ذاتی شورا محسوب می شود، هماهنگی با سازمان ها و نهادهایی است که در مورد یک موضوع مشترک اختلاف نظر دارند، ایجاد هماهنگی برای رسیدن به اتفاق نظر مشترک و جمع بندی در مورد موضوعی است که اختلاف نظر در مورد آ« وجود دارد و این کار دشواری است.

 

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دکتر مخبر دزفولی، تجربه طولانی در این حوزه  داشته و به مباحث مختلف که در حیطه وظایف شورا بود احاطه داشت، اطلاعات او از پیشینه مباحث سبب شد تا از موفق ترین افرادی باشد که به راحتی و با کمترین هزینه و دلخوری به این نقطه و اتفاق نظر میان دستگاه ها برسد.

 

وی گفت: مخبر دزفولی با حسن خلق و صبوری روی کارها وقت می گذاشت، اگر کسی با رشته تخصصی او در دانشگاه آشنا نباشد و مستمع نظرات او در کمیسیون فرهنگ و آموزش باشد، شاید نتواند تصور کند که مطالعات دانشگاهی او در حوزه های مرتبط با علوم انسانی نیست، با این وجود او در مباحث علوم انسانی جامعیت دارد و یک شیخوخیت میان مدیران دستگاه ها برایش ایجاد شده بود.

 

بطحایی در ادامه در مورد حجت الاسلام «سید سعیدرضا عاملی» دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اولین بار در روزهای آغازین حضورم در وزارت خانه با ایشان دیدار کردم و طی چند جلسه ای که داشتیم، درباره مسائل مختلف در حوزه فرهنگ و آموزش و پرورش صحبت کردیم و من در همان جلسات بود که نگاه تیزبینانه و هوشمندانه او را در فرآیند انجام امور وضوح دریافتم.

 

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: حجت الاسلام عاملی با وجود بضاعت و توان علمی بالا، چنان فروتنانه رفتار می کند که چهره ای محبوب در میان افراد دارد، بارزترین نکته مدیریتی او این است که رفتار مدیریتی اش مبتنی بر روابط انسانی است. همچنین از مهمترین ویژگی های او تحلیل واقع بینانه از اتفاقات دنیای امروز است. امروز فرهنگ ما مورد هجمه است و من برای او در این سنگر خطیر آرزوی موفقیت دارم.

پایان پیام/248

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: آستان قدس رضوی تجاوز تمدن خانواده موزه حجت الاسلام رئیسی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توزیع دعوت‌نامه مهمان‌سرای حضرت رضا(ع) از طریق سامانه رضوان
 • حل مشکلات مستاجران آستان قدس، از اولویت‌های این نهاد است
 • سوگواره «یاس نبوی» در آستان امامزاده سیدابوالحسن(ع)
 • ایجاد مرکز نذورات آستان قدس رضوی گامی در جهت هدفمندی موقوفات است
 • کلکسیون تمبر فاخر نقش برجسته حرم امام رضا (ع) رونمایی می‌شود؟
 • تجربه های حجت الاسلام عاملی یاری رسان شورا در معادلات ژئوپلیتیک علم و فرهنگ است
 • ۱۵ فیلمنامه برگزیده جشنواره تسنیم از سوی آستان قدس مورد حمایت قرار می‌گیرد
 • خدمات آستان قدس رضوی کهگیلویه وبویراحمدبدون ملاحظات قومی است
 • یاسوج| خدمات آستان قدس رضوی به دهستان سادات محمودی دنا رسید
 • بهره‌مندی ۳۰۰۰ بیمار روستا‌های کلات از خدمات پزشکی رایگان آستان قدس رضوی
 • ۳۰۰۰ بیمار روستاهای کلات از خدمات پزشکی رایگان آستان قدس رضوی بهره‌مند شدند
 • حجت‌الاسلام سهرابی مدیر تبلیغات اسلامی تهران شد
 • حجت‌الاسلام علی‌اصغر سهرابی به‌عنوان مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران منصوب شد
 • برپایی مراسم سوگواری ایام فاطمیه در «مسجدجامع قمر بنی هاشم (ع)»
 • عیادت حجت‌الاسلام گلپایگانی از آیت‌الله مؤمن
 • رئیسی: مشکل اقتصادی نداریم
 • تعامل با آستان قدس رضوی برای کمک به کودکان رها شده در حرم امام رضا (ع) بررسی شد
 • بهره مندی ۲۳۰۰ دانش آموز سرخسی از طرح تغذیه رایگان
 • فضای مجازی برای جوانان میدان انقلاب است/دولت در برابر خلف وعده اروپا پاسخگو باشد/اشرافی‌گری عامل ایجاد شکاف بین مسئولان و مردم